Турта: ползи, начини на прием и полезни съвети

Обновена: 04.11.2024|
Турта.

Омайното растение, което впечатлява мнозина с красивите си жълти и оранжеви цветове, всъщност се нарича турта. За какво е използва тя и защо е почитана от древността, разказваме в тази статия.

 

Какво е турта?

Билката турта бива наричана и турско цвете, мексикански или ацтекски невен. Нейното латинско наименование е Tagetes Erecta. Познато с красивите си оранжеви цветове, растението е предпочитан и доказан лек в народната медицина. То подпомага очното здраве, подсилва имунитета и облекчава женски проблеми като миомни възли и кисти на яйчниците.

 

 

 

Въпреки приликите между невен и турта както заради външния им вид, така и заради наименованията, които носят, двете не бива да се бъркат.

Туртата е едногодишна и принадлежи към семейство Сложноцветни и триб Астрови. Тя може да достигне височина между 20 и 80 см. Нейният цилиндричен корен е с влакнеста разклонена система и последователни, пересто неделени листа, с назъбени дялове. При смачкването листчетата отделят отличителен аромат.

Цъфти през лятото в ярки цветове, като характерният за турта цвят варира от жълто до оранжево или жълто-кафяво. Колкото по-силна е наситеността, толкова по-лечебни са способностите на билчицата.

Интересен факт е, че латинското наименование на растението (Tagetes) е свързано с етруския полубог Тагес и внук на Юпитер, който се е отличавал с красотата си.

Турта вирее в добре дренирани, плодородни почви и предпочита топла, слънчева среда. Произлиза от Мексико и Южна Америка, като във времето е култивирана по целия свят.

В културно отношение растението има важно значение в Мексико, където се използва по време на празненствата на Деня на мъртвите (Día de los Muertos). Смята се, че неговите жълти цветове насочват духовете на починали близки обратно към света на живите и осветят пътя им.

Освен за декоративна употреба красивата турта има множество приложения в традиционната медицина благодарение на своите антимикробни и противовъзпалителни свойства. Цветовете също понякога се използват в чайове или като естествен оцветител.

 

Активни съставки и техните ефекти

 

Оранжева турта

 

Каротеноидите са пигменти, отговорни за жълтите и оранжевите цветове на много растения, включително при турта. Освен това те имат ценни здравни ефекти: лутеинът например се свързва с поддържане на добра очна кондиция. Заедно със зеаксантин тези каротеноиди филтрират вредната синя светлина и защитават очните тъкани от оксидативен стрес.

Някои проучвания показват ефективността на ксантофил, друга активна съставка в турта, при превенция на коронарна болест на сърцето, сърдечни пристъпи, слаб имунитет, старост и ракови заболявания.

Флавоноидите и фенолите в растението са съединения със силни антиоксидантни свойства. Има и дъбилни вещества, познати още като танини.

Турта съдържа и етерични масла като тагетон, оцименон, лимонен, които се използват в традиционната медицина и ароматерапията. Антибактериалните и противогъбични действия на билката се дължат именно на тези вещества. Етеричното масло е ефективно срещу няколко патогенни микроби, включително Candida albicans и Escherichia coli, което го прави полезно за лечение на кожни инфекции, рани и микробно замърсяване.

Кверцетин, който се съдържа в цветето турта, намалява освобождаването на хистамини, химикалите, предизвикващи симптоми на алергия. Освен това той инхибира активността на възпалителните ензими и пътища, което го прави полезен за намаляване на хронично възпаление.

 

Ползи за човешкия организъм

 

Жълта турта

 

Растението има изключително разнообразни ползи за здравето. Неговите листа и цветя могат да се нанасят върху порязвания, ожулвания и малки рани под формата на лапи и компреси, като насърчават по-бързото заздравяване и действат кръвоспиращо. Антимикробните свойства помагат за намаляване на риска от инфекция.

Билката може да подпомогне кожното здраве чрез успокояване на раздразнената кожа и лечение на състояния като екзема, акне и др.

Тя е разпространен народен лек срещу проблеми на женската полова система. Приемът на турта се свързва с подобрения на гинекологични проблеми при жените като кисти и миома на матката, кръвоизливи, мастопатия, маточни възпаления и др. Смята се, че има ползи за повишаване на фертилността и подобряване шансовете за зачеване.

Билката се отразява добре при жени, които изпитват симптомите на менопауза. Тя успява да минимизира горещите вълни, депресивните настроения, забавения метаболизма и другите неприятни проявления на този житейски етап.

Други здравни предимства, които можем да почерпим, са свързани с:

  • Очно здраве. Турта може да бъде важна за очите и да подпомогне избягването на дегенеративни болести като като катаракта и макулна дегенерация.
  • Болкоуспокояващи ефекти. При локално прилагане може да действа успокояващо при болки в мускулите, артрит и кожни раздразнения.
  • Респираторно действие. Ацтекският невен се използва и за лечение на респираторни проблеми като кашлица, настинка и бронхит, тъй като има отхрачващи свойства и успокояващо и тонизиращо действие.
  • Храносмилателна подкрепа. В райони на Мексико билката турта е основа за изключително лечебен чай за облекчаване на стомашни спазми, диария, повръщане и други признаци на лошо храносмилане, както и при синдром на раздразнените черва.
  • Детоксикация. Смята се, туртата се оказва важна и за прочистването на тялото, като насърчава елиминирането на токсините и подобрява функцията на черния дроб. Ефективна е за превенция и третиране на цистит.
  • Треска и лечение на малария. В някои традиционни системи Tagetes erecta се използва за понижаване на треска и е част от билкови лечения на малария.

 

Въпреки разнообразните лечителски приложения на турта тя не може да бъде заместител на лекарствата и медицинските интервенции, а по-скоро допълненеие.

 

Как да приемаме турта: различни форми и дозировки

 

Чай от турта

 

Важен съюзник в поддържането на женската полова система е тинктура от турта, невен, котешка стъпка и бял равнец. С нейна помощ можем не само да се лекуваме, но и да си осигурим силна, ефективна превенция. Ако целта е превантивна употреба, веднъж на ден е достатъчно. Ако се третира здравословен проблем, се препоръчва консумация 3 пъти на ден в дозировка от 1 мл. (20 капки), като за целта тинктурата се разрежда в чаша с вода.

При нужда от лечение на миома с турта се набавят разцъфналите цветове на растението. 2 с. л. се варят 3 минути в 500 г вода. След прецеждане се препоръчва пиенето на 100 мл от отварата 3 пъти на ден преди хранене.

Комбинацията на билката с невен и бял равнец пък превръща триото в борец при киста на яйчника. Как се приготвя чай от турта, невен и бял равнец? В този случай се слага около лъжица от всяка билка в литър вода и се вари отварата за няколко минути, след което се накисва за 20 минути. Приема се отново по 3 пъти, но в количество от 300 мл.

Както повечето билкови чайове и тези с турта са ценни помощници срещу храносмилателните неразположения, респираторни проблеми и отслабен имунитет и можем да ги използваме с такива цели.

Колко време се пие чай от турта?

По отношение на тези лекове трябва да знаем, че заради етеричните масла в растението не бива да се прекалява с консумацията.  Препоръчителният прием е 3 седмици, след което е необходимо да се направи поне 1 седмица почивка. Можем да следваме тази насока в рамките на 2-3 месеца, но точното време зависи от индивидуалното ни състояние и конкретния здравословен проблем.

 

Възможни странични ефекти и противопоказания

 

Турта

 

Билката е неподходяща за употреба от бременни, тъй като се смята, че може да доведе до спонтанен аборт. За кърмещи също не е препоръчително да я използват.

Въпреки че за останалите хора турта обикновено е безопасна, трябва да се имат предвид няколко нейни особености:

  • Продължителното излагане на слънчева светлина след прилагане на билката локално може да причини фоточувствителност, водеща до дразнене на кожата, обриви или изгаряния.
  • Възможни са алергични реакции, особено при тези, които имат чувствителност към растения от семейство Сложноцветни (което включва маргаритки, слънчогледи и хризантеми). Симптомите могат да включват зачервяване, сърбеж или образуване на мехури по кожата.
  • Ако се консумира в големи количества, може да причини стомашно-чревен дискомфорт. В много редки случаи има риск и от токсичност, особено при използване на етерични масла, които в големи количества и недостатъчно разредени.
  • Може да взаимодейства с лекарства, които са фоточувствителни, или да засили ефектите на лекарства, обработвани от черния дроб.
  • Директният контакт с очите може да причини дразнене или дискомфорт, особено от етерично масло или сок от растението. Трябва да се внимава при боравене с растението.
  • Вдишването на етерично масло във високи концентрации може потенциално да доведе до главоболие, световъртеж или респираторно дразнене при някои хора.
  • Въпреки че турта има свойства за заздравяване на рани, не бива да се прилага върху отворени рани без подходящо разреждане или медицинско ръководство.

 

Можем да заключим, че турта е безопасна за повечето хора, но трябва да се имат предвид всички тези нейни специфики, преди да се премине към употреба.

 

Заключение

Турта е едногодишно растение от семейство Сложноцветни, което се прилага и при редица женски проблеми като кисти, миома и симптомите на менопауза. Освен това е полезна за поддържане на очното здраве и справяне с кожни проблеми.

 

Често задавани въпроси

С какви други имена е позната турта?

Билката турта бива наричана и турско цвете, мексикански или ацтекски невен.

За какво помага чай от турта?

Направата на чай от турта за миома е популярен билков лек. Билката се използва и за отвари, третиращи киста на яйчниците, храносмилателни или респираторни проблеми.

Какво е културното значение на растението в Мексико?

В Мексико растението играе важна роля в празненствата на Деня на мъртвите (Día de los Muertos). Смята се, че ярките му цветове помагат на духовете на починалите да намерят пътя обратно към света на живите.

Категории: Билки и чайове|Публикувана: 07.10.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар