Причини за загуба на костна плътност

Обновена: 18.09.2024|
Загуба на костна плътност.

Здравето на костите ни е особено важно за общото благосъстояние на тялото. Поради това трябва да се грижим за тях и да имаме предвид различните фактори, които могат да доведат до загуба на костна плътност.

Основни фактори и причини

  • Възраст: С напредването на възрастта синтезът на нови костни клетки се забавя, а загубата на тъкан се случва по-бързо от произвеждането на нови структури. Това намалява костната маса и прави костите крехки и чупливи.
  • Менопауза: Жените са по-предразположени към загуба на костна плътност, особено след менопауза. Понижените нива на естроген след навлизане в менопауза са един от главните рискови фактори за загубата на костна тъкан, както и за развитието на остеопороза.
  • Бременност и кърмене: Големи количества калций се използват от тялото за подсилване на бебето, което може да доведе до дефицити в организма на майката. В този период жената има нужда от допълнителни дози от важния минерал.
  • Заболявания на храносмилателната система и хранителни разстройства: Проблеми с усвояването на хранителните вещества може да са причина за ниски нива на калций, което, от своя страна, да влоши здравето на костите. Този резултат се наблюдава и при някои психически разстройства, свързани с храненето.
  • Нарушения и дисфункция на еднокринната система: Хормоните също са важни за поддържането на костите. Ако страдаме от заболявания на щитовидната жлеза, това може да е причина за забързана загуба на костна плътност. Пациенти с диабет тип 1 са по-склонни да развият остеопороза.
  • Дефицит на важни минерали и витамини: Костите са минерализирани структури и тяхното здраве зависи от хранителния прием на някои минерали. Най-важни за костната тъкан са калций, магнезий, калий. Също и витамин Д, необходим за поддържане на нормални нива на калций и фосфор в кръвта; витамин К, участващ при формирането на протеини, регулиращи минерализацията на костите; витамин С, важен за производството на колаген; витамини от група В, участващи в процеси, свързани със здравето на костите.
  • Фамилна обремененост: Здравината на костите ни зависи не само от начина ни на живот, но и от генетичната ни предразположеност. Ако в семейството ни има изявена остеопороза, това е знак, че може и ние да се сблъскаме с нежелана загуба на костна плътност.
  • Вредни навици: Тютюнопушенето и редовната консумация на алкохол значително забързват загубата на костна плътност. Заседналият начин на живот също води до проблеми на костната тъкан.
  • Кортикостероиди: Кортикостероидите са важна част от лечението на някои по-тежки заболявания, но дълготрайният им прием може да доведе до загуба на костна плътност.

 

Структура на скелета

 

Загуба на костна плътност.

 

Скелетът има няколко незаменими функции за тялото – двигателна, опорна и защитна. Често чуваме изрази като „костна плътност“ , „здрави кости“ и т.н.

Всъщност костите имат комплексна структура, която включва както компактна, така и трабекулярна костна тъкан, състояща се от структури (трабекули, по-популярни като гредички). Те се пресичат и придават гъвкавост на костта, като в същото време запазват нейната здравина.

Във вътрешността главно на големите кости се намира плътна тъкан, наречена костен мозък. Той съдържа стволови клетки и е отговорен за производството на кръвни клетки.

Външната част на костта е компкатна, твърда и сравнително гладка – нея виждаме при скелети и фосили.

Костите ни са пълни с минерали (главно калций и фосфор), както и протеини, основно колаген. Те са жива тъкан, която е богата на кръвоносни съдове. Здравето на костите зависи от начина ни на хранене и движение, навиците ни и хормоналния баланс. Има и някои фактори, от които зависи костната плътност, но не можем да променим – фамилната обремененост и размерът на костите.

Значение на костната плътност

При намаляване плътността на костите тъканта във вътрешността им изтънява. В нея постепенно се формират пори поради разреждане на костните гредички (т.нар. трабекули). С напредване на този процес нараства рискът от счупвания и фрактури (всички видове увреждания на костите).

Костната плътност естествено започва на намалява след 30-годишна възраст.

Остеопорозата се характеризира с голяма и значителна загуба на костна плътност. Остеопения наричаме състоянието, което предшества остеопорозата. При нея нивото на костна плътност е понижено, но загубата не е достатъчна, за да се диагностицира като остеопороза. Остеопенията не се счита за болест, а за предболестно състояние. И двете фази на костна загуба са предотвратими и развитието им може успешно да се забави.

 

Как да предотвратим нежеланата загуба на костна плътност?

 

загуба на костна плътност

 

Здравословният начин на живот, балансираното хранене и редовното движение са важни за цялостното здраве на тялото, а това включва и плътността на костите ни. Редовни упражнения, включващи силови тренировки и тежести, са особено важни за костната маса.

С напредването на възрастта е хубаво да се фокусираме и върху упражнения, подобряващи баланса и координацията, за да предотвратим падания. Ако сме предразположени към загуба на костна плътност и развиване на остеопения или остеопороза, трябва редовно да правим прегледи за състоянието на костите си.

Допълнителният прием на витамин Д и калций може да забави загубата на костна плътност – това може да се постигне чрез някои храни и хранителни добавки.

Добри хранителни източници на калций са:

  • Млечни продукти
  • Тъмнозелени листни зеленчуци
  • Сьомга и сардини
  • Соеви продукти

 

Трябва да имаме предвид, че твърде много калций може да доведе до други здравословни нарушения и трябва да сме внимателни с дозите.

Тялото ни може самостоятелно да произвежда витамин Д, когато сме изложени на слънчева светлина. Освен това обаче можем да си го набавим чрез храна и хранителни добавки.

Храни, богати на витамин Д, са:

  • Рибено масло
  • Пъстърва
  • Сьомга
  • Риба тон
  • Яйца
  • Гъби
  • Обогатени продукти

 

Заключение

 

загуба на костна плътност

 

Има множество рискови фактори, които предразполагат тялото ни към загуба на костна плътност. Най-добрият начин за противодействие е здравословен начин на живот, редовно движение, балансирано хранене и консумиране на храни, богати на калций и витамин Д.

С напредването на възрастта трябва по-често да правим прегледи на костите си и да приемаме хранителни добавки, ако лекарят ни прецени това за нужно.

 

Често задавани въпроси

Какво е костна плътност?

Вътрешността на костите ни е изградена от пластини и малки кухини, които правят скелета лек. Костна плътност наричаме съотношението между костната тъкан и празните пространства между тях.

За какво е важна костната плътност?

Плътността на костите е важна за тяхната здравина. При загуба на костна плътност костите ни стават крехки и чупливи, което може да доведе до множество фрактури и счупвания.

Какви са главните причини за загуба на костна плътност?

Рисковите фактори са различни, но включват възраст, пол, генетична обремененост, вредни навици, дефицити на някои важни минерали, дисфункция на еднокринната система и храносмилането.

Можем ли да предотвратим загубата на костна плътност?

За да поддържаме костите си плътни и здрави, трябва да се храним балансирано, да се движим редовно и да приемаме допълнителни добавки с калций и витамин Д.

 

Категории: Здраве|Публикувана: 18.01.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Един Коментар

  1. Кина Казакова 23.01.2024 at 6:30 - Отговор

    Здравейте, колко време трябва да се слага „Пролия“ за остиопороза?

Оставете коментар