Подкожен косъм: премахване и 4 стъпки за превенция

Обновена: 14.02.2025|
подкожен косъм

Всеки познава неприятното чувство, когато забележи поредния подкожен косъм. В повечето случаи приемаме, че това е неминуем страничен ефект от определени методи за обезкосмяване като например бръсненето. Оказва се обаче, че има начини да намалим или дори предотвратим появата на враснали косми, като следваме различни стъпки преди, след и по време на бръснене. Преди да пристъпим към тези съвети, ще научим повече за същността на проблемните косми и причините те да се „обръщат“.

Подкожен косъм: какво представлява?

Подкожен косъм е този, който не успява да пробие повърхността на кожата и започва да расте обратно под нея. Това може да доведе до дискомфорт, зачервяване, възпаление и дори инфекция. Подобен проблем се среща често, особено в зоните на бръснене или епилация като лицето, краката, подмишниците и интимната област.

 

Когато имаме подкожен или враснал косъм, той всъщност е променил посоката си на растеж и затова не пробива повърхността или расте обратно в кожата. Това може да причини псевдофоликулит: явление, което се проявява като зачервени подутини или пъпки. Понеже тялото възприема врасналия косъм като чуждо тяло, то реагира с възпаление, често придружено от гной и лек физически дискомфорт.

Ако не се лекува, това възпаление може да се влоши, потенциално причинявайки инфекция или хронично дразнене.

Въпреки че понякога врасналият косъм не причинява подутина по кожата, все пак е възможно да протича възпалителен процес. За мъжете често засегната е областта на лицето, която бръснат най-редовно и където косъмчетата лесно се обръщат към кожата. При жените неприятните косъмчета стават подкожни в зоната на подмишниците, краката, бикини линията и т.н. Разбира се, проблемът може да засегне и други части на тялото, особено когато използваме самобръсначка или епилатор.

 

Защо се появяват враснали косми?

 

Подкожен косъм от бръснене

 

За появата на подкожен косъм могат да допринесат различни фактори включително навици на обезкосмяване, кожни проблеми, характеристики на косъма и външни влияния.

Неправилните техники на обезкосмяване са една от най-честите причини за поява на обърнати косми като например бръснене срещу растежа на косъма или използване на неефективни самобръсначки.

При кола маската или използването на пинсета също е възможно косъмът да се скъса под кожата, вместо да бъде изваден изцяло, което предразполага към врастване.

Нещо, което допълнително може да влоши неприятното състояние, е липсата на ексфолиране, която позволява на мъртвите клетки да запушат фоликулите и да блокират нормалния растеж на косъма, принуждавайки го да расте настрани.

Хората с къдрави или дебели косми например са особено предразположени към поява на подкожни косми.

Някои кожни проблеми също увеличават риска:

  • Хиперкератоза – свръхпроизводството на кератин, което може да удебели кожата и да блокира космените фоликули
  • Суха кожа
  • Запушване на фоликулите, причинено от себум, мръсотия и мъртва кожа
  • Пост-възпалителни промени като белези или удебелена кожа от предишни враснали косми

 

Хормоналните дисбаланси също могат да доведат до промени в растежа на космите и потенциално обръщане.

Физически фактори като носене на тесни дрехи могат да влошат проблема. По тази причина състоянието може по-често да се забележи в зоните, където има постоянно дразнене и триене на кожата.

 

Как да разпознаем подкожните косми?

 

Подкожен косъм

 

Има различни видове проблемни косми. Плоските например остават под тънък слой кожа и са трудно видими. Има къдрави косми, които се завиват под кожата, както и проникващи, които излизат над нея, но растат обратно в нея. Най-неприятните обаче са тези, които врасват в дермата и причиняват възпаления и повишават риска от инфекции.

Възможните признаци включват:

  • Малки червени или тъмни подутини
  • Зачервяване и възпаление
  • Сърбеж или болка в засегнатата област
  • Гной или чувствителност в случай че косъмът предизвика инфекция

Добрата новина е, че има методи, които могат да ни помогнат да се справим с врасналите косми и да предотвратим появата на нови такива.

 

Премахване на подкожен косъм

При подкожен косъм най-важното е да се справим с него по безопасен и хигиеничен начин, за да избегнем инфекция или увреждане на кожата. Първата стъпка е да се опитаме да намалим възпалението. За целта се поставя за 10 минути топъл компрес за омекотяване на кожата и по-лесно освобождаване на косъма.

Ако забележим, че върхът на косъма е близо до повърхността на кожата, не бива да се опитваме да го вадим с нокти. Това се прави с предварително стерилизирана с антисептик или алкохол пинсета или игла.

Ексфолирането на засегнатата зона в предходните дни може също да помогне, но е добре да се избягва агресивно търкане. След обработката се нанася успокояващ крем или гел.

Тази техника за премахване на подкожен косъм е подходяща само за етапа, в който косъмът е видим. В противен случай е по-добре да се въздържим. Ако проблемът е дълбоко в кожата, придружен е от силно зачервяване, подуване или болка, е нужна консултация с дерматолог. Той може да го отстрани професионално и да препоръча подходящи медикаменти, ако има инфекция.

 

4 начина да намалим появата на подкожни косми

След като вече научихме повече за факторите, които стоят зад образуването на подкожен косъм, е важно да разгледаме и някои от стъпките, с които можем да противодействаме на този процес.

1. Правилно бръснене

 

Подкожен косъм, бръснене

 

Правилното бръснене е едно от най-важните неща за хората, които искат да превърнат поредния подкожен косъм в далечен спомен. Преди да преминем към бръснене, трябва да измием зоната с топла вода и мек почистващ продукт за премахване на замърсявания и излишен себум. Това е страхотен момент и да направим леко ексфолиране, с което да премахнем мъртвите клетки и да освободим косъмчетата, които са близо до повърхността на кожата. Това намалява риска от врастване.

Следващата стъпка е хидратираща, като е добре да накиснем за известно време в топла вода областта, която ще третираме. Това омекотява космите и улеснява обезкосмяването.

Нанасянето на гел или крем за бръснене гарантира гладко и безопасно премахване на космите, но трябва да бъде комбинирано с използване на остра и чиста самобръсначка. Тъпите остриета могат да предизвикат раздразнение и да увеличат риска от подкожен косъм. При чувствителна кожа самобръсначка с едно ножче е добро решение, тъй като не реже косъма толкова близо до кожата.

Друг важен аспект е техниката, като при използване на самобръсначка е от значение да се следва посоката на растеж на косъма. Натискът трябва да бъде лек и нежен, за да не се нарани кожата.

2. Грижа след бръснене

След приключване на бръсненето кожата трябва да се изплакне с хладка вода, за да се затворят порите и да се намали риска от инфекция. Нанасянето на успокояващ продукт с хидратиращи съставки като алое вера, лайка или пантенол може да успокои допълнително.

Редовното изплакване на острието и честата смяна на самобръсначки са важни за хигиенната безопасност на бръсненето. Препоръчително е да се даде почивка на кожата и да се оставят поне ден-два между бръсненията. При хората, за които появата на подкожен косъм е прекалено честа и неприятна подходящи алтернативни са лазерна епилация, фотоепилация и депилиращи кремове.

След премахване на косми със самобръсначка, особено в зони като бикини или подмишници, носенето на тесни дрехи не е добро решение, тъй като триенето води до раздразнение.

3. Редовно ексфолиране

 

Подкожен косъм, ексфолиране

 

Ексфолирането е ключов процес за предотвратяване появата на подкожен косъм, защото спира натрупването на епидермални клети, които блокират космените фоликули и затрудняват косъма да пробие роговия слой и да излезе на повърхността. Ексфолирането премахва тази „бариера“. То се отнася към процес по премахване на мъртви клетки от повърхността на кожата, който едновременно подготвя кожата за обезкосмяване и стимулира космите да излизат по правилния начин.

Масажът, който правим с механичен или химичен ексфолиант, води още до подобрена циркулация на кръвта и предотвратява запушването на порите със себум (естествена мазнина на кожата). Тази практика е не само ценен способ за справяне с подкожен косъм, но и цялостна грижа за тялото, като поддържа равна текстура на кожата.

Ако косъмът вече е започвал да расте под кожата, ексфолирането може да премахне тънкия слой мъртва кожа, който го задържа вътре, както и да редуцира възпалението около космения фолиул.

Препоръките варират спрямо типа кожа, сезона и факторите на околната среда. За хората с мазна кожа екфолирането е изключително важно и може да се изпълнява до 4 пъти седмично в случай, че няма реакции на дразнене. За нормална кожа 2-3 пъти седмично ексфолиране е повече от достатъчно. Разбира се, индивидуалната преценка е решаваща във всеки случай.

Механичен ексфолиант всъщност е добре познатата скраб за тяло, която може да съдържа фини частици от захар, кафе, сол или ядкови черупки. Тя се нанася с кръгови движения в банята внимателно, за да се избегнат раздразнения на кожата.

Химичното ексфолиране с киселини като салицилова, гликолова или млечна работи доста по-дълбоко, но трябва да се използва умерено, за да се избегне изгаряне и сериозно раздразнение. При чувствителна кожа е важно да се избере продукт с нисък процент киселини (например 5-10% гликолова киселина).

4. Добро овлажняване 

 

Подкожен косъм, хидратация

 

Овлажняването и хидратацията, както след бръснене, така и в ежедневието играят ключова роля в справянето с появата на подкожни косми. По този начин поддържаме хидролипидната мантия: натуралната защита на косъма, която се състои от себум, пот, липиди, аминокиселини и рогови клетъчни люспи. Това води до по-гладка и мека кожа, предпазена от свързаните с образуване на подкожен косъм раздразнения.

Освен след бръснене хидратирането е задължително след ексфолиране, както и след взимане на душ. Подходящият овлажняващ продукт зависи от вида кожа, като при мазна и акнеична се препоръчват леки гелове и лосиони с некомедогенни съставки. Сухата кожа се повлиява добре от кремове с масла, серамиди и липиди, докато чувствителната се нужда от козметика без аромати и агресивни съставки и химикали.

Някои активни съставки също са важна част от хидратиращата грижа като например хиалуронова киселина, глицерин, ниацинамид и урея.

Ако искаме да третираме налично възпаление, подкожен косъм, зачервяване или друг вид раздразнение по кожата, добър избор са продуктите с алое вера и пантенол.

 

Заключение

Появата на враснали косми е добре познатият резултат от обезкосмяване със самобръсначка. Понякога това е резултат от погрешна техника, а друг път човек е предразположен към проблема заради структурата на косъма си. Все пак има някои стъпки, които могат да помогнат в борбата с обърнатите косми, като редовно хидратиране и ексфолиране, затопляне на кожата преди употреба на самобръсначка и избягване на тесни дрехи непосредствено след бръснене.

 

Често задавани въпроси

Какво е подкожен косъм?

Подкожен косъм е косъм, който не успява да пробие повърхността на кожата и започва да расте обратно под нея. Това може да доведе до дискомфорт, зачервяване, възпаление и дори инфекция.

Защо се появява подкожен косъм?

Понякога появата на подкожен косъм е резултат от погрешна техника на бръснене, недостатъчно ексфолиране и хидратация, различни кожни и здравословни проблеми. В някои случаи човек е предразположен към проблема заради структурата на косъма си.

Какъв е правилният начин на бръснене?

При бръснене самобръсначката трябва да следва посоката на растеж на косъма. Натискът трябва да бъде лек и нежен, за да не се нарани кожата.

Категории: Kрасота|Публикувана: 14.02.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар