Гликолова киселина – същност и приложение

Обновена: 27.01.2024|
Гликолова киселина.

Борбата с упоритото акне, премахването на мъртвите кожни клетки и изравняването на текстурата на кожата може да изглежда трудно постижимо от един единствен козметичен продукт, но има една мощна съставка, която да се справи и с трите проблема.

Днес ви представяме един любим компонент в козметичните продукти, известен като гликолова киселина.

 

Гликолова киселина – какво представлява?

Гликоловата киселина (glycolic acid) е от семейството на алфа-хидрокси киселините, която има важна роля в козметиката за грижа за кожата.

Тя е широко разпространена в природата и се среща в естествен вид в много плодове и най-вече в захарната тръстика.

Алфа-хидрокси киселините (известни също като AHA) са малки органични киселини, които се състоят от заместваща хидроксилна група върху алфа въглерода, който е разположен в съседство с въглерода на карбоксилната група.

Някои от често срещаните алфа-хидрокси киселини са още лимонената киселина, млечната киселина, ябълчената киселина и винената киселина.

Те се използват широко в козметичната индустрия и се прилагат локално за лечение на акне, както и за стягане, изглаждане и овлажняване на кожата.

Гликоловата киселина е водоразтворима молекула и има най-ниското молекулно тегло от всички АНА киселини, което й помага да навлиза дълбоко в кожата.

Тя действа като разгражда „лепилото“, което държи клетките на кожата заедно и така ускорява премахването на мъртвите кожни клетки, като прави кожата да изглежда по-гладка, по-чиста и има хидратиращ ефект.

Можете да намерите гликолова киселина в множество почистващи препарати, тоници, домашни ексфолиращи процедури или в химическите пилинги.

 

Характеристики и свойства

 

гликолова киселина, същност, приложение

 

В химично отношение гликоловата киселина представлява малка молекула, което й позволява да прониква в дълбоките слоеве на кожата.

Тази проста структура и ниско молекулно тегло я прави предпочитана съставка в редица козметични продукти за лице.

Ето и ползите от гликоловата киселина.

Увеличава производството на колаген

Тя стимулира фибробластите в дермата да произвеждат колаген, при което прави кожата по-стегната.

Действа като ексфолиант

Гликоловата киселина е чудесен ексфолиант, тъй като действа върху роговия слой (най-външният слой на кожата) и спомага за отделянето на мъртвите клетки.

Хидратира кожата

Гликоловата киселина не само ексфолира, но и има хидратиращ ефект върху сухата кожа.

Помага за премахването на акне

Тя изчиства порите от излишния себум (мастен секрет) и предотвратява образуването на пъпки и комедони.

Изравнява тена на кожата

Гликоловата киселина може да бъде от полза и при хиперпигментация и петна, причинени от излагане на слънце.

Като продукт против стареене

Тъй като има стягащо действие върху кожата, е подходяща и при изглаждане на бръчките и фините линии.

 

Приложение

 

Селенът и стареенето. Да предотвратим поява на бръчки. гликолова киселина

 

Козметичните компании включват гликолова киселина в продукти за локално приложение при лечение на акне, черни точки или хиперпигментация.

Гликоловата киселина намира употреба в различни козметични продукти като:

  • Ексфолиант
  • Пилинг маска
  • Нощен крем
  • Лосион за тяло
  • За отстраняване на пъпки с бял връх
  • За ежедневно почистващо средство
  • При груба и лющеща се кожа по краката

Продуктите с гликолова киселина са подходящи при:

  • Мазна или суха кожа
  • Склонна към акне кожа
  • Пигментни петна
  • Себорея и екзема
  • Бръчки

 

Какво действие има върху кожата?

Действието на гликоловата киселина се състои в това, че ускорява обновяването на кожата, подпомагайки отделянето на мъртвите клетки от епидермиса.

Тя стимулира производството на колаген, който е главният структурен протеин на кожата, и така я прави да изглежда по-стегната и еластична.

Гликоловата киселина изглажда бръчките и фините линии и подобрява текстурата, което я прави много добра съставка за козметичните продукти против стареене.

Също така допринася за избелването на тъмните петна и почиства порите, предотвратявайки образуването на комедони и пъпки.

Непосредствено след употреба на гликолова киселина с цел ексфолиране трябва да се избягва излагането на слънце, вятър и други атмосферни влияния, защото е уязвима кожата, претърпяла ефективно излющване на горните й слоеве.

Проучванията показват, че гликоловата киселина значително повишава хидратацията на кожата.

Това се постига чрез подпомагане на производството на вещества като мукополизахариди, които помагат на кожата да остане хидратирана чрез увеличаване на естественото й съдържание на хиалуронова киселина, което, от своя страна, подобрява устойчивостта на кожата.

 

Как и кога да я използваме?

 

гликолова киселина, същност, приложение

 

Гликоловата киселина се открива в множество продукти за грижа за кожата без рецепта.

Ако използвате гликолова киселина за първи път, най-добре е да започнете с по-ниски концентрации (до 10%), като почиствате лицето си сутрин и вечер.

Към вашата рутина може да прибавите и маска за лице с гликолова киселина два пъти седмично.

При лечение на по-сериозни кожни проблеми се използва химически пилинг с 30 до 70% концентрация на гликолова киселина, които трябва да бъдат назначени от дерматолог.

Може да използвате продуктите с 5 приложения на гликоловата киселина.

 1. Като средство за измиване на лицето

Като съставка за грижа за кожата, гликоловата киселина понякога се комбинира със салицилова киселина в ежедневните почистващи продукти за лице, предназначени за кожа, склонна към акне.

Тези разтвори обикновено съдържат по-ниска концентрация на гликолова киселина, което ги прави подходящи за ежедневна употреба за почистване на лицето.

 2. Като тоник за кожата

Повечето тоници за кожа също съдържат по-ниски концентрации на гликолова киселина, които можете да използвате като част от вашата вечерна рутинна грижа, за да ви помогне да озарите, стегнете и изгладите лицето си.

 3. Като химически пилинг

Химическият пилинг съдържа една от най-високите концентрации на гликолова киселина, обикновено до седемдесет процента.

 4. Като маска

Маските с гликолова киселина имат по-висока концентрация от почистващите препарати или тоници, което ги прави подходящи за седмична употреба (около веднъж седмично).

Гликоловата киселина има ексфолиращ и хидратиращ ефект, но може да раздразни или изсуши чувствителната кожа.

Винаги нанасяйте продукти с гликолова киселина с допълнителен лек овлажнител, за да намалите ефекта от сухота и раздразнение на кожата.

Избягвайте допълнителни ексфолианти, докато използвате гликолова киселина, защото твърде много ексфолиация може да причини суха кожа и да увеличи риска от силно дразнене.

Освен това, ако страдате от розацея или в момента използвате продукти с бензоил пероксид, това може да предизвика зачервяване.

 

Ето и как да използвате концентрациите на гликоловата киселина:

  • Ниски концентрации – лекият или повърхностен пилинг включва използването на 20% до 30% концентрация на гликолова киселина, която се прилага само за минута или две. Това ще обели само повърхностния слой на кожата, което е полезно при лека хиперпигментация.
  • Средни концентрации – средно дълбоките пилинги с концентрация на гликолова киселина от 35% до 50% могат да бъдат полезни при мелазма (поява на сиво-кафяви пигментни петна), както и да подобрят цялостната текстура на кожата.
  • Високи концентрации – за дълбок пилинг дерматолозите използват 55% до 70% гликолова киселина, прилагана от 3 до 15 минути. Тези пилинги могат да проникнат в ретикуларната дерма (долното ниво на дермата).

 

Безопасна ли е?

Гликоловата киселина е безопасна, когато се използва в продукти, съдържащи концентрации от 10% или по-малко.

Когато се използва в по-високи концентрации, трябва да се прилага под наблюдението на дерматолог.

Неправилното използване на продукти с висока концентрация може да причини сериозни кожни реакции.

Както всички ексфолианти, в твърде високи концентрации може да предизвика раздразнение на кожата.

 

Заключение

 

Сребърна вода. Акне. Ванилия. Ечемик на окото.Акне по време на бременност. Здравословни ползи от кето диетата за кожата. Skin fast. Масло от чаено дърво: ползи. гликолова киселина

 

Считана за златния стандарт на AHA, кератолитичните свойства на гликоловата киселина допринасят за подобряването на състоянието на кожата.

Гликоловата киселина обаче е подходяща не само за лицето ви. Ексфолиращият лосион за тяло е идеалният начин да получите по-мека и гладка кожа на цялото тяло.

Използването на гликолова киселина веднъж на ден осигурява хидратирана и по-млада кожа на ръцете, краката, лактите и коленете.

Каква представлява гликоловата киселина?

Гликоловата киселина е органично вещество от групата на алфа-хидрокси киселините, намираща широко приложение в козметичната индустрия.

Какво е действието на гликоловата киселина върху кожата?

Гликоловата киселина прониква дълбоко в кожата, като допринася за обновяването на кожните клетки и стимулира производството на колаген.

Подходяща ли е за ежедневна употреба?

В ниски концентрации (до 10 %) може да се използва в ежедневната грижа за кожата.

Категории: Kрасота и грижа за тялото|Публикувана: 16.03.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Калина Петкова
Калина Петкова притежава специализирани познания в сферата на медицината, фармацията и ботаниката. Има интереси в холистичните методи на лечение, аюрведа и билколечението.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 27 януари 2024 в 00:00 | Публикувана: 16 март 2023 в 09:58 | Категория: Kрасота и грижа за тялото