Ботокс – какво трябва да знаем?
Използването на ботокс за подобряване на естетическия вид на кожата чрез премахване на бръчките и фините линии по лицето е една добре позната и утвърдена практика. Разбира се, той има не само козметични, но и медицински приложения – например инжекциите с ботокс са одобрени от Американската агенция по храните и лекарствата за лечение на хронични мигрени.
Повече за действието, употребите и страничните ефекти на ботокса, обясняваме в статията.
Ботоксът произлиза от бактериите Clostridium botulinum, които присъстват в много природни условия, включително почва, езера, гори и чревния тракт на бозайници и риби. Естествено срещащите се бактерии и спори C. botulinum обикновено са безвредни. Чак когато спорите се трансформират и клетъчната популация се увеличи, бактериите започват да произвеждат ботулинов токсин – смъртоносният невротоксин, отговорен за ботулизма.
Този токсин е едно от най-отровните известни вещества, затова само опитни специалисти имат лиценз да боравят с него.
Някои учени са изчислили, че 1 грам от кристална форма на токсина може да убие 1 милион души.
Изборът на добър здравен специалист, който да извърши инжектирането на ботокс, е изключително важен. Грешното поставяне може да доведе до нежелани странични ефекти и дори да застраши здравето ни, ако дозата не е добре премерена или условията, в които процедурата се извършва, са нестерилизирани.
Как действа ботоксът?
Ботоксът действа, като блокира освобождаването на ацетилхолин – невротрансмитер, отговорен за задействането на мускулните контракции. Чрез инхибиране на ацетилхолина, ботоксът причинява временна мускулна парализа или релаксация.
За какво се използва ботокс?
Както вече споменахме, приложенията на ботулиновия токсин не са само естетични, но и медицински.
Медицински употреби
Ботоксът се използва широко в медицината за третиране на различни проблеми, например:
- Хронична мигрена. Тази терапия работи най-добре за хора, които изпитват главоболие поне 15 дни от всеки месец.
- Мускулна спастичност като цервикална дистония (тежки мускулни спазми на врата), мускулна скованост в ръцете или краката и други форми на състоянието
- Прекомерно изпотяване (хиперхидроза)
- Свръхактивен пикочен мехур
- Кривогледство (страбизъм)
- Потрепвания или спазми на клепачите (блефароспазъм)
Козметични употреби
В козметичната индустрия ботоксът се използва най-често за справяне с признаците на стареене. Това става чрез намаляване появата на мимически бръчки и фини линии в различни области на лицето като:
- Вежди
- Чело
- Нос
- Очи
- Устни
- Брадичка
- Линия на челюстта
- Шия
Процедурата по инжектиране на ботокс
Преди да преминем към процедурата, трябва да направим консултация с дерматолог, пластичен хирург или невролог. По време на тази консултация, здравният специалист обикновено оценява нуждите на пациента, запознава се с лекарствата, които той приема, и неговата медицинска история. По този начин може да се прецени дали инжектирането на ботокс е безопасно. Обсъждат се очакваните резултати и потенциалните рискове, свързани с процедурата.
Преди преминаване към процедурата често се препоръчва избягване на лекарства, добавки, билки, които имат разреждащо кръвта действие. Въздържанието от алкохол и пушене поне 24 часа преди интервенцията също е важно. Причините за тези забрани са свързани с намаляване на риска от образуване на синини и поява на усложнения.
Как протича инжектирането на ботокс?
Процедурата започва с почистване на зоната за третиране, за да се избегнат инфекции. Специалистът може да маркира конкретните места за инжектиране върху кожата, за да подсигури точното поставяне на ботокса. Инжекциите обикновено не са много болезнени, но в някои случаи се прилага локална упойка или лед, за да изтръпне зоната и да се намали дискомфортът.
С помощта на много фина игла се инжектира малки количества ботокс в целевите мускули. Броят на инжекциите зависи от третираната зона и състоянието, което се лекува.
Процесът обикновено отнема само няколко минути, а за козметични процедури, като намаляване на бръчките по лицето, цялата процедура може да бъде завършена за около 10 до 30 минути.
Усещането за пациента не трябва да бъде болезнено – то се описва като леко щипане или ужилване на местата, където е инжектиран ботокса. Всяко незначително зачервяване, подуване или синини обикновено изчезва в рамките на няколко часа до няколко дни.
Последваща грижа
След процедурата се дават инструкции за последваща грижа, които пациентът трябва стриктно да спазва.
Един от съветите е третираните зони да не се търкат или масажират поне 24 часа, тъй като подобно действие може да причини разпространение на токсина в нежелани мускули.
Важно е пациентът да остане изправен най-малко четири часа след инжектирането, за да може ботоксът да се настани в целевите мускули. Освен това изтощителните упражнения трябва да бъдат избягвани за 24 часа, за да се намали рискът от синини и разпространение на токсина.
В зависимост от плана за лечение може да се насрочат последващи прегледи, за може лекарят да наблюдава пациента и да се увери, че няма незабавни нежелани реакции. По този начин специалистът може още да прецени дали лечението е ефективно и дали се налагат допълнителни процедури.
Кога става видим резултатът?
Резултатът от ботокса не е незабавен. Едва след няколко дни започват да се забелязват първите признаци на промяна. Крайният резултат обикновено е видим в рамките на една до две седмици. Тогава може да се прецени дали процедурата е постигнала целта си.
Ефектът на мускулна релаксация може да продължи от три до шест месеца, в зависимост от третираната зона и индивидуалния отговор. След това се налага повторно поставяне, ако пациентът желае отново да постигне този резултат.
Ботокс или дермални филъри?
Ботоксът и дермалните филъри предлагат подобни резултати, като и двете спомагат за намаляване на появата на мимически линии и бръчки. Разликата е, че ботоксът е направен от ботулинов токсин, докато дермалните филъри – от други естествени или синтетични материали, включително колаген, хиалуронова киселина или калциев хидроксилапатит.
Инжекциите с ботокс временно парализират мускулите, за да намалят бръчките, докато дермалните филъри добавят обем и помагат за задържане на влагата.
Консултацията със здравен специалист може да ни помогне да преценим коя от двете интервенции е подходяща за конкретния случай, като ни представи плюсовете и минусите на всяка от възможностите.
Странични ефекти
Познаването на противопоказанията и страничните ефекти е изключително важно, преди да се подложим на процедурата.
Противопоказания
Ботоксът е противопоказен при лица с определени състояния като например тези, които са алергични към някоя от съставките. Хората с нервно-мускулни заболявания като амиотрофична латерална склероза (АЛС) или миастения гравис може да са изложени на повишен риск от сериозни нежелани реакции. Също така не трябва да се прилага, ако има инфекция на планираното място на инжектиране.
Странични ефекти
В часовете и дните след поставяне на ботокс често има болка, зачервяване, синини или подуване на мястото на инжектиране, които обикновено отшумяват в рамките на няколко часа до няколко дни.
Въпреки че процедурата е безопасна, когато е извършена в правилните условия и от добър специалист, има някои странични реакции, които в редки случаи се появяват.
Някои хора обаче може да изпитат главоболие, особено при третиране на области като челото, и леки грипоподобни симптоми като умора, треска и мускулни болки малко след инжектирането. Възможни са също гадене и сухота в устата, макар и обикновено леки и временни.
При козметични приложения ботоксът може да причини увиснали клепачи или птоза, ако токсинът се разпространи в съседните мускули. Инжекциите около устата понякога могат да повлияят на мускулния баланс и да доведат до неравна усмивка. Поставянето на ботокс в челото може да накара едната вежда да се повдигне повече от другата.
Възможните нежелани ефекти при медицинска употреба се различават в зависимост от мястото на инжектиране и могат да бъдат:
- Мускулна слабост близо до мястото на инжектиране
- Временни затруднения в преглъщането и говора
- Замъглено или намалено зрение, двойно виждане
- В редки случаи респираторни проблеми
Възможни са алергични реакции, като симптомите варират от обрив или сърбеж на мястото на инжектиране до тежки реакции като анафилаксия, което изисква незабавна медицинска помощ.
В изключително редки случаи могат да се появят симптоми, наподобяващи ботулизъм, като мускулна слабост, проблеми с преглъщането и затруднено дишане, ако ботоксът се разпространи извън мястото на инжектиране. Това налага незабавна медицинска помощ. Освен това съществува риск от инфекция на мястото на инжектиране, ако не се спазват правилните стерилни техники.
Дългосрочните нежелани реакции могат да включват развитието на антитела срещу ботокс. С други думи, привикването с времето може да намали ефективността на процедурата. Възможни са също атрофия или изтъняване на третираните мускули при многократни инжекции.
Заключение
Корекциите с ботокс могат да повишат самочувствието ни, да ни накарат да се чувстваме по-красиви и да ни помогнат да поддържаме младежкия си вид. Още по-важно – процедурата успешно третира здравословни проблеми, за които други лечения не са били успешни. С нейна помощ можем да преборим болезнените мигрени, да се справим с мускулната спастичност, прекаленото изпотяване и свръхактивния пикочен мехур.
Процедурата включва инжектиране на малки количества от токсина в определени мускули с помощта на фина игла. Процесът обикновено отнема няколко минути и не изисква анестезия, въпреки че някои практикуващи могат да използват локална упойка, за да сведат до минимум дискомфорта.
Резултатите обикновено стават забележими в рамките на няколко дни до две седмици и могат да се задържат от три до шест месеца.
Често задавани въпроси
Как действа ботоксът?
Ботоксът действа, като блокира освобождаването на ацетилхолин – невротрансмитер, отговорен за задействането на мускулните контракции. Чрез инхибиране на ацетилхолина, ботоксът причинява временна мускулна парализа или релаксация.
За какво се използва ботокс?
Използван за естетически причини, ботоксът може да намали признаците на стареене в различни части на лицето. Като медицинско лечение той е полезен за справяне с мигрени, мускулна спастичност, прекаленото изпотяване и свръхактивен пикочен мехур.
След какво време се забелязват първите ефекти от ботокс?
Резултатът от ботокса не е незабавен. Едва след няколко дни започват да се забелязват първите признаци на промяна. Крайният резултат обикновено е видим в рамките на една до две седмици. Тогава може да се прецени дали процедурата е постигнала целта си.
Източници
- Witmanowski, H., Błochowiak, K. The whole truth about botulinum toxin - a review. Postepy Dermatol Alergol. 2020 Dec
- Cronkleton, E. Is Botox Poisonous? Here’s What You Need to Know, Reviewed by Joan Paul, MD, MPH, DTMH, Dermatology, Updated on May 23, 2023
- Cleveland Clinic. Botox (Botulinum Toxin), Last reviewed on 04/06/2022
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Преждевременно стареене на кожата е процес, който можем да предотвратим или поне забавим с правилна грижа.
В тази статия ще разгледаме кои са най-честите причини за подпухнали очи и кои са най-ефективните домашни рецепти за тях.
Появата на бръчки не е вредна за здравето. Няколко линии на лицето дори могат да му добавят характер. […]