Спортна психология – какво представлява?

Обновена: 24.07.2024|
Спортна психология.

Спортна психология – метод, който помага на хората да оптимизират умствените и психологическите си фактори, които влияят на представянето. Тъй като то зависи повече от физическата годност – състояние на човека, което показва какво е неговото физическо развитие, двигателни способности и възможности за осъществяване на дейност.

Спортистите често установяват, че фокусирането върху телесното здраве не е достатъчно за постигане на върхова производителност. И тук е мястото, където се намесват спортната психология и специалистите в сферата.

Какво е спортна психология?

Спортната психология изучава как психологическите фактори влияят върху спортните постижения. Психолозите в тази област също така разглеждат как участието в спорт и извършването на други физически дейности влияят на психологическото състояние и физическото здраве. Не е необходимо човек да е професионален спортист, за да се възползвате от този вид подкрепа.

 

Специалистите често работят с хора извън професионалния спорт, които искат да подобрят психологическото си развитие и здравето на тялото си.

Спортните психолози се делят на три вида – образователни, клинични и спортни психолози по упражнения.

Образователните използват техники като поставяне на цели, образи или саморазговори, за да помогнат на клиентите си да управляват умствените и психологическите си мисловни процеси, за да се представят оптимално на терена.

Клиничните психолози отиват по-дълбоко, като работят със спортисти по проблеми като тревожност, депресия или злоупотреба с вещества.

Психолозите по упражнения се занимават с клиенти, които не са спортисти или трениращи всеки ден, за да им помогнат да се научат как да превърнат тренировката в навик. Тази работа може да включва някои от същите техники, използвани от други спортни психолози, като поставяне на цели, практика на фокус и използване на мотивационни техники.

 

Какво прави един спортен психолог?

 

Спортна психология.

 

Обичайно за практиката на спортна психология е специалистите да се намесвaт, когато даден спортист има конкретно предизвикателство, за което се нуждае от помощ. Например, един атлет може да има затруднения с контрола на безпокойството преди събитие. Тук навлизат спортните психолози, предлагащи постоянна подкрепа. Примери:

1. Подобряване на производителността

Клиентите може да имат мисловни модели или други предизвикателства, които да им пречат да се представят добре. Спортните психолози използват различни техники и методи, за да пренасочат хората към техните цели и да се справят с тези предизвикателства.

2. Подобрена способност за справяне със стреса и натиска

Нормално е спортистите и артистите да изпитват стрес и напрежение. Професионалистите в спортната психология учат нуждаещите се от услугите им на техники за справяне и успешно управление на натиска и стреса.

3. Спортна психология за управление на болката

Атлетите понякога може да се нуждаят от помощ, за да се научат да се справят с болката, да поддържат своите рутинни грижи или да се възстановят от чувството на неадекватност, което изпитват.

4. Помощ за придържане към тренировъчна програма

Понякога хората, които не са спортисти, може да имат проблеми с придържането към рутинни упражнения или постигането на своите фитнес цели. Спортните психолози могат да помогнат за подобряване на чувството за мотивация и да ги обучат на техники за постигане на цели.

5. Развиване на здравословен интерес към спорта и упражненията

Училища, други преподаватели или спортни организации могат да поискат от спортните психолози да се намесят в повишаването на осведомеността относно това защо спортът е полезен и как може да подобри увереността и самочувствието както при деца, така и при възрастни.

 

Спортна психология – техники?

 

Спортна психология - дишане.

 

Спортните психолози използват различни техники, за да подкрепят нуждите на своите клиенти. Ето някои от най-често срещаните.

1. Регулиране на възбудата

Това помага на атлетите да постигнат идеално състояние на възбуда точно преди събитие. Тя се отнася до това колко емоционално зареден е спортистът преди или по време на изпълнение. Като са в идеално състояние на възбуда, то помага на спортистите да се представят по най-добрия начин.

Спортните психолози учат своите клиенти на дълбоко дишане, медитация, мускулна релаксация и други подобни упражнения, за да им помогнат да постигнат това състояние.

Също така това помага за запазване на фокуса. Например, когато тълпата крещи – спортистът не трябва да позволява това да повлияе негативно на представянето му.

2. Поставяне на цели

Клиентите биват насърчавани да извършват конкретни действия, които могат да предприемат по пътя към постигане на целите си. Следването им в по-малки етапи помага на хората да останат фокусирани, мотивирани и отдадени на постигането на целите си.

3. Процедури преди изява

Процедурите преди изява, когато се изпълняват редовно преди спортни събития, помагат да се задействат или „включат“ състояния на пикова ефективност. Умът е обучен да разбира, че е време да започне своята „игра“, когато човекът изпълнява специфични рутинни процедури.

Те не трябва да бъдат сложни. Може да бъде толкова просто, колкото слушане на конкретни песни, ядене на един вид храна или дори обличане в конкретен ред преди събитието.

4. Прогресивна мускулна релаксация (PMR)

При тази техника, практикуващите спортна психология учат атлетите как да напрягат и отпускат мускулите си един след друг. Може да се използва самостоятелно или като част от други методи за регулиране на възбудата.

Установено е, че прогресивната мускулна релаксация е полезна за намаляване на стреса и тревожността и понижаване на кръвното налягане като помощно средство за подобряване на представянето.

5. Представи

 

Спортна психология - успех.

 

Спортните психолози обучават спортистите да ангажират всичките си сетива, докато репетират предварително своите победи или най-идеалните състояния.

Например един спортист може да визуализира в съзнанието си и да си представи усещането от спечелването на турнир. Визуализацията помага за подобряване на представянето, ускоряване на напредъка, по-ефективно състезание и др.

6. Монолог

Говоренето със себе си може да са думите, които използваме, или мислите, които имаме в ума си. Спортните психолози обучават атлетите да минимизират или елиминират негативното саморазказване и да се съсредоточат върху положително такова.

7. Когнитивно-поведенческа терапия (КПТ)

КПТ е форма на психотерапия, която помага на хората да идентифицират негативните мисловни процеси, емоции или поведение, пречещи на постигането на удовлетворение или успех в тяхното представяне.

Чрез КПТ психологът работи лице в лице с нуждаещия се от спортна психология, за да ги замени с по-практични, реалистични и позитивни мисли.

8. Рехабилитация

Друг важен фокус на спортната психология е да помогне на атлетите да се възстановят и да се върнат към своя спорт след нараняване. Травмата може да доведе до емоционални реакции в допълнение към физическото нараняване, което може да включва чувство на гняв, неудовлетвореност, безнадеждност и страх.

Специалистите работят с тези спортисти, за да им помогнат психически да се справят с процеса на възстановяване и да възвърнат увереността им, след като са готови да се върнат към своя спорт.

 

Какви квалификации има спортният психолог?

 

Спортна психология - специалисти.

 

От повечето, практикуващи спортна психология, се изисква да имат магистърска или докторска степен по консултиране, клинична или спортна психология. От тях също се желае да имат допълнително обучение по свързани предмети като спортна медицина, физиология и кинезиология.

Очаква се спортните психолози след дипломиране да са практикували под ръководството и наставничеството на лицензиран психолог в продължение на минимум две години. Някои от тях също имат сертификат от борда на Американския съвет по спортна психология, въпреки че това не е необходимо за практиката. Само лицензирани специалисти могат да наричат себе си психолози.

 

Заключение

Спортната психология се фокусира върху това как психологическите фактори влияят на представянето на атлетите или непрофесионалните спортисти на терена.

Ключовите области включват мотивация, увереност, фокус и справяне с напрежението. Те преподават техники като визуализация, поставяне на цели и релаксация, за да помогнат на спортистите да се представят по най-добрия начин.

Специалистите по спортната психология се концентрират върху динамиката на екипа, като помагат на спортистите да общуват и работят заедно ефективно.

Те подкрепят спортисти на всички нива, от аматьори до професионалисти, и могат да окажат помощ при проблеми като безпокойство, наранявания и бърнаут. Като цяло, спортната психология има за цел да създаде балансиран подход към умственото и физическото обучение, като гарантира, че спортистите са не само физически подготвени, но и психически силни и издръжливи.

 

Често задавани въпроси

Какво е спортна психология?

Метод, който помага на хората да оптимизират умствените и психологическите си фактори, които влияят на представянето. Тъй като то зависи от повече от физическа годност.

Колко вида спортни психолози има.

Спортните психолози се разделят на 3 вида - образователни, клинични и спортни психолози по упражнения.

Само професионалисти ли използват спортната психология?

Спортните психолози подкрепят спортисти на всички нива, от аматьори до професионалисти, и могат да окажат помощ при проблеми като безпокойство, наранявания и бърнаут.

 

Категории: Психология и емоционално здраве|Публикувана: 24.07.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

d5a6ee0dc4d6425be2bedd837da00d782764509ae835d7c6893ee9c2146ecbeb?s=96&d=mm&r=g

Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Свързани публикации

Оставете коментар