Микоплазма – същност и лечение

Обновена: 03.09.2024|
Микоплазма.
Инфекциите с микоплазма могат да бъдат сериозен проблем, защото трудно се установяват. Микоплазмите са уникални бактерии. Те се отличават с липса на клетъчна стена, което влияе върху тяхното предаване и лекуване.

Какво представлява микоплазмата?

Микоплазмите са род бактерии, отличаващи се с липсата на клетъчна стена. Това им позволява да приемат различни форми и ги прави резистентни към антибиотици, насочени към синтеза на клетъчната стена (например пиницилин). Микоплазма се предава чрез дихателни капчици, директен контакт или, в случай на урогенитални инфекции, чрез полов контакт.

 

 

Микоплазмите също са сред най-малките по размер бактерии, притежаващи много малки геноми в сравнение с други бактерии. Инфекциите, които причиняват, могат да имат сериозни последствия за респираторното или репродуктивното здраве.

Предават се главно по полов път, но е възможно болна майка да зарази бебето си по време раждане. 10% от жените се сблъскват с инфекцията по време на бременност.

Микоплазма е особено разпространена инфекция, като се установява при 20-40% от сексуално активните мъже и жени, макар при някои да липсват оплаквания.

Микоплазмите и уреаплазмите са условно-патогенни организми, обитаващи лигавицата на пикочно-половата система. Въпреки че са част от нейната естествена микрофлора, при намален имунитет или други обстоятелства тези микроорганизми могат да се размножат прогресивно и да причинят здравословни проблеми.

 

Видове

 

Бактерия микоплазма

 

Съществуват около 200 вида микоплазмени бактерии, но повечето от тях са безвредни. Ще разгледаме тези, които се срещат най-често и могат да бъдат опасни за здравето.

Mycoplasma pneumoniae или микоплазма пневмония е добре познат патоген, отговорен за респираторни инфекции, включително атипична пневмония. Този вид често бива наричан „ходеща пневмония“ заради по-леките си симптоми в сравнение с типичната бактериална пневмония.

Разпространява се чрез респираторни капчици от кашляне и кихане, със симптоми, които включват треска, възпалено гърло, главоболие и упорита суха кашлица.

grifonia 400
rejimat kniga 600
grifonia 400
rejimat kniga 600

Повечето микоплазмени инфекции засягат урогениталния тракт. При жените най-честите причинители на микоплазмени инфекции са Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealiticum и Ureaplsma Parvum.

При мъжете се среща и Mycoplasma genitaliumзначим полово предаван патоген, причиняващ персистиращи инфекции и усложнения в репродуктивния тракт.

 

Как протича заболяването?

 

Момиче на гинеколог заради микоплазма

 

Микоплазмата често протича безсимптомно без прояви на инфекция, особено при жените. Дори при поява на оплаквания те често са неспецифични и характерни за други възпалителни заболявания на половата система.

По тази причина инкубационният период за микоплазмени инфекции се определя трудно и може да варира от 1 до 5 седмици след експозицията, в зависимост от вида и мястото на инфекцията.

Симптоми включват:

  • При респираторни инфекции – леки респираторни проблеми като болки в гърлото, треска, главоболие и неразположение. Могат да прогресират до постоянна суха кашлица, болка в гърдите и задух, особено при инфекции с бактерията Mycoplasma pneumoniae, която е причинител на атипична пневмония, известна още като микоплазмена пневмония.
  • При урогенитални инфекции – дизурия (болезнено уриниране) и необичаен секрет от гениталиите. При мъжете най-често се появява уретрит, характеризиран с парене и болка при уриниране или прозрачно, оскъдно течение от пикочния канал. В по-тежките си форми инфекциите се развиват до болка в таза, която може да бъде свързана с възпаление на съседни структури, като простатата (простатит) или жлезите, разположени зад нея (везикулит). При жените инфекциите с микоплазми предизвикват необичайно вагинално кървене, болка или дискомфорт по време на полов акт.

 

Причини и рискови фактори

Основните методи на предаване на микоплазмени инфекции е:

  • Чрез респираторни капчици при кашляне и кихане (при микоплазмена пневмония). Това е особено вероятно да се случи в претъпкани или тясно контактни среди като училища, общежития и военни казарми.
  • По полов път при Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum и Ureaplasma parvum. Това може да стане чрез вагинален, анален или орален полов контакт, като инфекцията заразява гениталиите и пикочните пътища.
  • Вертикално предаване (от майка на дете). Възможно е предаване от майката към бебето по време на раждане.

 

Рискови фактори

Рисковите фактори, които предразполагат към микоплазма, включват обитаване на пренаселени пространства, незащитен секс с множество партньори, компроментирана имунна система.

Хората с хронични респираторни състояния като астма и хронична обструктивна белодробна болест са изложени на по-висок риск от инфекция с Mycoplasma pneumoniae.

Заразените бременни жени могат да предадат микоплазма на своите новородени по време на раждането. За тях инфекцията носи риск от неонатални инфекции и усложнения като преждевременно раждане и ниско тегло при раждане.

 

Как се диагностицира?

 

Микоплазма тест

 

Диагностицирането на различните инфекции с микоплазма може да бъде предизвикателство поради техните неспецифични симптоми. Използва се PCR (полимеразна верижна реакция) за откриване на специфичен генетичен материал, включително микоплазмена ДНК от респираторни секрети, кръв или урогенитални проби.

За диагностициране от мъжете се взима проба за изследване от уретрален секрет или урина, семенна течност или простатен секрет, а при жените – от урина, цервикален или вагинален секрет.

При подозрение за инфекции с Mycoplasma pneumoniae, рентгенографията на гръдния кош може да разкрие атипични модели на пневмония, подкрепящи диагнозата.

Лечение на микоплазма

Стратегиите за лечение на микоплазмени инфекции варират в зависимост от засегнатия вид и мястото на инфекцията. Най-често се използват антибиотици, като те се предписват съобразно възрастта на заболелите и тяхното индивидуално състояние.

Симптоматичното лечение е важно за справяне с дискомфорта от микоплазма, като могат да се използват медикаменти за намаляване на температурата, главоболиетои мускулните болки. Осигуряването на адекватен прием на течности и почивка е от решаващо значение, особено при респираторни инфекции.

При тежки случаи на Mycoplasma pneumoniae може да се наложи хоспитализация за поддържащо лечение, включително кислородна терапия и интравенозни течности.

При урогенитални микоплазмени инфекции лечението е насочено както към заразения индивид, така и към неговите сексуални партньори, за да се предотврати повторно заразяване и по-нататъшно разпространение.

Специфични антибиотици се предписват за инфекции с Mycoplasma genitalium поради възникващата резистентност към стандартните лечения. Редовното проследяване е от съществено значение, за да се гарантира, че инфекцията е напълно разрешена и да се управляват всички потенциални усложнения.

 

Рискове от нелекувана микоплазма

Нелекуваната микоплазма могат да доведат до различни усложнения в зависимост от засегнатия вид и мястото на инфекцията.

Респираторна микоплазма

Нелекуваната Mycoplasma pneumoniae може да прогресира до:

  • Тежка пневмония, характеризираща се с обширно възпаление на белите дробове, затруднено дишане и хипоксия (ниски нива на кислород)
  • Хроничен бронхит, както и от извънбелодробни усложнения
  • Неврологични усложнения като енцефалит, менингит и синдром на Гилен-Баре
  • Миокардит или перикардит (възпаление на лигавицата около сърцето)
  • Хматологични усложнения
  • Влошени симптомите на астма и хроничната обструктивна белодробна болест

 

Урогенитална микоплазма

Микоплазмените инфекции при жените могат да се изкачат от долния генитален тракт, който включва вагината и уретрата, до горния генитален тракт – матката, фалопиевите тръби и яйчниците, причинявайки тазова възпалителна болест. Това може да доведе до силна болка в таза, треска и дългосрочни усложнения като безплодие, хронична болка в таза и извънматочна бременност. Съществува риск още от бактериална вагиноза (нарушение на нормалната вагинална микрофлора).

Нелекуваните микоплазмени инфекции при бременни могат да увеличат риска от преждевременно раждане, спонтанен аборт или заразяването на новороденото. Освен това е възможно да се стигне до възпаление на пикочния канал, пикочния мехур, тазовото дъно и на обвивките на плода.

При мъжете нелекувана урогенитална инфекция с микоплазма може да причини епидидимит – възпаление на епидидимиса (тръба в задната част на тестиса, която съхранява и пренася сперматозоиди). Това може да доведе до скротална болка и подуване и да повлияе негативно върху плодовитостта.

И двата пола могат да се окажат с персистиращ уретрит, който не се повлиява от стандартното лечение и включва продължаваща дизурия (болезнено уриниране), уретрален секрет и дискомфорт. Нарушеният имунитет от своя страна би могъл да отслаби имунната система и да направи хората по-податливи на други инфекции.

 

Заключение

Микоплазма е особено разпространен причинител на инфекции. Такива се наблюдават при 20-40% от сексуално активните мъже и жени. Лечението включва антибиотици, но трябва да се има предвид, че бактерията е резистентна към тези, които са насочени към клетъчната стена като например пеницилина.

 

Често задавани въпроси

Как се предава микоплазма?

Микоплазма се предава чрез дихателни капчици, директен контакт или, в случай на урогенитални инфекции, чрез полов контакт.

Какво отличава този рода бактерии?

Тези бактерии се отличават с липсата на клетъчна стена. Това им позволява да приемат различни форми и ги прави резистентни към антибиотици, насочени към синтеза на клетъчната стена (например пиницилин).

Какви са усложненията?

Усложненията при генитална микоплазма могат да бъдат уретрит, простатит, нарушаване на сперматогенезата и безплодие при мъжете. Жените също страдат от уретрит, но могат още да развият тазова възпалителна болест, бактериална вагиноза. При бременност има риск от извънматочна бременност, заразяване на бебето с инфекцията, както и преждевременно раждане. 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 12.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар