Рибен гювеч – бразилска мокека баяна
Рибен гювеч се приготвя в различни култури и по разнообразни начини. Може да се добавят всякакви зеленчуци, гъби и подправки.
Мокека баяна е разновидност на рибния гювеч, който е традиционен за бразилската кухня. Гювечът обаче е важна част и от българската кухня, а тази рецепта съчетава познати кулинарни техники и екзотичните вкусове на Южна Америка.
Рецепта за гювеч с риба (мокека баяна)
В различните региони на Бразилия се приготвят рибни гювечи с различни продукти и подправки. Мокека баяна гювечът е повлиян от традиционната бразилска кухня, но и от африканската и португалската кулинария.
Комбинацията от домати и кокосово мляко правят соса на този гювеч с риба кремообразен и изключително ароматен. Рибата се напоява с този страхотен вкус, но остава крехка и топяща се в устата.
Време за приготвяне | Порции | Хранителна стойност в 1 порция |
---|---|---|
35 минути | 5 порции | 376 калории 6 г нетни въглехидрати 38 г белтъчини 21 г мазнини |
Необходими продукти:
- 800 г филе от бяла риба*
*лаврак, камбала, треска или друга
- 400 мл кокосово мляко (от консерва)
- 2 средни домата (~200 г)
- 1 брой зелена чушка (~120 г)
- 2 с.л. кокосово масло
- 1 ч. л. чесън на прах
- 2 ч. л. червен пипер
- Сол на вкус
- Лют пипер (по желание)
- 1 брой лайм (използва се само кората)
Начин на приготвяне:
- Нарязвате рибата на едри парчета. Мариновате я с черен пипер, сол и лют пипер и оставяте настрана.
- Нарязвате на парчета чушките и доматите.
- В тиган се запържват чушките и доматите с кокосовото масло. С вилица натискате и намачквате доматите, докато се разпаднат на сос.
- Добавяте сол и чесъна на прах.
- Настъргвате кората на лайма и добавяте заедно с подправките.
- Прехвърляте зеленчуковата смес в гювеча.
- Допълвате гювеча с рибата. Изсипвате кокосовото мляко.
- Внимателно разбърквате, за да се смесят съставките, но внимавате да не се разпаднат парчетата риба.
- Печете 15-20 минути.
- Поднася се топло, като може да бъде гарнирано със ситно нарязани пера от зелен лук или магданоз.
Гювеч с риба е също толкова вкусен на следващия ден, тъй като рибата попива ароматите и вкусовете. Леко загрейте и хапвайте отново.
Тази рецепта е не само вкусна, но и много полезна. Само с 1 порция от този апетитен рибен гювеч може да си набавите голямо количество витамини от групата Б, витамин Ц, омега-3 мастни киселини, магнезий, фосфор, калий, мед и други важни витамини и минерали.
Видове рибен гювеч в бразилската кухня
Мокека баяна наричаме рибния гювеч, който се приготвя с кокосово мляко. Той е традиционно бразилско ястие, а тази вариация произлиза от североизточната част на държавата. Там се намира щатът Баия, откъдето идва и името на този вид мокека.
Другият вид бразилски рибен гювеч се нарича мокека капишаба. Той се приготвя без кокосово мляко, като се готви на слаб огън и без да се добавя вода. Капишабата е традиционна за южната част на Бразилия и често се водят спорове коя от двете мокеки е по-вкусна.
Капишабата има по-лек и деликатен вкус в сравнение с баяната. И двата вида рибен гювеч може да се приготвят и с морски дарове като скариди, миди, октопод, калмари, раци и други. В Бразилия често може да открием плантайн, или банан за готвене, в различните видове мокека.
Мокека се приготвя в традиционен глинен съд, който се доближава до българския съд, който наричаме гювеч. Интересното за бразилския съд е, че след изпичане се лакира със смола на мангрово дърво.
Това са главните два вида мокека, които може да открием в Бразилия. В различните райони обаче се откриват и други вариации, като се добавят и премахват някои продукти и подправки. Мокеката съдържа в себе си влияние от португалската кухня и някои африкански региони.
Вдъхновението за мокека идва от едно по-старо традиционно ястие, наречено покека. То също е съдържало риба, но тя се е приготвяла, увита в листа.
Още от нашата здравословна кухня
Ако сте почитатели на рибата и морските дарове, нашите кето предложения може да ви отведат на вкусна околосветска обиколка. Тези морски изкушения гарантирано ще впечатлят ценителите на вкусната и полезна храна.
- Бърза екскурзия до южната ни съседка с гръцко саганаки с калмари и доматен сос
- Ще отскочим до Тайланд, за да опитаме вариация на традиционната том ям супа.
- Продължаваме към Япония с любимото ни суши футомаки.
Бразилският рибен гювеч бързо се нарежда сред кето менюто ни, тъй като е бързо за приготвяне, изключително вкусно, но и пълно с ценни витамини и минерали. Ако и вие се влюбите в резултата, ще ви очакваме с нетърпение в нашата споделена кухня във Фейсбук, където може да ни разкажете за любимите си гозби и рецепти
Пожелаваме ви приятен апетит!
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Риба през зимата – лесен начин да оптимизираме цялостното си здраве, като в същото време галим вкусовите си рецептори.
Всички видове скумрия са богати на омега-3 мастни киселини, които имат широк спектър от ползи за здравето и противовъзпалителни механизми.
Добре направената рибена чорба е истински кулинарен триумф, но всеки има свои тайни за приготвянето й. Ако смятате, […]