Халуми – произход, ползи и рецепти

Обновена: 21.01.2024|
Халуми.

Халуми е специфичен сорт сирене, което носи някои уникални свойства и ползи за здравето ни.

 

Какво представлява?

Сиренето халуми е меко и плътно. Неговата структура е многопластова – в това е подобно на моцарелата. Традиционно се прави от смес на две млека, най-често козе и овче, но в наши дни понякога се добавя и краве мляко.  

Има висока точка на топене и не се стопява или разпада при термична обработка, както повечето видове сирена. Поради тази причина се хапва най-често печено, гриловано или пържено, което го прави добра алтернатива на месото за различни вегетариански ястия.  

 

История и произход 

Най-ранните доказателства за произхода на сиренето халуми са от средновековния византийски период (между 4-ти и 12-и век). Неговата родина е Кипър, като е популярно в различни части на Средиземноморието.  

През 16-ти век пътуващи италианци са записали информация за това специфично сирене, което са опитали на територията на Кипър. Преди това халуми се е разпространявало и в страните на изток от острова, където обаче се забелязват някои разлики в този тип сирена, подходящи за грил. 

Традиционното кипърско халуми е съдържало смес от непастьоризирано овче и козе мляко, тъй като на острова не са се отглеждали голямо количество крави. През 20-ти век започва да се добавя и краве мляко, тъй като то става по-достъпно и евтино в Кипър. 

Сирене халуми се произвежда и в други държави, но името му е запазена марка за кипърско производство или правилното следване на автентичната рецепта. Това е причината често да намираме “сирене за грил” или “сирене тип халуми” на рафтовете в магазина. Това означава, че не е направено по утвърдения кипърски метод, който е нужен за поставяне на името “халуми”.  

 

Ползи за здравето 

 

халуми

 

Сиренето халуми носи познатите ползи, които може да черпим от другите видове млечни продукти.

Източник на белтъчини 

Белтъчините са важен макронутриент, от който зависи здравето и правилното функциониране на мускулите ни. Протеините са жизненоважни за хормоналния синтез, имунната функция, поддържането на здраво тяло и възстановяването му при нужда. Белтъчините са част от клетъчната структура и са отговорни за преноса на различни вещества из тялото.  

Укрепва костната система 

Поради високо си съдържание на калций, фосфор, цинк и витамин Д сиренето халуми е добър помощник за изграждането и поддържането на плътни и здрави кости. Комбинацията на калций и витамин Д доказано намалява риска от фрактури и сериозни счупвания при инциденти.  

Заздравява връзките в централната нервна система 

 

халуми

 

Цинкът е ценен минерал, който подпомага когнитивните функции и укрепва здравето на централната нервна система. Йодът, който откриваме в изобилие в сиренето халуми, също е важна част от функциите на мозъка и невроните в тялото. 

 

Намалява риска от диабет тип 2 

Някои проучвания показват, че редовната консумация на пълномаслени млечни продукти в детска и юношеска възраст понижава рисковите фактори за развитие на диабет тип 2 и инсулинова резистентност в зряла възраст. Едната хипотеза зад тези резултати гласи, че приемането на по-голямо количество белтъчини и полезни мазнини забавя храносмилането и по този начин регулира кръвната захар.  

 

Възможни нежелани ефекти 

  • Високо съдържание на сол: Тъй като сиренето халуми е солено, то не се препоръчва на хора с високо кръвно налягане или спазващи специфична диета.  
  • Лактозна непоносимост: сиренето халуми, направено от овче и козе мляко, се приема много по-лесно от организма. Независимо от това трябва да подходим с особено внимание, ако сме чувствителни или алергични към лактоза и млечни продукти.  

 

Халуми в кулинарията 

Открива се прясно и зряло халуми, както при много други видове сирена. Прясното е еластично, меко и по-малко солено, докато зрялото сирене е по-твърдо, сухо и солено поради престоя му в осолена саламура. В процеса на производство често се добавя мента към сиренето, което придава доловими свежи нотки.  

Зрялото сирене престоява в саламурена суроватка най-малко 40 дни.  

Сиренето е широкоразпространено и се открива в повечето магазини, както и в повечето гръцки и кипърски ресторанти. Когато премине през термична обработка, сиренето халуми става твърдо и хрупкаво отвън, докато вътрешността омеква и се разтапя в устата. Не е проблем да се яде сурово, но със сигурност е по-вкусно печено.  

Поради ниското съдържание на въглехидрати и голямото количество белтъчини и мазнини халуми е подходящо за различни видове нисковъглехидратни и високомазнинни диети.  

Хранителна стойност 

 

халуми

 

В 100 г сирене халуми откриваме следното количество макронутриенти: 

  • 320 калории 
  • 1,7 г въглехидрати 
  • 24 г белтъчини 
  • 24 г мазнини 

 

В 100 г от сиренето има голям процент ценни хранителни вещества:

  • Калций – 79% от дневната стойност
  • Фосфор – 74% от дневната стойност
  • Цинк – 46% от дневната стойност
  • Витамин А – 46% от дневната стойност
  • Йод – 40% от дневната стойност
  • Витамин Б2 – 35% от дневната стойност
  • Селен – 22% от дневната стойност
  • Витамин Б12 – 20% от дневната стойност
  • Магнезий – 13% от дневната стойност
  • Витамин Б9 – 10% от дневната стойност
  • Витамин Б5 – 8% от дневната стойност
  • Витамин Е – 4% от дневната стойност

 

Рецепти с халуми 

Най-лесната рецепта с халуми е да го мариноваме по свой вкус и бързо да го препечем във фурната, на скарата или тигана. По този начин може да приготвим бързо хапване без да се лишаваме от автентичния вкус на сиренето. 

То обаче е също толкова вкусно в готвени ястия и яхнии.  

Ориз с карфиол и халуми 

 

халуми

 

Време за приготвяне Порции Хранителни стойности за 1 порция
30 минути 5

285 калории
13 г белтъчини
37 г въглехидрати (16 г фибри)
10 г мазнини

 

Нужни продукти:

  • 400 г карфиол 
  • 150 г спанак 
  • 150 г сирене халуми
  • 170 г ориз 
  • 1 глава червен лук 
  • 1 скилидка чесън 
  • 1 ч. л. куркума 
  • 1 с. л. зехтин 
  • 2 ч. л. сол 
  • 1 ч. л. черен пипер 

 

 Приготвяне:

  1. Нарязваме съставките карфиола на розички, халуми на дребни кубчета, червеният лук и чесъна на кубчета. 
  2. В подсолена вряща вода бланшираме спанака за 3-4 минути. 
  3. Изцеждаме водата от тенджерата, изплакваме го със студена вода и го оставяме настрана. 
  4. В голям нагорещен тиган добавяме зехтина и лука. След няколко минути прибавяме към тях сиренето и чесъна. 
  5. Когато сме готови със запържените съставки, може да се обърнем към ориза.    
  6. В топлия тиган добавяме ориза, карфиола и спанака. Слагаме подправките, прибавяме 350 мл вода и разбъркваме.  
  7. Затваряме тигана с капак и оставяме ориза да се сготви на по-ниска температура. Ако сметнем, че тиганът няма да побере всички съставки, може да ги прехвърлим в тава и да продължим готвенето на фурна на 180 градуса. 
  8. Периодично проверяваме дали оризът е поел цялата вода.  
  9. Когато почти цялата вода се е изпарила, може да го свалим от котлона и да държим капака затворен за 10-15 минути преди сервиране.  

Кето рецепти с халуми

Тъй като халуми сиренето има по-малко от 2 г въглехидрати на 100 г, то е подходящо за кето ястия. 

 

Какво представлява сиренето халуми?

Сиренето е меко, плътно и многопластово. Произхожда от Кипър и традиционно се се прави от смес на две млека – овче и козе.

Какъв вкус има това сирене?

Сурово е солено, докато термичната обработка го прави по-малко солено и по-вкусно. При печене или пържене външните слоеве на халумито са твърди и хрупкави, докато вътрешността омеква и се разтапя в устата.

Има ли ползи за здравето?

Това сирене е богато на белтъчини, калций, фосфор, цинк, витамин А. Тези съединения укрепват цялостното физическо здраве, заздравяват костите и невроните.

Как може да го приготвим?

Най-често се пече на фурна или на грил. Може също да се пържи или да се добави към готвени ястия.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 08.11.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Радина Руменова
Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 21 януари 2024 в 00:00 | Публикувана: 8 ноември 2023 в 17:10 | Категория: Хранене и видове храни