Електролити при спорт – защо са важни?

Обновена: 07.08.2024|
електролити при спорт

По средата на сериозна тренировка е лесно да забравим да се хидратираме, но това може да се отрази негативно на тренировъчния ни капацитет. Приемът на електролити при спорт е решението на този проблем.

Как могат да помогнат електролити при спортуване?

Електролити при спорт могат да са изключително полезни за поддържане на адекватна хидратация и предотвратяване на спазми, умора и електролитен дисбаланс. Освен това тяхната консумация се свързва с баланс на течностите, регулиране на нивата на pH на кръвта и улесняване на мускулните контракции и нервните импулси.

 

Електролитите представляват минерали с естествен положителен или отрицателен електрически заряд, когато са разтворени в течност като вода. Такива минерали са натрий, калий, калций и магнезий, които играят ключова роля в различни физиологични процеси. По време на физически дейности те могат да ни осигурят оптимални телесни функции.

Приемът на електролити при спорт може дори да повиши спортните ни постижения.

Хидратация

Едно от ценните свойства на електролити при спорт е способността им да регулират баланса на течностите в и извън клетките, като осигуряват подходящи нива на хидратация. Това е от решаващо значение за поддържане на обема на кръвта, мускулната функция и цялостната телесна хидратация, особено по време на интензивна физическа активност.

По време на интензивна физическа активност тялото губи електролити при спорт чрез потта. Попълването на тези загуби е от съществено значение за предотвратяване на дехидратация.

Без достатъчно електролити при спорт атлетите могат да изпитат намалена активност и повишен риск от заболявания, свързани с топлината.

Мускулна функция

 

Електролити при спортуване, джогинг

 

Доброто снабдяване с електролити при спорт гарантира гладко и ефективно свиване на мускулите. Калцият инициира мускулната контракция, докато калият и натрият участват в последващото отпускане на мускула.

Електролитният дисбаланс може да доведе до мускулни крампи, слабост и умора, което може да повлияе негативно на спортните постижения.

Нервна функция

Приемането на електролити при спорт помагат за предаването на нервни импулси, които са необходими за мускулните контракции и цялостната координация. Правилната нервна функция ни позволява да извършваме сложни движения, да поддържаме баланс и да предотвратим бавните рефлекси и свързания с тях повишен риск от нараняване.

cosmetic 01 400
kurk pep 600
cosmetic 01 400
kurk pep 600

Балансиран киселинно-алкален баланс

В допълнение към тези роли приемът на електролити при спорт е ценен начин за поддържане на киселинно-алкалния баланс на тялото, познат и като pH. Този баланс е от решаващо значение за метаболитните процеси и ензимните функции.

Интензивните упражнения могат да произведат млечна киселина, водеща до ацидоза, ако не се буферира правилно от електролити.

Производство на енергия

С помощта на електролити при спорт можем да улесним производството на енергия, тъй като те участват в метаболитни процеси, които генерират енергия. Помагайки за транспортирането на хранителни вещества в клетките и премахвайки отпадъчните продукти, те осигуряват ефективно производство и използване на енергия по време на тренировка.

По-добро физическо представяне и възстановяване

В леко дехидратирано състояние поради дефицит на електролити при спорт възприеманото от спортистите усилие се повишава, докато качеството на представянето намалява.

Възстановяването на спортистите след тренировка се забавя, когато обемът на течността е под оптималното ниво. Това пречи на бързото доставяне на хранителни вещества и кислород към работещите мускулни тъкани и отстраняване на отпадъчните продукти от кръвния поток.

 

Как можем да си набавим електролити при спорт?

 

Електролити при спорт на прах

 

Набавянето на електролити при спорт е важно за ефективността, издръжливостта и възстановяването на трениращия.

Електролити при спорт можем да си набавим под формата на:

  • Консумация на много течности, особено вода, билкови чайове и дори сокове, които са богати на пресни плодове и зеленчуци.
  • Плодове и зеленчуци. Те са естествени източници на електролити и най-вече на калий (напр. банани, портокали). Могат да се използват за смутита, на които да се насладим преди или след тренировка.
  • Спортни напитки, предназначени да възстановят електролитите, загубени чрез потта. Обикновено съдържат балансирана комбинация от натрий, калий, магнезий и понякога калций.
  • Електролитни таблетки и прахове. Те са удобни, лесно преносими, като могат да се добавят към водата.
  • Кокосова вода. Тя е естествен източник на електролити с особено високо съдържание на калий.
  • Електролитни гелове и дъвки. Този начин ни позволява да си набавяме нужните електролити, без да са ни необходими толкова големи количества течност.
  • Малки количества от солени храни като гевреци, солени ядки или кисели краставички. Те са бърз източник на натрий, който е най-критичният електролит, губен чрез потта.
  • Домашни електролитни разтвори от вода, сол и естествени източници на електролити като лимонов сок и мед.
  • Специална бутилирана вода с повишено съдържание на електролити.

 

Когато спортистите се потят, те губят електролити предимно под формата на натрий (Na+) и хлорид (Cl-). Калият (K+), магнезият (Mg2+) и калцият (Ca2+) са електролити, които също се губят чрез изпотяване. Важно е да знаем, че натрият, а не калият, е по-важният фактор, когато избираме подходящия електролитен продукт.

 

От какво количество електролити при спорт се нуждаем?

 

Електролити при спортуване

 

Средностатистическият човек се нуждае от приблизително 1600 до 2000 мг електролити всеки ден. Количеството, разбира се, варира в зависимост от нашето ниво на активност и широк набор от други фактори.

Ако тренираме за по-малко от час, вероятно загубата на електролити няма да е значителна. Пиенето на вода може да бъде достатъчно в такива случаи, въпреки че електролитните капсули, прахчета и готови напитки винаги могат да са от полза и да подобрят хидратацията. Същото важи и за по-дълга тренировка, която не ни изморява прекалено и не ни кара да се потим интензивно.

В случай че правим предизвикателна, изпотяваща и продължителна тренировка или сме изложени сме на силна топлина, това е ясен знак, че се нуждаем от електролитни добавки. Ако по време на спорт носим неподходящо дебели дрехи, потим се през дрехите си или имаме тебеширени бели петна по кожата след тренировка, също трябва да се замислим за риска от електролитен дисбаланс и да започнем да приемаме електролити.

Прием на електролитни добавки

Препоръката за прием на Forlife електролити е 2 капсули на ден с вода или 10 г електролити на прах, разтворени в чаша с вода. Капсулите се приемат след тренировка, а прахообразната форма – след, преди или по време на спорт.

 

Как да разпознаем електролитния дефицит?

Разбира се, нуждата от електролити не засягат само спортуващите хора, но и тези, които страдат от електролитен дефицит. Има много неща, които могат да доведат до това състояние – прекомерно изпотяване от физическа активност, хранене с небалансирана диета с недостатъчно минерали, тежка консумация на алкохол, проблеми с усвояването на хранителни вещества или боледуване.

Ако не си набавяме достатъчно електролити, може да започнем да изпитваме някои негативни симптоми като например:

  • Мускулна слабост
  • Мускулни контракции
  • Проблеми със сърцето и бъбреците
  • Високо кръвно налягане
  • Мозъчна мъгла
  • Умора
  • Объркване
  • Съсирване на кръвта

 

Заключение

Електролитите са положително и отрицателно заредени йони, които провеждат електрическа активност, за да изпълняват различни функции в тялото. Независимо под каква форма решим да си ги набавим, те са важна част от всяка интензивна тренировка или физическа активност.

Присъствайки в подходяща концентрация, електролити при спорт поддържат баланса на течностите, мускулната контракция и невронната активност. Всичко това е важно за спортното представяне и възстановяване.

Често задавани въпроси

Какво са електролитите?

Електролитите представляват минерали с естествен положителен или отрицателен електрически заряд, когато са разтворени в течност като вода. Такива минерали са натрий, калий, калций и магнезий, които играят ключова роля в различни физиологични процеси.

По какви начини можем да си набавим електролити?

Можем да си набавим електролити както по естествени начини чрез храна и вода, така и чрез специални електролитни добавки.

Какви са признаците на електролитен дефицит?

Признаците включват мускулна слабост, мускулни контракции, проблеми със сърцето и бъбреците, високо кръвно налягане, мозъчна мъгла, умора, объркване, съсирване на кръвта и др.

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар