Законът на привличането: силата на позитивните мисли
“Внимавайте с мислите си – те се превръщат във вашите думи. Внимавайте с думите си – те стават вашите действия. Внимавайте с действията си – те започват да стават вашите навици. Внимавайте с вашите навици, защото се превръщат във вашето естество. Бъдете внимателни с вашето естестество – то става вашата съдба.” – Лао Дзъ, древен китайски философ
Но сега може би идва време да си зададем въпроса: реален ли е този закон? Нима става толкова лесно? Законът на привличането е предмет на много философски разсъждения, особено през последния век. Не един философ, психолог и автор са се опитвали да го разнищят и да се каже веднъж завинаги дали наистина действа. Едно е ясно – не изисква усилия да се впуснем в позитивните мисли.
История
Законът на привличането далеч не е идея на новото време. За пръв път понятието се появява в книгата “Тайната доктрина” (1877 г.) на украинската писателка Елена Блаватска. В нея тя пише, че различните компоненти на духа се обединяват чрез мисълта. Но това не е достатъчно, за да се обясни напълно този феномен. През 1907 г. адвокатът Уилям Аткинсън представя идеята, която познаваме и в нашето модерно време с книгата си “Вибрацията на мисълта”. Именно неговите идеи са запазени и до днес.
Трите основни принципа
Законът на привличането се основава на редица от принципи, които заедно работят, за да изградят основната теза. Може да ги обобщим в три основни.
Каквото посееш – това ще пожънеш
В безкрайното богатство на българския фолклор има поне още две вечни поговорки, с които да обобщим тази идея: “Каквото повикало – такова се обадило” и “Каквото си надробиш – това ще сърбаш”. Смисълът е, че енергията, която даваме, ще се върне към нас в същите размери; отношението ни към хората ще се върне към нас рано или късно; добрините, които правим (съзнателно или не) ще намерят път към нас един ден. Този принцип може да се приложи в различни аспекти от живота ни. В социалните ни връзки се предполага, че хора с общи ценности, интереси и характеристики естествено намират път един към друг и се обособяват в групи.
“Ти си средно аритметично петте човека, с които прекарваш най-много време.” – Джим Рон
Horror vacui
Понятието идва от латински и буквално се превежда “страх от празнота”. Изследвано е от Аристотел, по-късно е засегнато и от Епикур. Тази философска теза гласи, че в природата е невъзможно да съществува празно пространство и винаги ще бъде запълнено с материя. Horror vacui може да се интерпретира и в смисъла на човешкото съзнание, което изпитва безспокойство от празнотата – физическа, емоционална и интелектуална. Хората изпитваме принуда да запълним липсите с материя, смисъл или действия. Спрямо законът на привличането може да се каже, че празнотата трябва да бъде запълнена от положителна мисъл и нагласа, за да извлечем максимално много от нея.
Идеята се прилага и в дизайна и изкуството и тенденцията да запълваме празното пространство с детайли и декорация. Отразява нагласата за по-гъсто уплътнени композиции, което може да се наблюдава в някои течения на изкуството.
Настоящето е перфектно!
Този принцип се фокусира върху момента сега. Идеята е, че в настоящето винаги съществуват неща, които могат да се подобрят, дори и дребни, които винаги ще ни се иска да са други и все да се мъчим да поправим. Понякога големи, понякога дребни, но винаги недостатъчно добри. Законът на привличането гласи, че колкото и кусури да има денят, винаги трябва да откриваме светлината в тунела. По този начин ще успеем да прозрем красота дори в най-тъмните ни моменти и по-този начин ще осветим целия си живот.
Как да прилагаме законът на привличането в живота ни?
Законът на привличането далеч не се побира в мантрата “просто мисли позитивно”. За да го внедрим в ежедневието си, трябва да се фокусираме върху целта, емоцията и действието, което искаме да постигнем.
Изяснете желанието си
Трябва да бъдем конкретни с нашата цел. Изречението “Искам да съм щастлив” е обстойно и обхваща много различни аспекти от живота ни и рискуваме да бъдем недоволни от резултата накрая. Конкретиката е ключова. Вместо това трябва да използваме “Искам да започна кариера в професията …”. По този начин ще успеем да фокусираме позитивните си мисли и да ги насочим към една цел.
Визуализирайте целта
Представете си целта си сякаш вече е изпълнена. Затворете очи и в съзнанието си нарисувайте себе си, преживявайки резултата – какво чувствате, как изглежда, как звучи. Използвайте максимално много сетива и детайли. Визуализацията е успешен начин да изравните мисълта и желанието. Начинът, по който се чувствате, когато си представяте желанието, ще подтикне към още и още позитивни мисли към него.
Фокус върху позитивната енергия
Опитайте да видите ситуацията винаги от добрата страна. Благодарността е ефективен начин да повишим вибрациите си и съответно да привлечем повече от това, за което сме благодарни. Негативните мисли са неизбежни, особено в ситуации, в които ни се струва, че няма изход. Но трябва да положим усилия да не задълбаваме и да изплуваме от тях.
Действайте
Колкото и да не ни се иска, мисълта само може да ни насочи, да ни даде стимул към нашето желание. В крайна сметка този стимул може да е бил липсващото парче в началото на пътя към целта. Законът на привличането започва с идея, после постоянство на мисълта и емоция. Но за да продължим започнатото, трябва да предприемаме действия. За целта може да раздробим целта на по-малки стъпки, постижими и последователни. По този начин няма да изпитваме напрежение, ще успяваме спокойно да покоряваме малките върхове и ще съумеем търпеливо да работим бавно, но сигурно.
Преформулирайте негативните мисли
Всеки изпитва страхове и несигурности, но ако се фокусираме върху тях можем да секнем прогреса си. Ключът към успеха е да ги признаем, но да не им поставяме акцент. Може да опитаме от време на време да си спомняме наши минали проблеми, които вече нямат отражение в настоящето. Идеята на закона на привличането е да сме наясно, че негативните мисли често се диктуват от страх, а не от факт. Следващият път, когато се тревожим за неяснотата на бъдещето, нека заменим мисълта “Няма да се справя в новата си работа” с “Ще положа всички усилия, защото съм способен”.
Законът на привличането изисква от време на време да се сещаме за наши отминали постижения и по-точно за изпитаното чувство на страх, преди да ги постигнем. Това е лесен начин на визуализация докъде сме стигнали, въпреки тревогата. Например, ако целта ви е да ходите на фитнес по-често, наградете се с нещо малко, когато завършите първата седмица успешно.
Доверете се на процеса
Законът на привличането има два ключови елемента: търпение и доверие в себе си. Понякога най-силното ни желание не идва към нас, когато очакваме, но това не означава, че не е напът. Избягвайте да се фокусирате върху изпълнението на целите си сега и веднага, а по-скоро работете върху самата цел. Това не означава, че се предавате. По-скоро по този начин позволявате на Вселената да се нареди точно спрямо вашите нужди. Не спирайте да се награждавате, защото по този начин ще изпитате удоволствие от всеки малък постигнат резултат.
Заобиколете се с добър пример
Средата, в която виреем и растем, е основополагаща за нашата нагласа и енергия. Прекарвайте време с хора, които вдъхновяват или са постигнали мечтите ни. Според законът на привличането, по този начин ще успеете не само да си представяте, но да видите с очите си изпълнена мечтата. Това ще послужи като стимул да продължите с позитивните мисли.
Говорете на глас
Използвайте твърдения, а не желания. Законът на привличането гласи, че чрез думите ще успеете да насочите и мислите си към целта. Когато ги повтаряте ежедневно, ще изравните мисълта с желанието. Използвайте дневник, за да записвате или всеки ден, сутрин и вечер, повтаряйте в огледалото “Аз мога да постигна мечтата си за…”. След време мантрите вземат превес над съмнението в самия себе си и ще добием увереност.
Заключение
Законът на привличането е философска теза, в която се смята, че чрез поток от позитивни мисли може да привлечем щастие и успех в живота ни. Хубавото е, че не изисква нечовешки усилия, за да направим поне опит – нужни са търпение, постоянство и настройка. В ежедневието си може постепенно да започнем да прилагаме малки наглед, но мощни навици, които в далечна перспектива да са полезни и чудотворни.
Често задавани въпроси
Какво представлява законът на привличането?
Законът на привличането е философско схващане, че позитивните мисли биха могли да привлекат щастие и успех.
Кои са основните принципи?
В закона важат три основни принципа, чиято основа е: каквото дадеш, това ще получиш, формулирай позитивни мисли и бъди благодарен на настоящето.
Как да прилагаме законът на привличането в ежедневието си?
Да се научим да прилагаме закона на практика е дълъг процес, но основното е да се научим на търпение, постоянство и позитивна нагласа.
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Чували ли сте за гещалт терапия? Тази терапията се заражда през 40-те години на миналия век и придобива голям успех и популярност.
Според Фройд психологическа проекция е защитен механизъм за екстернализиране на вътрешни конфликти или чувства.
Какво представлява методът Силва и какви са ползите от него, разглеждаме в следната статия.