Стомашни киселини и хранене – какво трябва да знаем

Обновена: 26.01.2024|

Стомашни киселини може да получи всеки един човек в някакъв момент от живота си.

Сама по себе си стомашната киселина изпълнява някои много важни функции в храносмилателния процес. Тя служи за стерилизиране на храната, като унищожава вредните бактерии в нея, и има роля в разграждането на протеините и усвояването им от тялото.

Стомашната киселина активира храносмилателните ензими, от които зависи разграждането на въглехидрати, мазнини и други хранителни вещества в тънките черва.

Въпреки че тя е необходима за правилното храносмилане, прекомерното или продължително излагане на стомашна киселина може да бъде вредно и да причини състояния като киселинен рефлукс, язви и гастрит.

Как обаче можем да се погрижим за регулацията на стомашната киселина в храносмилателната система? Каква е връзката между храненето и появата на стомашни киселини? Тези въпроси ще разгледаме в тази статия.

 

Какво са стомашните киселини?

Стомашните киселини, също наричани гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), представляват храносмилателен проблем.

Той възниква, когато се отслаби долният езофагеален сфинктер – мускулен пръстен с ролята на клапа между хранопровода и стомаха. При отпускането му стомашната киселина или съдържанието на стомаха се връщат обратно в хранопровода, причинявайки дразнене и възпаление.

 

Какви са симптомите?

 

Стомашни киселини.

 

Някои често срещани симптоми, произлизащи от това състояние, включват:

  • Усещане за парене в гърдите, гърлото или устата.
  • Регургитация – кисел или горчив вкус в устата или гърлото, причинен от стомашна киселина или несмляна храна, върнала се обратно в хранопровода.
  • Затруднено преглъщане.
  • Усещане, че храната е залепнала в гърлото или в гърдите, или усещане за буца в гърлото.
  • Болка в гърдите, която може да се сбърка с инфаркт, особено ако се появи след физическа активност.

 

Кои са най-честите храни, причинители на стомашни киселини?

Това са някои от храните и напитките, които могат да доведат до стомашни киселини:

  • Пикантни храни – лют червен пипер, лют сос, къри
  • Мазни или пържени храни – пържени картофи, пържено пиле и бекон
  • Цитрусови плодове и сокове – портокали, грейпфрути, лимони и лайм
  • Домати и продукти със съдържание на домати като пица, сос за паста и кетчуп
  • Шоколад
  • Мента и ментови продукти
  • Газирани напитки – сода, бира и газирана вода
  • Кафе и чай (кофеинови и безкофеинови)
  • Алкохол

 

Други фактори, които могат да повлияят за развиване на стомашни киселини, включват:

  • Наднормено тегло или затлъстяване
  • Бременност
  • Хиатална херния
  • Тютюнопушене
  • Хранене с големи количества храна или лягане след хранене

 

Какво може да помогне при стомашни киселини?

 

Стомашни киселини.

 

Един от най-ефективните начини да се отървем от неприятните стомашни киселини, е да променим навиците си и да обърнем повече внимание на здравето си.

Това може да се случи чрез коригиране на диетата и избягване на дразнещите стомаха ни храни. Важно е да ядем на по-малки дози по-често през деня, вместо да изчакваме симптомите на силен глад и тогава да се храним като гладни вълци.

Препоръчително е да не се яде от два до три часа преди лягане.

При хората с наднормено тегло отслабването може да помогне за облекчаване на стомашните киселини, а при пушачите – отказването на цигарите.

Стресът също има потенциала да повиши риска от стомашни киселини. Регулирането му чрез упражнения или медитация може да ни накара да се почувстваме по-добре.

Пиенето на много вода и поддържането на добра хидратация също може да помогне за изхвърлянето на излишната киселина от системата и да насърчи здравословното храносмилане. Не е препоръчително обаче пиенето на много вода по време на хранене или веднага след него.

Стомашни киселини могат да се повлияят и с помощта на медикаменти, които насърчават заздравяването на хранопровода при тези, които страдат от стомашни киселини. Когато е налице по-тежка форма на гастроезофагеалната рефлуксна болест, може да се наложи и прибягването до оперативни методи.

 

Хранене при стомашни киселини

 

Стомашни киселини.

 

Изброяваме някои от подходящите храни за прием при стомашни киселини, киселинен рефлукс и лошо храносмилане.

Банани

Бананите са богати на калий и могат да съдействат на организма за неутрализиране на стомашната киселина и намаляване на дразненето в хранопровода.

Джинджифил

Той има противовъзпалително действие. Може да намали възпалението в стомаха и да облекчи гаденето и лошото храносмилане.

Овесени ядки

Понеже съдържат голямо количество фибри и имат малко мазнини, овесените ядки могат да са полезни за абсорбирането на излишната стомашна киселина и за успокояването на храносмилателната система.

Зелени листни зеленчуци

Някои зеленчуци, например спанак, зеле и маруля, имат ниско съдържание на киселина. Те имат благоприятен ефект за намаляване на възпалението и дразненето в стомаха и хранопровода.

Постни протеини

Такива протеини има в пилешкото, рибата и пуешкото, защото съдържат малко мазнини и могат да бъдат по-лесни за смилане от стомаха, отколкото други меса, например говеждо или свинско.

Пълнозърнести храни

Храни като кафяв ориз, пълнозърнест хляб и киноа са с високо съдържание на фибри и могат да помогнат за абсорбиране на излишната стомашна киселина и регулиране на храносмилането.

 

Заключение

Стомашната киселина е важна за правилното протичане на храносмилателния процес, защото премахва бактериите в храната и помага за разграждането и усвояването на протеини в тялото.

Прекомерното излагане на стомашна киселина обаче води до развиване на неприятни здравословни състояния. Факторите, които влияят върху производството на стомашна киселина, са храната, която ядем, хранителните ни навици, нивата на стрес и др.

Някои от симптомите за поява на стомашни киселини включват парене в гърдите, гърлото или устата, кисел или горчив вкус в устата или гърлото, затруднено преглъщане, усещане за буца в гърлото, болка в гърдите и др.

Пикантните и мазните храни са честа причина за появата на стомашни киселини, както и цигарите, алкохола, газираните напитки и кафето.

Храните, които се препоръчват за консумиране при наличие на такова състояние, са банани, овесени ядки, листни зеленчуци, пълнозърнести храни и др. Пиенето на много вода също е ключове за прочистването на организма от киселините.

При проблеми със стомашните киселини се налага да променим хранителните си навици или – при по-тежките случаи – да се обърнем за помощ към предписани от лекаря ни медикаменти или да се подложим на операция.

 

Какви са симптомите за поява на стомашни киселини?

Симптомите могат да бъдат парене в гърдите, гърлото или устата, кисел или горчив вкус в устата, затруднено преглъщане, болка в гърдите и др.

Кои храни и напитки могат да причинят стомашни киселини?

Стомашни киселини могат да причинят мазните или пикантните храни, цитрусовите плодове, доматите, газираните напитки, кафето и чая, алкохола и др.

Кои храни са полезни при стомашни киселини?

Полезни са бананите, джинджифила, овесените ядки, пълнозърнестите храни. Добре е също така да се хапва риба, пилешко и пуешко.

Как да лекуваме този проблем?

Най-важно е да променим вредните си навици, като се откажем от храните, които предизвикват стомашни киселини, и започнем да се храним на по-малки дози, но по-често през деня. Понякога може да се наложи прием на лекарства за справяне със стомашните киселини и дори оперативна интервенция.

Категории: Здраве, Хранене и видове храни|Публикувана: 05.05.2023|

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Йоана Иванова
Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 26 януари 2024 в 00:00 | Публикувана: 5 май 2023 в 15:07 | Категория: Здраве, Хранене и видове храни