Захарна ябълка – употреба и ползи
Захарна ябълка (Annona squamosa) е често срещан плод на тропическите пазари. Намира приложението си в индийската, тайландската и американската народна медицина, използва се в приготвянето на различни десерти и сладки напитки. Известна е още под имената “черимоя” и “сладоледено дърво”.
На цвят захарните ябълки са светлозелени с леки синкави отенъци. Сърцевината представлява ароматна бяла, мека, кремообразна и сладка плът, пълна с малки черни семенца.
За родина на растението се възприемат тропическите райони на Америка и Западна Индия. Достига между 3 и 7 метра височина.
Значителна подробност е фактът, че семената са силно токсични.
Вкусът им наподобява съчетание между ананас, круша и манго и най-добре е да се сервира охладен с лъжица, защото тогава текстурата му е като на плодов сладолед.
Растението вече е широко разпространено на много места по света като Африка, Индонезия, Пакистан, Индия, натурализирано е във Флорида, Бразилия и някои части на Азия. Но условието е, че може да вирее единствено на тропичен и субтропичен климат.
Всички части от екзотичното растение могат да бъдат използвани с различна цел, а последните научните изследвания потвърждават лечебните му свойства.
Химичен състав на захарната ябълка
Една захарна ябълка е източник на:
- Витамин С
- Манган
- Тиамин
- Витамини от група Б: В6, В2, В3, В5, В9 (фолиева киселина)
- Калий
- Магнезий
- Калций
- Желязо
- Фосфор
- Диабетични фибри
Елементите в съдържанието на златната ябълка показват терапевтични ефекти: антивъзпалителни, антибактериални, антивирусни и др.
Лечебни свойства на захарната ябълка
Медицинското значение на захарната ябълка се дължи на нейното фитохимично разнообразие. Богатият набор от хранителни вещества, минерали, витамини и антиоксиданти могат да подкрепят лечението на разнородни заболявания като диабет, декалцификация, запек, анемия, хипертония, проблеми със стомашно-чревния тракт и много други.
Антигъбично действие
Екстрактът от листата на захарна ябълка инхибира растежа на два вида гъбички: Fusarium oxysporum и Colletotrichum capsici.
Антивъзпалително действие
Болките, предизвикани от възпалението на уринарния тракт, също могaт да бъдат облекчени с екстракта от листата на златната ябълка поради високото му съдържание на елементи с антивъзпалителни свойства като пектина, фибрите, полифенолните оксиданти и витамин С.
Антиоксидантно действие
Плодовете на захарната ябълка са добър източник на полифенолни оксиданти и фибри, които пречистват организма от токсините и осигуряват защита срещу свободните радикали.
Антиканцерогенно действие
Още в края на 20-ти век науката потвърждава ефективното въздействие на растението срещу 12 вида рак. В листата и стъблата на захарната ябълка е открито веществото ацетоген, което прекъсва разпространението на злокачествените образувания в организма, а богатото количество фибри и антиоксиданти спомага за пречистването на червата от канцерогени.
Противоязвена активност
Проведен експеримент с мъжки плъхове доказва, че ектрактът от листата на захарна ябълка е безопасно средство за лечение на пептични язви като намалява значително нивата на стомашната киселинност и индекса на язвата.
Положително влияние върху сърдечно-съдовата система
Високото съдържание на витамин С в захарната ябълка възпира разпространението на свободните радикали. Балансираното съотношение между калий и натрий в състава на плода служи за регулиране на артериалното налягане и честотата на сърдечни съкращения, както и за отстраняване на ненужните липиди.
Положително влияние върху храносмилателната система
В миналото индианските племена са използвали плода при случаи на хранителни отравяния, а вече е доказано, че меката му част стимулира производството на стомашни сокове, регулира нивата на киселинност в стомаха и отстранява токсините в черния дроб.
В Южна Америка от кората и листата на растението се приготвя релаксиращ чай, който служи за подобряване на храносмилането и притежава леко слабително действие.
Положително влияние върху функцията на мозъка
Фолиевата киселина в химичния състав на растението предпазва от болестта на Алцхаймер и различни други когнитивни разстройства, калият подобрява притока на кръв към клетките на мозъка, а заедно В6 и антиоксидантите въздействат благоприятно върху нервната система.
Магнезият осигурява продължителен и спокоен сън.
Други ползи
Консумацията на захарна ябълка е полезна още при анемия, диабет, бременност, както и като средство в борба срещу грипа:
- Захарните ябълки са подходящ избор за лекуващите се от анемия поради факта, че са отличен източник на желязо.
- Диетичните фибри в захарната ябълка забавят процеса на усвояване на захарите и предпазват развитието на диабет тип 2.
- Бременните жени се нуждаят от 1000 микрограма мед ежедневно, което прави екзотичния плод добър избор за консумация по време на бременността.
- Захарната ябълка е чудесно имуноукрепващо средство и често е използвана в борбата с грипа и за предотвратяване на различни инфекции.
Козметични ползи от захарна ябълка
Захарната ябълка притежава функции в полза на здравето на кожата и косата.
Ползи за здравето на кожата
Витамин С се бори със свободните радикали в тялото и спомага за производството на колаген, който е отговорен за поддържането на здрава, еластична и гладка кожа. Стрити на прах и смесени с мазнина, семенцата на растението се използват за локално лечение на паразитни кожни заболявания.
Аскорбиновата киселина предотвратява появата на бръчки и пигментни петна и заздравява защитния слой на кожата на лицето.
Ползи за здравето на косата
Витамините, магнезият, желязото и цинкът стимулират растежа на здрава и блестяща коса. Дефицитът на мед в организма, на който се дължи неизбежното побеляване на косата в процеса на стареене, може да бъде компенсиран при консумирането на плодовете на растението и да спомогне за възстановяването на естествения цвят на косата.
Стрити на прах, семената на захарната ябълка се прилагат за лечението на въшки.
Токсичните семена на захарната ябълка
Семената, както и “кожата” на екзотичния плод са изключително токсични, но използвани в правилните пропорции, намират приложение. Използват се за приготвянето на средства срещу насекоми, за лечение на въшки и за да се предизвика повръщане или дефекация при хранителни натравяния. В Южна Америка от люспата на растението се прави отвара за лечение на пневмония.
Семената съдържат няколко алкалоида: кофеин, ретикулин, анонаин и лиродененин. Симтомите при поглъщането им наподобяват ефектите от атропина, а при контакт с очите е възможно да доведат до слепота.
Кулинарно приложение на захарна ябълка
Една захарна ябълка се състои от 79% вода, 10% въглехидрати, 2% протеини и 1% мазнини. В количество от 100 грама калориите са близо 75 – относително ниска калоричност, което позволява плодът да бъде включван в различните режими за отслабване.
Различните сортове имат различен вкус, текстура и форма. Вкусът варира от меко сладък до сладко-кисел, сравняван е с банан, круша, папая, ананас, ягода и др., спрямо сорта. Задължително е плодовете да се консумират пресни и така да се използват в приготвянето на сладкиши, кремове, сладоледи и напитки.
В Мексико, преди да консумират ябълката, добавят няколко капки лимон, за да се балансира прекалената сладост. Подходяща е за приготвянето на плодови салати и шербет. Ферментиралият плод може да се използва за приготвяне на алкохолни напитки, а в Ямайка сушат цветчетата като ароматизатор за тютюн.
Заключение
Ябълката-крем е с много кратък срок на годност, което я прави по-трудно достъпна за нашия пазар. Може да се отглежда в саксия като някои цитруси, но изисква редовно подрязване. Дървото започва да произвежда плодове на третата или четвъртата година от засаждането. Черният цвят на семената е признак, че плодът е напълно узрял и годен за консумация.
Наричан е „сладоледено дърво“ заради кремообразната му текстура, а самият Марк Твен го определя като „най-вкусния плод в целия свят“. Вкусът му, представляващ екзотична бленда от няколко тропически плода, вдъхновява въображението на сладкарите по света за приготвяне на различни плодови десерти и напитки, а лечебните качества, свойствени на растението, са неизброими.
Често задавани въпроси
Какво е захарна ябълка (Annona squamosa)
Захарната ябълка, известна още като Annona squamosa, е тропически плод от семейство Annonaceae. Има сладка, кремообразна и подобна на яйчен крем плът със зелена външна част.
Какви са ползите за здравето от захарните ябълки?
Захарните ябълки са богати на витамини C и B, фибри и антиоксиданти. Те подпомагат храносмилането, повишават имунитета и могат да помогнат за подобряване на здравето на кожата.
Токсична ли е захарната ябълка?
Семената, както и “кожата” на екзотичния плод са изключително токсични, но използвани в правилните пропорции, намират приложение.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
В екзотичния плод райска ябълка се съдържа съединение, което е полезно за поддържане на здравето на очите – зеаксантин.
Фибрите са растителни въглехидрати, които тялото ни не може да усвои. Подпомагат храносмилането и поддържат нивата на кръвната захар.
Витамин С безспорно е един от най-добре познатите на хората витамини. Намираме го практически