Мечо грозде: билка при уринарни инфекции и пигментни петна
Мечо грозде е билка, използвана от народната медицина. Преди изобретяването на медикаментите хората са използвали различни растения и билкови лекове, за да се справят с проблеми, включително инфекции. Така се заражда народната медицина, която до ден днешен има множество привърженици поради природния и чист състав на лековете, които се използват в нея.
Името на рода, Arctostaphylos, произлиза от гръцките arctos – „мечка“, и staphylos – „гроздова чепка“. Името на вида, uva-ursi, е от латинското uva – „гроздова чепка“ и ursus – „мечка“, което води до общоприетото име „мечо грозде“.
Освен с името мечо грозде, билката се среща и с наименованията каменна боровинка, червено зрънце, киникиник и пясъчна боровинка. Има три вида мечо грозде, които най-често се използват като билкови лекове – Arctostaphylos uva-ursi, Arctostaphylos adentricha и Arctostaphylos coactylis.
Разпространение и приложение
Билката мечо грозде е широко разпространена. Вирее на хладен и умерен климат в Северното полукълбо. Предпочита песъчливи, кисели почви и открити площи, обикновено расте в иглолистни гори, скалисти терени и алпийски пасища. В България се среща в Родопите, Пирин, Рила и Стара планина и е защитен вид.
Растението мечо грозде се използва като естествен лек за инфекции на пикочните пътища от стотици години. Екстрактите от листата му са одобрени за употреба при възпаление на пикочните пътища от Германския федерален институт за лекарства и медицински изделия. Независимо дали се приема като капсула, тинктура или чай, билката мечо грозде е призната в борбата с възпаления, инфекции и отоци.
Плодовете узряват лятото и може да се консумират сурови, но не са предпочитани от много хора поради горчивият си и кисел вкус.
Какви здравословни ползи има?
Според проучвания билката мечо грозде има редица полезни ефекти, включително действието му като диуретик, уроантисептик, стягащо и противовъзпалително действие.
Екстрактите от листата на мечото грозде съдържат много полезни и защитни съставки, като флавоноиди, иридоиди, арбутин, танини и терпеноиди. Повечето от антимикробните действия на мечото грозде се приписват на арбутина.
При уринарни инфекции
Мечо грозде най-често се използва за лечение на инфекции на пикочните пътища и инфекции на пикочния мехур, като цистит. Според няколко проучвания, приемът на мечо грозде може да намали шанса от вторични прояви на инфекция на пикочните пътища.
Смята се, че мечото грозде може да помогне за предотвратяване при инфекции на пикочните пътища, при цистит и подуване на пикочния мехур и уретрата поради наличието на гликозиди и други противовъзпалителни съединения. Те помагат за намаляване на бактериите, които могат да се натрупат в уретрата и пикочния мехур, най-честите причини, водещи до инфекции.
Доказано е, че билката мечо грозде помага при уринарна инконтиненция (неволно изпускане на урина), тъй като свива и стяга лигавицата. Това също може да предотврати податливостта към инфекции.
В изследване от 2017 г. екстракт от мечо грозде, комбиниран със зелен чай, успява да намали развитието на бактерии, които обикновено допринасят за уринарни инфекции. Мечо грозде в комбинация със зелен чай успява да понижи нивата на бактерията с около 75% и също така успява да нормализира pHто.
Други проучвания показват, че мечото грозде може да помогне за унищожаването на ешерихия коли, патоген, който причинява проблеми с урината, пикочния мехур и храносмилането.
Натурален диуретик
Билката мечо грозде е известна със своето диуретично действие, което се смята, че помага за изхвърлянето на течности от тялото, като намалява подуването и понижава наличието на патогени в организма. Смята се, че мечото грозде има естествени детоксикиращи ефекти, които могат да помогнат за цялостната бъбречна функция. Няма достатъчно изследвания дали помага при камъни в бъбреците.
Въпреки това приемането на твърде големи количества от тази билка може потенциално да увреди бъбреците и черния дроб, така че дозировката е важна. Винаги е препоръчителна консултация с лекар преди прибавянето на мечо грозде към приеманите от нас билки, особено в ситуации с наличието на сериозни заболявания.
Може да подобри пигментацията на кожата
Мечото грозде може да се използва като локален препарат, който се прилага върху кожата, за да помогне за хиперпигментацията. Ефектите му за подобряване на кожата се дължат най-вече на съдържанието на антиоксиданти, включително съединението арбутин.
Освен това има стягащо и почистващо действие, което помага за намаляване на обриви и омазняването, придавайки сияен и свеж вид на кожата ни.
Други случаи, в които се използва мечо грозде:
- Лошо храносмилане и запек
- Болезнено и често уриниране
- Хроничен цистит
- Излишък на пикочна киселина в урината
- Кожни рани, които бавно зарастват
- Симптоми, свързани с възпаление
- Бъбречни инфекции
- Бронхит
- Нощно напикаване
За съжаление няма достатъчно изследвания дали при тези изброени състояния билката мечо грозде има благоприятен ефект. Изискват се още проучвания за ефектите и ползите от това растение.
Методи на употреба
Мечото грозде има богат земен вкус. То може да се приема под формата на чай, тинктура, на прах, капсули или в състава на комбиниран продукт. Приемът на мечо грозде, без значение от формата му, е предназначен за краткосрочни интервали, например при борбата с уринарна инфекция.
Не е препоръчителна консумацията му за периоди по-дълги от 14 дни и по-често от пет пъти годишно без консултация с лекар.
Препоръките за дозиране варират в зависимост от формата, в която се приема, и специфичните симптоми, които се лекуват. Обикновено се приема доза между два до четири грама на ден, понякога в разделени дози. Целта е да се консумират между 400 и 800 милиграма арбутин на ден.
За направата на чай от мечо грозде са необходими 2-3 грама изсушени листа от билката в 250 мл гореща вода. Накисва се за около 10-12 минути, преди да се отстранят листата. Не е препоръчително да се надвишава консумацията от 4 чаши на ден, които се равняват на 1 литър течност.
При употребата му за лечение на инфекции на пикочните пътища, може да се комбинира със зелен чай и чай от глухарче. Понякога може да се съчетае и с мента за намаляване на възпалението и облекчаване на симптомите. Консултацията с лекар е препоръчителна.
Вреди и противопоказания
Билката е безопасна за краткосрочна употреба, когато се приема в препоръчителните дози. Твърде големите количества обаче може потенциално да направят мечото грозде токсично поради наличието на хидрохинон. Мечото грозде може да причини странични ефекти при някои хора, особено когато се използва в продължение на много месеци или се приема в големи количества.
Потенциалните странични ефекти, свързани с употребата му, могат да включват:
- Гадене и повръщане
- Лошо храносмилане/разстроен стомах
- Обезцветяване на урината
- Промени в настроението, умора и раздразнителност
- Безсъние
- Възможно увреждане на бъбреците и черния дроб
- Задух
- Гърчове в много редки случаи
За да се предотвратят странични ефекти, мечото грозде не бива да се комбинира с някои медикаменти. Хора, които приемат литий, лекарства за кръвно налягане, противовъзпалителни лекарства, кортикостероиди и желязо, не бива да употребяват билката мечо грозде.
Приемът на мечо грозде не се препоръчва за деца, бременни жени и кърмачки, както и хора, страдащи от бъбречни заболявания, високо кръвно налягане, болест на Крон, язва и чернодробни заболявания. Преди употреба, консултацията с лекар е препоръчителна, тъй като той най-добре ще прецени от какво се нуждае организмът ни.
Заключение
Мечото грозде може да има здравни ползи и най-често се свързва с лечението на уринарни инфекции. Независимо от здравните му ефекти, не бива да се прекалява с консумацията му. Освен като лек това растение се използва и при създаването на козметични продукти. Продуктите за лице, в чийто състав участва, са със стягащо и почистващо действие.
Важно е преди да пристъпим към употребата на мечо грозде да се консултираме с лекар и да не го използваме в по-дълг от 14 дневен срок, освен ако не е координирано със здравен специалист.
Често задавани въпроси
Може ли да приемам мечо грозде всеки ден?
Мечото грозде се приема на периоди от 5-14 дни, като това се случва на цикли максимално 5 пъти годишно. Не бива да се прекалява с консумацията му, за да не създаде нежелани странични ефекти.
Кой трябва да избягва мечото грозде?
Билката не се препоръчва за консумация от деца, бременни и кърмещи жени, както и за хора, страдащи от бъбречни заболявания, високо кръвно налягане, болест на Крон, язва и чернодробни заболявания.
Антиоксидант ли мечото грозде?
Мечото грозде се смята за естествена антиоксидантна добавка поради високото съдържание на фенолни съединения в листата му.
Източници
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Народната медицина често е използвана за лечение на различни заболявания. Циститът не прави изключение в това отношение. При
Подобно на много лечебни растения, така и много билки за простата могат да се приемат превантивно. Мъжете, особено
Мазната кожа е често срещан проблем, който може да предизвика не само дискомфорт, но и различни кожни проблеми