Нодозна еритема – 9 причини за появата й
Нодозна еритема е реакция на свръхчувствителност в резултат на контакт с различни антигени (чужди частици). Засяга почти винаги само предната част на подбедриците, въпреки че понякога се наблюдава и по глезените, колената, бедрата и частта на ръцете от лактите до китките.
При някои случаи появата на червени възли, наречени нодули или подутини на подбедриците е първи признак за сериозно системно заболяване.
Наблюдават се билатерално – симетрично по двата крайника, но могат да се появят и по други части на тялото, например – по ръцете и седалището.
Времето за преминаване на нодозната еритема е между 1 и 6 седмици. През това време плаките преминават през оцветявания, наподобяващи хематомите (подкожните кръвоизливи) след травма – от ярко червени към жълто-кафеникави или синеещи. Нодулите оздравяват без да предизвикат остатъчни следи като цикатрикси, атрофия или некроза на кожата. Повтаряне на състоянието през друг период на живота е също рядкост.
Като честота нодозната еритема е рядко срещана – около 2-3 случая при популация от 10 000 души. Засягането е в полза на женския пол, особено в по-млада възратс, като те боледуват в съотношение 5-6:1 спрямо мъжете. При децата на възраст под 12 години, това съотношение не важи и двата пола са с еднакъв риск.
Причини за възникване на нодозната еритема
Да разгледаме какво води до развитие на състоянието.
1. Идиопатична
В по-голямата част от случаите (30-50%) нодозната еритема се появява без да има изяснена причина. Характерни са два стадия на протичане – стадий преди поява на обрива и еруптивен стадий – етап на развитие на обрива.
През първата фаза на заболяването са характерни неспецифични грипоподобни симптоми като хрема, кашлица, повишена температура и болки по ставите с основно засягане на колена и глезени. Понякога освен само болезненост се появява и артрит, както и загуба на тегло.
2. Вируси
Под влияние на някои вируси е възможна появата на нодозна еритема. Като причинителите варират от такива, с които се срещаме ежедневно (COVID19, EBV, HSV), до причинители на тежки заболявания (Вирусът на хепатит В и С, HIV). Важно е да се информира лекаря за всяко преболедувано и открито наскоро заболяване.
3. Бактерии
Най-честият бактериален причинител, в резултат на който може да се развие нодозна еритема, е стрептококът. Острата инфекция се изразява най-често с тонзилит (ангина), а ако е наличен и характерен обрив – със скарлатина.
Еритематозните плаки по принцип се появяват обикновено 2-3 седмици след боледуване и персистират 4-5 седмици в различна степен. За да се докаже, че това е била причината, е необходимо изолиране на стрептококи от гърлен секрет или положителен Стреп тест. Ако при поява на еритемните нодули все още персистира бактериалното носителство, то трябва да се ерадикира (премахне).
Туберкулозата също е бактериално заболяване, което може да засегне много органи и системи, но най-често се свързва с болестни промени в белия дроб. Причинява се от бактерията Mycobacterium tuberculosis и клиничната картина включва основно продължителна кашлица, наличие на задух, нощни изпотявания и фебрилитет – повишаване на телесната температура над нормалните стойности, които са около 36-37°C. Обикновено фебпилитет настъпва при температура над 38°C.
Около 6% от случаите на нодозна еритема са свързани със заболяване от туберкулоза. Тази кожна проява може да бъде първи знак за наличие на заболяването, защото се среща обичайно в латентната форма на болестта, т.е. когато не са налични симптомите на туберкулоза. Поради тази причина във всички случаи на открити нодозни лезии трябва да се изключи заболяването. Изследванията, които подкрепят диагнозата, са тези на квантиферон (измерване на имунния отговор на организма към специфични антигени на Mycobacterium tuberculosis) и имунологичен тест Т-спот от кръвна проба.
4. Системни заболявания
Примерите за поява на нодозна еритема при системни заболявания са много, например:
- Саркоидоз
- Болест на Behçet (Бехчет)
- Системен супус еритематозус
- Анкилозиращ спондилит (болест на Бехтерев)
- Ревматоиден артрит
Болестта на Behçet представлява широкообхватно възпаление на кръвоносните съдове, известно като системен васкулит, характеризиращ се с появата на рецидивиращи орални и генитални язви и очни прояви. Нодозната еритема се появява като симптом при 44% от страдащите от това заболяване и дори е включена като един от критериите за поставяне на диагнозата.
Когато са налице типичните еритематозни нодули, самото заболяване се характеризира с по-лека симптоматика. Съществува обаче и форма, протичаща с не толкова характерни и само наподобяващи лезиите при еритема нодозум, която е с по-тежка клинична изява.
5. Лекарства
Употребата на определени групи лекарства може също да бъде причина за възникването на нодозни лезии. Една от тези групи е тази на антибиотиците, наречени сулфонамиди. Най-често използваният им представител е комбинация от сулфаметоксазол и триметоприм (бисептол).
Други лекарствени вещества, които биха довели до появата на нодозна еритема, са съдържащите бромиди, йодиди, а също и оралните контрацептиви.
6. Гъбични инфекции
Кокцидиомикозата е белодробно или хематогенно дисеминирано заболяване, което означава, че инфекцията от първичния източник се разпространява в тялото по кръвен път,причинено от гъбичките Coccidioides immitis и C. posadasii. Това е и най-честият причинител на нодозна еритема сред микотичните инфекции. Лезиите, т.е. болестните изменения и увреждания в тъканите, се появяват от 3 дни до 3 седмици след като премине фебрилитетът, причинен от гъбичната инфекция.
Други микози, които могат да доведат до нодозна еритема, особено при хора с компрометиран имунен статус, са хистоплазмозата и бластомикозата.
7. Паразити
Макар и рядко, паразитните заболявания могат да бъдат първопричина за възникване на нодозна еритема. Обичайно това са амебиози, токсоплазмози, тении. Симптомите, свързани с тези заболявания, по принцип са от страна на гастро-интестиналния тракт като гадене, повръщане, диария, примеси на слуз и кръв в изпражненията, метеоризъм, коремна болка. При наличие на нодозна еритема, съчетана с подобни симптоми, е необходима и консултация с инфекционист.
8. Неопластични заболявания
Нодозната еритема винаги се разглежда с внимание от лекарите, за да се изключи подлежащо тежко заболяване, в това число и злокачествено такова. Левкемиите и лимфомите са най-честите неопластични заболявания, при които се наблюдават тези характерни кожни лезии.
Нодозната еритема засяга под 1% от страдащите от злокачествени заболявания. Въпреки това е нужно да се проследи общ панел от изследвания и болните да се разпитат насочено за характерните симптоми – нощни изпотявания, загуба на тегло, костни болки, лесна уморяемост, продължителен фебрилитет и т.н.
9. Бременност
Както вече беше споменато, нодозни лезии се явяват по-често при жени в репродуктивна възраст. В това число влиза и периодът на бременността. Провеждани са изследвания в търсене на връзката между женските полови хормони и нодозната еритема. Установено е че комбинираното действие на естрогени и прогестерон, наблюдавано при бременност и при употреба на контраценпиви, може да предизвика състоянието.
Обикновено бременните жени повишават температура (не повече от 38.5°C), получават болезненост в долната част на крайниците (освен подбедриците могат да бъдат засегнати ставите или дори бедрата), забелязват характерните нодули и търсят медицинска помощ.
Лечение на нодозна еритема
Специфичното лечение на еритема нодозум се обсъжда с лекар въз основа на:
- Възраст, цялостно здраве и медицинска история
- Степен на състоянието
- Толерантност към определени лекарства, процедури или терапии
- Очаквания за протичане на състоянието
Лечението може да включва:
- Антибиотици за лечение на основна бактериална инфекция
- Лечение на друга основна причина
- Почивка на легло (за облекчаване на болката)
- Нестероидни противовъзпалителни лекарства
- Перорални кортикостероиди
Макар и неприятно, обикновено нодозната еритема не е сериозно състояние. Симптомите често изчезват в рамките на 6 седмици. Възможно е обаче да се появят отново.
Лечението на нодозна еритема при бременни не се различава от това от останалите случаи – повече почивка, носене на широки дрехи, за да не се травмират нодулите, болкоуспокояващи при нужда – понякога и кортикостероиди, по преценка на лекуващия лекар.
За щастие, няма проучвания, които да доказват, че нодозната еритема води до увреждане на плода и повечето жени раждат доносени деца около изчисления термин.
Заключение
Нодозната еритема е състояние, което се диагностицира сравнително лесно поради характерния си вид. След като бъде регистрирана, обаче, е необходимо да се търси активно причината за възникването й, за да се изключат някои сериозни заболявания. Това в повечето случаи налага болнично лечение и наблюдение.
Често задавани въпроси
Какво е нодонозна еритема?
Еритема нодозум е възпалително състояние, характеризиращо се с внезапна поява на нежни червени възли, обикновено разположени по пищялите.
Какво причинява еритема нодозум?
Може да бъде предизвикано от различни фактори, включително инфекции, лекарства, хронични възпалителни заболявания, а понякога причината остава неизвестна.
Какви са често срещаните симптоми на еритема нодозум?
Симптомите включват червени, чувствителни възли по подбедрицата, треска, болки в ставите и умора.
Какви са възможностите за лечение на еритема нодозум?
Повече почивка, носене на широки дрехи, за да не се травмират нодулите, болкоуспокояващи при нужда – понякога и кортикостероиди, по преценка на лекуващия лекар.
Източници
- Laborada, J., Cohen, P. "Tuberculosis-Associated Erythema Nodosum", PubMed Central, Published online 2021 Dec 5
- Johns Hopkins Medicine. "Erythema Nodosum"
- Hebel, J, L. et al. "Erythema Nodosum", Medscape, Updated: May 11, 2020
- Pérez-Garza, D.M.. "Erythema Nodosum: A Practical Approach and Diagnostic Algorithm", PubMed central, Published online 2021 Mar 8
- Schwartz, R., Nervi, S. "Erythema Nodosum: A Sign of Systemic Disease", American Family Physician, Posted on March 1, 2007
- Langer, R. et al. "Erythema nodosum associated with: Case reports", Europ. J. Obstet. Gynec. Reprod. Biol., 1979,9/6,399-401
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Токсоплазмозата е инфекция с характерно проявление, която може да е заплаха за здравето ни.
Ангина е състояние, изразяващо се с възпаление на небцето и сливиците.
Тази година 1 декември – Световният ден за борба срещу СПИН, преминава под надслов: „Международна солидарност, споделена отговорност“. […]