Как да разпознаем и предотвратим заболяването отдръпване на венците?

Обновена: 05.03.2025|
отдръпване на венците

Проблемите със зъбите доста често се дължат на съпътстващи или предшестващи проблеми с венците. Отдръпване на венците може да ни сигнализира за сериозни проблеми с грижата и здравето на оралната ни флора. 

 

Какво представлява отдръпване на венците?

Отдръпване на венците е вид дентално заболяване, при което корените на зъба се откриват, поради нарушената тъкан на венците. Това заболяване прави зъбите по-чувствителни, уязвими за кариеси и създава чувство за дискомфорт при миене и хранене. Има различни фази, през които преминава и може да засегне един или много зъби.

 

 

Когато възникне гингивална рецесия, или отдръпване на венците, между зъбите и линията на венеца се образуват „джобове“, което улеснява натрупването на болестотворни бактерии и зъбна плака. Ако не се лекува, поддържащата тъкан и костните структури на зъбите може сериозно да се увредят и да доведат до загуба на зъб.

Отдръпване на венците е често срещан проблем на оралното ни здраве. Голяма част от хората не знаят, че страдат от този проблем, тъй като това е процес, който се случва постепенно. Има лечения, които могат да възстановят венеца и да предотвратят по-нататъшно увреждане, ако проблемът се диагностицира навреме. 

 

Причини за състоянието

Има много фактори, които влияят за появата на отдръпване на венците. Причините за отдръпване на венците включват:

  • Лоша орална хигиена
  • Твърде силно и агресивно четкане на зъбите
  • Натрупване на бактериална плака или зъбен камък
  • Пародонтоза
  • Травма или нараняване на тъканта на венците
  • Неправилна подредба на зъбите, която не е коригирана
  • Пушене или употреба на тютюневи изделия
  • Пиърсинг на езика или устната
  • Прекомерното стягане на челюстта 
  • Генетична предразположеност към изтъняване на тъканта на венците
  • Хормонални промени при жените
  • Скорбут (липса на витамин Ц)
  • Диабет
  • Инфекция с ХИВ

 

Независимо от причината за отдръпване на венците навременната диагноза и лечение могат да помогнат за предотвратяване на дългосрочни проблеми със здравето на зъбите.

 

Какви са най-често срещаните симптоми?

 

отдръпване на венците, кръв по четката

 

Най-очевидният признак за отдръпване на венците е оголването на корените на зъбите, което ги прави да изглеждат по-дълги от нормално. Други предупредителни знаци за рецесия на венците включват:

  • Болка или дискомфорт до линията на венците
  • Чувствителност към топли и студени храни и напитки, както и към сладки изделия
  • Чувствителност при миене на зъбите 
  • Чувствителност по време на почистване на зъбите с конец
  • Промяна в цвета на зъбите
  • Увеличаващи се разстояния между зъбите
  • Кариеси под линията на венците
  • Подути, зачервени и отпуснати венци
  • Кървене на венците
  • Лош дъх

 

Ако не се лекува, появилото се отдръпване на венците може да доведе до други сериозни здравословни проблеми на устната кухина като загуба на костна маса, подвижност на зъбите и дори загуба на зъби. 

Ако забележим някой от изброените симптоми, незабавно трябва да направим консултация със зъболекар.

 

Как се поставя диагнозата – гингивална рецесия?

Нашият зъболекар може да диагностицира рецесия на венците по време на рутинен преглед. Той ще измери степента на отдръпване на венците на всеки зъб с помощта на специален инструмент, наречен пародонтална сонда. Загубата на кост е често срещана при рецесия на венците. 

Според Националния институт за дентални и краниофациални изследвания в Мериленд, САЩ, нормалните размери на венечния джоб варират между 1 и 3 милиметра. Всичко по-голямо е признак на заболяване и отдръпване на венците.

При гингивит джобовете са с размери 4 милиметра. Ако имате пародонтоза, джобовете ви ще бъдат с размери 5 милиметра или повече. При диагностициране на отдръпване на венците зъболекарят може да ни изпрати при специалист по заболявания, свързани с венците – пародонтолог. Пародонтологът ще определи лечението, през което трябва да преминем.

 

Рискове и усложнения

 

отдръпване не венците, рискове

 

Дискомфортът при хранене и миене на зъби, както и естетическата промяна на усмивката ни са част от проблемите, но съществуват и много по-значими причини, поради които да обърнем внимание на зъбите и венците си. 

Изследвания показват, че пародонталните заболявания като отдръпване на венците са отговорни за около 70 % от загубата на зъби при възрастните хора. Когато няма достатъчно гингивална тъкан, която да задържа зъбните корени на мястото им, зъбите са уязвими и шансовете да паднат са много по-големи. В някои случаи множество разклатени зъби се отстраняват от зъболекаря, преди да паднат.

Напредналите случаи на отдръпване на венците често изискват операция за предотвратяване на по-нататъшно увреждане. Отдръпването на венците може да доведе до гингивит, който от своя страна ако не се третира може да прерасне в пародонтит

Липсата на лечение може също така да повлияе негативно на цялостното ни здраве. Нелекуваните инфекции в устната кухина се свързват с повишен риск от заболявания на сърдечно-съдовата система, диабет и дори респираторни инфекции.

Ако забележим някой от симптомите трябва да се консултираме със стоматолог, за да предотвратим последващо развитие на проблеми. Здравите зъби и венци ни предпазват от сериозни заболявания и ни дават самочувствие да носим широка усмивка в ежедневието си.

 

Методи на лечение и превенция

 

отдръпване на венците, лечение

 

За съжаление, отдръпнатите венци не могат да пораснат отново и да възвърнат първоначалното си състояние, но можем да предприемем стъпки, за да предотвратим влошаване на рецесията на венците.

Много хора с отдръпване на венците изпитват болка или чувствителност в зъбите. Това е така, защото корените на зъбите не са покрити със защитен емайл, а с втвърдена плака. Зъболекарят ни може да нанесе флуориден лак или други препарати, които да намалят чувствителността, за да намали дискомфорта, свързан с отдръпването на венците. 

Можем също да използваме паста за чувствителни зъби. Десенсибилизиращата паста за зъби може да помогне за облекчаване на дискомфорта, свързан с рецесията на венците. Активните съставки като калиев нитрат, калаен флуорид, аргинин и стронциев хлорид имат такова въздействие. 

Тези съставки помагат за успокояване на нервите на зъбите ни. Десенсибилизиращата паста за зъби е най-добра, когато се използва в дългосрочен план и може да отнеме няколко седмици, за да почувстваме действието.

Лечението на рецесията на венците до голяма степен зависи от това какво е причинило състоянието. Леките случаи на рецесия на венците могат да бъдат подобрени с нехирургично лечение, като локални антибиотици, дентално залепване или ортодонтия. В повечето случаи обаче е необходима операция за рецесия на венците, за да се коригира напълно проблемът.

Операцията за присаждане на венечна тъкан е най-често срещана и дългосрочна възможност за лечение на отдръпване на венците. По време на тази операция се използва присадка на венците, за да се замени липсващата тъкан на заболелите места. Присадката обикновено се взема от небцето, но има случаи, в които може да се използва и донорска тъкан, ако проблемът е много напреднал или има друго заболяване, което не позволява отстраняването на тъкан от небцето. 

След като присадката на венците е в правилната позиция се зашива на мястото. Тези процедури за присаждане на венци са минимално инвазивни.

 

Заключение

Отдръпване на венците е проблем, който изисква внимание и навременни мерки. За да го разпознаем, е важно да следим за признаци като чувствителност на зъбите, кървене и оголване на корените. Основната причина за този процес често е неправилната устна хигиена, но може да бъде предизвикана и от фактори като пародонтални заболявания и агресивно миене на зъбите. 

Превенцията включва поддържане на отлична устна хигиена и редовни посещения при стоматолог. Лечение на отдръпването на венците в ранните му стадии е от съществено значение, за да се избегнат усложнения. Ранната грижа и правилният подход са ключът към здрави венци и зъби!

 

 

Често задавани въпроси

Обратимо ли е отдръпването на венците?

В зависимост от етапа на развитие на заболяването то може да бъде обратимо и да се възстановим само с добра устна хигиена и посещение при зъболекар. При по-напреднал етап на заболяването, обаче може да се наложи хирургична намеса и присаждане на венечна тъкан. 

Защо отдръпване на венците може да се наблюдава и в младежка възраст?

Най-често отдръпването на венците е породено от генетична предразположеност или лоша орална хигиена. При по-младите пациенти, страдащи от отдръпване на венците, това са най-често срещаните причини. 

Често срещан проблем ли е отдръпването на венците?

Според проучване над 80% процента от възрастните в Америка страдат от отдръпване на венеца под някаква форма. 

Категории: Здраве, Здравни съвети|Публикувана: 05.03.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

478a693c5e3c6e7d8930f30107424ec9?s=96&d=mm&r=g

Санита Куцарова завършва специалност “Драматургия” в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. Има интереси в различни области на изкуството, но писането е най-голямата ѝ страст. Обича да съчетава здравословния начин на хранене с ежедневни тренировки и да прекарва свободното си време в природата или в четене на книги.

Свързани публикации

Оставете коментар