Кайсии – 10 ценни ползи за здравето от консумацията им
Кайсиите (Prunus armeniaca) са малки костилкови плодове, известни още като арменски сливи. Кръгли и жълти, те изглеждат като по-малка версия на прасковите, но споделят тръпчивостта на лилавите сливи. Съдържат много витамини и фибри, обикновено се консумират пресни или сушени.
Освен фибрите, техният витаминен и антиоксидантен профил насърчава различни аспекти на здравето.
Какъв е съставът на кайсиите?
Хранителния състав варира спрямо сорта на кайсията, зрелостта на плода и други фактори.
Типичният състав на 100 г пресни кайсиеви плодове е следният:
- Вода: Почти 90% от тях се състоят от вода, което ги прави много освежаващи и полезни за хидратацията.
- Въглехидрати: Предимно естествени захари като глюкоза, фруктоза и сукроза, които предоставят енергия на организма.
- Витамини: Кайсиите съдържат витамини, като А, С, Е и витамин К. Те са важни за имунната функция, здравето на кожата, зрението и други процеси в организма.
- Минерали: Плодовете са източник на минерали като калций, калий, магнезий, фосфор и желязо. Тези минерали са от съществено значение за здравето на костите, сърдечно-съдовата функция и други физиологични процеси.
- Антиоксиданти: Съдържат антиоксиданти, като бета-каротин и витамин С, които помагат в борбата срещу свободните радикали и намаляват окислителния стрес в организма.
- Мазнини: Кайсиите съдържат много малко мазнини, което ги прави подходящи за добавяне към диетични режими.
- Фибри: Плодовете са добър източник на диетични влакнини, които подпомагат храносмилането.
Хранителен профил на 100 г кайсии
Eнергия | 201 kJ/48 kcal |
---|---|
Мазнини | 0,4 |
Въглехидрати | 11,12 г |
– от които захари | 9,1 |
– от които фибри | 2 |
Протеин | 1,4 |
Витамин С | 10 мг |
Витамин А | 96,3 |
Калций | 13 мг |
Калий | 259 мг |
Магнезий | 10 мг |
Кайсиите са източник на витамини и минерали, като особено важно е високото съдържание на витамин А във формата на бета-каротин (1094 мг на 100 г), който има благотворен ефект върху зрението.
10 ползи от кайсиите
Важно е да се обърне внимание на балансираната и разнообразна диета и да се включат кайсиите като част от нея, за да се насладите на изброените ползи.
1. Богати са на антиоксиданти
Бета-каротин, витамин С и Е са мощни антиоксиданти, които помагат в борбата срещу свободните радикали и намалят окислителния стрес в организма.
Някои сортове кайсии съдържат ликопен – друг силен антиоксидант, намиращ се също в доматите и динята. Ликопенът е известен с потенциала си да намалява риска от някои хронични заболявания, включително сърдечни проблеми и някои видове рак.
Кверцетинът е друг антиоксидант, открит в кайсиевите плодове. Има противовъзпалителни свойства и също може да намали риска от различни хронични заболявания.
2. Подобряват зрението
Бета-каротинът в кайсиите се преобразува във витамин А, който е важен за здравето на очите и може да помогне да се предотврати нощната слепота и дегенерацията на макулата.
Въпреки че не са толкова изобилни в кайсиите, колкото в някои други плодове и зеленчуци, лутеинът и зеаксантинът все пак присъстват в умерени количества. Известно е, че лутеинът и зеаксантинът се натрупват в ретината и могат да помогнат за предпазване от свързана с възрастта макулна дегенерация и катаракта.
3. Заздравяват имунната система
Витамин С, който се среща в кайсиите, подпомага имунната система, като укрепва тялото срещу различни инфекции и болести. Той помага за стимулиране на производството на бели кръвни клетки, които са от решаващо значение за борбата с инфекциите.
4. Подобряват функцията на сърцето
Кайсиите са богати на калий, който е важен за контролиране на кръвното налягане и подпомагане работата на сърдечно-съдовата система.
Адекватният прием на минерала може да помогне за отпускане на стените на кръвоносните съдове и понижаване на кръвното налягане, намалявайки напрежението върху сърцето.
5. Подпомагат храносмилането
Фибрите, съдържащи се в кайсиите, могат да помогнат за регулиране на храносмилателния процес.
Някои хора откриват, че кайсиевите плодове, особено сушените, имат лек естествен слабителен ефект. Това може да се дължи на съединения като сорбитол и фибрите, които помагат за омекотяване на изпражненията и улесняват преминаването им през храносмилателната система.
6. Улесняват отслабването
Кайсиите са нискокалорични, което помага да се задоволи апетитът и да се поддържа подходящо тегло.
Съдържащите се в 100 г кайсии калории са само 48.
7. Полезни са за здравето на костите
Въпреки че самите кайсии не са храна с високо съдържание на калций, те все пак могат да бъдат част от диета, която включва храни, богати на калций. Калцият е ключов минерал за здравето на костите и тялото се нуждае от него, за да изгради и поддържа здрави кости и зъби.
Кайсиeвите плодове съдържат и малко количество витамин К, който играе роля в минерализацията на костите и помага за регулирането на калциевия метаболизъм. Също така подпомага отлагането на калций в костната тъкан.
8. Подпомагат здравето на косата
Кайсиите са богати на бета-каротин, предшественик на витамин А. Витамин А играе решаваща роля за поддържане на здрав скалп и насърчаване на растежа на косата. Също така помага за производството на себум – естествено масло, което поддържа скалпа овлажнен и предпазва косата от сухота и чупливост.
Витамин С, открит в кайсиите, е антиоксидант, който помага за защитата на космените фоликули от увреждане, причинено от свободните радикали. Той също така подпомага производството на колаген, който е жизненоважен за структурата и здравината на косата.
9. Оптимизират хидратацията
Кайсиите са богати на вода, което ги прави чудесен източник на хидратация, особено през лятото.
Консумацията на пресните плодове може да помогне за възстановяване на течностите в тялото, особено в горещите дни или след физическа активност.
Кайсиите съдържат основни електролити, като калий, който е важен за поддържане на баланса на течностите в тялото. Адекватните нива на калий помагат за предотвратяване на дехидратация и поддържат правилната мускулна и нервна функция.
Въпреки че пресните кайсиеви плодове съдържат естествени захари, те все още са относително нискокалорични. Тези захари могат да осигурят бърз източник на енергия, което ги прави добър избор за поддържане на енергия и хидратация по време на физически дейности като туризъм или спорт.
10. Подпомагат здравето на кожата
Антиоксидантите в кайсиите могат да помогнат да се поддържа здравето на кожата, като предпазват от увреждания, причинени от UV лъчите и други външни фактори.
Полезни свойства на кайсиевите ядки
Кайсиевите ядки (костилките) също са богати на хранителни вещества и имат някои полезни свойства за здравето.
Въпреки това трябва да се обърне внимание, че те съдържат глицицин, който може да бъде токсичен в големи количества.
Както плодът, така и костилката на кайсията съдържа много антиоксиданти, като витамин Е, който намалява стреса в организма.
Има два начина да ядем кайсиеви ядки: сурови или изпечени. Изпечените ядки се усвояват по лесно от организма.
Употреба на кайсиевия плод
Кайсиите могат да се консумират по различни начини:
- Печени кайсии: Те имат по интензивен вкус и аромат. Сложете ги във вече нагрята фурна и ги печете, докато не станат меки и сладки.
- Сушени кайсии: Могат да бъдат добро и здравословно междинно хапване, удобно за консумация по всяко време. Също така може да се добавят и към някои десерти.
- Пресни кайсии: Най-елементарният начин за наслада на плодовете е да се консумират пресни. Може да се ядат цели или да се нарежат на парчета и да се добавят към различни салати.
- Сок от кайсии: Плодовете им най-често се консумират под формата на сок или напитки. Изцеден сок от плодовете може да се консумира директно.
- Кайсиев сладолед: Използват се плодове или кайсиев сок. Смесват се със сметана или крем и се оставят във фризера – получава се чудесен и ароматен десерт.
- Кайсиеви салати: Нарязват се на малки парчета и се смесват със зеленчуци или други свежи плодове. По този начин може да се направи една много здравословна и вкусна салата.
- Кайсиеви смутита: Плодовете могат да се добавят към смутита – резултатът са едни много здравословни напитки.
- Кайсиеви сосове: Кайсиевият сос може да придаде много интересен и невероятен вкус към вашите пилешки или други месни ястия.
- Кайсииеви тарталети: Кайсиите могат да се използват за приготвяне на тарталети или пайове. След като като плодовете се смесят с тестото се получава един много сладък и невероятен вкус.
- Кайсиев сироп: За приготвяне му се използват сочни и зрели плодове. Плодовете се обелват, сокът се изстисква и се вари със захар или подсладител до получаване на гъст сироп с богат вкус и аромат на кайсии. Приготвянето на сиропа може да включва и добавяне на различни подправки и билки.
Някои проучвания показват, че замразяването или консервирането на кайсии изглежда не намалява тяхната хранителна стойност.
Интересни факти за кайсиите
Знаете ли, че кайсиевите плодове се консумират от около 4000 г.? Научете още няколко интересни факти и истории за кайсиевите плодове:
- Както прасковите, така и кайсиите принадлежат към семейство Розови (разред Розоцветни).
- Едно кайсиево дърво може да дава плодове до 25 години.
- Разкази твърдят, че по време на мисията на първия пилотиран космически кораб Аполо 11 през 1969 г. до Луната, космонавтите са консумирали праскови.
Заключение
Кайсиите са сезонен плод, който може да се намери само през ранната есен или лятото. Могат да се добавят към менюто ни лесно и по този начин да се насладим на техните здравословни предимства, включително подобрено здраве на очите, кожата и храносмилането.
Пресни или сушени, кайсиите лесно се добавят към кисело мляко, салати и основни ястия.
Какъв е хранителният състав на кайсиите?
Освен фибрите, техният витаминен и антиоксидантен профил насърчава различни аспекти на здравето.
Колко са наличните в кайсии калории на 100 г?
Съдържащите се в 100 г кайсии калории са само 48.
Полезни ли са кайсиевите ядки?
Кайсиевите ядки (костилките) също са богати на хранителни вещества и имат някои полезни свойства за здравето. Трябва да се обърне внимание, че те съдържат глицицин, който може да бъде токсичен в големи количества.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Хапването на плодове е вкусно и приятно, но можем също да почерпим от множеството здравословни ползи от портокала.
В тези дребни плодове се крият множество полезни елементи, които подпомагат здравето ни.
Любимите на мнозина сини сливи произхождат от района между Каспийско и Черно море в сегашния регион на Кавказ.