Есенен косопад: 4 трика, с които да го преборим

Обновена: 11.03.2024|

Ако започнете да забелязвате малко повече косми върху гребена и четката ви за коса през следващите няколко месеца, не се паникьосвайте! Това в никакъв случай не е знак, че оплешивявате. Всъщност, сезонният косопад е много често срещано явление и се счита за относително нормално и за щастие – временно. Но временна или не, загубата на коса може да бъде притеснителна и с настъпването на есента отново започваме да търсим начини за решаване на проблема. Днес ще разгледаме причините за засиления косопад през есента и няколко начина за намаляване му. От продуктите, които използвате, през навиците за ежедневна грижа, до промени в диетата – има толкова много неща, които да направите, за да се радвате на силна, здрава и буйна коса. Продължете да четете, за да разберете как да победите в неравната битка с неприятния есенен косопад.

 

Есенен косопад – на какво се дължи?

Септември, октомври и ноември са месеците, в които хората губят най-много коса, което прави есента сезонът с най-проблемния косопад. Да видим защо:

  • Последиците от лятото

omega3 400
omega3 600

Косопадът най-често се дължи на вредите, причинени от лятото. Благодарение на горещините, излагането на хлор и солена вода, и излагането на слънце, косата през лятото става суха и склонна към накъсване. В резултат на това може да станете жертва на косопад през есента. В статията 5 идеи за възстановяване на изтощената коса след лятото можете да видите и опитате няколко специални маски, които да приложите.

omega3 400
omega3 600
  • Промените в температурите и слънчевото греене

Междувременно скалпът реагира на промените в часовете дневна светлина с идването на есента. С други думи, по-дългите дни през лятото могат да задействат целият процес на растеж на косата, при което не забелязваме тя да пада толкова много. Смята се дори, че това е един вид защитен механизъм на тялото да предпази главата в горещите дни, но когато температурите започнат да падат, започва да пада и косата.

  • Стрес, есенна тревожност и есенен косопад – каква е връзката?

И на последно място, но не по важност, трябва да споменем стреса и тревожността, които също често ни съпътстват през есенните месеци. Стресът може да доведе до вид косопад, наречен телеогенен ефлувиум, който принуждава космите да преминат в състояние на покой преди да е дошла фазата за това. Резултатът е, че косата спира да расте, а само пада. Хроничният стрес  пък може да повлияе на имунната система, така че да накара белите кръвни клетки да атакуват космените фоликули. Затова – по-малко стрес, по-красива и здрава коса.

 

Как да се борим с появата на есенен косопад?

 

Есенен косопад.

 

Ако косопадът отново ви мъчи този сезон, можете да направите няколко неща, за да намалите симптомите. Важно е обаче да имате предвид, че косата и косопадът при всеки са различни и може да отнеме различно време за възстановяването на нормалния растеж. Да не забравяме и, че загубата на коса може да се дължи и на други неща като хормонален дисбаланс или заболяване на скалпа. Ако имате такива съмнения и за да изключите всякакви потенциални здравословни проблеми, се консултирайте с дерматолог. Ние ще ви дадем няколко полезни трика, които си заслужава да опитате в борбата с есенния косопад.

  1. Направете промени в диетата си

Най-вероятно не сте се замисляли, но това, което си хапвате може да бъде от полза или да навреди на здравето на косата ви. Като общо правило е важно да наблегнете на добре балансирано меню при това не само през есента.

Добавянето на храни, богати на мастни киселини, като авокадо, бадеми и кокосово масло, може да помогне за поддържането на здрава коса.

Най-важни обаче за намаляване на косопада са протеините, тъй като космените фоликули са направени предимно от протеин, наречен кератин.  Здравословният избор на протеини включва храни като яйца, ядки, риба, нискомаслени млечни продукти, пилешко и пуешко. Много храни, богати на протеини, съдържат и големи количества витамин В-12, който също е чудесен за косата.

Ако все пак приемът на протеини и други полезни вещества не е достатъчен, добавките ще дадат допълнителен тласък на растежа на косата. Препоръчителни при косопад са биотин и омега-3 рибено масло.

 

  1. Променете начина, по който миете косата си

Като начало можете да помислите за инсталиране на воден филтър на душа. Той ще премахне хлора, тежките метали и някои бактерии, които причиняват косопад и накъсване на косата. Миенето на косата предотвратява шансовете за инфекции, които могат да причинят допълнителна загуба на коса. Не го правете обаче твърде често, защото шампоанът премахва естествените масла от косата и я уврежда. Стремете се да го правите веднъж, най-много два пъти седмично. Ако косата ви стане много мазна, използвайте сух шампоан. И още една тънкост при миенето – когато го правите, опитайте се да измиете само скалпа и избягвайте измиването на краищата. Когато изплакнете шампоана, краищата ще се изчистят. По този начин предотвратявате заплитането и накъсването на косата, а с това и косопада. Всичко това може да бъде приложено не само при есенния косопад, а като рутина при поддържането на косата.

  1. При есенен косопад намалете третирането на косата

Първо, избягвайте да сресвате мократа коса и да я търкате със суха с кърпа. Оставете я да изсъхне сама или я изсушете до лека влажност и след това я оставете. Използвайте щадяща четка за коса или гребен – най-добре мека четка от естествени влакна и действайте нежно. Начинът, по който сте измили косата, ще улесни или затрудни процеса, така че следвайте съветите по-горе.

През есента е добре да ограничите използването на преси и маши, тъй като топлината отслабва протеините на косата. Постоянното нагряване и изсушаване може да доведе до накъсване и косопад. Сплитането на косата преди лягане или спането с гъби за къдрене са чудесни начини за стилизиране на косата без топлина.

Ако можете да си го позволите, спрете да боядисвате косата си. Боядисването и особено изрусяването увеличават косопада. Изсветляването премахва естествения пигмент с химикали, а така се променя структурата на косата и тя става по-уязвима.

  1. Подстрижете се

Когато косата ви пада, със сигурност последното нещо, което искате да направите, е да се подстрижете. Ако обаче косопадът е причинен от сезонните промени, подстригването на косата може да намали симптомите. Редовното подкъсяване ще помогне не само на прическата ви да изглежда по-добре, но и ще намали шансовете да се повреди и накъса. Така че, дори да е в противоречие с мнението ви, всъщност подстригването може да подпомогне растежа на здрава коса и да намали косопада. Запишете си час при любимия фризьор, за да обсъдите колко трябва да намалите косата, за да започнете сезона начисто! Едно от най-важните неща е да сте наясно по кое време косата ви пада най-много, за да можете да направите добре информиран избор кога е най-подходящото време за подстригване.

Вече имате няколко идеи как да се преборите с неприятния есенен косопад, а и не само с него. Тези трикове ще ви помогнат да имате здрава и красива коса през цялата година. Ако не са ви достатъчно, в статията 7 съвета за здрава и силна коса ще видите още няколко полезни насоки.

 

Как расте косата?

 

Млада жена си слага на косата маска от естествено кокосово масло за подхранване на изтощена коса. Есенен косопад.

 

Нека да видим и какъв е принципът на растеж на косата.

Човешката коса израства за период между 3 и 6 години. При нормални условия 90% от косата расте (анагенна фаза), докато останалите 10% са в покой (катагенна фаза) за период между 2 и 6 месеца преди започне да пада (телогенна фаза). След това космените фоликули почиват 3 месеца преди целият процес да се повтори отново. Ето защо е напълно нормално да губите по малко коса всеки ден (средно около 100 косъма). Важно е обаче да се прави разлика между нормалната загуба на коса и вида на косопада, който трябва да се лекува. Не е нормално косата да пада на цели кичури, например. При такива знаци, трябва да сте сигурни, че косопадът не се дължи на сезонната промяна, а на нещо друго, изискващо лекарско наблюдение.

Космените клетки са вторите най-бързо възпроизвеждащи се клетки в тялото (след костния мозък), така че косата често е първата, която страда, ако нещо не е наред в организма. Това става, защото ние не се нуждаем от косите си, за да оцелеем и ако е въпрос на избор между растежа на косата или поддържането на жизненоважни органи, потърпевша ще бъде косата. Така че следете внимателно на какво може да се дължи косопада и вземете мерки своевременно!

Категории: Kрасота и грижа за тялото|Публикувана: 30.09.2020|

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 11 март 2024 в 09:13 | Публикувана: 30 септември 2020 в 10:32 | Категория: Kрасота и грижа за тялото