5 лечебни билки за простата
Подобно на много лечебни растения, така и много билки за простата могат да се приемат превантивно. Мъжете, особено над 40-годишна възраст, трябва да се погрижат за здравето на простата си. Именно тогава започват проблемите с този орган. В настоящатата статия ще разгледаме петте най-използвани билки за простата и тяхното полезно действие.
Съществуват сведения, че много билки за простата могат да помогнат с облекчаването на редица симптоми, но не е препоръчително да се ползват като единствен метод за лечение. Те могат да окажат влияние върху първите симптоми, но е препоръчително при силни оплаквания да се свържем с лекар. Преди да започнем редовен прием на която и да е билка, е задължително да се консултираме с лекар, тъй като някои медикаменти не взаимодействат добре в комбинация с растения.
5 полезни билки за простата
Простатата е жлеза, която отговаря за производството на семенна течност. Този орган на мъжката репродуктивна система е разположен точно под пикочния мехур. През средата преминава уретрата. До пубертета на момчето тя е неактивна.
Повечето билки за простата, популярни и до днес, помагат не само за общото състояние на този изключително важен орган, но и за конкретни състояния. Най-честият проблем е хиперплазия на простатата (уголемяване). Той се среща най-често при мъжете над 40-годишна възраст. Причината за уголемяването все още е неизвестна. Предполага се, че това се случва с напредването на възрастта. Макар и да не изглежда като нещо сериозно, това може да създаде проблеми за мъжа, засягащи уринарната и сексуалната функция.
Съществуват някои билки за простата, които биха могли да облекчат симптомите.
Сао Палмето
Сао Палмето е от най-използваните билки за простата. По-популярна като палма-джудже, защото расте само до 200-300 см. Макар и да ни се струва, че то не спада към групата на билки за простата, всъщност екстрактът има много лечебни свойства. Този природен дар е естествен борец срещу 5-алфа-редуктази. Тези съединения превръщат тестостерона в дихидротестостерон (ДХТ), който се свързва с уголемяване на простатата.
С приемът на екстракт от палмата-джудже ще се подобри уринарната струя и еректилната функция. Тези симптоми на простатната хиперплазия отшумяват и според проучване измежду 354 участници. Те приемали по 320 мг екстракт от сао палмето в продължение на 24 седмици. Резултатите показват по-значително облекчаване на симптомите в сравнение с плацебо групата.
Препоръчителната доза е 320 мг, но разделена на 2 пъти в деня. Смята се за една от безопасните билки за простата, но все пак съществуват някои леки странични ефекти: главоболие, замаяност, запек. Препоръчително е да не се приема едновременно с хормонални контрацептиви, тъй като може да намали ефекта им.
Коприва
Една от най-популярните билки за простата всъщност може би се крие в задния ни двор. Копривата носи латинското наименование Urtica dioica и нейните лечебни свойства се използват още от векове. Древните египтяни използвали листата на растението, за да лекуват артрит и болки в кръста, а древните римляни търкали телата си с пресни стръкове, за да се стоплят.
Интересното при копривата е, че повърхността на нейните листенца е покрита със стотици дребни иглички, съдържащи т.нар. мравчена киселина. Тя носи името си от мравките, които я пускат при ухапване. Когато кожата докосне листата на копривата, игличките са забиват в нея и изпускат малко количество от киселината. Игличката, пълна с “отрова”, се изпразва напълно, когато се огъне. Симптомите на ужилването са зачервяване, много на брой червени подутини, сърбеж и лека болка.
Нейните лечебни свойства се използват за здравето на простатната жлеза. Особено полезна е за потушаване симптомите на уголемената простата – редовно уриниране, особено нощем, слаба струя, невъзможност за изпразване на пикочния мехур докрай и други.
Проучване измежду 558 мъже с хиперплазия на простата показва следните резултати: тези, които приемали екстракт от корена на растението в продължение на 24 седмици, отбелязали значително подобрение в уринарния тракт в сравнение с плацебо групата.
Както вече стана ясно, дихидротестостеронът е отговорен за увеличаването на простатната жлеза. След определена възраст той ускорява значително деленето на клетките и така органът се уголемява. Екстрактът от коприва пречи на ДХТ да се закрепи за клетките и да предизвика бързо делене.
Макар и да е ефикасна, копривата няма да има забележителен ефект, ако се ползва сама. Препоръчително е всеки мъж над 40-годишна възраст да я приема профилактично в комбинация с други билки за простата. Тя може да доведе до раздразнения на стомаха, ако се приема в огромни количества.
Клюква
Макар и едно от най-често използваните билки за простата, тя не е известна с българското си наименование. Клюквата е по-позната и като американска червена боровинка. Клюквата често се прилага в борбата срещу проблеми с уринарния тракт.
Както вече стана ясно, простатата се намира в непосредствена близост до пикочния мехур и уретрата. Когато е уголемена, тя притиска органите в близост и това създава много неприятни усещания за мъжа – редовно уриниране, слаба струя, дискомфорт, сърбеж, зачервяване. За щастие тези симптоми се лекуват с различни билки за простата.
Сокът от плодовете на клюквата може да се справи с тях качествено и бързо. Това се дължи на наличието на специален вид полифенол – проантоцианидин. Той работи по следния начин за здравето на уринарния тракт:
- Предотвратява ефекта на бактериите. Най-често срещаната причина за инфекции на пикочните пътища е бактерията ешерихия коли. Полифенолът пречи на бактерията да се закрепи по стените на пикочните пътища и по този начин предотвратява появата или лекува вече появила се инфекция.
- Увеличава киселинността на урината. Макар и да прави малка промяна, тя е достатъчна да създаде неблагоприятна среда за развитие на бактерията и тя да не може да живее дълго в органите.
Причината за редовното уриниране се крие в пикочния мехур. Дори и при редовно уриниране той не се изпразва напълно всеки път. Урината, която престоява там, може да предизвика сериозна инфекция.
Препоръчителната дневна доза за сок от червена боровинка не е фиксирана, тъй като концентрацията на напитката може да варира. Най-добре изследваната концентрация е 25-процентово съдържание на сок. За нея се знае, че 240-300 мл на ден може да намали риска от инфекция на пикочните пътища с 50%.
Пигеум
Пигеумът е познат и като африканска слива. Плодовете му наподобяват любимата на всички родна череша, но са по-тъмни и имат много силен аромат. Но за здрава простата и уринарен тракт се ползва екстрактът от неговата кора. В Европа той се използва официално за лечение на простатата от 1969 г., а в някои африкански племена – от преди това.
Екстрактът от кората на дървото съдържа бета-ситостерол, за който се знае, че има противовъзпалителни свойства. В комбинация с феруловата киселина в екстракта успокоява възпалената простата, която носи със себе си редица неприятни симптоми.
Подобно на Сао Палмето екстрактът унищожава ДХТ още преди да пропътува до простатата. По този начин се предотвратява появата на хиперплазия на простатата.
Африканската череша намалява риска от рак на простатата, тъй като съдържа вещества, които работят срещу естествен борец на андрогени. Раковите клетки разчитат на андрогените да растат, затова може да се каже, че екстрактът от африканска череша може да намали риска от рак на простатата.
Както всички билки за простата, така и тази, има дозировка, която трябва да се спазва. Препоръчителната дневна доза за възрастни може да варира: от 75 мг до 200 мг. Не се описват странични ефекти при прием на пигеум, но поради липсата на достатъчно сведения за вредата от него, е препоръчително да не се приема от деца и бременни жени. Смята се, че може да бъде полезен при животни в големи количества.
Тиквени семки
Семената на плода тиква се наричат пепита. Съществуват сведения, че се ползват в мексиканската народна медицина от векове. Вярвало се, че лекуват високо кръвно налягане, висока кръвна захар, камъни в бъбреците и пречистват тялото от паразити. Те са богати на омега-3 мастни киселини и магнезий.
Олиото от пепита е или студено пресовано, или дестилирано. То има тъмнозелен цвят и е пълно с ненаситени мазнини и антиоксиданти (полифеноли и каротиноиди).
Положителното действие на тиквените семки се крие в техния състав. Основно действие за здрава простата имат:
- Цинк – съдържа се в тъканите на здравата простата, но прекомерната употреба на цинк (повече от 75 мг на ден) може да увеличи риска от рак на простатата.
- Фитостероли – по-конкретно бета-ситостероли, които намаляват възпаленията. Именно тези съединения предотвратяват превръщането на тестостерона в дихидротестостерон. По този начин се запазва нивото на тестостерон, а “лошият” ДХТ дори не се произвежда.
За цели тиквени семки се препоръчват близо 30-60 г на ден. Под формата на олио от семките е препоръчително да се приемат по 1-2 супени лъжици дневно. Ако го приемаме като добавка под формата на капсули, то може да да разделим 1000 мг на 2 пъти в деня по 500 мг.
Как да приемаме билки за простата?
Няма ограничения относно приема на гореизброените растения. Всяка тяхна форма има позитиви и негативи в зависимост от личните предпочитания. Най-лесно е да се закупят под формата на таблетки от магазина, но не бива да забравяме, че техният дълъг срок на годност се дължи на много консерванти и филъри. От друга страна, дозата им се контролира лесно.
Тинктурите пък може да имат силен вкус и аромат, който може да се стори неприятен на някои хора, но в същото време се абсорбират лесно от организма. Макар и да са много любими на много хора, чайовете от билки за простата са далеч по-малко концентрирани. Вкусът им може да не е приятен, но в комбинация с естествен подсладител са много вкусни.
Олиото, като например това от тиквено семе, може да се използва в кулинарията като дресинг на салати, но в същото време не се препоръчва да минава термична обработка. От друга страна съдържа много ненаситени мазнини, които носят редица полезни свойства. Ако пък предпочитаме да консумираме плодовете цели, някои билки за здрава простата го позволяват. Сурови те съдържат много различни вещества, които благоприятстват и други органи и системи, но някои от тях могат да бъдат с неприятен вкус, ако не се обработят.
Заключение
Един от най-честите проблеми на простатната жлеза е уголемяване (хиперплазия) на простатата, срещано особено много при мъжете над 50-годишна възраст. Макар и да не е напълно ясно защо уголемяването на простатата се получава, съществуват някои билки за простата, които могат да успокоят симптомите, да предпазят от развитието на рак на простатата и да осигурят правилното функциониране на уринарния тракт. Те могат да се приемат под формата на тинктури, чайове, таблетки и капсули или сурови.
Често задавани въпроси
Какво представляват чудотворните билки за простата?
Те са набор от растения с лечебни свойства, за които се смята, че облекчават най-честите симптоми на заболявания на простатата.
Кои са най-честите симптоми, които облекчават?
Сред симптомите на заболявания на простатата са често и болезнено уриниране, слаба струя, нарушена сексуална функция и други.
Как се използват билки за простата?
Растенията могат да се приемат под формата на таблетки, тинктури, масла или сурови.
Източници
- Hisano M et al. "Cranberries and lower urinary tract infection prevention", PubMed. Clinics: 2012;67(6):661-8
- Safarinejad MR. "Urtica dioicafor Treatment of Benign Prostatic Hyperplasia: A Prospective, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study", Scholars Portal: January 2005, volume 11, issue11
Блог
Рецепти
Свързани публикации
В статията разглеждаме какво е уретрит при мъжете и каква е профилактиката и лечението на това състояние.
Сао палмето е обещаващо естествено средство за поддържане на здравето на простатата и на уринарната функция.
Да започнем с няколко думи за простатата. Тя е жлеза, която е част от мъжката репродуктивна система. Простатата