Слънчев удар и слънчасване – симптоми и лечение
Горещините съвсем не са приключили. До края на септември се очаква отново да преобладават дните с екстремно високи температури. Това означава, че рискът от слънчасване и слънчев удар също ще продължи да бъде висок.
Ако все още ви предстои почивка на море или работата ви изисква да прекарвате много време на открито, в следващите редове ще ви разкажем как да разпознаете типичните за слънчасване симптоми, както и тези на слънчев (топлинен) удар и какво да правите, ако са налице.
Топлинен или слънчев удар – разлики и симптоми
Топлинният удар принадлежи към категорията на термичните увреждания и е по-общо състояние, причинено от прегряване на организма при високи температури, независимо дали на слънце или в горещо помещение. Среща се под 2 клинични форми:
- Класически топлинен удар. Основната причина за него е излагането на изключително високи температури и обикновено засяга хора, които нямат здрави терморегулаторни механизми (например възрастни хора или такива със сърдечно-съдови проблеми).
- Топлинен удар поради физическо натоварване. Обикновено засяга млади хора и такива, които спортуват или прекарват много време на открито при изключително високи температури на околната среда и режим на висока влажност.
При топлинен удар най-неприятното усложнение е, че спира отделянето на пот вследствие на дехидратация. При слънчевия удар потоотделянето е запазено.
Слънчев удар възниква при продължително излагане на пряка слънчева светлина, което прегрява главата и мозъка.
Обикновено се наблюдава повишаване на телесната температура поради невъзможността да се регулира, което води до прегряване на тялото.
Симптомите на слънчев и топлинен удар са подобни. Те включват главоболие, зачервено лице, обилно изпотяване, учестено и затруднено дишане, усещане за слабост, гадене, повръщане, замаяност и шум в ушите. В по-тежки случаи могат да се появят загуба на съзнание, халюцинации и гърчове.
Слънчасване – симптоми и превенция
Слънчасването е състояние, което настъпва след прекомерно излагане на слънце, особено при високи температури. Причинява се от прегряване на тялото и загуба на течности, но без да достига тежестта на слънчев или топлинен удар.
Типичните за слънчасване симптоми са подобни на тези при топлинен и слънчев удар:
- Главоболие и световъртеж
- Гадене и понякога повръщане
- Отпадналост, сънливост
- Зачервена, гореща кожа
- Леко повишена температура
- Прекомерно изпотяване
- Учестен пулс
Ако симптомите се задълбочат (силна температура, загуба на съзнание), това може да премине в слънчев удар, който изисква спешна помощ.
Как се регулира температурата на човешкото тяло?
Обикновено хората и бозайниците като цяло имат терморегулаторни механизми, които се намират в мозъка и се грижат за поддържането на постоянна вътрешна температура. При хората тя е 36,5 (± 0,4)°C.
Топлинните рецептори на човешкото тяло откриват промени в температурата на околната среда и „предупреждават“ мозъка за повишаването й със съобщения, изпратени до мозъка.
След това специалният мозъчен център за регулиране на температурата изпраща съобщения до потните жлези и кръвоносните съдове на повърхността на кожата, което води до отделяне на пот и съответно до разширяване на кръвоносните съдове.
Комбинацията от тези две реакции помага за поддържане на телесната температура. Разширените съдове пренасят големи количества кръв към повърхността на кожата, която обаче е изстинала поради изпарението на потта. След това тя се връща обратно с циркулацията в тялото, за да предотврати повишаването на температурата му.
Какво увеличава риска от появата на слънчев удар?
Основната причина е излагане на гореща среда, обикновено при дълъг престой под горещите слънчеви лъчи. Но ако комбинирате това условие с няколко от изброените по-долу, рискът от слънчев удар се увеличава:
- Интензивна активност
- Топли дрехи, които предотвратяват изпаряването на потта
- Консумация на алкохол, който повлияе на способността на тялото да регулира температурата
- Дехидратация поради повишено изпотяване
Рискови групи
Въпреки че всеки може да стане жертва на слънчев удар, има някои групи, които са по-уязвими. Те включват:
- Възрастни хора
- Деца и бебета
- Хора със сърдечно-съдови проблеми
- Хора с бъбречна недостатъчност
- Хора с диабет
Внимание! Излагането на деца на слънце за дълго време може бъде много опасно. Причината това явление да е по-изразено в млада възраст е, че костите на главата, както и кожата, са по-тънки, което води до хипертермия, ако не са защитени.
Първа помощ при топлинен или слънчев удар
Първата помощ при топлинен или слънчев удар трябва да се окаже бързо, независимо от степента на увреждане.
В случай, че подозираме или показваме някакви симптоми, които ни насочват към назряващия проблем, тогава ние или потърпевшият трябва:
- Да се отдалечим от пряка слънчева светлина на хладно, сенчесто и добре проветриво място. В идеалния случай – място с климатик.
- В полуседнало положение да разхлабим дрехите.
- Тялото се охлажда чрез напръскване с вода и поставяне на студени компреси върху главата, гърдите, корема и гърба.
- Хидратираме тялото с много вода. Спортните напитки или електролитите също ще са от полза.
- Търсим медицинска помощ възможно най-скоро.
При загуба на съзнание и спиране на дишането се прилага изкуствено дишане и сърдечен масаж. Пострадалият трябва да бъде транспортиран в легнало положение до медицинско заведение. В най-тежките случаи могат да настъпят кома и силно потискане на жизнените функции, но ако бъде охладен своевременно, състоянието може да се стабилизира в рамките на 4-5 часа.
Превенция на слънчасване и слънчев удар
За да се предотврати тези неприятни и същевременно опасни състояния, се препоръчва, на първо място, да избягваме консумацията на кофеин и алкохолни напитки, тъй като те имат диуретичен ефект и способността допълнително да дехидратират организма.
Ето и още няколко много важни насоки:
- Да не се излагаме на слънце за продължително време.
- Избягваме стоенето на открито между 12:00 и 16:00 часа.
- Използваме слънцезащитен крем със SPF30 или по-висок.
- Не омаловажаваме ролята на облеклото – избираме светли и памучни дрехи.
- Приемаме електролити, които произвеждат енергия и допринасят за по-добрата хидратация на тялото.
- Избягваме упражнения на открито при висока температура.
- Проверявамее цвета на урината си. По-тъмната урина е признак на дехидратация.
- Измерваме теглото си преди и след физическа активност. Проследяването на загубата на тегло може да ни помогне да определим колко течности да пием.
Освен това е препоръчително да консумираме повече плодове и зеленчуци, тъй като имат високо съдържание на вода и повишават хидратацията на тялото. По-конкретно, краставици, домати, целина, зелени листни зеленчуци, броколи, ягоди и други храни със съдържание на вода над 90%.
Каква е ролята на електролитите при превенцията на слънчев удар?
През горещите летни часове и особено, когато тренираме, не трябва да пропускаме консумацията на електролитен разтвор.
Продължителното изпотяване ни кара да отделяме големи количества електролити. Поради тази причина могат да се появят симптоми като слабост, мускулни спазми (крампи), сърдечна аритмия, промени в кръвното налягане, объркване, изтръпване, нервни разстройства и дори гърчове.
Както можем да заключим, много от симптомите на топлинен и слънчев удар са синоним на електролитен дефицит. Поради тази причина е от изключителна важност дори превантивната им консумация. Защото електролитите допринасят за:
- Комуникацията на нервните и мускулните клетки
- Свиването на мускулите
- Транспорт на течности в тялото (вътреклетъчно и извънклетъчно)
- Поддържане на киселинността на кръвта
Поддържането на добър електролитен баланс е ключово за енергията, хидратацията и цялостното здраве.
Заключение
Слънчевият удар, топлинният удар и слънчасването са състояния, причинени от продължително излагане на високи температури и слънце. Въпреки сходните симптоми, топлинният удар е най-опасен, тъй като може да доведе до сериозни последици за здравето. Навременните мерки като охлаждане, хидратация и избягване на продължително излагане на слънце са ключови за превенцията и бързото възстановяване.
Какво представлява слънчевият удар?
Слънчевият удар е най-честият вид топлинен удар. Причинява се от продължително излагане на слънце, което в много случаи може да доведе и до термично изтощение.
Какви са симптомите на слънчев удар?
Леко главоболие, което след известно време преминава в световъртеж и започва гадене.
Какво е лечението на слънчев удар?
При първи симптоми трябва да се отдалечите от пряката слънчева светлина на хладно и сенчесто място, изберете място с климатик, ако е възможно, и легнете с леко повдигнати краката.
Източници
- Министерство на здравеопазването. Топлинен и слънчев удар
Свързани публикации
Защо някои от нас са по-предразположени към изгаряне от слънце, а други хващат шоколадов загар, ще разгледаме тук.
Електролитите са многo важни за хидратацията на тялото и регулирането на pH – така наречената киселинност в организма ни.
Слънчевият загар е само един от плюсовете на летния сезон. Винаги го свързваме с морските почивки и забавните