Сауна – 7 ползи за тялото
Първата сауна в човешката история представлявала пещера, чиито отвори били запушвани с животински кожи, а в средата горял огън. Когато каменните стени на пещерата се загрявали, хората ги намокряли с вода и парата изпълвала пространството. Вече близо 4 000 години се използват не само за релакс, но и за редица здравословни цели.
Не бива да се бърка с парната баня, тъй като в нея източникът на пара е врящата вода и нивото на влажност е около 100%.
Видове сауни
Те биват няколко вида, в зависимост от източника на топлина, но ползите им са сходни:
- На дърва (традиционна финландска сауна): дървен материал се използва за загряване на камъните, които се поливат с вода; този вид е с висока температура, но с ниска влажност.
- Електрическа: помещението се загрява с електрически източник на топлина; предимството е, че липсва миризмата на изгорял дървен материал, но пък пространството е по-тясно;
- Инфрачервена сауна: използвани са специални лампи, които използват светлинни вълни, за да загреят тялото на човека, а не помещението; температурата в тези сауни е по-ниска (около 60°C), но човек се поти по същия начин.
В много от СПА центровете ще може да се насладим и на трите вида, тъй като всички са еднакво популярни.
Произход и популярност днес
Няма точни сведения откъде произлиза идеята за сауна, но се предполага, че тя води началото си някъде в Северна Европа. Днес тя се свързва основно с Финландия, но сауните са много популярни в Латвия, Естония, Швеция, Норвегия, Южна Корея, Дания, Турция и Русия.
Чудно, но факт: въпреки че Финландия има около 5,5 млн. души население, в страната има близо 3,3 млн. сауни. Много от домовете и офис сградите са оборудвани с тези помещения.
Сауната има много имена по света: „bastu“ в Швеция, „banya“ в Русия и „jjimjilbang“ в Южна Корея, но общото между тях са невероятните ефекти, които имат върху здравето.
Ползи за здравето
Терапията със сауна носи няколко ползи както за физическото, така и за психическото ни състояние.
Намалява стреса
Проучване от 2020 г. доказва, че терапията със сауна подпомага намаляването на нивата на кортизол – хормонът, който надбъбречните жлези произвеждат по време на стрес. Високите нива на този хормон са свързани с притеснителност, депресия и наднормено тегло. Намаляването на стреса означава и по-добър сън.
Според специалисти 83,5% от хората, които посещават сауна два-три пъти седмично, се радват на по-пълноценен сън. Освен това в сауната звучи тиха, нежна музика и хората влизат и излизат незабележимо. Това създава чудесни предпоставки за максимално отпускане.
Успокоява болката
Макар и временно, загряването на тялото води до облекчение на хронични състояния, съпътствани от болка, като артрит и фибромиалгия. Докато артритът представлява възпаление на ставите, то фибромиалгията е синдром, който се характеризира с болка в ставите, мускулите, сухожилията и отпадналост.
Проучване от 2013 г. на Обернския университет, щата Алабама, посочва, че пациенти с хронични болки в ставите подобряват състоянието си след няколко сесии в инфрачервена сауна. Това създава предпоставки и за облекчаване на болката в долната част на кръста. Изследване сочи, че сауна два пъти дневно в продължение на 5 дни по 15 минути осезаемо намалява болката в тази област.
Влияе добре на сърдечно-съдовата система
С повишаване на температурата наоколо тялото произвежда пот, за да може да го охлади. Това се случва благодарение на сърцето, което увеличава ритъма си до 100-150 удара в минута. Кръвоносните съдове се разширяват, циркулацията на кръвта се подобрява, което, от своя страна, има редица ползи:
- Намаляване на кръвното налягане
- Редуциране на нивата на холестерол
- Понижаване на риска от инфаркт
- Работи срещу зачервяване и подуване
- Влияе благоприятно на схванатите мускули
- Стимулира производството на адреналин и ендорфин
Положителните ефекти върху сърдечно-съдовата система могат да бъдат засилени, когато човек си вземе студен душ веднага след като излезе от сауната. Рязката смяна на температурата кара кръвоносните съдове да се свиват и веднага след това разпуснат, като това помага на циркулацията на кръвта.
4. Благоприятства дихателната система
Терапията със сауна благоприятства дихателната система заради силно влажния въздух. По този начин дихателните пътища се разширяват, а белите дробове се отпускат (бронходилатиращо действие). Проучване, проведено сред 1935 мъже на средна възраст, посочва, че има пряка връзка между терапията със сауна и намален риск от белодробни болести, пневмония и астма. За последното заболяване се препоръчва инфрачервена сауна.
Детоксикира и пречиства
С цел охлаждане тялото произвежда пот. Чрез телесните течности то се освобождава от излишни вещества като например тежки метали. Те могат да повлияят изключително неблагоприятно, като причинят загуба на памет и ориентация, раздразнителност, отпадналост, наддаване на тегло, алергии и обриви.
Все пак изследвания показват, че потенето по време на тренировка е далеч по-ефикасно за детокс. Освен това съществуват и няколко теории, че чрез сауната организмът се изчиства от наркотични вещества и тежки лекарства, но още изследвания са нужни, за да бъде потвърдено това.
Засилва фокуса
Норепинефринът (или познат и като норадреналин) е хормон, който подпомага фокусирането и съсредоточаването. Липсата им е чест симптом на депресивни състояния. Няколко проучвания показват, че нивата на този хормон се повишават при употребата на сауна.
Резултатите им посочват, че концентрацията в организма се увеличава с 86% след 20-минутни сесии два пъти седмично. Лекарства с това активно вещество се предписват и на хора с ADHD (синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност) с цел овладяване на вниманието.
Помага за отслабването
Проучване от 2017 г. сочи, че престоят в инфрачервената сауна в продължение на 30 минути може да доведе до загуба на 130-200 калории. Това не се дължи само на загубата на течности по време на интензивното затопляне на тялото, но и на забързването на метаболизма (с 22-35%). Хора с по-висок индекс на телесната маса горят двойно повече калории.
Препоръчваме да не предприемате терапия със сауна на своя глава. Консултирайте се с лекар, ако имате такива намерения.
Мерки за сигурност
Въпреки многото здравни ползи към терапията със сауна трябва да се подхожда с внимание, особено от начинаещи:
- Ограничете времето в сауната до 20 минути, а препоръчителното време за престой в помещението е дори 10 минути за хората, които я използват отскоро.
- Уверете се, че сте добре хидратирани, тъй като човешкото тяло произвежда и губи близо 500 милилитра течности за 20 минути престой.
- Не се препоръчва за бременни жени, особено през първото тримесечие заради риска от увреждане на невралната тръба на плода, която се развива точно тогава.
Прекалено дългото застояване в помещението може да доведе до трайни отражения върху функциите на сърцето и белите дробове.
Етикет в помещението
В удобството на дома човек може да пропусне да спазва етикета на сауната, но за съжаление тя е скъпо удоволствие. Най-лесното решение да се насладим на терапията е в СПА център или фитнес, но там е важно да не забравяме, че не сме сами:
- Винаги се допитайте до останалите преди да намокрите горещите камъни. Ако го направите, това ще доведе до рязка вълна от гореща пара. Не всеки посетител ще хареса това. Същото важи и за самоволното добавяне на етерични масла – те допринасят с аромат и полезни свойства, но не понасят на всеки.
- Задължително използвайте кърпа. Независимо дали ползвате сауната по бански или голи, винаги сядайте върху хавлиена кърпа. Освен от хигиенна гледна точка, може да я използвате и да попиете потта от тялото.
- Влизайте и излизайте бързо. Температурата и парата в сауната са най-важните елементи и са значими за целия престой. Именно поради тази причина отварянето и затварянето на вратата трябва да стане изключително бързо. Ако не съобразите това, има опасност да развалите преживяването на останалите.
Спазвайки тези неписани правила, ще гарантирате вашето спокойствие и това на околните.
Заключение
Освен препоръчителна за справяне със стреса терапията със сауна се отразява добре и на сърдечно-съдовата и дихателната система. Разбира се, въпреки многото ползи за здравето човек трябва да е наясно със своето здравословно състояние, преди да я ползва.
Често задавани въпроси
Какво е сауна?
Сауната представлява затворено помещение, в което температурата варира между 70-100°C, а влажността – между 20 и 40%.
Какви ползи има за тялото?
Терапията със сауна има изключително полезно действие за сърдечно-съдовата и дихателната системи, също така облекчава стреса и тревожността.
Колко е препоръчителното време за престой?
За начинаещи се препоръчва не повече от 10 минути сауна на сесия, а за напреднали – максимум 20 минути.
Източници
- Hussain J, Greaves R, Cohen M. "A hot topic for health: Results of the Global Sauna Survey", PubMed, Complement Ther Med. 2019 Jun;44:223-234
- Huhtaniemi I, Laukkanen J. "Endocrine effects of sauna bath", ScienceDirect, Current Opinion in Endocrine and Metabolic Research. 2020 April; 11:15-20
- Kunutsor S, Laukkanen T, Laukkanen J. "Sauna bathing reduces the risk of respiratory diseases: a long-term prospective cohort study", PubMed, European journal of epidemiology. 2017 Dec;32(12):1107-1111
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Кортизолът е познат като "хормона на стреса", но той има много други проявления и функции в тялото.
Сърдечно-съдовата система изпълнява много важна роля в организма, като чрез нея се снабдяват хранителни вещества и кислород до
Един от най-естествените процеси за тялото ни е движението, затова е важно навреме да се предприеме лечение при