Болести на потните жлези – защо потенето е важно?
Прекомерното потене може да бъде източник на притеснение и срам за множество хора. Важно е обаче да знаем, че подобен проблем може да се дължи на различни болести на потните жлези. Други опасни състояния, свързани с потенето, се характеризират с недостатъчно отделяне на пот, което е изключително рисково, особено във високо топлинна среда.
Функции и значение на потните жлези
Преди да преминем към разглеждане на различните болести на потните жлези, е добре да се спрем върху ролята на потните жлези.
Основната функция на потта е да охлажда тялото и да предотвратява прегаряне. Това е особено важно по време на тренировка или в гореща среда, но реално във всеки един момент тялото се нуждае от способността си за терморегулация.
Интересен факт е, че човешките потни жлези са силно развити в сравнение с тези при животните. Точно това позволява на хората да се адаптират към широк спектър от условия на околната среда, особено горещи и сухи региони.
Ако страдаме от болести на потните жлези, които се характеризират със затруднено или невъзможно произвеждане на пот, това застрашава живота ни. Когато тялото не може да разсее излишната топлина, то е изложено на сериозен риск от опасни състояния като топлинно изтощение и топлинен удар.
Друга роля на потните жлези (екринни и апокринни) е да поддържат здравето на кожата. Екринните са разпределени в по-голямата част от тялото. Те допринасят за хидратацията на кожата и поддържането на нейната бариерна функция. Освен това тя поддържа естествения pH баланс на кожата и осигурява киселата среда, необходима за потискане растежа на вредни бактерии и гъбички и намаляване риска от кожни инфекции. За това допринасят и антимикробните пептиди, като дермцидин, които се съдържат в потта.
Токсините, които се изхвърлят чрез потта, включват урея, амоняк и соли. Въпреки че бъбреците и черният дроб се справят с по-голямата част от детоксикацията, потните жлези осигуряват допълнителен път за елиминиране на малки количества от тези вещества.
Чрез изпотяване тялото регулира нивата на натрий, калий и други електролити. Този баланс е от решаващо значение за нервната функция, мускулната контракция и цялостната клетъчна функция.
Апокринните потни жлези, разположени в области като подмишниците и слабините, отделят по-гъста пот, която съдържа протеини, липиди и феромони. Въпреки че ролята на феромоните при хората е слабо разбрана, се смята, че те играят роля в социалната и сексуална комуникация и потенциално влияят върху привличането и други поведения.
Освен всичко разграждането на апокринната пот от кожни бактерии произвежда телесна миризма, която, въпреки че често се възприема негативно, може да носи важна социална и генетична информация.
Кои фактори влияят върху потенето?
Хората имат средно от два до четири милиона потни жлези, но количеството пот, което се освобождава от всяка жлеза, се определя от много фактори.
Известно е, че мъжете се потят повече от жените благодарение на тестостерона, за който се предполага, че подобрява реакцията на изпотяване.
Проучване, публикувано в списанието Experimental Physiology, установява, че при тренировка жените трябва да положат доста повече усилие от мъжете, за да започнат да се потят. Изследователите смятат, че това е вследствие на еволюцията и се дължи на факта, че те обикновено имат по-малко телесни течности от мъжете и могат да се дехидратират по-лесно. При тях слабото потене може да бъде стратегия за адаптация, която придава значение на оцеляването в гореща среда.
Генетиката, факторите на околната среда и възрастта също се отразяват. С възрастта например активността на потните жлези може да намалее. Дори изборът на облекло е от значение, тъй като носенето на дрехи от изкуствени материи, които не дишат добре, води до задържане на топлина и влага и съответно повишено изпотяване. Похапването на пикантни храни, консумацията на алкохол и кофеин, както и приемът на определени лекарства също могат да доведат до засилено потене.
Особено голямо е значението на физическото състояние и теглото на индивида за потенето.
Колкото по-тежък е един човек, толкова повече се увеличава скоростта на потоотделянето, защото организмът изразходва повече енергия, за да може да функционира и да охлади по-голямото количество телесна маса.
По-долу ще опишем здравословни проблеми или, с други думи, различни болести на потните жлези, които могат да повлияят на възможността на тялото да се поти.
Хиперхидроза (прекомерно изпотяване)
Хиперхидрозата е една от съществуващите болести на потните жлези, на която ще се спрем. Тя представлява медицинско състояние, което се характеризира с прекомерно изпотяване. Това състояние може значително да повлияе на качеството на живот на индивида, което води до физически дискомфорт, социална тревожност и емоционален стрес.
Хиперхидрозата може да бъде класифицирана в два основни типа:
- Първична. Тя е локализирана и обикновено засяга определени области на тялото като дланите, стъпалата, подмишниците, лицето и понякога главата. Обикновено започва в детството или юношеството и се предизвиква от емоционални стимули, стрес или топлина. Въпреки това може да се появи дори при ниски температури без очевидни задействания. Често има генетичен елемент в появата, като много хора съобщават за фамилна анамнеза за заболяването.
- Вторична. Засяга по-големи части от тялото или цялото тяло и най-често е резултат от основно медицинско състояние или е страничен ефект на определени лекарства. Състояния като хипертиреоидизъм, диабет, менопауза, инфекции или неврологични разстройства могат да доведат до тази форма на хиперхидроза. Появява се на всяка възраст, в зависимост от основната причина и изпотяването често е по-предсказуемо, свързано с основното заболяване или лекарството.
За лечение могат да се използват антиперспиранти или антихолинергици. Последните намаляват изпотяването, като блокират невротрансмитера, който стимулира потните жлези. Въпреки това могат да имат странични ефекти като сухота в устата, замъглено зрение и запек.
Инжекциите с ботокс могат временно да блокират нервите, които стимулират изпотяването. Това лечение е особено ефективно при хиперхидроза на подмишниците и може да продължи няколко месеца.
При тези болести на потните жлези е подходяща и електрическата стимулация, наречена йонофореза, при която чрез преминаване на лек електрически ток през вода и в кожата, може да се намали изпотяването на ръцете и краката. Необходими са редовни сесии за поддръжка.
В тежки случаи може да се извърши хирургичната процедура симпатектомия, за да се прережат нервите, отговорни за предизвикване на прекомерно изпотяване. Това обикновено се счита за последна мярка поради потенциални странични ефекти.
Хипохидроза (недостатъчно потене)
Друго заболяване, спадащо към болести на потните жлези, включва намалено изпотяване, което може да бъде локализирано или широко разпространено. Причинява се от частично увреждане на нервите, стареене, кожни заболявания, дехидратация или лекарства, които намаляват отделянето на пот.
Признаците включват намалено или липсващо изпотяване, повишена чувствителност към топлина, суха кожа и по-висок риск от прегряване. За лекуване са важни поддържане на хидратация, справяне с основните здравословни проблеми и контролиране на факторите на околната среда, за да се избегне прегряване.
Анхидроза (липса на потене)
Анхидрозата е една от най-сериозните и потенциално опасни болести на потните жлези. При нея те изобщо не функционират и липсва производство на пот. Това може да засегне определени области или цялото тяло.
Причините варират и могат да включват:
- Увреждане на нервите от състояния като диабет или наранявания на гръбначния мозък
- Кожни заболявания като псориазис или изгаряния
- Генетични заболявания като вродена нечувствителност към болка с анхидроза (CIPA)
- Определени лекарства, които блокират дейността на потните жлези
Симптомите на анхидроза включват непоносимост към топлина, при която хората не могат да се охладят ефективно, което води до прегряване, зачервяване на кожата и суха кожа. В тежки случаи това може да доведе до замаяност, припадък или топлинен удар.
Лечението се фокусира върху управлението на основната причина, използване на външни стратегии за охлаждане и избягване на излагане на топлина.
Милиария (топлинен обрив)
Като много болести на потните жлези и тази се дължи на запушване на потните канали, което причинява задържане на потта под кожата. Това води до обрив, характеризиращ се с малки червени или ясни подутини и усещане за сърбеж или боцкане.
Поддържането на кожата хладна и суха, използването на хладни компреси и избягването на тежки дрехи може да помогне. Тежките случаи може да изискват локално лечение.
Гноен хидраденит
Гноен хидраденит е хронично възпалително състояние на кожата. При него космените фоликули и близките апокринни жлези в области като подмишниците, слабините, задните части и под гърдите се възпаляват. Това причинява болезнени бучки.
Точната причина е неизвестна, въпреки че състоянието засяга приблизително 1% до 4% от населението. Смята се, че се дължи на комбинация от генетични, екологични и хормонални фактори.
Болест на Фокс-Фордайс
Това е рядко кожно заболяване, засягащо апокринните потни жлези. При него се появяват сърбящи папули с телесен цвят обикновено в областта на подмишниците, зърната или слабините.
Причината не е напълно изяснена, но може да се изразява в запушване на потните канали.
Бромхидроза
Изразява се в прекомерна или необичайна телесна миризма от потта, особено когато тя влезе в контакт с бактерии по кожата. Лошата хигиена, определени храни, метаболитни нарушения или хиперхидроза могат да допринесат за бромхидроза.
Подобрена хигиена, антибактериални сапуни, локални антибиотици или лечения за прекомерно изпотяване могат да помогнат за справяне със състоянието.
Заключение
Наличието на всякакви болести на потните жлези носи сериозни рискове за здравето, затова задължително състоянието трябва да бъде овладяно. Ролята на потенето е изключително важна, защото то служи за терморегулация и изхвърляне на токсини от тялото.
Често задавани въпроси
Кои са основните болести на потните жлези?
Основните болести на потните жлези са анхидроза (липсва отделяне на пот), хипохидроза (недостатъчно потене) и хиперхидрозата (прекомерно потене).
За какво служи потенето?
Потенето служи за регулиране на телесната температура и елиминиране на определени отпадъчни продукти. То има роля още в регулиране нивата на натрий, калий и други електролити – баланс, от който зависят нервната функция, мускулната контракция и цялостната клетъчна функция. Важно е и за здравето на кожата.
Кои фактори влияят върху потенето?
Генетика, пола възрастта, здравословното и физическото състояние на индивида, теглото, факторите на околната среда – всичко това се отразява върху възможността на тялото да се поти и количеството пот, което се отделя.
Източници
- Henning, MAS., Bouazzi, D., Jemec, GBE. Treatment of Hyperhidrosis: An Update. Am J Clin Dermatol. 2022 Sep
- Cleveland Clinic. Anhidrosis (Lack of Sweat)
- Wiley-Blackwell. "Men perspire, women glow: Men are more efficient at sweating, study finds." ScienceDaily. ScienceDaily, 8 October 2010.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
CIPA е вродена нечувствителност към болка и анхидроза, която ни показва колко е важна възможността да изпитваме болка.
Навлизаме в есенно-зимния период, когато настинките и вирусите се разпространяват бързо, а имунната система
Изпотяването е физиологичен механизъм, възникващ при повишена температура на околната среда, силни емоции, стрес,