Суха кожа – как да се справим?

Обновена: 28.03.2024|
Суха кожа.

Суха кожа на тялото е често срещано оплакване, особено през зимните месеци. Въпреки че това може да изглежда като безобидно състояние, ако прогресира, то може да доведе до силно неудобство при изпълняване на ежедневните задачи. Неприятните усещания като постоянен сърбеж, зачервяване и белеща се кожа бързо могат да достигнат прага на пълна нетърпимост, затова днес ви даваме някои ценни съвети как да се справите с този проблем.

 

Какво представлява сухата кожа?

Сухата кожа е известна в медицината като ксероза. Това е често срещано състояние, характеризиращо се с недостатъчна влага и естествени масла във външния слой на кожата.

Проблемът може да доведе до усещане за опъване на кожата, сърбеж и чувствителност. Засегнатата област може да причини белене, напукване и грапавост на кожата. Често това засяга ръцете, долната част на краката и корема, като сухата кожа може да бъде повлияна от различни фактори.

 

hialur 400
hialur 600
hialur 400
hialur 600

7 съвета за справяне със сухата кожа

 

Суха кожа.

 

Ако имате склонност към суха кожа, не се отчайвайте, защото има различни начини да осигурите нужната хидратация.

1. Внимателно подбирайте продукти за грижа за кожата

В рамките на няколко минути след душ или измиване е важно да нанасяте овлажнител, като обърнете специално внимание на областите, склонни към сухота, като лакти, колене и ръце.

Изборът на правилните продукти за кожата е много важен за успокояване, овлажняване и защита. Добре е да потърсите продукти, съдържащи овлажняващи съставки като хиалуронова киселина, глицерин, масло от шеа и керамиди. Те помагат за задържане на влагата и предотвратяват дехидратацията.

Можете да използвате и естествени овлажнители, защото те са максимално щадящи към кожата и няма как да съдържат вредни съставки.

Кокосово масло например е изключително подходящо, защото съдържа мастни киселини, които подпомагат подхранването и хидратацията. Може да нанесете тънък слой директно върху кожата, а по-дебел – вечер преди лягане, за да има време да попие и да овлажни дълбоко през нощта.

По същия начин може да приложите и масло от шеа – естествена мазнина, получена от ядките на дървото ший.

Може да използвате екстра върджин зехтин, като го нанесете върху сухата област или добавите няколко капки във ваната си. Други подходящи за суха кожа опции включват чист гел от алое вера (или продукти на базата на алое вера), масло от жожоба и бадемово масло.

Пчелният мед също е естествен овлажнител, който може да нанесете директно върху кожата или да смесите с други естествени съставки за хидратираща маска. Маски от авокадо или краставица са често препоръчвани при суха кожа на лицето.

Важно е да се отбележи, че индивидуалните кожни реакции могат да варират, така че може да е полезно тези естествени съставки първоначално да бъдат тествани с пластир на малка област от кожата.

2. Кратки хладки душове

По-кратките душове с умерена хладка температура са полезни. Ограничете ги до около 10 минути и избягвайте горещата вода, за да предотвратите премахването на естествените мазнини от кожата. Може веднъж до два пъти седмично нежно да ексфолирате, като използвате мек скраб или кърпа, за да премахнете мъртвите кожни клетки.

3. Защитете кожата

Важно е да предпазите кожата си, като носите ръкавици по време на дейности, които изискват излагане на ръцете ви на силни химикали или студено време. Овлажняващият балсам за устни пък може да предотврати напукани устни.

4. Адекватна слънцезащита

 

Суха кожа - слънцезащита.

 

Нанасянето на слънцезащитен крем трябва да бъде ежедневно, дори при облачно време. За целта се препоръчва използването на широкоспектърен слънцезащитен крем с най-малко SPF 30, за да бъде защитена кожата от ултравиолетовите лъчи.

5. Овлажняване на въздуха

Използването на овлажнител в спалнята може да помогне в борбата с хронично суха кожа. Това е особено важно през зимните месеци, когато вътрешното отопление изсушава въздуха.

6. Добра хидратация

Поддържайте хидратация през целия ден, като пиете много вода. Освен това може да помислите нощни процедури, като например нанасянето на по-плътен овлажнител или прилагането на нощна хидратираща маска за суха кожа преди лягане.

 

7. Дрехи от леки, естествени материи

Що се отнася до дрехите, изберете естествени, дишащи материи като памук, защото изкуствените могат да предизвикат запарване, сърбеж и дразнене.

Не забравяйте, че намирането на правилната комбинация от продукти и практики може да изисква някои проби и грешки, така че бъдете търпеливи и наблюдавайте как кожата ви реагира на различни подходи.

 

 

Какво причинява суха кожа?

Различните причини за суха кожа са свързани с вътрешни и външни фактори, които могат да се отразят върху способността й да задържа влага.

Външни фактори

Външните фактори, които допринасят за суха кожа, са свързани с условията на околната среда и ежедневните навици.

Студеното и сухо време, преобладаващо през зимата, намалява нивата на влажност във въздуха, което води до повишено изпаряване на влага от кожата. Ветровите условия и излагането на слънце без подходяща защита също могат да доведат до сухота.

Горещата вода, особено по време на продължителни вани или душове, може да премахне естествените мазнини от кожата, нарушавайки липидната й бариера.

Различни почистващи препарати могат да съдържат химически дразнители, а в козметичните продукти понякога има алкохол. Честият досег до такива продукти може да се отрази негативно върху състоянието на кожата. Лекарства като диуретици или ретиноиди имат странични ефекти, един от които е суха кожа.

 

Вътрешни фактори

 

Суха кожа - фактори.

 

Стареенето е един от основните естествени вътрешни фактори, които влияят върху способността на кожата да задържа влага, като намаленото производство на мазнини допринася за повишена сухота с течение на времето. Хормоналните промени, като тези, настъпващи по време на менопаузата, могат да повлияят на производството на мазнини в кожата и да доведат до повишена сухота.

Генетичните фактори също играят роля, като те определят типа кожа на индивида и предразположението към сухота.

Някои кожни заболявания като екзема и псориазис се проявяват със суха и раздразнена кожа като част от техните симптоми.

Здравословни състояния като хипотиреоидизъм или недохранване могат също да допринесат за изсушаване на кожата.

Дехидратацията в резултат на недостатъчен прием на вода може да повлияе на нивата на влага на кожата вътрешно.

 

Как сухата кожата засяга функциите на кожата? 

На първо място сухата кожа води до компрометирана бариерната функция. Задачата на кожната бариера – най-външният слой на епидермиса, е да предотвратява загуба на влага и да предпазва от дразнители от околната среда и патогени. Изсъхването може да доведе до повишена трансепидермална загуба на вода (TEWL) и чувствителност към дразнители и алергени.

Задържането на влага също е влошено и се повишава склонността към дехидратация. 

Защитата от вредни бактерии, гъбички и други микроорганизми, която здравата кожа с киселинно рН и разнообразен микробиом предоставя, също е затруднена, когато се появи проблем със сухотата.

Когато се наруши този баланс, кожата става по-податлива на инфекции и кожни заболявания като екзема и атопичен дерматит.

Влагата е от съществено значение за процеса на зарастване на рани, затова състоянието може да възпрепятства процеса на оздравяване чрез забавяне на клетъчния обмен, синтеза на колаген и образуването на нови кръвоносни съдове.

Сетивното възприятие чрез сензорните рецептори, които кожата съдържа, също са отслабени при изсушаване. Това е причината за поява на намалена чувствителност или променени усещания като сърбеж, парене или изтръпване.

Кожата играе жизненоважна роля в терморегулацията, като регулира кръвния поток и изпотяването в отговор на промените в температурата. Сухата кожа може да наруши тези механизми и да причини намалено изпотяване и прегряване или свързани с топлината заболявания.

 

Признаци, че имате суха кожа

 

Суха кожа - признаци.

 

Разпознаването на признаците на суха кожа включва специално внимание по отношение на различни визуални и сетивни знаци, които показват недостатъчна влага или естествени масла в кожата.

Някои често срещани сигнали за неприятното състояние включват:

  • Чувство за опъване в кожата, особено след измиване или излагане на вода
  • Лющене
  • Груба, негладка текстура
  • Сърбеж
  • Зачервяване
  • Фини линии и пукнатини, особено в зони, склонни към движение
  • Чувствителност, която може да доведе до дискомфорт или усещане за парене
  • По-забележими бръчки
  • Бели петна

 

Важно е да се отбележи, че тези признаци могат да варират по интензитет и хората могат да изпитат комбинация от симптоми. Фактори като метеорологичните условия, възрастта и цялостното здраве могат да повлияят на тежестта на симптомите.

Ако състоянието не се подобрява или дори се влошава, препоръчително е да се консултирате с дерматолог за задълбочена оценка и подходящи препоръки за лечение.

 

Заключение

Изсушаване на кожата, познато още под медицинското наименование ксероза, е често срещано състояние, характеризиращо се с недостатъчна влага и естествени масла във външния слой на кожата.

Външни фактори като студено, сухо време, продължително излагане на гореща вода и агресивни почистващи продукти могат да допринесат за сухото състояние на кожата. Вътрешни фактори, включително стареене, хормонални промени, генетика, определени здравословни състояния и дехидратация, също играят роля.

Признаците на суха кожа включват стягане, лющене, груба текстура, сърбеж, зачервяване, фини линии и пукнатини, чувствителност и бели петна. 

 

Кои външни фактори водят до суха кожа?

Външните фактори могат да включват излагане на слънце без защита, студено и сухо време, прекалено горещи и продължителни душове, излагане на силни препарати и др.

Кои вътрешни фактори водят до суха кожа?

Стареенето, хормоналните промени, генетиката, кожни проблеми като екзема и дерматит, дехидратация и др.

Какви естествени овлажнители можем да използваме при суха кожа?

Подходящи за суха кожа овлажнители са кокосово и бадемово масло, чист гел от алое вера, зехтин и още много други.

Каква е необходимата слънцезащита при суха кожа?

Нанасянето на слънцезащитен крем трябва да бъде ежедневно, дори при облачно време. За целта се препоръчва използването на широкоспектърен слънцезащитен крем с най-малко SPF 30 за защита от ултравиолетовите лъчи.

Категории: Kрасота и грижа за тялото, Здраве|Публикувана: 06.02.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Йоана Иванова
Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 28 март 2024 в 14:02 | Публикувана: 6 февруари 2024 в 10:39 | Категория: Kрасота и грижа за тялото, Здраве