Най-честите сезонни алергии и как да се предпазим?
Сезонни алергии наричаме алергичните реакции, които не са целогодишни, а се появяват през различни интервали от време в отговор на временни алергени.
Ако един човек получава алергични реакции през пролетта, то други могат да изпитват симптоми през лятото или есента.
Сезонни алергии рядко се появяват през зимата поради сравнително ниската концентрация на алергени, но съществуват и някои студенолюбиви форми.
Какво са алергиите?
Алергията е необичайна реакция на имунната система в резултат на контакта с определено вещество, което обикновено е безвредно. Причинителите, наречени алергени, могат да бъдат храни, прах, животински косми, насекоми, лекарства и други.
По време на активна алергична реакция организмът възприема тези безвредни вещества като заплаха за здравето. Имунната система отделя хистамин, който да се пребори с вредителите.
Тези естествени съединения могат да причинят различни симптоми в тялото:
- Кожно раздразнение и обриви
- Оток на лицето и врата
- Затруднено дишане
- Сърбеж в гърлото и небцето
- Течащ нос и кихане
- Хроничен синузит
- Зачервяване и сълзене на очите
- Стомашно-чревни проблеми
- Ушни инфекции и дискомфорт
- Анафилактичен шок
Алергичните реакции се контролират чрез приема на медикаменти под различна форма – таблетки, капки, кремове и мазила, също – чрез инхалатори или инжекции. Важно е да знаем кои вещества провокират алергията и да се стараем да ги избягваме.
Кои са най-честите сезонни алергии?
Алергиите можем да разделим по сезони спрямо активните алергени в този период от годишния календар. Сезонните алергии са предимно предизвикани от различни растения и също се наричат алергичен ринит. Най-често срещаните алергени са полените от дървета, треви и цветя.
Ето и през кой период от годината е възможно да се проявят:
- Пролет: Дърветата произвеждат голямо количество алергени. Често се провокират реакции под влиянието на брезата, кедъра, кестена, върбата, тополата и други.
- Лято: Т.нар. сенна хрема се свързва с лятото. Това е сезонът, в който преди се е косило сеното. Райграсът и тимотейката също причиняват чести алергични реакции.
- Есен: Някои растения отделят големи количества прашец от себе си и през есента.
- Зима: През студените месеци от годината растенията не са толкова активни, но можем да получим алергична реакция, свързана с дългото стоене на закрито. Мухълът и акарите в домовете ни може да са силни алергени.
Причини за появата им
Някои хора са родени с алергии, докато при други те се появяват в определен момент от живота. Сезонни алергии могат да се появят вследствие на излагане на високи количества алергени. По-слабата или по-чувствителната имунна система може да е причина за развитието на алергии.
Има и някои генетични фактори, които предразполагат към появата на сезонни алергии. Наблюдава се по-висок шанс от алергична проява при хора, чиито родители също имат целогодишни или сезонни алергии.
Как да разпознаем симптомите на сезонна алергия?
Симптомите на сезонните алергии съвпадат с тези на целогодишните. Контролират се по същия начин – чрез избягване на алергените и антихистаминови медикаменти без рецепта.
Животозастрашаваща е т.нар. анафилаксия – алергична реакция, която води до оток на лицето и гърлото, затруднено дишане, хипотония, загуба на съзнание и шок. Но анафилаксията рядко се наблюдава при сезонни алергии.
Най-често срещаните симптоми на алергия са:
- Задух и кашлица
- Често кихане
- Течащ и сърбящ нос
- Зачервяване и сърбеж на очите
- Подути очи и лице
- Умора и обща отпадналост
Тестове за алергия
С помощта на лекарска консултация можем да открием причината за алергиите, като направим тестове за алергени. Личният ни лекар може да ни насочи към специалист алерголог.
Специалистът може да ни препоръча да се подложим на имунотерапия за алергии. При тази процедура в тялото се вкарват малки количества от алергена, като с времето се увеличават. По този начин имунната система започва да привиква към безвредното вещество и успешно се намалява симптоматиката при контакт с алергените.
Какво да направим, за да се предпазим?
Най-сигурният метод за предпазване е да ограничим контакта си с алергени. Това обаче невинаги е възможно, тъй като те са навсякъде около нас.
През проблемните сезони можем да използваме антихистаминови медикаменти, които да намалят реакцията и да облекчат симптомите. При лека симптоматика някои пациенти се обръщат към капки за нос, които да намалят локалния дискомфорт без да влияят на цялото тяло.
Някои проучвания показват, че допълнителният прием на витамин Ц има добро антихистаминово действие и може да облекчи някои от симптомите, съпътстващи различните сезонни алергии. Този важен витамин можем да си набавим чрез повечето плодове и зеленчуци или да се обърнем към хранителни добавки.
Полезни съвети
Има някои практични съвети, които можем да следваме, за да намалим успешно контакта с алергени:
- Да перем спалното си бельо често и на високи температури.
- Може да се наложи да премахнем от дома си мебелите, които събират прах и акари – килимите, плюшените играчки и меката мебел често крият причината за алергични реакции.
- В сезона на полените не се препоръчва да простираме прането си навън, тъй като това може да вкара алергени в дома и да причини реакция.
- Редовно почистване на прах и мухъл в жилището.
- Редовно почистване на филтрите на климатика в дома и автомобила.
- Хубаво е да проветряваме често местата, на които стоим дълго време.
- Пречиствател на въздуха може да ни осигури спокойствие у дома или на работното място.
- Промивки на носа с физиологичен разтвор могат значително да намалят неприятните симптоми на алергия.
- Инхалации с гореща вода и ароматни пари намалява дискомфорта в гърлото и синусите.
- Може да използваме влагоабсорбатор, който да намали влагата в дома и да намали появата на мухъл и спори на плесени.
- Ако сме алергични към полени, препоръчва се да държим прозорците на дома, офиса и автомобила си затворени.
- След като сме прекарали време навън, хубаво е да измием тялото и косата си, както и да изперем дрехите си, за да не вкарваме алергени в дома си.
- Използването на слънчеви очила и маска за лице с въздушен филтър могат драстично да намалят контакта с алергени, когато сме навън.
- Трябва да имаме предвид, че вятърът засилва разпространението на растителни полени и това може да влоши алергичната реакция. В дъждовно време прашецът се премахва от въздуха и можем да дишаме по-спокойно.
Заключение
Сезонните алергии са причина за дискомфорт и могат да попречат на спокойния начин на живот. Има някои методи и медикаменти, които могат да облекчат симптоматиката и да улеснят ежедневието ни.
Често задавани въпроси
Какво са алергиите?
Алергията е необичайна реакция на имунната система в резултат на контакта с определено вещество, което обикновено е безвредно. Причинителите, наречени алергени, могат да са храни, прах, животински косми, растителни частици, насекоми, лекарства и други.
По какво се различават сезонните алергии?
Сезонни алергии наричаме алергичните реакции, които не са целогодишни, а се появяват през различни интервали от време в отговор на временни алергени. Най-често те са свързани с годишния цикъл на растенията около нас, тъй като полените са силен алерген.
Какви са симптомите на сезонни алергии?
Симптомите на сезонните алергии съвпадат с тези на целогодишните. Анафилаксис рядко се наблюдава при сезонни алергии. Най-често срещаните симптоми са задух, кашлица, често кихане, течащ и сърбящ нос, подути и червени очи и други.
Как да се предпазим?
Най-сигурният метод за предпазване е да ограничим контакта си с алергени. Това обаче не винаги е възможно, тъй като те са навсякъде около нас. През проблемните сезони можем да използваме антихистаминови медикаменти, които да намалят реакцията и да облекчат симптомите.
Източници
- Schmidt, C.. Pollen Overload: Seasonal Allergies in a Changing Climate, Environmental Health Perspectives Volume 124, Issue 4 Pages A70 - A75, Apr 2016
- Bielory, B., et al. Management of seasonal allergic conjunctivitis: guide to therapy, Wiley Online Library, Acta OphthalmologicaVolume 90, Issue 5 p. 399-407, First published: 08 November 2011
- Calderon, M., et al. Inmunoterapia con inyección de alérgenos para la rinitis alérgica estacional, Cochrane Library, Cochrane Database of Systematic Reviews Review - Intervention, Version published: 24 January 2007
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Кето диета при алергии - как помага и с какво да внимаваме? Разглеждаме в статията.
С кои чести алергии през лятото е възможно да се сблъскаме, разказваме в следващите редове.
Все по-често хората се интересуват от подсилване на имунната система, за да се предпазят от болести. Често си […]