Видовете масла на Фор Лайф – подробна информация

Обновена: 13.03.2024|
Видовете масла на Фор Лайф.

Често сме говорили за видовете масла на Фор Лайф – за техните ползи и защо сме избрали именно тях в нашия асортимент. Дали са подходящи за кето режима и с какво са по-здравословни от други – независимо дали става въпрос за кулинарни или козметични цели.

За улеснение на вас, нашите читатели, подготвихме подробен списък с видовете масла на Фор Лайф и техните най-ценни качества. Припомнете си кои са те и научете нови и интересни факти, свързани с консумацията и прилагането им.

 

Видовете масла на Фор Лайф

При нас можете да откриете внимателно селектирани масла, които да станат част от здравословната ви кухня или в грижата за красива коса и кожа. Някои от тях се прилагат и на двете места и имат ценни свойства и в кулинарията, и в козметиката.

Нека видим кои са те:

Кокосово масло

Висококачественото кокосово масло, произведено във Филипините, често намира място в нашите кето рецепти.  То е 100% органично, не съдържа никакви консерванти и, разбира се, е студено пресовано. При нас можете да го откриете в 3 удобни разфасовки – от 200 мл, 500 мл и 1 л.

Краве масло Гхи

Произведено от българско мляко по индийска рецепта, този продукт засилва метаболизма и спомага отслабването. Известен е още с името „палео масло“, тъй като не съдържа лактоза. Това, което го прави по-специално, е отстраняването на твърдите млечни частици в процеса на обработка, вследствие на което остава чиста, концентрирана мазнина. По тази причина маслото е подходящо за хора с непоносимост към лактоза.

Кокосово масло Гхи

 

Видовете масла на Фор Лайф.

 

Както се досещате, това е комбинация от масло Гхи и кокосово масло – кремообразна супер мазнина, идеална за печене, задушаване и грил. Ако не винаги искате да се чувствате сякаш „се отправяте към тропиците“, когато готвите с кокосово масло, но искате да се възползвате от полезните му качества, кокосовото Гхи е златната среда. Сместа от кокосово масло и пречистено масло Гхи запазва качествата на отделните си компоненти, миризмата му е на краве масло, не кокосово, и е подходящо за здравословната ни кухня.

 

Маслиново масло

Да, става въпрос за зехтина. Оlive oil, буквално преведено, означава „маслиново масло“, което се извлича от плодовете на маслиновите дървета. Зехтинът на Фор Лайф е екстра върджин – т. е. студено пресован, без топлинна обработка и запазил качествата си. Произведен в област Тесалия, Гърция. С доказани ползи за организма, висококачественият екстра върджин зехтин все повече измества рафинираните готварски масла, като разпространеното по нашите ширини слънчогледово олио.

 

Арганово масло

От 2000-та година насам аргановото масло набира все по-голяма популярност в козметичните продукти и препарати за коса. Най-често се среща в кремове за ръце, шампоани, балсами за устни.нане

Всъщност е препоръчително аргановото масло да се използва в чистата си форма, не чрез кремове и други субстанции. Няколко капки на кожата я овлажняват и подхранват чудесно. Подходящо е дори за премахване на грим – смесете ¾ арганово масло с ¼ розова вода и използвайте върху тампон, за да премахнете лесно грима си. Когато го използвате за коса, препоръчваме да го добавите към домашна маска, включваща и други компоненти. Чистото мароканско масло, нанесено директно върху косата, може силно да я омазни и да направи измиването му трудно. В нашия блог ще откриете рецепти за Вълшебни маски с арганово масло за коса.

Аргановото масло на Фор Лайф е добито в югозападната част на Мароко, берберския регион, който се слави с едни от най-чистите продукции на маслото в света. Богато на витамин Еедин от най-мощните антиоксиданти, и на витамин А – често наричан „еликсир на младостта“, заради регенериращото си действие.

След като разгледахме основните масла, които можете да намерите при нас, нека видим и какво е предназначението им.

 

Предназначение на видовете масла на Фор Лайф

Дотук разбрахме, че повечето от маслата могат да се използват както в кулинарията, така и в кухнята. Нека видим приложението на всяко от тях и как могат да ни бъдат полезни.

Употреба на кокосово масло

 

Видовете масла на Фор Лайф.

 

Широкоразпространено, кокосовото масло се среща в рецепти от сладки до солени ястия, но и влиза в състава на редица козметични продукти и домашни маски за коса и лице.

В кулинарията

В кухнята кокосовото масло може да се използва за пържене при температура до 180 градуса, тъй като не се окислява (като зехтина и кравето масло). Причината е, че не съдържа лактоза и казеин. То запазва полезните си свойства, без да се превръща в транс-мазнина.

В борбата с килограмите

Кокосовото масло е незаменим помощник в борбата с килограмите. Съдържащите се в него MCT мазнини, средноверижни триглицериди (от medium-chain triglycerides) могат да увеличат броя на калориите, които тялото изгаря в сравнение с дълговерижните мастни киселини.

Неслучайно то е част от рецептата за популярното бронирано кафе, което често измества закуската при кето диета или друг нисковъглехидратен режим. Засищащият ефект не само ни помага да не посягаме към храна до късния следобед, но и зарежда тялото ни с енергия и засилва метаболизма. Рецептата за бронирано кафе ще откриете в кулинарния ни блог.

За подобряване нивата на „добрия“ HDL-холестерол

Съдържанието на естествени наситени мазнини в кокосовото масло повишават нивата на „добрия“ HDL-холестерол, което може да доведе до подобряване здравето на сърцето.

В грижата за косата, кожата, ноктите и зъбите

Кокосовото масло има и много приложения извън кулинарията и консумацията му. Много хора го използват за подобряване и заздравяване на косата, кожата, ноктите и зъбите си.

То може да:

  • предпази от увреждане косата, действайки като слаб слънцезащитен крем, блокирайки около 20% от слънчевите ултравиолетови лъчи;
  • подобри съдържанието на влага в сухата кожа и да намали развитието на екзема;
  • изплакването на устата с кокосово масло има благоприятно влияние върху здравето на зъбите и неутрализира лошия дъх.

 

Видовете масла на Фор Лайф: Употреба на краве масло Гхи

Пречистеното масло Гхи има висока точка на задимяване – може да издържи на нагряване до 252 градуса. Също така произвежда по-малко от токсина акриламид при нагряване в сравнение с другите масла. Акриламидът е съединение, което се отделя, когато нишестените храни се приготвят при високи температури. Химикалът е известен като повишаващ риска от рак, за момента установено само при лабораторни експерименти.

Тъй като в процеса на производство на Гхи се отделя млякото от мазнините, то не съдържа лактоза. Което го прави по-добър вариант, ако сте чувствителни или имате алергии към млечни продукти.

Гхи има по-висока концентрация на мазнини от обикновеното масло и повече калории. Една супена лъжица Гхи има около 120 калории. Подходящо за сотиране и за пържене на висока температура. Има леко орехов вкус и добавя уникален вкус на ястията.

Можете да го използвате също за:

  • заливане на пуканки или пресни зеленчуци с разтопено Гхи
  • оставете го да се втвърди на стайна температура и го разнесете върху бисквитки
  • добавяне в тигана при пържене на яйца, за да предотвратите залепването
  • добавянето му в картофено пюре вместо масло или при приготвянето на картофи на фурна
  • заливане на зеленчуци с Гхи преди запичането им

 

Употреба на кокосово Гхи

Комбинирането на Гхи и кокосово масло съчетава най-доброто от двете масла. Наслаждаваме се на ореховия вкус на Гхи и фината сладост на кокосовото масло.

Като съчетание от двете масла, кокосовото Гхи няма вкус и мирис на кокос и по-радко се използва за приготвянето на сладкиши. Но във всяко ястие, чиято рецепта включва някакъв вид масло, можете да заместите с кокосово Гхи.

Видовете масла на Фор Лайф: Употреба на зехтин

Маслиновото масло, както останалите, намира широко приложение в кулинарията. Неговите полезни за организма качества са много, особено когато се консумира необработено (студенопресовано) – в овкусяването на салати, например. Все още има разнопосочни мнения за това дали е полезно да се подлага на топлинна обработка, но зехтинът също има доста висока точка на задимяване: 207 градуса. Което означава, че без проблем можем да го използваме при задушаване, сотиране, варене и дори неагресивно пържене.

Екстра върджин зехтинът (студенопресован), е препоръчителен при избора на маслиново масло. Освен полезни мастни киселини, той съдържа умерени количества витамин Е. Зехтинът е източник и на мощни антиоксиданти, които са биологично активни и могат да намалят риска от хронични заболявания. Те борят възпалението и защитават холестерола в кръвта от окисляване – две ползи, които могат да намалят риска от сърдечни заболявания.

Също така съдържа много хранителни вещества, които могат да инхибират или унищожат вредните бактерии. Една от тях е Helicobacter pylori – бактерия, която се развива в стомаха и може да причини стомашни язви и рак на стомаха. Изследвания показват, че консумацията на екстра върджин зехтин може да пребори осем щама на тази бактерия, три от които са устойчиви на антибиотици.

Зехтинът се използва още в козметиката, фармацевтиката и производството на сапуни.

 

Употреба на арганово маслоВидовете масла на Фор Лайф.

Аргановото масло се използва главно в козметиката, за възстановяване на коса, кожа и нокти. Интересното е, че в неговата родина – Мароко, се използва и като храна, за потапяне на хляба или като добавка към кус-кус. Също така и за медицински цели.

Аргановото масло съдържа голям брой лечебни свойства, включително антиоксидантни и противовъзпалителни. Те помагат при различни възпалителни кожни заболявания като псориазис. За най-добри резултати се препоръчва да се нанесе чисто арганово масло директно върху частите от кожата, засегнати от възпалението.

За поддържане на здрава и жизнена коса се нанасят няколко капки от маслото по дължината на косата след измиването й, докато е още мокра, 2 до 3 пъти в седмицата.

Комедогенният фактор на аргановото масло е нула, което означава, че не запушва порите както повечето масла. Затова може да се нанася на по-чувствителна към образуване на акне кожа.

 

Съвместими ли са видовете масла на Фор Лайф с кето режима?

Маслата на Фор Лайф са абсолютно съвместими с кето режима и често се използват в приготвянето на кето рецепти.

Аргановото, като козметично, няма отношение към храненето и може да се използва от всеки. Стига да не съществува алергична реакция към него или друг здравословен проблем, възпрепятстващ използването му.

По колко можем да приемаме на ден от:

  • Кокосовото масло – 2 до 3 с. л. на ден, но съобразени с останалите мазнини в дневното ви кето меню. При кетоза те трябва да са 75% от дневните калории.
  • Масло Гхи и кокосово Гхи – също е препоръчително до 3 с. л. на ден.
  • Зехтин – при него не откриваме препоръки за определен дневен прием. Ако го използваме за овкусяване на салата или поръсим зеленчуци или месо при задушаване или пържене, сме в рамките на нормалната консумация.
  • Арганово масло – желателно е да се нанасят по няколко капки на косата или на участъка от кожа, който искаме да третираме, 2 до 3 пъти седмично.

Допълнете здравословната си кухня с полезна мазнина за готвене по ваш вкус – имате богат избор.

Категории: Здраве, Kрасота, Кето диета|Публикувана: 21.01.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

4559c8467fde8e4002d4ed2eafed370b?s=96&d=mm&r=g

Автор: For Life

Свързани публикации

Оставете коментар