Шарлан – какво представлява и как се използва?
Шарланът се класира сред първите заместители на маслиновия зехтин в съвременните програми за здравословна кухня, благодарение на характерния си вкус и богат набор от натурални полезни свойства.
Слънчевото растение – Helianthus annus
Слънчогледът принадлежи на семейство Сложноцветни (Compositae). Общо за тях е, че в една голяма цветна глава се намират стотици малки отделни цветчета.
Слънчогледовите семена са най-отглежданата маслодайна култура в нашата страна и трета по мащаб на производство в света след соята и рапицата.
У нас растението започва да се култивира в началото на миналия век, а изследвания върху неговия произход свидетелстват за приложението му в бита на човека още от третото хилядолетие преди новата ера на земите на днешно Мексико – между централната и южната част на Америка. Свързва се с древния култ към слънцето заради рядкото си устройство, което днес биолозите наричат “хелиотропизъм”.
Хелиотропизмът е научен термин, който обобщава естествената склонност на някои от растенията да се обръщат към слънцето.
Преди да започне цъфтежът, младите слънчогледи през деня се движат от изток на запад, изцяло по посока на слънцето, а през нощта отново се преориентират на изток в очакване на изгрева.
Натуралното слънчогледово масло (шарлан)
Шарланът се добива чрез механично пресоване на суровите и предварително белени слънчогледови семки, за да се запазят полезните за организма есенциални мастни киселини и витамин Е. Среща се както в хранителната, така и в козметичната индустрия, тъй като е широко приложим за външен и вътрешен прием.
Шарланът в здравословната кухня
За разлика от рафинирания си двойник на пазара, шарланът е подходящ по-скоро за овкусяване на студена кухня като салати, сосове и разядки, а към ястията, които вече са преминали термична обработка, е препоръчително да се добавя едва след като изстинат.
Хранителна стойност
В 100г шарлан се съдържат:
- Калории – 857 kcal
- Общо мазнини – 99.8 г
- Наситени мазнини – 10.3 г
- Ненаситени мазнини – 89.5 г
- Холестерол – 0 г
- Въглехидрати – 0 г
- Протеини – 0 г
- Сол – 0 г
Есенциални мастни киселини:
- Омега-6 – 9г
- Омега-9 – 3г
Функции в здравословната диета
Шарланът е една отлична алтернатива за нужния прием на растителни мазнини в диетите за отслабване и поддържане на балансирано състояние на организма. Вписва се чудесно и в кетогенната диета.
Освен че има антиоксидантни свойства, създава дълготрайно усещане за ситост. В нерафинираното олио се запазва характерния вкус на слънчогледовите ядки, който се съчетава добре с различни листни зеленчуци.
Като добър източник на линолови мастни киселини може да повиши нивата на енергия непосредствено след консумация и да се отрази положително на храносмилането.
Високото съдържание на въпросните есенциални мастни киселини – Омега-3 и Омега-6 в него е важен фактор за предпазване от сърдечно-съдови и автоимунни заболявания, както и артрит, хипертония и астма.
Значителното количество на Витамин Е, който действа като активен антиоксидант, неутрализиращ свободните радикали, може да повлияе благоприятно върху функцията на метаболизма, половите жлези и гениталните органи, като регулира секрецията на хипофизната жлеза.
Сигурно е подсилващото му въздействие върху имунната система. То се дължи освен на способността на витамин Е да предпазва клетките от евентуални увреждания и превантивната функция на мастните киселини, така и на безценния за човешкия организъм минерал – селен.
Козметично приложение
Шарланът има универсално значение за всеки тип кожа. Сред най-големите му достойнства са хидратиращият и антивъзпалителният ефекти. Все по-често се среща в състава на различни продукти за лице и коса в съвременната козметична индустрия.
-
Грижа за кожата
Нанесено върху кожата, нерафинираното слънчогледово олио я предпазва от замърсяване в градска среда, предотвратява появата на белези от стареене, осигурява дълбока хидратация и значително повишава нейната еластичност. Използва се и като натурална алтернатива за премахване на грим.
-
Грижа за косата
Чистият и богат на нутриенти състав на шарлана подхранва скалпа и космените фоликули, без риск от омазняване или премахване на обема. Понижава секрецията на мастните жлези и има способността да се справи с увреждания, накъсвания и пърхот, а продължителната му употреба гарантира необикновена здравина и блясък.
Шарланът подпомага при зарастването на рани, както и може да облекчи болка в ставите.
Природолечение с шарлан
Антиоксидантите са от съществена важност за понижаването на оксидативния стрес в организма, който е първопричина за набор от инфекциозни, респираторни и онкологични заболявания, диабет, артрит и т.н.
Действието на шарлана като антиоксидант е благодарение на фенолният му химичен строеж.
При ракови заболявания
Предполага се, че фитохимикалите в слънчогледа – лигнани и фенолни киселини, носят потенциала да се преборят с раковите образувания. Необходими са още щателни изследвания по темата преди да бъде доказана подобна хипотеза.
При диабет
Няколко проучвания доказват, че продължителният прием на олиото може да намали нивата на кръвната захар при диабет тип 2.
При сърдечни проблеми
Вече споменахме положителният му ефект върху сърдечното здраве, дължащо се на MUFA, PUFA, лигнан и фенолни оксиди, които са в сила да понижат нивата на холестерол и да облекчат възпаленията.
Ползи за дейността на мозъка
При вътрешен прием, холинът в съдържанието на олиото понижава нивата на стрес и тревожност, подобрява функциите на паметта и концентрацията.
Съзнателен прием и странични ефекти
Длъжни сме да бъдем внимателни за рисковете, които крие продължителния прием на шарлана, както и за правилните количества спрямо особеностите на нашия медицински проблем.
- Прекомерният прием на Омега-6 може да доведе до рисково покачване на теглото, възпаления и увреждания в сърдечната дейност.
- Топлинната обработка е строго непрепоръчителна и може да има нежелателни последствия върху цялостното състояние на организма.
- Възможни са алергични реакции.
- Липсват изследвания върху бременни и кърмачки.
- Може да промени действието на други медикаменти, в случай че се приема едновременно.
Преди да изберете олиото като средство за вашето лечение или преди да го включите в лечението си, е строго необходимо да се консултирате със специалист.
Рецепта за свежа салата с шарлан, бейби спанак и манголд
Време за приготвяне | Порции | Хранителна стойност в 1 порция |
---|---|---|
10 минути | 2 | 10,4 г нетни въглехидрати 3,3 г фибри 243 kcal 18,2 г протеин 14,5 г мазнини |
Необходими продукти:
- 100 г пармезан, настърган
- 150 г бейби спанак
- 2 стръка пресен лук (~25 г)
- 150 г манголд
- 30 г рукола
- 1 с. л. шарлан
- 1/2 ч. л. сол
Начин на приготвяне:
- Всички листни зеленчуци се нарязват на ситно и се поставят в голяма купа заедно с настъргания пармезан.
- Овкусява се с шарлан, като се разбърква равномерно, заедно със солта.
- Салатата е готова за сервиране.
Шарлан или зехтин?
Да отличим приликите и разликите между двете масла:
- Вкус – този на шарлана е сравнително мек и ненатрапчив, което го прави съчетаем с по-голям набор от други продукти, за разлика от зехтина, който притежава твърде характерен и превземащ маслинен вкус.
- Цена – шарланът е в пъти по-изгоден от зехтина и това е причината да е предпочитан във все повече домакинства в България.
- Готвене – шарланът е по-подходящ при готвене на висока температура, защото неговата точка на димене се оказва по-висока от тази на зехтина.
Заключение
Шарланът е още наричан “индийското златно растение” заради своите неоспорими чудотворни свойства, гравирани в паметта източната народната медицина. Единственото условие, за да се възползвате от природните му изцелителни възможности, е да го приемате отговорно и съзнателно.
Често задавани въпроси
Какво е шарлан?
Шарлан е студено пресовано слънчогледово масло, което се извлича от слънчогледови семки без използване на топлина, запазвайки естествените хранителни вещества и вкус на крайния продукт.
Какви са ползите за здравето от шарлан?
Това масло е богато на витамин Е, антиоксиданти и здравословни мазнини, подпомагайки здравето на сърцето и намалявайки възпалението.
Как се съхранява шарлан?
Съхранява се на хладно и тъмно място, за да се запази качеството му и да се удължи срокът на годност.
Източници
- Toshi, N. "The Truth about Sunflower Oil: Is it Really Bad for You?", PharmEasy, Last updated: Jul 11, 2024
- Singh, R. "Sunflower Oil: Uses, Benefits, Side Effects By Dr. Rajeev Singh", PharmEasy, Last updated: Oct 3, 2023
- Godara, A. "9 Benefits Of Organic Sunflower Oil And How It Is Good For Your Health?", NatureLand Organics, Posted on January 14 2023
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Здравословни мазнини за кето режим е хубаво да хапваме често, за да укрепят здравето на организма.
1. Какво представлява зехтинът? Как се произвежда зехтин? Статистика на
Зареден с полезни мастни киселини и мощни антиоксиданти, използването на зехтин за готвене е