Пулсиране в ухото – възможни причини
Усещането за пулсиране в ухото, известно още под медицинското название тинитус, само по себе си не е заболяване и може да възникне като резултат от широк спектър привидно безопасни причини, но също така е възможно да се появи и като симптом на някои сериозни здравословни нарушения.
В някои от случаите се синхронизира с ритъма на сърдечния пулс. Обикновено се изостря нощем при липса на фонови стимули.
Тинитусът представлява нарушение в провеждането на звука. В дългосрочен период предполага значителен дискомфорт, изразяващ се в психологически стрес, загуба на внимание и влошаване на слуха.
Сериозността му като проблем се определя от естеството на причината за появата му. При хората в напреднала възраст оплакванията от шум в ушите и пулсиране се наблюдават по-често.
Причини за появата на пулсиране в ухото (тинитус)
Както споменахме, причините за появата на тинитус може да са различни и да са ключ за разбирането на тялото ни. Не бива обаче да пренебрегваме появата на тинитус независимо от причината.
Остри хронични звукови травми
Преживяването на извънредно силни шумове като експлозии, стрелби, твърде силна музика и работата в машинни помещения би могло да доведе до трайни увреждания на слуховите структури. Това, от своя страна, е често срещана причина за неприятното пулсиране в ухото.
Черепно-мозъчни травми
Шумът в ушите при някои от случаи представлява увреждане на централния слухов анализатор в следствие на мозъчни сътресения, фрактура на черепа със засегнат лабиринт и др. Поради това е добре да се консултираме със специалист, ако изпитаме внезапна поява на пулсиране в ухото особено след инциденти и наранявания.
Възпаления
Възпаленията като отит, лабиринтит, менингити др. също могат да причинят пулсиране в ухото. Симптомът е придружен от зачервяване и сърбеж на външния слухов канал, гноен секрет и влошаване на слуха.
Различни медикаменти
Антибиотиците, бримковите диуретици, цитостатиците и някои от андидепресантите биха могли да са повод за шумовете като страничен ефект от приема им. За да не се стреснем от появата на пулсиране в ухото, трябва винаги да се запознаваме с медицинската листовка на всяко ново лекарство, което приемаме.
Общи заболявания
Друга възможна причина за появата на шум в ушите са някои общи заболявания като дефицит на витамин В12, диабет, проблеми със щитовидната жлеза, маниерова болест, ниско или високо кръвно налягане и др. Тъй като тези заболявания засягат различни части на тялото, лекар може най-добре да прецени каква би могла да е причината.
Ранен симптом на отосклероза
Тинитусът е сред ранните симптоми на отосклерозата, която представлява заболяване на костите на средното ухо и води до частична или пълна загуба на слуха. Шумът се характеризира с усещане за постоянно свирене, почукване, звънене или съскане. Придружаващи симтоми са загубата на равновесие и чести световъртежи.
Инфекция на горните дихателни пътища
Когато шумът в ушите се появи като следствие на инфекция на горните дихателни пътища е добре веднага да потърсим специалист. Това е знак, че инфекцията е активна и се разпространява в други части на тялото, което често води до системни увреждания.
Стимули, свързани с другите части на тялото
Възможно е пулсиране в ухото да се появи и вследствие на някои механични движения като:
- Манипулации на врата
- Резки движения на врата, главата или крайниците
- Движения на очите по хоризонталната или вертикалната ос
Съдови шумове
Това са шумовете, които са аналогични на сърдечния пулс. Всякакви състояния, стимулиращи притока на кръв към главата, като хипертиреоидизма, бременността, анемията или промените в кръвоносните съдове са сред вероятните причини за шума.
В непосредствена близост до вътрешното око са разположени картоидната артерия и югуларната вена. Стесненията на въпросните съдове завихрят движението на кръвта и създават шума. Пулсациите може и да идват от някой от другите допълнителни съдове, които минават в областта на ухото.
Тежки патологии
В извънредни случаи шумът в ухото може да бъде знак за съдови патологии, повишено вътречерепно налягане, аневризми и др.
Предпоставка за загуба на слух
Пулсациите в ушите са един от първите признаци в процеса на загубата и увреждането на нормалния слух. Препоръчва се да използваме защитни средства като антифони и тапи за уши, когато сме изложени на силен шум.
Рискови фактори
В по-голяма част от случаите пулсиращият шум в ушите е по-скоро твърде дразнещо и не толкова опасно сътояние. За да избегнем подобно преживяване, носещо силата да създаде неприятности във всички аспекти на ежедневния ни живот, а понякога дори и застрашаващо здравето ни, е необходимо да бъдем внимателни за спектъра от фактори, които го предпоставят.
Факт е, че някои от тези фактори не се поддават на контрола ни, но все пак могат да бъдат назовани няколко основни заплахи за нормалното функциониране на слуха като:
- излагане на прекалено силни шумове, водещи до слухови травми
- някои модерни лекарства – антибиотици, антидепресанти, цитостатици
- съдови патологии
- черепно-мозъчни травми
- отосклероза
- общи заболявания – диабет, хипертония или хипотония и др.
- инфекции на горните дихателни пътища
Как се поставя диагноза и кога да потърсим специалист?
Диагностичния процес започва с изследване на слуховия канал и качеството на слуха от съответния специалист – оториноларинголог (уши – нос – гърло). Специалист ангилог прави доплер на съдовете на шията и главата. Може и да възникне необходимост от изследване с компютърна топография или ядрено-магнитен резонанс.
Назначават се кръвни изследвания и се прави подробна анамнеза за придружаващите заболявания, които се отнасят до появата на пулсиращ шум в частния случай на пациента.
Сред основните въпроси с оглед на диагностиката са относно това, какви са продължителността и естеството на шума, дали е нискочестотен или високочестотен и как се отразява на кръвното налягане.
Успоредно на традиционните методи за диагностика и лечение на пулсиране в ухото е добре да се провежда терапия при специалист – психотерапевт, защото състоянието се отразява значително и върху нервната система на човека. Нарушенията на нормалния сън често водят до хронична умора, отслабени памет и концентрация, раздразнителност, тревожност и потиснатост.
Целта на терапията е да бъдат регулирани нивата на стрес, породени от състоянието, и да се направи опит да бъде елиминиран “субективния шум”.
Какви са методите за лечение на тинитус?
Лечението на шума в ушите е комплексно и се определя въз основа на индивидуалния медицински случай. При нискочестотните шумове, които обикновено се дължат на възпаление или увреждане на слуха, лечението представлява лечение на самата причина за появата. Високочестотните шумове представляват по-трудно преодолим проблем и лечението трябва да бъде насочено основно към психиката и нервната система на пациента.
Може да се предпишат кортикостероиди, съдоразширяващи препарати и венозни вливания с други лекарства.
Двата известни метода за облекчаване на натрапчивия шум в ушите са използването на слухов апарат и така нареченото “маскиране”. Функцията за борба с тинитус е вградена дори в стандартните слухови апарати от базов клас. Слуховият апарат спомага да се чуят трудно доловимите външни звуци, докато мозъкът изключва вътрешният усилвател, отговорен за звъненето.
Маскирането представлява практика на слушане на звуци, които да отклонят вниманието от вътршния звънтящ или “бръмчащ” шум, но облекчението, което предлага, е само временно. Най-добре е усилията да бъдат насочени към понижаване нивото на стрес. Могат да бъдат дихателни упражнения, различни медитации и ароматерапии, разходки в природата или масажи.
В случай че възникналият шум е просто временнен, той най-често отминава сам. Ако причината е свързана със запушване на слуховия проход от гъста ушна кал, единственото решение е да бъде внимателно отстранена след консултация с лекар.
Лечение на тинитус според китайската народна медицина
Китайската народна медицина предлага значително по-високи шансове за справяне с тинитуса, отколкото често неефективните алтернативи на западната медицина. Това важи, разбира се, когато бъдат изцяло изключени сериозните причини за състоянието като съдовите проблеми в и извън черепа.
Традиционната китайска медицина разглежда състоянието като резултат от различни психо-емоционални фактори, свързани с възрастта и начина на живот. С оглед на допълнителните оплаквания на пациентите, лечението се пренасочва към определяне на органът-първопричина за проблема.
Енергийно засегнати точки могат да са в черния дроб, далака, бъбреците или сърцето. След това започва същинското лечение с акупунктура. Прогнозите предполагат категорично подобрение във връзка с интензитета на шума и емоционалното здраве на пациентите.
Заключение
В повечето случаи шумът в ушите се превръща в хронично състояние. Може да възникне както постепенно, така и внезапно. Шумът е с различна честота и интензитет. Понякога е субективен – чува се само от пациента, но се случва и лекарят да успее да го улови. Модерната наука предлага нови и различни инструменти за овладяване на тинитуса от когнитивно-поведенческа и звукова терапия до различни техники за внимание.
Често задавани въпроси
Какво представляват пулсациите в ухото?
Пулсациите в ухото представляват неестествен шум в отсъствието на външен акустичен стимул. Характерният звук често е асоцииран от пациентите с течаща вода, вятър, музика, звънене, съскане, бучене и тътен. Специфично определение, което дават, е например “свиркане на щурец”.
Какви са причините за поява на тинитус?
Факторите за поява може да са различни и да са ключ за разбирането на тялото ни. Не бива обаче да пренебрегваме появата на тинитус независимо от причината.
Как се поставя диагноза?
Диагностичния процес започва с изследване на слуховия канал и качеството на слуха от съответния специалист – оториноларинголог (уши - нос - гърло). Специалист ангилог прави доплер на съдовете на шията и главата. Може и да възникне необходимост от изследване с компютърна топография или ядрено-магнитен резонанс.
Какви са методите за лечение на тинитус?
Лечението на шума в ушите е комплексно и се определя въз основа на индивидуалния медицински случай. При нискочестотните шумове, които обикновено се дължат на възпаление или увреждане на слуха, лечението представлява лечение на самата причина за появата. Високочестотните шумове представляват по-трудно преодолим проблем и лечението трябва да бъде насочено основно към психиката и нервната система на пациента.
Източници
- Mayo Clinic. Tinnitus
- Health Direct. Tinnitus, Last reviewed: April 2023
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Това е инфекция, която може да възникне след всяко нарушение, причиняващо задържане на течност в средното ухо или
Научете какви са причините за шум в ушите и как да облекчим това неприятно явление.
Лятото е сезонът, в който нашето желание за повече емоции и време навън нараства. Това включва повече почивки