Холинолитици: същност, действие и показания

Обновена: 03.09.2024|
Холинолитици.

Холинолитиците са клас лекарства, които инхибират действието на ацетилхолина, невротрансмитер в централната и периферната нервна система. По този начин те нарушават предаването на нервните импулси, което води до различни терапевтични ефекти. Тези лекарства са от съществено значение при лечението на широк спектър от състояния, но също така идват с потенциални странични ефекти и противопоказания.

Съдържание

Холинолитици – същност

Холинолитиците действат, като блокират свързването на ацетилхолин с неговите рецептори, по-специално мускариновите и никотиновите рецептори. Ацетилхолинът е от решаващо значение за предаването на сигнали между нервите и мускулите, както и в централната нервна система.

 

 

Чрез инхибиране на неговото действие холинолитиците могат да намалят мускулните спазми, да понижат телесните секреции и да модулират различни функции на централната нервна система.

 

Видове холинолитици

Холинолитиците са широко категоризирани в два основни типа въз основа на рецепторите, към които са насочени на:

  • Мускаринови антагонисти: блокират мускариновите рецептори, които се намират предимно в сърцето, гладките мускули и жлезите. Примерите включват атропин, скополамин, оксифенониум, тропикамид, ипратропиум, оксибутинин и други.
  • Никотинови антагонисти: инхибират никотиновите рецептори, които са разположени в невромускулните връзки и в автономните ганглии. Примерите включват панкуроний и сукцинилхолин.

 

Основни показания

 

холинолитици

 

Холинолитиците се използват за лечение на различни заболявания:

  • Респираторни нарушения. Медикаменти като ипратропиум и тиотропиум се използват за лечение на хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и астма чрез отпускане на бронхиалните мускули и намаляване на секрецията.
  • Офталмология. Атропиновите капки се използват за разширяване на зениците по време на очни прегледи и операции.
  • Неврологични разстройства. Бензтропин и трихексифенидил се използват за лечение на болестта на Паркинсон чрез балансиране на невротрансмитерите в мозъка, чиято прекомерна активност допринася за засилване симптомите на Паркинсоновата болест.
  • Урология. Оксибутининът и толтеродинът помагат за справяне с неотложни позиви за уриниране и инконтиненция (незадържане на урина). чрез намаляване на спазмите на пикочния мехур.

 

vitc 400 1
gluco sulf 600
vitc 400 1
gluco sulf 600

Противопоказания

Холинолитиците не са подходящи за всички и са противопоказани при определени състояния:

  • Глаукома. Тези лекарства могат да повишат вътреочното налягане, защото блокират мускариновите рецептори, които нормално регулират изтичането на вътреочната течност.
  • Миастения гравис. При това автоимунно заболяване мускулите са слаби поради дефицит на ацетилхолин в невромускулните връзки. Блокирането на ацетилхолина допълнително влошава мускулната слабост.
  • Тахикардия. Тези лекарства могат да увеличат сърдечната честота, което представлява риск за пациенти с определени сърдечни заболявания като аритмии, сърдечна недостатъчност, коронарна болест на сърцето.
  • Стомашно-чревна обструкция (запушване). Те могат да забавят стомашно-чревния мотилитет (движението, което помага за преместването на храната през храносмилателния тракт), влошавайки обструкцията.

 

Странични ефекти

Страничните ефекти на холинолитиците произтичат от способността им да инхибират ацетилхолина и могат да варират в зависимост от конкретното лекарство и дозировката:

  • Сухота в устата. Поради намалено производство на слюнка.
  • Констипация. В резултат на намален стомашно-чревен мотилитет.
  • Замъглено зрение. Поради разширяване на зеницата и затруднено фокусиране.
  • Задържане на урина. Причината е, че холинолитиците могат да намалят способността на пикочния мехур да се свива, което води до задържане на урина, особено при пациенти с предшестващи заболявания.
  • Когнитивно увреждане. Холинолитиците могат да влияят на нормалната функция на централната нервна система, най-вече при възрастни хора, което води до объркване и проблеми с паметта.
  • Повишена сърдечна честота. Тахикардията е често срещан страничен ефект при холинолитиците.

 

Лекарствени взаимодействия

Холинолитиците могат да взаимодействат с различни други лекарства, което води до засилване на ефектите или повишен риск от странични ефекти:

  • Антихистамини. Едновременната употреба, особено на лекарства от първото поколение антихистамини (широко използвани в миналото срещу алергии ), може да увеличи антихолинергичните ефекти.
  • Антидепресанти. Особено трицикличните антидепресанти могат да потенцират антихолинергичните странични ефекти.
  • Други антихолинергици. Комбинирането на различни холинолитици може да доведе до тежка антихолинергична токсичност, която се проявява със сухота в устата, запек, замъглено зрение,когнитивни нарушения, проблеми с уринирането.

 

Историята на първите холинолитици до наши дни

 

холинолитици

 

Употребата на холинолитици датира още от древни времена, като екстракти от беладона (Atropa belladonna) се използвани за най-различни цели. В Рим и Гърция растението е било почитано както заради своите лечебни свойства, така и поради токсичността си или дори като козметично средство. Атропинът, съдържащ се в това растение, е един от първите открити холинолитици.

Името „беладона“, което означава „красива дама“ на италиански, отразява историческата му употреба от жените за разширяване на зениците, което прави очите им да изглеждат по-привлекателни. Тази практика е често срещана през периода на Ренесанса.

Привлекателността на растението се простира и отвъд козметиката. В средновековна Европа беладоната се е свързвала дори с магьосничеството. Твърди се, че вещиците са я добавяли в техните „мехлеми за летене“, за да предизвика халюцинации и да създаде усещане за полет.

През 19 век изолирането на атропина бележи началото на съвременната фармакология. През 1833 г. за пръв път е изолиран атропин от беладона. Това бележи значителен напредък във фармакологията, което позволява изследването и използването на атропин по по-контролиран и по-безопасен начин.

След изолирането на атропина са идентифицирани други тропанови алкалоиди като хиосциамин и скополамин. 20-ти век носи значителен напредък в синтеза на холинолитични съединения. Синтетичните холинолитици са разработени, за да преодолеят ограниченията на естествените алкалоиди, като тяхната токсичност и странични ефекти.

Синтезът на тези съединения позволява по-голям контрол върху техните фармакологични свойства и подобрен профил на безопасност.

Един от синтетичните холинолитици е ипратропиум бромид, разработен през 70-те години. Ипратропиум бромид, който представлява кватернерно амониево производно на атропин, се оказа високоефективен бронходилататор за лечение на хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и астма.

Неговото развитие бележи значителен напредък в респираторната медицина, предоставяйки по-безопасна и по-целенасочена опция за пациентите.

В съвременната медицина холинолитиците продължават да се развиват с напредъка на фармакологията и молекулярната биология. Съвременните холинолитици са предназначени да се насочват към специфични рецептори и пътища, като минимизират страничните ефекти и максимизират терапевтичните ползи.

Тези лекарства сега се използват при широк спектър от медицински състояния, от стомашно-чревни разстройства и свръхактивен пикочен мехур до болест на Паркинсон и болест на пътуването.

Един пример е разработването на тиотропиев бромид, дългодействащ мускаринов антагонист (LAMA), използван при лечението на ХОББ.

Удължената продължителност на действие и високата селективност на тиотропиума към мускариновите рецептори го правят значим при лечението на респираторни заболявания, като това значително подобрява качеството на живот на пациентите.

В допълнение към традиционната им употреба, холинолитиците се изследват за нови приложения. Например, продължават изследвания за тяхната потенциална роля при лечението на невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер.

Чрез модулиране на холинергичното сигнализиране в мозъка, тези лекарства могат да предложат нови пътища за управление на когнитивния спад и подобряване на когнитивната функция.

 

Заключение

 

холинолитици

 

Холинолитиците са разнообразен клас лекарства с широк спектър от приложения в съвременната медицина. Разбирането на техните механизми, употреби и потенциални рискове е от решаващо значение за оптимизиране на техните терапевтични ползи и минимизиране на неблагоприятните ефекти.

 

Често задавани въпроси

Какво представляват холинолитиците?

Холинолитиците са клас лекарства, които инхибират действието на ацетилхолина, невротрансмитер в централната и периферната нервна система. Като блокират действието му, холинолитиците нарушават предаването на нервните импулси, което води до различни терапевтични ефекти.

Какви видове има?

Холинолитиците са широко категоризирани в два основни типа въз основа на рецепторите, към които са насочени на: мускаринови и никотинови.

За какво се използват холинолитиците?

Холинолитиците се използват за управление на симптоми на Паркинсонова болест, намаляване на секрециите по време на операции и лечение на бронхоспазми при астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 15.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

2b052a39eddde1485e717e788333ecf6?s=96&d=mm&r=g

Калина Петкова притежава специализирани познания в сферата на медицината, фармацията и ботаниката. Има интереси в холистичните методи на лечение, аюрведа и билколечението.

Свързани публикации

Оставете коментар