Ечемик – употреба и ползи

Обновена: 07.11.2024|
ечемик

Първите сведения за култивиран ечемик датират от преди 5 000 години пр. Хр. в Египет, Месопотамия и Северозападна Европа. Той бил основна продоволствена култура на евреите, древните гърци и римляни.

Какво представлява ечемикът?

Зърнено-житната култура ечемик носи латинското наименование Hordeum vulgare и е значима за не само за икономиката, но и за човешкото тяло. Той бива два вида: перлен и фуражен. Разликата има в състава на полезни вещества и процеса по обработка. От ечемик се приготвят полезни ястия – каша, пудинг, закуска и други.

 

Първият вид е по-разпространен в супермаркетите и по време на преработката външната обвивка (триците, по-известни и като фураж) на зърната е премахната. Фуражният ечемик запазва своята външна обвивка, а именно в нея се съдържат най-много фибри.

 

Отглеждане на ечемик

Ечемикът е четвъртата най-разпространена зърнено-житна култура в световен мащаб след пшеницата, царевицата и ориза.

Растението е изключително адаптивно към климатичните условия, но най-добре вирее на по-голяма надморска височина. Именно затова ечемикът се отглежда по стръмните склонове на Хималаите в Тибет и Непал, но пък първенци в отглеждането му са Русия, Канада и Германия. Това е доказателство, че ечемикът може да вирее, независимо от условията.

Производството на ечемик възлиза на 155 млн. тона годишно.

 

Състав

Да обобщим състава на 100 г несготвен ечемик.

Нутриент Във фуражен ечемик В перлен ечемик

Препоръчителен прием за възрастни

Калории 354 352 1600-3000
Белтъчини 12,5 9,9 46-56
Мазнини 2,3 1,2 20-35
Въглехидрати 73,5 77,7 45-65
Фибри 17,3 15,6 22,4-33,6
Калций (мг) 33 29 1000-1200
Желязо (мг) 3,6 2,5 8-18
Магнезий (мг) 133 79 320-420
Калий (мг) 452 280 4700

 

Важно е да се знае, че зърната ще уголемят размера си до 3 пъти, когато се сготви. Обикновено човек изяжда около 120 г в сготвено състояние.

 

Полезни свойства

 

ечемик, зърна

 

Ечемикът е богат на B витамини, минерали (мед), полезни нутриенти като белтъчини и въглехидрати, естествени фибри (бета-глюкани). В следващите редове ще разгледаме някои от най-важните за човешкото тяло полезни свойства.

Полезен е за костите

Ечемикът е богат на важни минерали – калий, калций, мед, магнезий, цинк.

Калцият например е основен структурен елемент на костите и зъбите. За да се случи процесът “остеогенеза” (формирането на нова кост), е необходимо достатъчно наличие на калций, особено за деца и подрастващи.

Медта играе важна роля за изграждането на колагена (структурен елемент на хрущяла и важен за здравината му) и еластина. Калият в кръвта помага на калция да не се загуби чрез урината.

 

Контролира кръвната захар

Фуражният ечемик е чудесен източник на фибри, най-вече на бета-глюкани. Те забавят процеса по абсорбиране на захарта в тялото, което подобрява нивата на кръвна захар (КЗ). Това е доказано чрез проучване измежду 10 жени с наднормено тегло. Те приемали ечемик заедно с глюкоза и било установена, че нивата на кръвна захар и инсулин спаднали с 59-65%.

Освен това тази зърнена култура има най-нисък гликемичен индекс (стойност, която показва колко бързо храната повишава КЗ). За ечемика тази стойност е 28 – най-ниската сред зърнените култури.

Понижава холестерола

Няколко проучвания доказват благоприятното влияние на ечемика върху холестерола. В едноседмично изследване  участвали 18 мъже с висок холестерол. 20% от диетата им за седмицата била съставена от ечемичени продукти. Резултатите са следните: “добрият” холестерол е повишен с 18%, а “лошият” е намален с 24%.

Разликата между двата вида е, че “лошият” с ниска плътност се натрупва по стените на артериите и ги запушва, а “добрият” пренася вредните клетки към черния дроб, където се изхвърлят от организма.

Засища глада

Заради богатото количество фибри, които се съдържат в ечемика, приемът му носи чувство за ситост. Това естествено води да загуба на теглото и по-лесно потискане на позива за преяждане.

Бета-глюкан фибрите са неразтворими и образуват желеобразно вещество по стените на стомаха и червата. Това забавя храносмилането и абсорбирането на хранителните вещества. Проучване показва, че хората, чиято диета е съставена от богати на бета-глюкани храни, са склонни да намалят дневния прием с до 1000 калории.

Подсилва растежа на косата

Наличието на мед в състава на ечемика е показател за стимулиране на червените кръвни телца, които снабдяват космените фоликули с кръв. Това означава, че се насищат с витамините и кислорода, от които се нуждаят. Този процес помага косата да бъде по-еластична, здрава и с копринена мекота.

За домашно приложение може да се свари шепа ечемик, след това да се добави щипка сол, а когато изстине да се добави мед и няколко капки лимонов сок.

 

Начини на употреба

 

Трева от ечемик

 

Ечемикът е суперхрана, но не само защото носи редица ползи за човешкото тяло. Той може да се приема в много различни форми – както за хапване, така и като питие.

Чай от ечемик

Чаят от ечемик е популярно питие в Източна Азия (Япония, Южна Корея и Китай) и се приготвя чрез изпичане на зърната и накисването им в гореща вода. Напитката е подходяща за сервиране както топла, така и студена, но в никакъв случай не бива да се добавя захар.

В Южна Корея към нея се прибавя чай от царевица, за да добие допълнителна сладост. В китайската народна медицина чаят от ечемик се ползва срещу диария, отпадналост и възпаления.

Ечемичена трева

Когато е младо и все още свежо, от растението ечемик могат да се отделят зелените листа. Ечемичената трева е богата на аминокиселини, фолацин и витамин А.  За разлика от зърнената част на растението, тревистата не съдържа глутен. Може да се приема под формата на хранителни добавки, смутита и шейкове.

Ечемичена бира

Зърната на тази култура са основна съставка на бирата, каквато я познаваме днес. За да се произведе тя, ечемикът първо трябва да стане малц – обработен покълнал ечемик с богато съдържание на захари. Чрез естествена ферментация и след това обработка в пивоварна ечемикът намира приложение и като алкохолна напитка. 

Хляб от ечемик

За първи път ечемиченият хляб се споменава в Библията, затова се смята, че това е най-старата рецепта в света. В миналото готовият продукт не е имал фината и мека текстура, която обичаме днес, но пък за сметка на това е имал същите полезни свойства. Днес печивото се приготвя в комбинация с пшенично брашно.

Съществуват два вида ечемичено брашно за всеки вид ечемик – ситно от перления и едросмляно от фуражния.

 

Рискове

 

Зърна от ечемик.

 

Като цяло ечемикът не крие много рискове и се смята за безопасна култура, но все пак има няколко неща, които е важно да се знаят.

Ечемикът съдържа глутен

Повечето зърнени култури (с изключение на ориза) съдържат белтъка глутен. От непоносимост към глутен (цьолиакия) страдат приблизително 0,5-1% от населението на Земята. 83% от заболелите не са наясно с нея, защото симптомите не са достатъчно явни.

Глутенът се използва и в бялата козметика като слепващ агент, а маслата в него се ползват за хидратиращ компонент в червилата.

Може да предизвика подуване

Резкият прием на такова голямо количество фибри може да е шок за тялото. Това може да причини подуване и дълготрайни проблеми с храносмилателната система. Затова е препоръчително да се приема постепенно и да се пие много вода. Ако тепърва започваме да вкарваме зърнени култури в диетата си, се препоръчва това да става на малки порции, които увеличаваме, докато привикнем.

Взаимодейства с лекарства

Богатството на фибри в ечемичените зърна може да има и ползи, но тяхното действие може да е неблагоприятно в някои случаи. Фибрите помагат за транспортирането на храната през храносмилателната система, но освен това пренасят и лекарствените вещества и пречат на организма да ги усвои. Затова е препоръчително ечемичени продукти да се приемат поне 1 час след приема на лекарства.

Тези неприятни последствия могат да настъпят при прекомерен прием.

 

Заключение

Ечемикът е богат източник на фибри и важни за тялото минерали. Заедно те участват в благоприятстването на костната система, контрола на кръвната захар и теглото. Може да се ползва както за храна, така и за питие.

 

Често задавани въпроси

С какво е полезен ечемикът?

Ечемикът има богато съдържание на фибри и минерали, които помагат на храносмилателната и кръвоносната системи.

Как може да се приема?

Въпреки че ечемикът е най-познат под формата на хляб, той може да се приема и като чай.

Какви са рисковете на приема на ечемик?

Прекомерният прием на ечемик може да доведе до подуване, а глутенът в него може да не понесе на някои хора.

 

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 07.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

8fd8f1091606e0bd67bdc2ca0d399c46?s=96&d=mm&r=g

Елица Николова е студент в специалност “Книгоиздаване” в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Интересите ѝ са в областта на здравословната кулинария, бялата козметика и пътуването.

Свързани публикации

Оставете коментар