Какво е афтозен стоматит?

Обновена: 04.11.2024|
Афтозен стоматит.

С термина „стоматит“ се означава всяко възпаление на лигавиците на цялата устна кухина. Най-често срещаният вид е афтозен стоматит. Той носи наименованието си от големият брой афти, които се образуват по лигавицата на бузите и езика. Причината за заболяването не е точно определена.

То се характеризира с появата на болезнени язви в устата, които могат да затруднят храненето. Въпреки че може да бъде доста неприятен, афтозният стоматит обикновено не е опасен и симптомите отшумяват бързо.

Различаваме още херпетичен стоматит, чийто причинител е херпес симплекс, както и алергичен, катарален (възпалителен), травматичен, мигриращ и наследствен стоматит.

Съдържание

Какво е афтозен стоматит?

Афтозният стоматит е форма на възпаление на лигавицата на устната кухина, което се характеризира с появата на малки болезнени афти. Това състояние може да бъде класифицирано в три основни типа в зависимост от размера и тежестта на афтите.

 

 

Те могат да бъдат:

  • Малки афтозни язви. Това са най-често срещаният тип и са малки, обикновено под 1 см в диаметър. Те обикновено заздравяват без белези в рамките на една до две седмици.
  • Големи афтозни язви. По-големи и по-дълбоки от леките язви, заздравяването им може да отнеме до шест седмици и може да остави белези.
  • Херпетиформени афтозни язви. Те са по-редки и се състоят от множество малки рани, които могат да се слеят, за да образуват по-големи язви с неправилна форма. Наричат сехерпетиформни , защото изглеждат много подобни на херпес.

 

Херпетиформните язви обаче не се причиняват от вируса на Херпес симплекс.

 

Как протича заболяването?

Афтите са малки, кръгли или овални лезии с бял или жълт център и червена периферия, които могат да се появят по вътрешната страна на бузите, езика, небцето или устните. Обикновено се появяват внезапно и могат да бъдат много болезнени, като в някои случаи болката и дискомфортът могат да затруднят храненето и дъвкателния процес.

Първоначално са малки и бели или жълти на цвят, заобиколени от червен, възпален ръб. В тежките случаи язвите могат да се сливат и да образуват по-големи рани, което допълнително увеличава дискомфортът.

Болката обикновено е най-силна през първите няколко дни след появата на афтите и постепенно намалява, докато язвите не зараснат напълно. Процесът на оздравяване при малки афтозни язви обикновено отнема от 7 до 14 дни, като язвите зарастват без да оставят белези.

В случаите на рецидив симптомите могат да се появят отново след период на ремисия, като обикновено са по-леки и по-краткотрайни в сравнение с първоначалната инфекция.

 

Какво е херпетичен стоматит?

 

афтозен стоматит

 

Херпетичният стоматит е пряко свързан с инфекцията с херпес симплекс вирус тип 1 (HSV-1). Вирусът е силно заразен и се предава чрез директен контакт със заразена слюнка или кожни лезии.

Най-често заразяването се случва в ранна възраст при деца, които са изложени на контакт с вируса.

Веднъж попаднал в организма, вирусът остава там за цял живот, като се „скрива“ в нервните клетки и остава в латентно състояние. При определени условия като стрес, физическо изтощение, болест или хормонални промени вирусът може да се активира и да предизвика нови епизоди на язви в устата и лигавицата.

Първоначалната инфекция с херпес симплекс вирус обикновено се случва в ранното детство. Вирусът навлиза в тялото чрез контакт със заразена слюнка или чрез директен контакт с кожни лезии на заразен човек. Водещ симптом е болката. Появява се подутина, която бързо се изпълва с белезникав секрет, богат на вирусни частици. Засегнатата лигавица е силно зачервена и болезнена на натиск и докосване. Херпетичният стоматит е заразен и изисква своевременно лечение.

Честотата на рецидивите варира значително между различните хора и може да се повлияе от множество фактори, включително стрес, умора и хормонални промени. Други причини могат да бъдат:

  • Слаб имунитет. Херпетичният, както и афтозният стоматит може да бъде признак за отслабена имунна система.
  • Механични травми. Наранявания на лигавицата на устата като ухапвания на бузата или изгаряния от гореща храна също могат да са причина за появата на афти.
  • Недостиг на витамини и минерали. Дефицит на различни витамини, особено B12, фолиева киселина и желязо се наблюдава предимно при афтозен стоматит.

 

Тези фактори донякъде могат да бъдат контролирани от самите нас, което да понижи риска от появата на вируса.

 

Какви са методите на лечение?

Има няколко домашни средства, които могат да помогнат за облекчаване на болката и ускоряване на заздравяването на афти. Ето някои от най-често използваните природни методи за лечение.

Солен разтвор

Изплакването на устата със солен разтвор може да помогне за дезинфекция на язвите и облекчаване на болката. Солта има антисептични свойства, които могат да предотвратят инфекции и да ускорят заздравяването.

Смесете 1 чаена лъжичка сол в чаша топла вода и изплаквайте устата 3-4 пъти дневно.

Сода за хляб

Содата за хляб неутрализира киселинността в устата и може да намали възпалението и дразненето около язвите. Тя също така действа като антисептик и предотвратява разпространението на инфекции.

Смесете 1 чаена лъжичка сода за хляб с малко количество вода, за да се получи паста. Нанесете пастата върху афтите и оставете да подейства за няколко минути, след което изплакнете устата си с вода.

Алое вера

 

афтозен стоматит

 

Алое вера е известно със своите успокояващи и противовъзпалителни свойства. То може да облекчи болката и да ускори заздравяването на тъканите.

Нанасяйте чист гел от алое вера директно върху афтите 2-3 пъти дневно.

Масло от чаено дърво

Маслото от чаено дърво има силни антисептични и противогъбични свойства, които могат да помогнат за почистване на раните и предотвратяване на инфекции.

Разредете няколко капки масло от чаено дърво в малко количество вода и изплаквайте устата си с разтвора 2-3 пъти дневно.

Кубчета лед

Ледът може да помогне за намаляване на болката и възпалението, като временно облекчава симптомите.

Поставете кубче лед върху язвите и го оставете да се разтопи бавно в устата. Това може да облекчи болката и подуването.

Препоръки за превенция:

  • Избягвайте храни, които дразнят устната кухина като пикантни или кисели ястия.
  • Поддържайте добра устна хигиена, като използвате мека четка за зъби и избягвате грубо почистване на зъбите.
  • Опитайте се да намалите стреса, като използвате техники за релаксация, йога или медитация.
  • Уверете се, че приемате достатъчно витамини и минерали в диетата си, особено витамин B12, фолиева киселина и желязо.

Ако афтите са много болезнени, продължават дълго време или ако се появяват много често, е необходимо да се консултирате с лекар. Той може да предложи допълнителни лечения и да изключи други медицински състояния.

Медикаментозно лечение

 

лекарство за афтозен стоматит

 

Има някои фармацевтични продукти, които забързват лечението:

  • Антисептични гелове и кремове. Специализирани гелове и кремове, съдържащи антисептични съставки, могат да помогнат за намаляване на възпалението и облекчаване на болката. Те също така могат да предотвратят инфекцията на язвата.
  • Кортикостероидни препарати. Лекарства, съдържащи кортикостероиди, могат да бъдат предписани от лекар, за да се намали възпалението и болката. Те обикновено се използват при по-тежки случаи на афтозен стоматит.
  • Локални анестетици. Продукти, съдържащи локални анестетици, могат да се прилагат директно върху язвата, за да се облекчи болката.
  • Противовирусни препарати за локално приложение. С тях се овладяват херпетичните стоматити.

 

Тези средства могат значително да облекчат дискомфорта и болката.

 

Заключение

Афтозен стоматит е често срещано възпаление в устната лигавица, което се проявява чрез болезнени язви в устата. Херпетичният стоматит е инфекция,  причинена от херпес симплекс вирус тип 1. Симптомите на стоматит не бива да се пренебрегват, независимо че в много случаи заболяването се самоограничава.

Съществуват различни методи за управление на симптомите и намаляване на честотата на рецидивите при афтозен стоматит, включително антивирусни лекарства, обезболяващи средства и поддържаща грижа.

 

Често задавани въпроси

Какво е афтозен стоматит?

Афтозният стоматит се характеризира с поява на афти в устната кухина.

Какви са причините за появата на афтозен стоматит?

Причините за появата на афтозен стоматит включват стрес, недостиг на витамини, хранителни алергии, хормонални промени, травма на устната лигавица и автоимунни заболявания.

Какво е лечението?

Лечението на афтозния стоматит включва облекчаване на симптомите с антисептични и кортикостероидни препарати, домашни средства, промени в диетата и поддържане на добра устна хигиена.

Кога се налага консултация с лекар?

Консултация с лекар е необходима, ако симптомите на афтозен стоматит са много тежки, продължават дълго време или се повтарят често.

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 23.10.2024|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front
c388037f827d63bafd089b4a78f3d5f7?s=96&d=mm&r=g

Калина Петкова притежава специализирани познания в сферата на медицината, фармацията и ботаниката, като нейните интереси са насочени главно в холистичните методи на лечение, билколечението и астрологията.

Свързани публикации

Оставете коментар