Кариес – всичко, което трябва да знаем
Кариесът се нарежда сред най-срещаните хронични заболявания на хора от всякакви възрасти в световен мащаб, което подсказва, че съществуват малко познати методи за превенция и е признак на сравнително произволния му и общ характер като медицинско явление и мултифакторно заболяване. Той представлява инфекциозно заболяване с разрушаващо въздействие върху твърдата тъкан на зъбите.
Продължителното му пренебрегване като проблем би могло да има пагубно отражение върху цялостното здравословно състояние на организма.
Защо се развива кариес?
Както вече разбрахте, кариесът е мултифакторно заболяване т.е. неговото възникване е резултат от множество трудно проследими и разнородни фактори. Все пак могат да бъдат посочени три основни и категорични фактора, както и множество потенциални и второстепенни. С оглед на индивидуалния случай, причината представлява различен комплекс от основните и второстепенни фактори.
Прием на захари
Общоизвестно е, че сладките храни и въглехидратите от всякакъв вид са най-голямата заплаха за здравето и начина, по който изглеждат зъбите ни.
Бактерията, която най-често се свързва с развитието на зъбен кариес, е Streptococcus mutans.
По принцип тя е естествен обитател на устната кухина. Но при поглъщането на солидно количество захарни изделия и липса на необходимото почистване след това, започва да се натрупва зъбна плака, с която бактерията S. mutans се изхранва, преработва и отделя като киселини.
Тези киселини създават благоприятна среда за образуване на кариеси, разграждайки зъбния емайл.
Липса на орална хигиена
Правилната орална хигиена е от решаващо значение за предпазването от зъбните кариеси и парадонталните заболявания и се изразява в редовно старателно отстраняване на остатъците от храна и бактериална плака. Периодичните посещения при стоматолог също са измерение на добрата хигиена.
Състоянието на зъбния емайл
Емайлът представлява външната защитна обвивка на клиничната коронка на зъбите. Той е най-твърдото вещество в човешкия организъм и главна тъкан в състава на зъба.
Здравината на зъбния емайл се определя на първо място от пълноценното хранене в детска възраст. За да се изгради устойчив на разграждане от киселините емайл от висококачествени кристали, е необходимо да се приема богата на витамини и минерали храна. 96% от емайла е съставен от минерали, а другите 4% са вода и органични вещества.
За състоянието му ключова роля играят още и генетичните фактори, както и настоящият начин на живот и на хранене на човека. При някои хора той е по-слабо минерализиран, по-тънък и съответно по-неустойчив към киселините в зъбната плака.
Ортодонтски апарати
Носенето на ортодонтски апарати (предимно през юношеството) увеличава риска от появата на кариеси, защото затруднява ефикасното почистване на зъбите.
Възраст
Най-уязвими към поява на кариеси са децата под три годишна възраст и възрастните с отдръпнати венци или износен емайл.
Лошо подредени зъби
Остатъците от храна се задържат по-лесно в зъби със силно изразена протрузия – когато предните зъби са разположени по-напред и изпъкват.
Прием на антидепресанти
Антидепресантите понижават производството на слюнка, която е определяща за регулирането нивото на pH в устата. Слюнката отстранява хранителни остатъци и бактерии,а с ензимите, които съдържа, участва в началния етап на храносмилането. Когато производството на слюнка е намалено, pH в устната кухина може да стане по-кисело, което създава благоприятна среда за развитието на кариеси
Процесът на формиране на кариес
Развитието на кариеса започва от деминерализация на емайла към увреждането му, после настъпва увреждането на дентина и последният етап е така нареченият пулпит.
Деминерализация на емайла
Това е съвсем началният етап на заболяването и е трудно доловим, както за пациента, така и за стоматолога, защото се проявява без характерни симптоми и няма видимо отражение върху цвета и вида на зъба. На този етап и не може да бъде лекуван, тъй като кариесът все още не е видим.
За да се задейства процесът на реминерализация и да се създаде защита срещу бъдещи бактериални атаки, е нужно постоянно да се подава флуорид към емайла.
Увреждане на емайла
Появата на тебеширeно или кафеникаво петно върху зъба е първият признак, че е започнало увреждането на емайла, но отново е трудноразпознаваем за пациента, защото все още няма болка или някакъв друг ясен симптом. Може да се установи при преглед от зъболекар и да се пристъпи към възстановително лечение, което се изразява в отстраняване на разрушената тъкан със съответния материал спрямо функцията и естетиката на засегнатия зъб.
Увреждане на дентина
Дентинът е веществото между емайла и пулпената кухина, покрито с одонтопластите на зъбната пулпа. Представлява поресто вещество с жълтеникав отенък, съставено от 70% неорганична материя, 20% органични вещества и 10% вода. Служи като защитен слой на коронката на зъба.
Когато бактериите проникнат през защитния слой на емайла, атакуват дентина. Тогава се получава така нареченият дълбок кариес. Вече започа да се появява и болка при консумация на горещо, студено, сладко и кисело.
Преходът от началния етап на деминерализация на емайла до третия – увреждането на дентина, е средно около 6 месеца. На този етап зъбът все още може да бъде запазен след проведено лечение при стоматолог.
Пулпит
Пулпата на зъба съдържа нервите и кръвоносните съдове. Ако кариесът успее да стигне до нея, болката става непоносима и постоянна. За кратък срок започва да се разпространява към частите на лицето около разрушения зъб и се налага незабавна намеса от специалист. Трябва да бъде извършена ендодонтска процедура, която се състои в почистване на каналите, за да се предотврати разпространението на бактериите по другите части на тялото.
Цялата пулпна тъкан се отстранява, след това се прави дезинфекция и процедурата завършва със запълване на кореновите канали при засегнатия зъб. Умъртвеният зъб е крехък и се налага протетично възстановяване. Следва поставяне на коронка, а в най-крайните случаи, когато вече няма алтернатива за спясяване на зъба, се налага поставяне на мост или имплант.
Симптоми на кариес
Вече стана ясно, че симптомите се определят от етапа на развитие на кариеса и в началото протичат тихо. Разпознаването им е единственият начин да се предотврати тежкия зъбобол и да се избегне загубата на зъб.
Ако трябва да обобщим:
- Едва забележимо петно върху емайла в началото на деминерализацията му
- Болка, при излагане на горещина, студ, киселинност или захар
- Постоянна и непоносима болка, разпространяваща се към цялата лицева област около болния зъб
- Усложнения в другите части на тялото заради разпространяващите се през апикалния отвор бактерии
Възможни усложнения при нелекуван кариес
Нелекуваният кариес представлява съществена заплаха за доброто здраве на устната кухина. Спрямо дълбочината на засегнатия зъб, се определят потенциалните усложнения, които могат да настъпят, когато кариесът достигне до по-долните слоеве на зъбите.
Едни от тях са следните:
- Пулпит – възпаление на зъбната пулпа
- Зъбен абсцес – представлява загуба на зъба, който се е самоумъртвил
- Периодонтит – най тежкото усложнение на зъбния кариес, изразяващо се във възпаление на околозъбната тъкан
Превенция срещу кариесите
Ето какво можем да направим, за да понижим риска от развитие на кариес.
Паста за зъби
Препоръчително е да се използва единствено паста за зъби със съдържание на флуорид.
Реминерализирайки емайла, флуоридът го прави по-устойчив към нахлуването на бактерии. Флуоридът се приема още и под формата на капки, таблетки и гелове, а може и да бъде приложен като флуориден гел директно върху зъбите от стоматолог.
Конец за зъби и антиплакова вода за уста
Съвсем възможно е с четката да не успеем да достигнем и да премахнем всички бактерии, натрупали се във вътрешните зони между зъбите и в задната част на устата. Конецът за зъби и антиплаковата вода за уста са сигурни начини да се справим с цялостното почистване.
Силанизиране
Силанинът е защитно пластмасово покритие, което се поставя върху повърхността на задните зъби. Процедурата представлява уплътняване на онези вдлъбнати участъци в зъбите, които са склонни да събират парченцата храна.
Вода и дъвка след хранене
За добрата устна хигиена е важно да се предприемат мерки за почистване непосредствено след всяко хранене. Невинаги имаме възможността да използваме четка и паста, но изплакването на устата с вода и дъвченето на дъвка, която да събере остатъците, са една добра алтернатива.
Заключение
Добрите хранителни навици, избягването на злоупотребата с кофеина и тютюнопушенето, редовните прегледи при стоматолог и добрата информираност относно характера на проблема са сигурни начини да предотвратим или да се справим с формирането на кариеси и неприятните му последици.
Често задавани въпроси
Какво е кариес?
Кариесът представлява процес на омекване и потъмняване на зъбната повърхност, който води до формирането на дълбока дупка. Той се развива под зъбната плака, която е твърда бактериална маса. Киселините разграждат емайла на зъба, а протеиновата структура на подлежащите слоеве също се разрушава.
Какви са ранните признаци за кариес?
Ранните признаци на зъбен кариес включват чувствителност на зъбите, лека болка при ядене на сладкиши или топла/студена храна и видими петна или дупки по зъбите. Редовните прегледи при зъболекар могат да помогнат за ранното откриване на кариес.
Какво е лечението на зъбен кариес?
Лечението включва флуор за ранен стадий на кариес, пломби за умерен кариес и корони или коренови канали за тежки случаи. Тези лечения са много ефективни, когато се извършват навреме, като възстановяват функцията на зъбите и предотвратяват по-нататъшното развитие на кариес.
Как да предотвратим развитието на зъбен кариес?
Поддържането на диета с ниско съдържание на сладки храни, миенето на зъбите два пъти дневно с флуорна паста за зъби, почистването с конец и редовните посещения при зъболекар могат значително да намалят риска от развитие на зъбен кариес.
Източници
- Wikipedia contributors. "Tooth decay." Wikipedia, The Free Encyclopedia. Wikipedia, The Free Encyclopedia, 19 Jul. 2024. Web. (accessed August 13, 2024)
- Zhang, J., Chu, C., Yu, O. "Oral Microbiome and Dental Caries Development", PubMed Central, Dentistry journal 2022 Oct; 10(10): 184., Published online 2022 Sep 30
- World Health Organisation. "Sugars and dental caries", who.int, 9 November 2017
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Хубаво е да си набавяме достатъчно витамини и минерали за здрави зъби, тъй като
Те са едни от първите части на тялото ни, за които се учим
Красивата усмивка и здравите зъби веднага привличат вниманието и предразполагат събеседника към приятен и