Диабет и сексуална дисфункция – каква е връзката?

Обновена: 29.10.2024|
диабет и сексуална дисфункция

Диабетът е сред най-разпространените хронични заболявания в световен мащаб и принадлежи на групата от заболявания, които засягат начина, по който организмът използва и обработва глюкозата – основен източник на енергия за клетките.  Състоянието се характеризира със съвкупност от физиологични увреждания, сред които се нарежда еректилната дисфункция (ЕД) при мъжете и жените.

Лечението и контролирането на заболяването изисква многостранен подход, обединяващ както медицински, така и психологически интервенции.

Физиологичните и психически фактори при диабет и сексуална дисфункция при мъжете може да се дължат на някои основни признаци на диабета.

Съдови увреждания

Високите нива на кръвната захар (хипергликемия) водят до значителни увреждания на кръвоносните съдове и на нервите, от които е пряко зависима ерекцията. Въпросните увреждания нарушават нормалния кръвен поток и понижават сетивната чувствителност, което затруднява както постигането, така и поддържането на ерекция.

Хормонални промени

 

тестостерон. диабет и сексуална дисфункция

 

Връзката между диабет и сексуална дисфункция може да се дължи на нивата на тестостерон в организма на засегнатия, които са понижени при диабетици. Тестостеронът е хормонът в най-тясна връзка със сексуалното желание и функция при мъжете. Ниските нива на тестостерон допринасят за влошаването на общото здравословно състояние и обикновено водят до депресивни състояния, които допълнително влияят на сексуалното поведение.

Психологически фактори

При голяма част от диабетиците се забелязват извънредни нива на психологически стрес и тревожност, които са категорична предпоставка за възникването на различни сексуални проблеми.

Еректилната дисфункция сама по себе си може да провокира силно вътрешно напрежение при мъжете и задава порочен кръг между тревожни кризи и сексуални „провали“.

 

Диабет и сексуална дисфункция при жените

Докато при мъжете е категорично установена връзката между диабета и сексуалната дисфункция, при жените данните са малко по-несигурни.

Физиологични аспекти

Както при мъжете, така и при жените хипергликемията предпоставя увреждания на нервите и кръвоносните съдове, които понижават чувствителността и влажността във вагиналната област. По този начин сексуалното преживяване става неприятно, дори болезнено за жената и често води до пълна загуба на желание.

Хормонални и метаболитни фактори

 

менопауза и диабет и сексуална дисфункция

 

Диабетът е възможно значително да наруши хормоналния баланс при жените, особено след менопаузата. Настъпилият спад в нивата на естроген е ясен фактор за вагиналната сухота и отслабеното сексуално желание.

Психологически и социални аспекти

При жените може да се твърди, че социалните и психологическите фактори са от по-съществено значение за сексуалната дисфункция, отколкото самите физиологични изменения и нарушения, свързани със заболяването. Стресът, тревожността, депресията и понижената самооценка, неизбежно свързани с диабета, действат разрушително на сексуалната функция.

 

Общи фактори, допринасящи за диабет и сексуална дисфункция

Редица съпътстващи състояния, общи за диабетиците, също допринасят за сексуалната дисфункция както при мъжете, така и при жените.

Хипертония

Високото кръвно налягане е често срещано при страдащите от диабет и, увреждайки кръвоносните съдове, допринася за еректилната дисфункция при мъжете и проблемите със сексуалната възбуда при жените.

Затлъстяване и метаболитен синдром

Наднорменото тегло и метаболитният синдром са дължат както на инсулинова резистентност, така и на съдовите увреждания, които са недвусмислени фактори за възникването на нарушения в сексуалната функция на засегнатите.

Метаболитният синдром представлява съвкупност от здравословни неизправности в организма, които увеличават риска от диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания. Те включват:

  • Инсулинова резистентност. За да компенсира неспособността на клетките да обработят правилно инсулина, панкреасът започва да произвежда повишено количество от хормона, увеличавайки рязко нивата на кръвна захар в организма.
  • Абдоминално затлъстяване – излишни мазнини в областта на талията.
  • Хипертония – високо кръвно налягане.
  • Дислипидемия – извънредно високи нива на липиди в кръвта, включително високи нива на триглицериди и „лош“ холестерол, както и понижен „добър“ холестерол. Натрупването на липиди в артериите води до стесняване и запушване на кръвоносните съдове, повишавайки риска от атеросклероза и различни сърдечно-съдови заболявания.
  • Хронични възпаления.

 

Състоянието изисква комплексен подход, обединяващ медикаментозно лечение за регулирането на нивата на кръвната захар, холестерола и кръвното налягане, здравословна диета за понижаване на теглото и подобряване на инсулиновата чувствителност, състояща се от храни, богати на фибри ,и ограничен прием на захари и наситени мазнини.

Редовната физическа активност също е силно необходима, за да бъдат понижени дългосрочните рискове за здравето.

 

Управление на сексуалната дисфункция при диабетиците

Подобряването на сексуалното здраве при диабетиците изисква цялостен метод за лечение и регулиране на състоянието, който се състои от няколко ключови стратегии.

Регулиране на нивата на кръвната захар

 

диабет и сексуална дисфункция

 

За предотвратяване на усложнения, свързани с диабет и сексуална дисфункция, е от критична важност нивата на кръвната захар в организма да бъдат поддържани в норма. Подобряването на гликемичния контрол само би спомогнал за неутрализирането на съдовите и нервните увреждания в организма на диабетиците.

Здравословен начин на живот

Постоянната и качествена физическа активност, здравословното хранене и отказът от тютюнопушенето са строго препоръчителни за диабетиците, тъй като имат положително въздействие върху инсулиновата чувствителност и допринасят за намаляването на оксидативния стрес – ключов фактор за сексуалната дисфункция при диабетиците.

Психологическо здраве

Диабетът е състояние, което може да причини сериозни колебания и щети за общото психическо здраве на болния. Стресът, депресията и тревожността могат да бъдат овладяни с помощта на психотерапията, консултирането и подкрепата от социални групи, което, от своя страна, непременно ще се отрази на сексуалната функция.

Практики като йога, медитация и акупунктура могат да допринесат положително за постигането на сексуално удоволствие, повишавайки либидото и канализирайки сексуалния поток на енергия в тялото. Някои етерични масла и билкови добавки също могат да допринесат за възстановяването на нормалната сексуална функция.

Медикаментозна терапия

Не е изключено да се появи необходимост от медикаментозна терапия, за да бъдат овладяни рисковите прояви на заболяването. Приемът на силендафил, който е активната съставка в медикаменти като Виагра, може да бъде ефективен при лечението на еректилна дисфункция при мъжете с диабет.

Действието на силендафила е свързано с ензима фосфодиестераза тип 5 (или PDE5). Този ензим разгражда молекула цикличен гуанозин монофосфат ( цГМФ), която има водеща роля за отпускане на гладката мускулатура и разширяване на кръвоносните съдове, вклчително в пениса. Това разширяване позволява навлизане на повече кръв в съдовете и в еректилната тъкан, което е необходимо за постигане и поддържане на ерекция. Силденафилът инхибира (блокира) PDE5, като по този като по този начин удължава действието на цГМФ и улеснява поддържането на ерекция.

Важно е да се използва правилно, под лекарски контрол, защото е възможно да предизвика редица неприятни странични ефекти като главоболие, нарушено зрение, диспепсия и други.

При пациентите, приемащи нитрати, които увеличават нивата на цГМФ, силендафилът може да доведе до опасно ниско кръвно налягане. Състоянието се проявява със замайване, припадъци и дори съдов колапс.

За жените хормоналната терапия може да помогне за облекчаване на симптомите, свързани с вагинална сухота и хормонален дефицит. Локалната терапия с естроген под формата на вагинален пръстен, крем или таблетки има за цел да повиши еластичността на вагината, да ускори кръвообращението и да стимулира лубрикацията.

 

Заключение

 

диабет и сексуална дисфункция

 

Диабетът оказва сериозно влияние върху сексуалната функция както при мъжете, така и при жените. Физиологичните усложнения в организма се оказват основен фактор за еректилната дисфункция при мъжете, докато съпътстващите състоянието, страх и тревожност при жените водят до конфликти в сексуалния живот.

С подобряването на контрола върху диабета и усвояването на някои здравословни навици може значително да бъде понижен риска от възникването на сексуални проблеми.

 

Често задавани въпроси

Има ли връзка между диабет и сексуална дисфункция?

Рискът от еректилна дисфункция (ЕД) е значително повишен при мъжете, страдащи от диабет. Възможността за развитие на еректилна дисфункция при мъжете с диабет е три пъти по-висока, отколкото при здравите мъже. Съществуват изследвания, които доказват, че при жените, страдащи от диабет, рискът е относително по-висок, отколкото при тези без.

Защо се получава сексуална дисфункция при мъжете?

Физиологичните и психически фактори при диабет и сексуална дисфункция при мъжете може да се дължат на някои основни признаци на диабета като метаболитни и хормонални промени.

Защо се получава сексуална дисфункция при жените?

Докато при мъжете е категорично установена връзката между диабета и сексуалната дисфункция, при жените данните са малко по-несигурни. Вероятно се дължи на основни признаци на диабета, както и при мъжете.

Можем ли да облекчим състоянието?

С подобряването на контрола върху диабета и усвояването на някои здравословни навици може значително да бъде понижен риска от възникването на сексуални проблеми.

 

Категории: Здраве|Публикувана: 03.10.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

e913e2312bface0bab0388c61f949ad0?s=96&d=mm&r=g

Пенелопе Пенчева е автор на статии на тема здраве, пълноценно хранене и билкарство. Интересува се от естествени съставки в храненето и козметиката, като умело съчетава употребата им в подробни материали по темата.

Свързани публикации

Оставете коментар