Калций в урината: какво трябва да знаем?
Съдържанието на калций в урината е напълно нормално, но прекалено високите или ниски стойности могат да са индикатор на сериозно медицинско състояние. В настоящата статия ще разгледаме всичко, което трябва да знаем по темата.
Калцият е един от най-широкоразпространените минерали в тялото. Той е необходим за съхраняването на силни и здрави кости. Поради тази причина, именно в тях се съдържа най-много калций. 99% от общия дял в тялото се намира в костите и зъбите. Минералът е важен за благоприятната връзка между мозъка и тялото, движението на мускулите и функцията на сърцето. За да бъде максимално ефикасен калцият, организмите се нуждаят и от витамин D. Именно той е пръв помощник на тялото, за да абсорбира добре калция.
Частта, която не се намира в костите, се съдържа в кръвта. Невероятното е, че костите и кръвта “работят” съвместно. Когато нивата на калций в кръвта са под оптималните, костите “даряват” от своя минерал. Това става чрез активиране на остеокластите – клетките, които разграждат костната тъкан и освобождават калций в кръвта. Но откъде идва калций в урината? Когато нивата му са прекалено високи и в кръвта, той се изпраща към бъбреците, които го изхвърлят от тялото чрез урината.
Нивата на калций в урината зависят от няколко фактора:
- Количеството приеман калций чрез храната
- Количеството витамин D
- Нивото на фосфат
- Нивото на естроген, калцитонин, паратироиден хормон, които са важни за костите
Много често високите или ниските нива на калций в урината не се проявяват в симптоми особено ако промените настъпват бавно. Затова е важна честа профилактика.
Как се измерва?
Тестът за калций в урината се прави, за да се провери какво количество от минерала се изхвърля. Познат е и като уринарен Ca²⁺ тест и се отнася за йонната форма на калция, която е в кръвта и урината. Чрез него може да се определи дали:
- Приемът на калций чрез храната е достатъчен
- Червата абсорбират добре калция
- Бъбреците работят добре
- Са налице състояния, които потискат синтез на калций в костите
- Има предпоставка за образуване на камъни в бъбреците
Някои от тези състояния се проверяват най-ефикасно с кръвен тест.
За да се изследва максимално ефикасно ниво на калций в урината, трябва да се предаде проба. Пробата трябва да съдържа цялата урина, изходена за 24 часа – от сутринта до следващата сутрин. Пробата се събира в следните стъпки:
- Сутринта, в която сме готови да съберем проба за теста, не събираме първата сутрешна урина.
- За следващите 24 часа събираме всяка следваща урина.
- Съхраняваме я в контейнер и я пазим на температура 2-4 °C. Препоръчително е контейнерът да бъде надписан с нашето име и първата дата от събирането.
- На втората сутрин в контейнера добавяме само сутрешната урина. Размесва се добре. Отделят се 25-50 мл в отделен малък контейнер.
- Малкият контейнер се предава в лабораторията.
Събирането на пробата за тест на калций в урината не крие никакви рискове.
Повишен калций в урината
Всяка лаборатория, в която се провежда това изследване, работи по различен начин и времето за резултатите ще варира. Най-често резултатът ще бъде готов до края на работния ден или през следващия.
Но какво би могло да означава, ако калцият ни е над допустимите нива, т. нар. хиперкалциурия?
- Хиперпаратироидизъм: при което паращитовидните жлези (малки жлези, разположени близо до щитовидната жлеза) произвеждат свръхколичество паратиреоиден хормон (PTH). Прекомерното отделяне на PTH води до повишени нива на калций в кръвта и повишено изхвърляне на калций в урината (хиперкалциурия).
- Млечно-алкален синдром: настъпва, когато приемаме прекомерно количество калций чрез храната. Често това е грешка на жените в менопауза, които самоволно приемат калций, за да се предпазят от остеопороза.
- Саркоидоза: хиперкалциурията не е специфична проява на тази болест, но може да сигнализира за нея. Саркоидозата протича с възпаление на лимфните възли, белите дробове, черния дроб, очите или кожата.
- Бъбречна тубулна ацидоза: характеризира се с висока киселинност на кръвта, защото бъбреците не успяват ефективно да елиминират киселините. При това състояние бъбречните тубули не функционират правилно и не могат да реабсорбират калция, което води до повишено отделяне на калций в урината.
- Предозиране с витамин D: прекомерно високото количество на витамина в тялото повишава абсорбцията на калций от червата, както и нивата му в кръвта. Така възникналата хиперкалциемия активира механизми за изхвърляне на излишния калций чрез бъбреците и причинява хиперкалциурия.
- Употреба на диуретици:медикаменти, които стимулират отделянето на урина. Някои от тях, в зависимост от вида и механизма на действието си могат да причинят хиперкалциурия.
- Бъбречна недостатъчност: бъбреците не успяват ефективно да филтрират и реабсорбират калция, което може да доведе до повишено изхвърляне на калций с урината
Вече стана ясно, че калций в урината може да индикира много заболявания. Затова е важно да се консултираме с лекар, ако имаме съмнения. Може да се оглеждаме за следните симптоми:
- Кръв в урината
- Болка при уриниране
- Чести позиви за уриниране
- Болка ниско в корема
- Чести инфекции на пикочните пътища
Навременна намеса може да предотврати задълбочаване на проблема.
Ниско ниво на калций в урината
Ако резултатите показват, че калцият в урината на един пациент е прекалено нисък, то това състояние се нарича хипокалциурия. Причините за състоянието може да са:
- Хипопаратиреоидизъм: състояние, при което паратиреоидните жлези не произвеждат достатъчно паратиреоиден хормон (PTH). Намаленото освобождаване на PTH става причина за протичане на физиологични процеси, свързани с нарушено регулиране на калциевия метаболизъм и намалено отделяне на калций в урината.
- Дефицит на витамин D: както вече стана ясно, витамин D помага на калцият да се абсорбира в тялото правилно, но при ниски нива той не е достатъчно ефикасен. При сериозна липса може да прерасне в рахит – нарушена минерализация на костите и деформиране на скелета при деца, или остеомалация – омекване на костите при възрастни. В такива случаи хипокалциурията е опит на организма да компенсира ниските нива на калций в кръвта.
- Ниски нива на магнезий: този елемент е нужен за нормалното действие на паратиреоидните жлези, за да могат те да отделят достатъчно количество паратиреоиден хормон. При ниски нива на магнезий обаче се намалява секрецията на PTH, при което се понижава отделянето на калций в урината.
- Псевдохипопаратироидизъм: рядко генетично заболяване, при което паратиреоидните жлези произвеждат нормално количество PTH, но тялото усвоява малка или никаква част от хормона. Това води до състояние, подобно на хипопаратиреоидизъм и намалено отделяне на калций в урината.
Някои от изброените причини могат да бъдат лесно лечими, ако бъдат засечени навреме. Може да се оглеждате за следните симптоми:
- Болки в мускулите, особено в краката и гърба
- Сух, лющещ се скалп
- Чупливи нокти
- Сърцебиене
- Слаби мускули
- Слаби кости
Общо казано при дефицит на калций в урината се засягат най-често костите, тъй като минералът е сред основните градивни елементи. Ако нивото на минерала в кръвта е ниско, то здравината им най-вероятно е засегната. Най-честите състояния на чупливи кости могат да бъдат болест на Пейджет (чупливи кости с неправилна форма) или остеомалация (нарушения в минерализацията).
Полезни храни при дефицит на калций в урината
Калцият може да се набави и чрез храната. За щастие, много източници на минерала са растителни, съответно подходящи за вегетарианци и вегани.
Семена
Някои семена са богат източник на калций – сусам, чия, маково семе. Освен това те носят на тялото и полезни мазнини, например омега-3 мастни киселини. 1 супена лъжица маково семе съдържа около 127 мг калций или 10% от препоръчителната дневна доза. 1 супена лъжица сусам пък носи на възрастния човек 7% от препоръчителната дневна доза.
Сирене
Повечето сирена са чудесен източник на калций. Пармезанът е първенец – цели 68% от препоръчителната дневна доза се доставят от 100 г пармезан. 100 г от популярното френско сирене бри носи 14% от дневната доза, тъй като по-мекото сирене съдържа по-малко количество. Освен това калцият от животинските продукти се усвоява по-добре.
Сардини и сьомга
Благодарение на ядливите си кости, двете риби са чудесен източник на калций – 28% от дневната доза се доставят от 100 г сардини, а 22% от сьомгата. Освен това рибата е източник на изключително важните омега-3 мастни киселини, които са отговорни за здравето на сърцето, мозъка и кожата.
Когато нивото на калций в урината ни е ниско, може да набавяме чрез прием на тези храни. Други източници са: леща, мляко, едамаме, тофу, бадеми, боб, йогурт и други.
Заключение
Наличието на калций в урината е естествено, защото тялото изхвърля излишните количества. Но нивата на елемента могат да индикират различни болести в зависимост дали е в прекомерни нива или под нормата. Понякога причината за нивата извън норма на калций или витамин D може да се крие в диетата. Нивото се определя с тест, за който е необходимо да се събира урина в продължение на 24 часа.
Често задавани въпроси
Защо урината съдържа калций?
Изхвърлянето чрез урината е естествен процес, защото калцият се преработва и регулира от бъбреците.
Как се извършва тест на калций?
За тестът е необходимо да се събере цялото количество урина в продължение на 24 часа, да се смеси добре и да се изследват 25-50 мл от нея.
Какви може да са причините за нива на калций извън нормата?
Причините могат да варират спрямо това дали нивото е под или над нормата.
Източници
- Food Data Central. Fish, sardine, Atlantic, canned in oil, drained solids with bone
- Food Data Central. Cheese, parmesan, grated
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Калцият е важен макроелемент и изпълнява редица функции в тялото ни, затова нека ви предложим 10 полезни храни, богати на калций.
Днес ще ви разкажем за калций – един от най-важните минерали в организма. Костите и зъбите съдържат над
Какъв цвят на урината имаме към момента на проверка може да ни покаже нивата н ахидратация и дори възможни болестни симптоми.
Един Коментар
А някой сети ли се да напише някъде че хората които имат шипове и артрити не трябва да ядат и пият продукти съдържащи калций май общо казано млечните продукти както и да ядат солено понеже шиповете са костни образувания и калция само ги укрепва и заздравява и болката която причиняват като прищипват нервите е неописуема отделно от това лекарите ни не знаят или не обръщат внимание на хората страдащи от шипове или остеофири