Шатавари: употреби и 7 ползи от кралицата на билките
Младите стъбла на растението са деликатни и чупливи. По време на сезона на мусоните (юни-септември) то произвежда малки, деликатни, ароматни бели или бледожълти цветя. Те са подредени в съцветия – гроздове, които се простират на 2-4 см от стъблото.
Използваемата част на шатавари в аюрведичната медицина е коренът, който е горчиво-сладък. Плодовете, макар и по-рядко използвани, също притежават лечебни свойства. Те първоначално са малки зелени зрънца, които узряват до червен или лилаво-черен цвят.
Корените са грудки, растат в снопове, с гладка, месеста и вретеновидна структура. Освен това те съдържат сапонини, алкалоиди и други биоактивни съединения, които допринасят за техните адаптогенни и подмладяващи свойства.
За многото приложения на билката говори нейното име шатавари, което от санскрит може да се преведе като „тя, която притежава 100 съпрузи“ или като „лекуващ сто болести“.
Разпространение на шатавари
Растението процъфтява в добре дренирани песъчливи или глинести почви с умерено плодородие. Често се среща на надморска височина до 1500 метра над морското равнище. Роден е за Индия, Непал, Шри Ланка и Хималайския регион.
Шатавари умее да се адаптира добре към различни среди, от сухи скалисти райони до буйни тропически гори. Въпреки това тя се чувства най-добре в тропически и субтропичен климат.
Ползи и действия на билката
В народната медицина се смята, че шатавари може да действа като хранителен тоник, адаптоген, диуретик, афродизиак, слабително, обезболяващо, антидепресант и антиоксидант.
1. Антиоксидантни и противовъзпалителни свойства
Шатавари е богата на биоактивни съединения с антиоксидантни способности като например сапонини, флавоноиди и полифеноли. Те помагат за предотвратяване на увреждането на клетките от свободните радикали и се борят с оксидативния стрес, който се явява причина за най-различни болести.
Според проучване от 2004 г. в корена на билката е идентифициран нов антиоксидант, наречен рацемофуран. Открити са и два известни антиоксиданта – аспарагамин А и рацемозол.
Рацемофуранът, който се съдържа в шатавари, има и противовъзпалително действие. Смята се, че той инхибира възпалителните пътища, намалявайки отока и болката.
Тези свойства са свързани с ползи за повишаване на имунитета и цялостното здраве.
2. Подкрепа на женското здраве
Едно от най-известните предимства на растението е свързано с женското здраве.
Приемът на шатавари може да се отрази добре на дамите, тъй като действа като фитоестроген, който може да помогне за регулиране на хормоналните колебания по време на менструация, менопауза и следродилни периоди.
Често се използва за облекчаване на симптоми като горещи вълни, промени в настроението и нередовна менструация. Смята се, че шатавари поддържа плодовитостта и добрата функцията на яйчниците и подобрява здравето на матката.
Дори преводът „тя, която притежава 100 съпрузи“ говори за подмладяващия ефект на билката върху женските репродуктивни органи.
3. Облекчаване на кашлицата и респираторни ползи
Сокът от корена на билката е естествено средство за лекуване на кашлица в Западен Бенгал, Индия. Той предлага облекчение на състояния като астма, бронхит и хронична кашлица. Благодарение на своите противовъзпалителни свойства шатавари помага за намаляване на възпалението на дихателните пътища и подобрява въздушния поток.
Има и муколитичното действие, т.е. спомага за разреждането на слузта и улеснява нейното изхвърляне от дихателните пътища. При суха кашлица шатавари може да успокои раздразнената респираторна кашлица и да намали дразненето в гърлото.
4. Лечение на диария, язви и други храносмилателни проблеми
Шатавари предлага забележителни ползи за храносмилането, особено при облекчаване на стомашни проблеми като гастрит, киселинен рефлукс и лошо храносмилане. Наличните противовъзпалителни свойства успокояват стомашната лигавица и намаляват дразненето и възпалението.
Билката е популярен народен лек за диария, като помага за поддържане на балансирана чревна среда, регулиране на стомашните секреции и подобряване на храносмилането. Ценна е за справяне с язвите – рани в стомаха, тънките черва или хранопровода.
5. Диуретично действие
Проучване от 2010 г. подкрепя употребата на шатавари като диуретик в аюрведа. Според изследването около 3200 мг от билката имат диуретично действие, без да причиняват остри странични ефекти. Все пак са необходими повече изследвания върху хора, защото наличните са проведени върху плъхове.
Билката подпомага здравето на урината, стимулира бъбречната функция и подпомага премахването на излишните течности и токсини от тялото. Противовъзпалителните ефекти пък успокояват пикочните пътища и облекчават състояния като инфекции на пикочните пътища.
6. Лечение на камъни в бъбреците
Има данни, които предполагат, че корен на шатавари помага за предотвратяване на образуването на оксалатни камъни, които са основна причина за заболяването, известно като камъни в бъбреците.
Растението би могло да повиши концентрацията на магнезий в урината: нещо, за което се смята, че действа за предотвратяване образуването на кристали в урината.
Антиоксидантните съединения, които се съдържат, са от значение за предпазване на бъбреците от увреждане, причинено от оксидативен стрес, и подобряват тяхната функция.
7. Други предимства
Според някои изследвания шатавари може да помогне за поддържане на нивата на кръвната захар. Смята се, че нейните съединения стимулират производството на инсулин, въпреки че начините, по които това става, още не са ясни. По-доброто разбиране на този процес би могъл да доведе до разработване на нови лечения за все по-разпространеното заболяване диабет.
Друга интересна полза от билката е свързана с нейните антиейдж свойства. Вероятно те се дължат на сапонините, които защитават от увреждане на кожата вследствие свободни радикали: една от причините за образуване на бръчките. Растението е важно и за предотвратяване разграждането на колагена, който може да понижи еластичността на кожата.
Прием на шатавари
Шатавари може да се приема под формата на прах или таблети. В Аюрведа прахообразната форма е предпочитана, защото се смята, че при усещане на вкуса на билките се стартира храносмилателния процес и се изпращат сигнали към тялото да задейства своите поддържащи механизми.
Често шатавари на прах се приема със сок, топло мляко или масло гхи, за да се притъпи неприятния вкус. Разбира се, може и просто да се разтвори във вода. Би могло да се намери на пазара и специално гхи, направено с шатавари.
Таблетките са друг вариант, който е подходящ за хората, които търсят удобство и под никаква друга форма не харесват вкуса на билката.
Въпреки че не е установена точна препоръчителна доза, типичното количество шатавари за прием под формата на таблетки е 500 мг, до два пъти дневно.
В билковата медицина с цел предотвратяване на камъни в бъбреците се препоръчват 4-5 мл тинктура от корен на шатавари, три пъти дневно.
Ако приемащият билката предпочита чай, той се приготвя с 1 ч. л. стрит на прах корен на около 250 мл вода, два пъти дневно.
За да се гарантира безопасна употреба, се препоръчва да се започне с малки дози, за да се провери поносимостта на организма. Ако тялото реагира добре, може постепенно да се увеличи дозата.
Противопоказания
Въпреки че в повечето случаи шатавари се приема за безопасна, тя може да не е подходяща за всеки. Както при повечето билки, бременните и кърмещите жени трябва да бъдат внимателни и да преминат към употреба само след специална консултация с лекар.
При някои хора може да настъпи алергична реакция под формата на кожен обрив, ускорен пулс, сърбящи очи, подуване на лицето, устните или гърлото, затруднено дишане или световъртеж. При подобно изживяване, характеризиращо се с влошаващи се симптоми, незабавно трябва да се потърси лекарска помощ. Хората с алергии към аспержи или други растения от семейство Asparagaceae трябва да избягват прием на тази добавка.
Възможно е някои индивиди да изпитат храносмилателен дискомфорт след прием на шатавари. Това обикновено може да бъде отстранено след коригиране на дозата.
Трябва да се избягва прием на билката заедно с други диуретични лекарства. Тя би могла да взаимодейства също с медикаменти, които се използват за понижаване на кръвната захар и лекуване на диабет. В противен случай може да се увеличи рискът от хипогликемия.
Фитоестрогенните свойства, които имитират естрогена в тялото, могат да бъдат от полза за тези с хормонален дисбаланс, особено по време на менопаузата. Въпреки че някои изследвания показват, че фитоестрогените могат да са ценни за лечението на определени състояния като рак на гърдата, те могат да влошат други състояния като маточни фиброиди.
Способността на билката да имитира естрогена в тялото може да се отрази и на хормоналните терапии като например прием на орални контрацептиви или хормонозаместителна терапия.
При автоимунни заболявания също трябва да се внимава, защото шатавари има имуностимулиращи ефекти.
Заключение
Шатавари е една от почитаните билки в Аюрведа. Тя е особено позната като лечителка на женски проблеми, но може да помогне и при стомашни неразположения и респираторни състояния. Все пак е препоръчително да се направи предварителна консултация с лекар при наличие на каквито и да е специфични здравословни проблеми и чак след това да се премине към употреба.
Често задавани въпроси
Какво е шатавари?
Шатавари е многогодишно увивно растение с прави или извити шипове и игловидни листа. Принадлежи към семейство Asparagus и е познато още с имената див или индийски аспарагус.
Коя е използваемата част на шатавари?
Използваемата част на шатавари в аюрведичната медицина е коренът, който е горчиво-сладък.
Кои са антиоксидантите в билката?
Според проучване от 2004 г. в корена на шатавари е идентифициран нов антиоксидант, наречен рацемофуран. Открити са и два известни антиоксиданта - аспарагамин А и рацемозол.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
В статията разглеждаме какво представляват болестите според Аюрведа и какви са методите й на превенция и лечение.
Аюрведичната традиция се корени още от дълбока древност в културата на Индия и Непал, като от санскрит означава […]
Хормоните са от решаващо значение за правилното функциониране на организма. Те отговарят за предаването на съобщения между клетките […]