Астигматизъм – какво представлява и лекува ли се?
Над 70% от хората имат проблемно зрение, като от тях около 20-30%, според различни проучвания страдат от астигматизъм. Някои от очните затруднения са незначителни и могат да изчезнат сами, тъй като са предизвикани от умора и изтощение, но други са сериозни и следва да бъдат третирани с медицинско лечение. За съжаление, много от хората се борят с нелечими проблеми с очите.
Обикновено очите са кръгли, като бейзболна топка. При астигматизъм формата на роговицата може да бъде изкривена, така че да наподобява футболна топка или гръб на лъжица. Това кара светлината, която навлиза в очите, да се огъва неравномерно и да засяга зрението.
Фактори, причиняващи астигматизъм
Не е известно от какво бива причинен астигматизмът, но генетиката е важен фактор, тъй като често човек се ражда с подобен дефект. Астигматизъм може обаче и да се развие на по-късен етап в живота – например в резултат на нараняване на окото или след очна операция. Астигматизмът често се проявява при късогледство или далекогледство.
В редки случаи състояние, наречено кератоконус, също може да причини астигматизъм. Очното заболяване засяга роговицата, което води до изтъняване и изпъкване на прозрачната й тъкан, придавайки й конусовидна форма. Това, от друга страна, води до мътно или замъглено виждане и чувствителност към ярка светлина. Причината за кератоконуса е неизвестна, но се смята, че също е наследствена.
Видове астигматизъм
Съществуват два основни вида астигматизъм, както и трети, който е комбинация от първите два:
- Корнеален астигматизъм: причинява се поради неправилната форма на роговицата.
- Лещовиден астигматизъм: очната леща има неправилна форма, често се причинява от катаракта.
- Смесен тип астигматизъм: някои хора страдат от двата типа астигматизъм едновременно.
Симптоми при поява на астигматизъм
Замъгленото зрение е най-честият симптом. Освен това се затруднява виждането на детайли върху обекти, като например думите, отпечатани в менюто, или букви на пътен знак в далечината.
Други симптоми включват:
- Виждане на отблясъци около светлините
- Присвиване на очите, за да видите по-ясно
- Главоболие
- Умора
- Напрежение на очите
Някои малки деца не знаят, че нещо не е наред със зрението им, дори и да изпитват симптоми. Затова е необходимо да се посети очен специалист, ако детето примижава, търка очи или има чести главоболия.
Как се диагностицира?
Състоянието се диагностицира от офталмолог с помощта на очен преглед. Специалистът може да използва следните тестове за диагностициране:
- Tест за зрителна острота – тестът за зрителна острота проверява зрениеto. Това е познатата на всички ни стенна диаграма с огледално изобразени числа, които трябва да назовем.
- Tест за рефракции – очният специалист измерва колко светлина се фокусира и извива, когато навлезе в окото.
- Кератометрия – измерва извивката на роговицата.
- Тест с цепна лампа – цепната лампа е специален микроскоп с ярка светлина, която очният специалист осветява окото. Чрез насочване на светлината в различни ъгли, лекарят може да получи информация за състоянието на роговицата, лещата, стъкловидното тяло, ретината и други структури на окото.
Как се измерва?
Астигматизмът се измерва в диоптри, които показват способността на лещата да пречупва светлината. Ако окото няма астигматизъм, това е диоптър 0. Ако обаче има такъв, вероятно диоптърът е над 0,5. Обикновено не е необходимо лечение за лек астигматизъм, но може да са необходими контактни лещи или очила за диоптър от 1,5 или повече.
Кой е изложен на риск от астигматизъм?
Астигматизмът може да се появи както при деца, така и при възрастни. Рискът от развитие на астигматизъм може да е по-висок при следните състояния:
- Фамилна анамнеза за астигматизъм или други очни заболявания, като кератоконус (дегенерация на роговицата).
- Белези или изтъняване на роговицата.
- Прекомерно късогледство, което създава замъглено виждане на разстояние.
- Прекомерно далекогледство, което създава замъглено виждане в близък план.
- Анамнеза за някои видове очни операции, като операция на катаракта.
Как се лекува?
Леките случаи може да не изискват лечение. Лечението на астигматизъм, който причинява проблеми със зрението, включва някои от следните методи.
Коригиращи лещи
Коригиращите очила и контактните лещи, предписани от лекар, са най-често срещаните и най-малко инвазивни лечения за астигматизъм.
Ортокератология (Ortho-K)
Ортокератологията (Ortho-K) е лечение, което използва твърди контактни лещи за временно коригиране на неправилната кривина на роговицата.Носят се твърди контактни лещи за ограничен период от време. Може да се носят по време на сън и след това да се свалят през деня.
Някои хора имат ясно зрение през деня без коригиращи лещи, когато се подлагат на ортокератологията. Ползите от Ortho-K са налице само при използването му. Зрението ще се върне в предишното си състояние след спиране на Ortho-K.
Рефрактивна хирургия
При тежки случаи се препоръчва рефрактивна хирургия. Този тип операция включва използването на лазери или малки ножове за промяна на формата на роговицата. Това ще подобри трайно астигматизма.
Може ли астигматизмът да се коригира?
Носенето на очила или контактни лещи ще коригира зрението, но те няма да променят формата на окото. Хирургията за корекция на зрението използва лазери за коригиране на зрителните проблеми. Специално обучен офталмолог извършва тези процедури, за да промени формата на роговицата така, че светлината да засяга правилно ретината.
Хората, които имат катаракта и астигматизъм, могат да бъдат лекувани от двете състояния едновременно по време на операция на катаракта. Тези операции намаляват астигматизма и подобряват зрението. Операцията за корекция на зрението задължително следва да бъде обсъдена с офталмолог.
Как мога да предотвратя астигматизма?
Не можем да предотвратим астигматизма. Повечето хора, които имат астигматизъм, се раждат с него. Други го развиват, докато очите им растат и се променят през целия им живот. Ако имаме астигматизъм или друг вид рефракционна грешка, има шанс и нашите деца да го придобият.
Кога трябва да прегледам очите си?
Редовните прегледи на очите могат да помогнат на очен специалист да идентифицира проблемите веднага. Колко често трябва да проверяваме очите си обикновено зависи от възрастта.
- Деца – педиатърът трябва да проверява очите на детето при всяко посещение, докато стане достатъчно голямо, за да започне училище, и след това на всеки една до две години.
- Възрастни под 40 години – на всеки пет до 10 години.
- Възрастни между 40 и 54 години – на всеки две до четири години.
- Възрастни над 55 години – на всеки една до три години.
Може да се наложи да проверяваме очите си по-често от това, ако носим очила, контактни лещи или имаме нужда от друг вид визуална помощ. Хората с диабет също се нуждаят от проверка на очите си по-често от това, което е изброено тук.
Живот с астигматизъм
При малка степен на астигматизъм, която не засяга зрението, може да не е нужно лечение. При значителен астигматизъм, който затруднява ясното виждане, има много начини, по които очният специалист да го лекува.
Много хора с астигматизъм се нуждаят само от очила или контактни лещи.
Повечето хора, които имат операция за корекция на зрението, имат трайно подобрено зрение. Някои хора се нуждаят от процедура за подобряване, когато остареят. Тази последваща процедура коригира всички промени в астигматизма, които се случват, след като очите естествено променят формата си с възрастта.
Често задавани въпроси
Какво е астигматизъм и как влияе върху зрението?
Астигматизмът е често срещана рефракционна грешка, причинена от неправилна форма на роговицата или лещата, което води до замъглено или изкривено зрение. При нормално око роговицата има гладка, равномерна извивка, но при астигматизма тя е с по-овална форма, което пречи на светлината да се фокусира правилно върху ретината. Това кара обектите да изглеждат замъглени или разтегнати на различни разстояния.
Какви са симптомите на астигматизъм?
Основните симптоми на астигматизъм включват замъглено или изкривено виждане на всички разстояния, напрежение в очите, главоболие и затруднено виждане ясно през нощта. Хората с астигматизъм също могат да изпитват кривогледство или чести очни неудобства, особено след четене или използване на цифрови устройства за продължителен период.
Как се лекува астигматизмът?
Астигматизмът може да се лекува с коригиращи лещи, като очила или контактни лещи, които помагат за правилното фокусиране на светлината върху ретината. За по-трайна корекция рефрактивната хирургия като LASIK или PRK може да промени формата на роговицата. При леки случаи редовните упражнения за очите и правилната зрителна хигиена могат да помогнат за справяне със симптомите.
Източници
- Sprabary А. "How people with astigmatism see light", Page published on Monday, August 10, 2020
- Higuera V. "What Is Astigmatism?", Medically reviewed by Ann Marie Griff, O.D., Updated on April 26, 2023
- Boyd K. "What Is Astigmatism? Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment", Reviewed By Brenda Pagan-Duran, MD, Edited By David Turbert, Published Oct. 01, 2024
- my.ClevelandClinic.org. "Astigmatism", Last reviewed on 11/20/2022
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Кератоконус засяга една от най-значимите части на окото – роговицата, чистата централна част от предната повърхност на окото.
Въпреки че възрастта и генетиката имат значително влияние върху зрението, някои вредни навици могат да доведат до допълнително
Катаракта, известна още като „перде на окото“, най-просто казано представлява замъгляване на очната леща. Обикновено се появява с