Масов неонатален скрининг – кои заболявания включва?
В плана за масов неонатален скрининг влиза изследването на всички новородени деца, с оглед ранно откриване на определени заболявания.
Същността на масовия неонатален скрининг е подборът на новородените, носители на определени патологични признаци. След този първоначален подбор следват допълнителни изследвания за поставяне на точната диагноза. Това означава, че скринингът не е диагноза, а само предварителен подбор!
Понастоящем масов неонатален скрининг се провежда по следните направления:
- Скрининг за вродени ендокринни и засягащи обмяната на веществата заболявания: фенилкетонурия (ФКУ), вроден хипотиреоидизъм и вродена надбъбречна хиперплазия (ВНХ)
- Слухов скрининг за новородени деца
Масов неонатален скрининг – защо трябва да сме запознати с него?
Твърде често родителите не получават достатъчно информация от медицинските специалисти:
- Защо се провежда масов неонатален скрининг?
- Как се подбират кои заболявания да включва?
- Кои заболявания включва и какво представлява всяко едно от тях?
- Кога и как се провежда скринингово изследване на децата им?
Затова тази статия има за цел да подреди информацията и да помогне на всеки родител да разбере смисъла на масовия неонатален скрининг.
Скринирането и ранното установяване на заболяванията, включени в масовия неонатален скрининг, е животоспасяващо – позволява навременна терапия и профилактика на усложненията.
В перспектива, трябва да обърнем внимание на това, че в България се провежда само твърде минимален по обем масов неонатален скрининг. С по-обширна програма ще е възможно ранното и навременно диагностициране и на други подобни, спазващи критериите за това, заболявания.
Как се подбира кои заболявания да бъдат включени в масовия неонатален скрининг?
Предмет на масов неонатален скрининг са заболявания, които отговарят на формулираните още през 1968 г. общоприети световни критерии за включване в скринингова програма:
- клинично и биохимично добре дефинирано заболяване
- да бъде известна честотата на заболяването в конкретната популация
- заболяването да има тежка клиника и висока смъртност
- да има ефективно лечение
- заболяването да има достатъчно дълъг предклиничен период, в който може да се извършат коригиращи действия
- да има безопасен, надежден и прост лабораторен скрининг метод
- скринингът да бъде икономически изгоден
Интересно е да се отбележи, че изброените критерии търпят непрекъсната актуализация. Например наличието на възможност за ефективно лечение вече не е задължителен критерий.
В някои случаи е достатъчно, че получените данни дават възможност за провеждане на генетична консултация или на пренатална диагностика.
Така родителите ще знаят риска за това заболяване в следваща бременност и ще имат възможност за диагностика още в хода на бременността.
Кои заболявания се включват в масовия неонатален скрининг?
Въпреки наличието на такава масова програма в България, е добре да обърнем поглед към примера на тези програми извън страната. В Европа броят на болестите, включени в масовия неонатален скрининг, варират от 2 до 20, в САЩ са 54.
В момента в България се провежда масов неонатален скрининг само за три болести:
- фенилкетонурия (ФКУ)
- вроден хипотиреоидизъм
- вродена надбъбречнокорова хиперплазия (ВНХ)
Какво представлява заболяването фенилкетонурия?
Заболяването “фенилкетонурия” се дължи на дефицит на конкретен ензим. В резултат на различно по степен намаление на активността на ензима, аминокиселината, наречена фенилаланин, не може да се трансформира до тирозин.
Това, от своя страна, води до две основни последствия:
- Натрупаният фенилаланин се разгражда по страничен път до токсични продукти, които имат увреждащ ефект.
- Поради понижената способност да се синтезира тирозин, намалява синтеза и на невротрансмитерите, които имат съществено значение за функциониране на нервната система.
Клинично заболяването може да се прояви в ранна кърмаческа възраст с неспокойствие, повръщане и други симптоми. След 4-месечна възраст се променя и мускулният тонус, възможна е появата на гърчове.
Болните имат специфична „миша “ миризма на урината. Настъпват нарушения в поведението на децата: автоагресия, агресия, аутизъм.
Диагнозата се поставя чрез увеличените концентрации в кръвта на фенилаланина след раждането, които след захранването бързо нарастват. За ранната диагноза спомага скринингът за фенилкетонурия, който е задължителен тест за всяко новородено.
Скринирането и ранното установяване на заболяването е животоспасяващо – позволява навременна терапия и профилактика на усложненията чрез диета.
Използват се специални диетични млека (хидролизати или смес от аминокиселини) без или със силно намалено съдържание на фенилаланин, но обогатени с всички жизнено необходими вещества. По този начин чрез диетичен контрол тези деца порастват съвсем нормално.
Какво представлява заболяването вроден хипотиреоидизъм?
Вроденият хипотиреоидизмът е клиничен синдром, който настъпва в резултат на дефицит на щитовидни хормони в организма. Това може да се дължи на недоразвита или липсваща щитовидна жлеза у новороденото, което се обозначава като първичен хипотиреоидизъм.
В други случаи може да се дължи на нарушение във функцията на хипофизата или хипоталамуса, които подават сигнал към щитовидната жлеза да синтезира щитовидни хормони – съответно вторичен и третичен вроден хипотиреоидизъм.
Независимо от произхода на проблема – първичен, вторичен или третичен хипотиреоидизъм, се наблюдава дефицит на щитовидни хормони.
Клиничните прояви са в зависимост от тежестта и продължителността на тиреохормоналната недостатъчност преди включване на лечението.
Хипотиреоидните деца при раждането не се отличават от нормалните новородени. Един от най-ранните симптоми е удължената физиологична жълтеница.
Нарушенията в храненето и сънливостта са характерни през първия месец от живота. Големият език и назалната обструкция често водят до нарушения в дишането. Новороденото плаче с дебел глас и се наблюдава обща отпуснатост, телесната температура е ниска, пулсът е забавен, има данни за увеличение на сърцето.
Скринирането и ранното установяване на заболяването е животоспасяващо. Това позволява навременна заместителна хормонална терапия. Несъмнен фокус е ранната диагноза на пациентите с тежки форми, които са с висок риск от умствено изоставане.
Какво представлява заболяването вродена надбъбречна хиперплазия?
Към вродената надбъбречна хиперплазия отнасяме група от заболявания, при които е намалена до липсваща активността на ензими, участващи в синтеза на определени стероидни хормони.
Диагнозата се поставя въз основа на:
- динамиката в нивата на тези стероидни хормони
- недостатъчно наддаване на тегло
- клинични белези за дехидратация
- електролитни нарушения – завишени нива на калий и занижени на натрий в кръвта
- хипогликемия – ниска кръвна захар
- метаболитна ацидоза – прекомерна киселинност в кръвта и променени във външни гениталии
Скринирането и ранното установяване на заболяването е животоспасяващо – позволява навременно лечение на нарушенията чрез заместителна хормонална терапия.
Как се провежда масов неонатален скрининг?
Етапите, през които минава масовия неонатален скрининг за ендокринните и обменните заболявания, са следните:
- Вземане на кръвни проби в рамките на 3-ия до 5-ия ден след раждането – кръв от петичката на новороденото се накапва върху точно обозначени за целта овални поленца на специална филтърна бланка. Тук присъства условие новороденото да е захранено за извършване на изследването. Ако, по преценка на лекарите, новороденото не е захранено, изследването се отлага до третия ден след захранването му.
- Коректно попълване на бланката за масовия неонатален скрининг – вписват се паспортни данни на майката и детето, след което се попълва и информация за датата на раждане, гестационната възраст, провеждане на антибиотично лечение, дни хранене с кърма или адаптирано мляко, прием на стероидни медикаменти и други данни. Те имат значение за интерпретацията на резултатите.
- Транспорт – кръвните проби се изпращат към Национална генетична лаборатория в София. За три работни дни пробите се предоставят на “Лаборатория за тиреоиден скрининг” към детската Университетска болница – София за изледване на вроден хипотиреоидизъм и вродена надбъбречна хиперплазия. Не по-късно от 4-ия ден, пробите се предоставят на Национална генетична лаборатория – там незабавно се изследват за фенилкетонурия.
- Обработка на кръвните проби и установяване на отклонения от нормите – при регистрирани отклонения в резултатите, в зависимост от степента на отклонението, започва спешно проследяване на детето, чиято проба е изследвана.
- Следва поставяне на окончателна диагноза чрез допълнителни изследвания и започване лечение на установеното заболяване.
Защо и как се провежда масов слухов скрининг?
Ранната диагностика и последващо лечение на децата с увреден слух позволява пълноценно речево, емоционално, психично, социално и умствено развитие.
Методите за идентификация на трайните слухови увреждания в неонаталната възраст са ефективни и установяват най-малко 80% от случаите с трайна слухова увреда.
От 2015 г. неонаталният слухов скрининг се провежда и в България и се финансира от Министерство на здравеопазването.
Ако се отчете отклонение от нормата, изследването се провежда още веднъж след месец. Ако и тогава се установи нарушение, се пристъпва към консултация със специалист. Това още веднъж показва, че резултатът от скрининга не е диагноза и поражда необходимост от допълнително изследване.
Защо ми е цялата тази информация и как да се справя с нея като родител?
Както за много теми по отношение на детското здравеопазване, в повечето случаи родителите не получават достатъчно информация и за провеждането на масов неонатален скрининг при новородените.
Същността на масовия неонатален скрининг е подборът на новородените, носители на определени патологични признаци. След този първоначален подбор следват допълнителни изследвания за поставяне на точната диагноза. Това означава, че скринингът не е диагноза, а само предварителен подбор!
Скринирането и ранното установяване на заболяванията, включени в масовия неонатален скрининг, е животоспасяващо – позволява навременна терапия и профилактика на усложненията.
Отговорихме и на някои съществени въпроси относно:
- Защо се провежда масов неонатален скрининг?
- Как се подбират кои заболявания да включва?
- Кои заболявания включва и какво представлява всяко едно от тях?
- Кога и как се провежда скринингово изследване на децата им?
Всеки родител има право да получи обяснения относно всичко, касаещо детето му и да се почувства уверен и спокоен с правилната информация.
Какво е масов неонатален скрининг?
Същността на масовия неонатален скрининг е подборът на новородените, носители на определени патологични признаци. След този първоначален подбор следват допълнителни изследвания за поставяне на точната диагноза.
Кои заболявания са включени в масовия неонатален скрининг?
В момента в България се провежда масов неонатален скрининг само за три болести: фенилкетонурия (ФКУ), вроден хипотиреоидизъм, вродена надбъбречнокорова хиперплазия (ВНХ).
Как се провежда масов неонатален скрининг?
Вземане на кръвни проби в рамките на 3-ия до 5-ия ден след раждането, коректно попълване на бланката за масовия неонатален скрининг, транспорт ан кръвните проби, обработка.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Родови травми на новороденото са тези, които плодът получава по време на родовия акт
Заболяванията, включени в неонатален скрининг в България, са фенилкетонурия, вроден хипотиреоидизъм и вродена надбъбречна хиперплазия.
Рисковите новородени деца попадат в интензивно отделение веднага след раждането.