Асцит – причини, симптоми и лечение

Обновена: 23.01.2025|
Асцит.

Асцит е необичайно подуване на стомаха в резултат на натрупване на течност между коремните стени. Може да се появи по различни причини и изисква консултация с лекар. Обикновено е симптом на други заболявания, поради което медицинската помощ е необходима.

Състоянието не се появява при здрави хора и винаги трябва да се консултираме със специалист, ако наблюдаваме подобни изменения в тялото си. Често асцитът е лека форма, която се открива само на скенер. Изменения в здравословния статус обаче може да се открият с помощта на ежегодни профилактични изследвания.

 

Симптоми на асцит

 

асцит

 

Подуването на корема без обясними причини е първият и основен симптом на състоянието. Може обаче да се появи и съвкупност от други симптоми като например:

  • Подуване на глезените и стъпалата
  • Задъхване и трудно пълно вдишване
  • Храносмилателни смущения като болка, загуба на апетит, киселини и запек
  • Болка в гърба и кръста
  • Дискомфорт при седене
  • Чувство на тежест или пълнота
  • Умора и отпадналост

 

При постоянно подут корем без причина и поява на някои от тези симптоми е възможно да става дума именно за асцит. При повечето пациенти става въпрос за малко количество течност, но се наблюдават и случаи с над 1 литър натрупана течност.

При наличието на цироза черният дроб не функционира правилно. Това създава нарастващо напрежение в порталната вена – vena portae hepatis, което блокира преминаването на кръв от храносмилателната система към черния дроб. С това се натоварват и бъбреците, което им пречи да преработват и изхвърлят течностите от организма. Те се събират в коремната кухина, което води до характерното проявление на заболяването.

 

Рискови фактори

 

асцит

 

Най-често асцитът се появява в резултат на цироза. Около 50% от пациентите с това заболяване имат и асцит в първите 10 години след диагнозата, като повечето случаи на асцит като цяло са именно следствие от това чернодробно заболяване.

Други здравословни състояния, които може да са съпроводени с асцит, са:

  • Хепатит Б и Ц
  • Хронично затлъстяване
  • Рак в стомаха
  • Бъбречна и сърдечна недостатъчност
  • Заболяване на панкреаса
  • Туберкулоза
  • Висок холестерол
  • Диабет тип 2
  • Кисти на яйчниците

 

При някои хора асцитът се проявява като симптом на сърдечни проблеми, различни инфекции в тялото и в някои редки случаи – ракови заболявания.

 

Как се диагностицира?

При консултация с лекар се разглежда медицинската история на пациента и текущите симптоми. Правят се също кръвни изследвания. Допълнително средство за диагностика са различни по вид скенери, които да покажат състоянието на коремната кухина. Най-често се използва ехография, а при необходимост и компютърна томография, по-рядко магнитно-резонансна и позитронно-емисионна томографии.

Възможно е лекарят да назначи изследване, при което от коремната кухина се изтегля течност за анализ. Понякога тази процедура се извършва както с диагностична цел, така и за облекчаване на асцита. Прави се и изследване на албумина, тъй като високото ниво на този белтък в кръвта може да насочи лекарите към правилната диагноза.

Усложнения

Възможно е да се появят някои усложнения за здравето, в случай че асцитът и съпътстващите заболявания се оставят без лечение. Това може допълнително да влоши здравето и да намали шанса от успешно и трайно лечение.

Често се наблюдават:

  • Инфекции. Поради наличието на течност в коремната кухина, която не би трябвало да е там, може да се появи инфекция, наречена бактериален перитонит. В течността започват да се развиват бактерии, които са опасни за здравето ни. Симптомите включват температура и болка в стомаха. Лекува се със специфични за случая антибиотици.
  • Херния. Поради натрупването на течност е възможно органите да се разместят и да настъпи коремна херния, която също се нуждае от лекарска помощ.
  • Проблеми с храненето. Подуването на корема и натрупването на течност причиняват дискомфорт и болка. Това може да доведе до трудности при хранене и пиене на вода, което да причини дехидратация или недостатъчен прием на необходимите хранителни вещества.
  • Течност в белите дробове. В някои случаи се наблюдава асцит в комбинация с течност в белите дробове, което може да доведе до сериозни здравословни усложнения. Симптоми за това са трудно поемане на дъх, болка в гърдите, кашляне.
  • Бъбречна недостатъчност. Порталната вена не е директно свързана с бъбреците, но при чернодробни заболявания с асцит може да възникнат непоправими щети и върху отделителната система.

 

Предотвратяването на асцит и навременното лечение може да намали риска от появата на някои други сериозни заболявания.

 

Лечение на асцит

 

асцит

 

Основният метод за борба с асцита е лечение на основното заболяване, което причинява събирането на течност в коремната кухина. През това време обаче има някои специфични техники за намаляване на течността и облекчаване на симптомите.

Първите стъпки, които трябва да предприемем при борба с асцит, е значително намаляване на солта в храната ни, тъй като натриевият хлорид задържа вода в организма. За хората с това състояние се препоръчва не повече от 2 000-4 000 мг натрий на ден, което е равно на около 5 грама готварска сол (приблизително една равна чаена лъжичка). С помощта на диетолог може да се изготви подходяща диета за всеки пациент, за да може да я следва правилно и да подпомогне здравето си.

По време на лечението не се препоръчва прием на нестероидни противовъзпалителни медикаменти, тъй като те насърчават задържането на течности в организма.

Някои лекари предписват прием на диуретици, които да подпомогнат изхвърлянето на течност от тялото и по този начин да се намали количеството течност в коремната кухина. В по-сериозни случаи може да се приложат хирургически интервенции като например:

  • Стент в порталната вена, който да улесни кръвоснабдяването до черния дроб и косвено да подобри бъбречната функция.
  • Парацентеза – изтегляне на течност от корема с игла. Ако обаче се изтегли течността, но не се овладее основното заболяване, асцитът най-вероятно ще се завърне.
  • Трансплантация на черен дроб. В някои случаи щетите от цирозата са твърде големи и тялото не може да се възстанови самостоятелно. Поради това може да се изисква трансплантация.

 

При липса на лечение и дълготраен асцит черният дроб поема щети, които застрашават здравето на целия организъм. Затова се препоръчва да контролираме състоянието и да направим всичко възможно да намалим неговото проявление. Успешното лечение на асцит зависи изцяло от степента на увреждане на черния дроб и възможността да продължим живота си въпреки проблемите в този орган.

 

Може ли да се предотврати?

Тъй като основната причина за поява на асцит е цирозата, има начини да предотвратим това заболяване. Важно е да намалим употребата на алкохол, който е водеща причина за увреждане на черния дроб. Здравословното тегло и балансираната диета без голямо количество сол са практики, които поддържат цялото ни тяло здраво, като заедно с това предотвратяват асцит.

 

Заключение

 

асцит

 

Асцитът не е самостоятелно заболяване, а се появява като признак на други здравословни състояния и усложнения. Лекуването му е свързано с облекчаване на основното заболяване, като най-често това е цироза или друг вид увреждане на черния дроб.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява асцит?

Това е заболяване, при което голямо количество течност се събира в коремната кухина. Най-често е симптом на друго заболяване, като най-често е признак на цироза или други чернодробни проблеми. Може да се появи при пациенти с различен по вид хепатит, като и при някои генетични заболявания на черния дроб.

Защо се появява асцит?

Най-често асцитът се появява в резултат на цироза. Около 50% от пациентите с това заболяване имат и асцит в първите 10 години след диагнозата, като повечето случаи на асцит като цяло са именно следствие от това чернодробно заболяване.

Как може да се излекува?

Основният метод за борба с асцита е лечение на основното заболяване, което причинява събирането на течност в коремната кухина. През това време обаче има някои специфични техники за намаляване на течността и облекчаване на симптомите.

 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 23.01.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар