Рак на тестисите: симптоми и поставяне на диагноза

Обновена: 18.09.2024|
рак на тестисите

Рак на тестисите e сравнително рядка, но много лечима форма на рак, която засяга предимно млади мъже и мъже на средна възраст. По тази причина е важно да бъдем осведомени за спецификите на тази болест и начините тя да се диагностицира и лекува.

 

Какво е рак на тестисите?

Ракът на тестисите е вид рак, при който ракови (злокачествени) клетки се развиват в тъканите на тестисите, които са част от мъжката репродуктивна система и се намират вътре в скротума. Състоянието засяга предимно мъже на възраст между 15 и 35 години, но може да се появи на всяка възраст.

 

 

В много случаи симптомите могат да бъдат сбъркани с различни неракови заболявания.

Дори причината за тях да се окаже рак на тестисите, състоянието е лечимо, особено когато се открие рано. Има висока степен на излекуване дори в случаите, когато ракът се е разпространил извън тестисите.

 

Причини и рискови фактори

Точната причина за рак на тестисите остава до голяма степен неизвестна, но са идентифицирани няколко рискови фактора, които могат да допринесат.

Един от тях е наличието на неспуснат тестис – състояние, известно като крипторхизъм, при което единият или двата тестиса не успяват да се преместят в скротума преди раждането. Това значително повишава риска от рак на тестисите, дори ако се извърши операция за коригирането му.

Генетичната предразположеност също има важна роля, като мъжете, които имат баща или брат с рак на тестисите, са изложени на по-висок риск. Тези, които преди са били засегнати от състоянието, са склонни да развият рак и в другия тестис.

Анормалното развитие на тестисите, дължащо се на състояния като синдром на Клайнфелтер или други генетични аномалии, също е свързано с по-висока вероятност от рак на тестисите. Смята се, че ХИВ инфекцията също може да повиши риска.

 

Симптоми

 

Рак на тестисите

 

Ракът на тестисите може да се прояви с различни симптоми, които могат да варират в зависимост от стадия и разпространението на заболяването. Ето често срещаните симптоми, свързани с рак на тестисите:

  • Бучка или подуване на тестиса, което понякога е придружено с дискомфорт, а друг път – не.
  • Тъпа или остра болка в тестисите или скротума. Може да бъде постоянна или периодична, както и да се усеща в долната част на корема или слабините.
  • Усещане за тежест в скротума (дори при липса на забележима бучка).
  • Промени в размера или формата на тестисите, като единият тестис може да стане по-голям или да се усеща по-твърд от обикновено.
  • Натрупване на течност в скротума (хидроцеле).
  • Промени в гърдите. В редки случаи хормоналните промени, причинени от рак на тестисите, могат да доведат до чувствителност или растеж на гърдите (гинекомастия).
  • Болки в долната част на гърба. Този симптом се среща при по-напреднал стадий на заболяването, когато ракът се е разпространил в лимфните възли в задната част на корема.
  • Умора, общо неразположение или загуба на тегло без очевидна причина.
  • Необяснима загуба на тегло.

 

Как се поставя диагноза?

Диагностицирането на рак на тестисите включва систематичен подход, съчетаващ физически прегледи, образни тестове и лабораторни анализи.

Първоначално се извършва физически преглед на тестисите и околните области, за да провери за бучки, подуване или други аномалии. Това често е последвано от ултразвук – образен тест, който използва звукови вълни, за да създаде картина на вътрешните структури. Той помага да се направи разлика между твърди маси, които е по-вероятно да бъдат ракови, и пълни с течност кисти, които обикновено са доброкачествени.

Кръвните изследвания също са важна част от диагностичния процес, като проверяват за повишени нива на туморните маркери. Може да се извърши и компютърна томография на корема и таза, ако се подозира рак. По този начин може да се определи степента на разпространение и конкретния стадий.

С ингвинална орхиектомия, при която засегнатият тестис се отстранява чрез разрез в слабинната област (ингвината), може да се диагностицира вида и стадия на рака, както и да бъде окончателно лечение на локализиран рак.

С кои заболявания може да се сбърка рак на тестисите?

Важно е да се разграничи рак на тестисите от други състояния, които могат да се проявят с подобни симптоми като например:

  • Епидидимит – възпаление на епидидима, структура, разположена зад тестиса, която съхранява и пренася сперматозоидите. Проявява се с болка, оток, зачервяване, треска.
  • Хидроцеле – натрупване на течност около тестиса, което води до подуване.
  • Варикоцеле – разширение на вените в скротума. Може да причини усещане за тежест или болка.
  • Торзио на тестисите – усукване на тестис около собствената му ос, при което се прекъсва кръвоснабдяването и възникват оток и силна болка.
  • Сперматоцеле – доброкачествено кистозно образувание, което се формира в епидидима и съдържа сперматозоиди. Обикновено е безболезнено и меко на допир.
  • Ингвинална херния – при това състояние част от червата или мастна тъкан прониква към слабинния канал и може да се спусне в скротума, причинявайки подуване.

 

Лечение

 

Рак на тестисите

 

Първичното лечение за рак на тестисите обикновено започва с радикална ингвинална орхиектомия, с която тестисът се отстранява. Тази процедура не само помага за диагностицирането на вида и стадия на болестта, но също така често служи като окончателно лечение на локализиран рак.

В случаите, когато ракът се е разпространил в лимфните възли или има висок риск от рецидив, може да се извърши операция за отстраняване на лимфни възли в задната част на корема. По този начин може да се определи стадия на рака и да се елиминират всички останали ракови клетки.

Лъчевата терапия е друга възможност за лечение, която използва високоенергийни лъчи, като рентгенови лъчи, за да убие раковите клетки. Може да се използва след операция за насочване към всички останали ракови клетки в лимфните възли.

Химиотерапия обикновено се започва при напреднал стадий, когато ракът на тестисите се е разпространил извън тестисите. В случаи на напреднал или рецидивиращ рак на тестисите може да се наложи химиотерапия с високи дози, последвана от трансплантация на стволови клетки за възстановяване на способността на тялото да произвежда кръвни клетки.

За някои ранни стадии, особено когато ракът е напълно отстранен с операция и рискът от рецидив е нисък, може да се приеме подход за наблюдение. Той включва редовни последващи прегледи, включително физически прегледи, кръвни тестове за туморни маркери и образни тестове за ранно откриване на всякакви признаци на рецидив.

 

Възможни усложнения

 

Проблем с рак на тестисите

 

Ако рак на тестисите не бъде открит и лекуван навреме, могат да настъпят сериозни усложнения, едно от които е безплодието.

Самият рак, както и лечения като хирургия, лъчетерапия и химиотерапия, могат да нарушат способността на мъжа да произвежда сперма. Ако се наложи отстраняването на единия или двата тестиса, това също засяга плодовитостта.

Следователно, замразяването на сперматозоиди преди лечението често се препоръчва за мъже, които желаят да имат деца в бъдеще.

Друго сериозно усложнение са метастазите, при които ракът се разпространява в други части на тялото, включително лимфните възли, белите дробове, черния дроб, костите и мозъка. Това не само усложнява лечението, но и намалява процента на преживяемост.

Освен това пациентите, подложени на химиотерапия и лъчева терапия, са изложени на повишен риск от развитие на вторични ракови заболявания, като левкемия или други солидни тумори, по-късно в живота поради дългосрочните ефекти на тези лечения.

В някои случаи може да възникне хормонален дисбаланс в резултат на отстраняване на тестисите или увреждане от лечението. Тези фактори могат да нарушат нормалните нива на хормоните и да предизвикат симптоми като умора, наддаване на тегло, намалено либидо и остеопороза.

Ако това се случи, се налага хормонозаместителна терапия.

Психологическото и емоционалното въздействие на рак на тестисите също не бива да се подценява. Промените в образа на тялото и сексуалното здраве могат да засегнат самочувствието на мъжете и да доведат до тревожност, депресия и стрес.

Лимфедем или подуване, дължащо се на натрупване на лимфна течност, може да възникне особено след отстраняване на лимфен възел или лъчева терапия. Това състояние може да причини дискомфорт, болка и проблеми с подвижността, особено в долните крайници.

Хроничната болка е друг потенциален проблем, произтичащ от операция, белег или увреждане на нервите, който може да продължи дълго след лечението и да повлияе на качеството на живот.

Има и повишен риск от сърдечно-съдови проблеми, свързани с някои химиотерапевтични лекарства, използвани при лечението на рак на тестисите.

 

Заключение

 

рак на тестисите

 

Рак на тестисите обикновено се проявява с бучка или подуване в тестиса, което може да бъде безболезнено или свързано с дискомфорт. Други симптоми включват болка в тестисите или скротума, усещане за тежест в скротума, промени в размера или формата на тестисите, внезапно натрупване на течност в скротума и промени в гърдите.

 

Често задавани въпроси

Каква е причината за рак на тестисите?

Точната причина за рак на тестисите остава до голяма степен неизвестна. Един от рисковите фактори обаче е наличието на неспуснат тестис. Генетичната предразположеност или предишно раково заболяване също засилват риска.

Какви са симптомите?

Рак на тестисите обикновено се проявява с бучка или подуване в тестиса, което може да бъде безболезнено или свързано с дискомфорт. Други симптоми включват болка в тестисите или скротума, усещане за тежест в скротума, промени в размера или формата на тестисите, внезапно натрупване на течност в скротума и промени в гърдите.

Какво е лечението?

Някои от възможните методи на лечение включват радикална ингвинална орхиектомия, лъчева терапия, химиотерапия и др.

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия, Мъжко здраве|Публикувана: 29.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар