Гъбички в устата – как да ги разпознаем и лекуваме?
Ако сутрин често се събуждаме с неприятен вкус в устата, парене, налепи, болки, то най-вероятно страдаме от гъбички в устата. Това състояние може да индикира значителни проблеми в здравето ни. В настоящата статия ще разгледаме причините за заболяването, както и защо е важно да му обърнем внимание навреме.
Гъбичките в устата, най-често са от вида Candida albicans, но невинаги. Състоянието, причинено от различните видове кандида, се нарича кандидоза (или “млечница”, заради плътните бели налепи по езика).
В някои случаи гъбичките в устата могат да бъдат провокирани и от други гъбични видове, като Aspergillus, Sporothrix, Geotrichum и други. Гъбичните инфекции в устата, причинени от видове, различни от Candida, са редки, но в някои случаи са опасни. Те са разпространени в ограничени части на света и рискът от заразяване в България е минимален.
Гъбичките, които причиняват инфекции в устата, най-често вече присъстват в организма ни и обикновено не са заплаха. Проблем настъпва, когато започнат да се размножават неконтролируемо, което, в повечето случаи, не е опасно, но може да се изрази в неприятни симптоми, особено при бебета, възрастни и хора с потисната имунна система.
Причини за състоянието
Както вече стана ясно, хората имат вече съществуващи гъбички в устната си кухина. Но понякога може да сме подложени на прием на антибиотици или да страдаме от болести и потисната имунна система. В такива случаи рискът за прекомерно размножаване на гъбичките е по-голям.
Кортикостероиди
Кортикостероидите потискат имунната система, което намалява способността на организма да се бори с патогени, включително гъбични инфекции в устната кухина. Основните засегнати клетки са Т-клетките и макрофагите. Те имат решаваща роля в контрола на вредните микрорганизми. Засегнати са и цитокините – белтъчни сигнални молекули, които регулират възпалението и подпомагат защитата на лигавицата на устата и гърлото.
Антибиотици
Лечение с антибиотици предизвиква гъбички в устата като влияе на естествения баланс на микроорганизмите в устната кухина, създавайки благоприятна среда за бактерии. Антибиотиците се целят върху бактериите, дори добрите. Когато балансът се наруши, това уврежда целия микробиом (общността от микроорганизми, които естествено живеят в тялото ни) и позволява на някои да се размножават неконтролируемо. Някои антибиотици индиректно се месят в силата на имунитета, като нарушават баланса на микробиома, и по този начин могат да навредят на защитните механизми на тялото.
Контрацептиви
Хормоналните контрацептиви потискат овулацията, като поддържат постоянни нива на естроген и/или прогестин. Това предотвратява пика на лутеинизиращия хормон и съответно освобождаването на яйцеклетка.
Естрогенът стимулира производството на гликоген в лигавицата на влагалището, а той подпомага растежа на лактобацилите – полезни бактерии, които поддържат киселинна среда и защитават от инфекции.
Ако балансът им бъде нарушен, нараства опасността от вагинални инфекции, включително кандидоза. Възможни са и инфекции в устната кухина (като орална кандидоза), но се случват по-рядко.
Какви са най-често срещаните симптоми?
В началният стадий на неприятните гъбички в устата могат да се наблюдават никакви до много слаби симптоми. Но с течение на времето, ако не се лекува, инфекцията може да бъде по-силно изразена чрез:
- Бели налепи по вътрешността на бузите, езика, венците, устните
- Кървене при опит за изчегъртване на налепите
- Болка и дискомфорт
- Изгарящо усещане в устата
- Суха кожа около устните
- Лош дъх
- Болезнено преглъщане
- Неприятен вкус/загуба на вкус в устата
- Зачервяване, болка при докосване с език
При бебета и подрастващи случаят е по-различен. Близо 65% от новородените имат бактерията, която най-често е виновник за гъбички в устата – кандида. Между 5-7% от бебетата под един месец развиват гъбична инфекция. Те могат да се заразят с бактерията по време на бременността, раждането, кърменето или отглеждането. Ако бебето страда от гъбички в устата, то може да изпитва болка при кърмене и раздразнителност.
Рискове и усложнения
Неприятните гъбички в устата могат да са заразни за хората с отслабена имунна система. Инфекцията не се предава лесно от човек на човек, но ако имаме слаб имунитет, може да се заразим по други начини (ако използваме обща кърпа или една четка за зъби например). За здрави хора е изключително малко вероятно Candida да се предаде чрез целуване или друг близък контакт.
Има някои групи хора, при които рискът от развиване на гъбички в устата е по-голям:
- Пациенти, преминаващи през химиотерапия и лъчетерапия
- Болни от левкемия
- Неконтролиран диабет
Причината за риск от гъбички в устата е отслабената имунна система.
Други фактори могат да бъдат:
- Пушене
- Скоби, брекети или зъбни протези
- Дехидратация
- Антибиотично лечение
- Лечение с кортистероиди
Ако не се лекуват, гъбичките могат да имат сериозни усложнения. Бактериите могат да навлязат в кръвоносната система и да достигнат до сърцето, мозъка, очите и други части на тялото. Това състояние е познато като системна кандидоза. Гъбичната инфекция може много сериозно да увреди органите, които е засегнала впоследствие. Това състояние се нарича септичен шок и е потенциално фатално.
Как се поставя диагнозата?
Обикновено диагнозата се поставя на базата на анамнеза и физически тестове, извършени от лекар.
- Анамнеза: лекарят ще ни помоли да разкажем какви симптоми изпитваме, дали към момента сме подложени на антибиотично лечение, кортекостероидна или имуносупресивна терапия
- Външен оглед: специалистът ще огледа добре вътрешността на устата: език, бузи, небце, венци и гърло
- Проба от устата: ще бъде взето малко количество проба от белите налепи или от раничките, за да се установи конкретният причинител чрез микробиологично изследване.
- Кръвен тест: вероятно е да ни вземат и венозна кръв, за да се провери здравето на имунната ни система
Редовни прегледи, навременни лечения и диагноза са добър начин да се предпазим от повторна поява.
Какви са методите на лечение?
След диагностициране най-вероятно лекарят ще изпише и подходящи медикаменти със следните активни вещества: флуконазал, нистатин, итраконазол или амфотерицин Б. Ако ги приемаме, състоянието гъбички в устата трябва да изчезне до две седмици, но за съжаление има вероятност да се върне пак след време. За да намалим риска от поява, може да внедрим в ежедневието си няколко полезни хигиенни навика.
Може да намалим риска от гъбички в устата като:
- Използваме вода за уста, за предпочитане на билкова основа, тъй като останалите съдържат много мощни съставки
- Мием зъбите си редовно сутрин и вечер
- Използваме конец за зъби след всяко миене
- Почистваме езика си старателно
- Правим редовни проверки при зъболекар, поне 2 пъти в годината
- Пием достатъчно течности, тъй като дехидратираната уста е благоприятна за развитие на инфекции
Правилното лечение с правилните медикаменти в комбинация с честа грижа за здравето на устната кухина е важно за предотвратяване на повторна поява.
Домашна рецепта за вода за уста
Хубавата новина е, че може да се възползваме от предимствата на водата за уста без да я закупуваме от супермаркета. Може да си приготвим лесно вкъщи вода за уста, която да съхрани с естествените си съставки микробиомата на устата, да ни даде свеж дъх и да ни предпази от гъбички в устата. За изпълнението на тази рецепта ще ни е необходим буркан с плътен капак и няколко съставки.
Необходими продукти:
- сокът от 2 лимона (~90 мл)
- 1/2 с.л. канела
- 1 с. л. сода бикарбонат
- 5 ч.л. мед
- 250 мл топла вода
Необходимо е да изсипем всички тези продукти в буркан с плътен капак и да разтръскаме добре за около 1 минута. Важно е да съхраняваме в хладилник и да използваме по 2 лъжици като вода за уста на всяко миене на зъбите.
Другото ни предложение за домашна вода за уста е обогатено с повече билки. Ще ни е необходим котлон.
Необходими продукти:
- 500 мл филтрирана вода
- 15 г сушен карамфил
- 30 г корен от орегонско грозде
- 30 г стрит розмарин
Водата се слага на котлона, докато кипне, след това останалите съставки се добавят към нея. Сместа се вари в продължение на 1 минута. Трябва да изгасим огъня и да покрием съда с капак. Необходимо е да се остави да престои за една нощ. На сутринта трябва да се прецеди през цедка и течността да се съхранява в буркан с плътен капак. Хубаво е да разтръскаме добре и да държим в хладилника до 2 седмици.
Заключение
Гъбичките в устата представляват бактериална инфекция, която засяга езика, бузите, венците, устните и гърлото. Най-честите симптоми, които се наблюдават, са бели налепи по езика, болка и дискомфорт при говор и хранене, зачервяване и лош дъх. Причините могат да варират и често се крият в приема на конкретни медикаменти – кортикостероиди, противозачатъчни и някои антибиотици. Гъбичките се лекуват с антимикотични медикаменти и редовни грижи за здравето на устната кухина.
Често задавани въпроси
Какво представляват гъбички в устата?
Състоянието е гъбична инфекция, която се развива в устата и може да засегне гърлото, бузите и езика.
Какви са причините за появата?
Най-често от гъбички в устата страдат хора с отслабена имунна система или вследствие на прием на някои медикаменти.
Какви са симптомите?
Симптомите на гъбички в устата включват бели налепи в устната кухина, болка при дъвчене и преглъщане, неприятен вкус в устата, лош дъх и други.
Източници
- Taylor M, Brizuela M, Raja A. "Oral Candidiasis", National Library of Medicine. 2023
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Ако сутрин рано забележим необичаен налеп по езика си, то най-вероятно имаме обложен език. В настоящата статия ще
В период на настинки и грипни вируси сме подготвили няколко съвета, с които да научим как да засилим