Абсцес на зъб – начини за справяне

Обновена: 08.11.2024|
Абсцес на зъб.

Абсцес на зъб се появява при голям брой хора, като причините предимно са свързани с липсата на добра устна хигиена. Лечението при зъболекар е от изключителна важност. 

Самият абсцес на зъба представлява образувала се торбичка, пълна с гноен секрет. Може да се появи на различни места спрямо зъбите. Периапикален абсцес се получава в началото на корена на зъба, докато периодонтален абсцес наричаме появата на гноен абсцес в тъканите около зъба.

Периапикалният абсцес на зъба обикновено е причинен от нелекуван кариес, но може да се появи вследствие на травма или неправилно лекуване на зъб в миналото.

Обикновено процедурата включва изтегляне на гной от абсцес, за да се облекчи състоянието.

 

Основни симптоми

 

абсцес на зъба

 

Симптомите на абсцес на зъба са типични за зъбните инфекции и може да включват:

  • Силен зъбобол, съпроводен с пулсиране
  • Болка, дискомфорт и пулсиране в челюстта, ухото или врата
  • Болка и чувствителност при консумиране на топли или студени храни и напитки
  • Болка при дъвчене и отхапване
  • Повишена температура поради наличието на активна инфекция
  • Зачервяване и подуване на венците около засегнатия зъб
  • Подуване на лицето, бузата, врата, което може да доведе до затруднено дишане и трудност при преглъщане
  • Подути и чувствителни лимфни възли под челюстта и във врата
  • Лош дъх и неприятен вкус в устата

 

В случай че абсцес на зъба се спука без лекарска намеса, ще усетите намаляване на болката заедно с наличието на солена течност с лош вкус и мирис. Ако това се случи, не означава, че инфекцията е отминала и не трябва да отлагате прегледа при зъболекар.

 

Причини за развитие

Зъбният абсцес се получава, когато бактерии достигнат вътрешната част на зъба, наречена пулпа. Там се помещават нервните окончания и кръвоносните съдове, които подхранват зъба. Бактериите навлизат в пулпата поради новопоявил се кариес, счупване или спукване на зъба, както и при лошо поставяне на пломба или незадоволително запълване на дентални кухини от зъболекар.

Основни рискови фактори за появата на зъбен абсцес са:

  • Лоша устна хигиена. Препоръчва се да мием зъбите си сутрин и вечер, а ако е възможно и след всяко по-голямо хранене. Почистването на междузъбните пространства с конец или интрадентална четка също е важно за запазване на здравето на зъбите и устната кухина. Добрата устна хигиена може да предотврати появата на голям брой заболявания и усложнения.
  • Диета, богата на захар. Храните и напитките, съдържащи големи количества добавена захар, подпомагат увреждането и стимулират развитие на бактериите, които вредят на зъбите и венците. Голямото количество захар забързва създаването на кариеси и може да проправи път на бактериите към вътрешността на зъба.
  • Сухота в устата. За запазване на здравето на зъбите е нужно устната кухина да е достатъчно влажна. Причини за изсушаване на устната кухина може да е спане с отворена уста, дишане през устата, недостатъчна хидратация. Влажността в устната кухина намалява с напредване на възрастта, като може също да се влияе от някои медикаменти.

Ограничаването на рисковите фактори до минимум е чудесен начин да предотвратим появата на абсцес на зъба.

 

Как се поставя диагнозата?

 

абсцес на зъба

 

Начинът на диагностициране може да е различен в зависимост от мястото на абсцеса. В някои случаи зъболекарят може да го открие само с физически преглед, докато в други може да е нужна рентгенова снимка. С помощта на снимката зъболекарят може също да разгледа дали инфекцията се е разпространила и да предприеме подходяща терапия за лечение.

 

Лечение на абсцес на зъба

Препоръчва се абсцес на зъба да се лекува от зъболекар, тъй като инфекцията може да засегне важни органи в шията и главата, както и да подейства отрицателно на лимфните възли. Зъболекарят ще отвори зъба и ще източи секрета и събралата се течност. Обикновено след лекуване на абсцес се провежда ендодонтско, или кореново, лечение, при което се премахва пулпата на зъба и нервите. В някои случаи е възможно да се наложи пълно изваждане на зъба.

При наличие на болка по време на процедурата може да се наложи прилагане на местна упойка. С нейна помощ пациентът е спокоен и работата на зъболекаря се улеснява. 

Възможно е в областта на абсцеса да се постави лекарство или антибиотици за премахване на инфекцията. Неправилното лекуване на абсцеса и липсата на лечение могат да доведат до сериозни последствия за здравето, а в някои тежки случаи дори до фатален край.

За успешно лечение на абсцес на зъба са нужни около 1-2 седмици, но продължителността може да варира в зависимост от тежестта на инфекцията и прилаганата терапия.

 

Има ли народни лекове за абсцес на зъба?

 

абсцес на зъба

 

Съществуват някои билки, чрез които можем да намалим инфекцията и да облекчим болката. Домашните методи обаче не трябва да са заместител на професионалната помощ от зъболекар. Можем да прилагаме тези рецепти, докато чакаме момента, в който можем да отидем на зъболекар.

Изплакване със солена вода

Солената вода подпомага възстановяването и подобрява здравето на венците.

Направете разтвор от 1/2 ч. л. сол в 100 мл приятно топла вода. Жабурете устата, като наблягате на страната, от която се усеща болката и пулсирането. Може да повтаряте жабуренето по 3 пъти на ден за 2-3 минути.

Сода бикарбонат

Тя има антибактериални свойства и в резултат на това може да помогне за премахване на плаката. Някои хора я използват за профилактика на устната кухина. Имайте предвид, че содата е абразивна и може да нарани зъбния емайл при директна употреба върху зъба.

Направете разтвор от 1/2 ч. л. сол в 100 мл приятно топла вода. Жабурете устата, като наблягате на страната, от която се усеща болката и пулсирането. Може да повтаряте 3 пъти на ден по 5 минути.

Чай от сминдух

Тази билка е популярна по нашите ширини под формата на подправка. От растението обаче се прави и лечебен чай, който има антиоксидантни и антибактериални свойства, както и може да намали възпалението.

Направете чай, като смесите 1 ч. л. стрит сминдух в 250 мл вода. Оставете течността да се охлади. Напоете памучен тампон с охладения чай и приложете върху зъба, който боли. С чая от сминдух може да правите и промивки на устата.

Етерични масла

 

абсцес на зъба

 

Има някои етерични масла, които може да помогнат да се намали инфекцията, докато имаме възможност да посетим зъболекар. Важно за етеричните масла е да се смесят с базово масло. За облекчаване на абсцес на зъба смесете 5-8 капки от маслото в 20-30 мл носещо масло като кокосово или бадемово масло, масло от жожоба или друго по ваш избор.

Подходящи масла са:

  • Етерично масло от риган
  • Масло от карамфил
  • Етерично масло от мащерка
  • Масло от чаено дърво

 

С комбинираните масла напоете памучен тампон и наложете върху зъба.

 

Какви са възможните усложнения и как да ги избегнете

Абсцес на зъба не може да се излекува от само себе си без лекарска помощ. Както споменахме, при спукване на абсцеса може да се намали болката поради изтичане на част от гнойта, но инфекцията продължава. Тя може да засегне челюстта, главата, врата и синусите, като при разпространение на инфекцията може да се стигне и до животозастрашаващ сепсис.

При хора с отслабена имунна система инфекцията може да се разпространи по-бързо.

Единственият начин, по който можем да избегнем усложнения вследствие на абсцес на зъба, е като ходим редовно на зъболекар за профилактични прегледи и търсим незабавна помощ при болка и други симптоми. Ограничаването на рисковите фактори не само може да предотврати това състояние, но може и да намали интензитета, ако все пак се появи.

Ако инфекцията се разпространи в тялото, трябва да се консултираме и с лекар, който да ни предпише подходящо антибиотично лечение. 

Заключение

 

абсцес на зъба

 

Абсцес на зъба се появява при проблеми с целостта на зъба в комбинация с лоша устна хигиена. Абсцесът е инфекция, която може да засегне и други части на тялото и да има сериозни последици за здравето. Затова е важно навреме да се обърнем към зъболекар, ако усетим симптоми на абсцес и да не отлагаме лечението си.

 

Често задавани въпроси

Какво е абсцес на зъб и как се проявява?

Абсцесът на зъба е инфекция, която се намира най-често около зъбния корен. Причината за това са бактерии, които са навлезли в празните пространства на мъртви или увредени зъби. Обикновено симптомите са свързани с болка, пулсиране, чувствителност, зачервяване и други. Ако не се лекува, може да застраши общото здраве.

Защо се получава абсцес на зъба?

Абсцес се получава, когато бактерии достигнат вътрешната част на зъба, наречена пулпа. Там се помещават нервните окончания и кръвоносните съдове, които подхранват зъба. Бактерии могат да навлязат в пулпата поради новопоявил се кариес, счупване или спукване на зъба, както и при лошо поставяне на пломба или незадоволително запълване на дупки от зъболекар. 

Как се поставя диагнозата?

Начинът на диагностициране зависи от мястото на абсцеса. В някои случаи зъболекарят може да го открие само с физически преглед, докато в други може да е нужна рентгенова снимка. С помощта на снимката зъболекарят може също да разгледа дали инфекцията се е разпространила и да предприеме подходяща терапия за лечение. 

Как се лекува абсцес?

Препоръчва се абсцес на зъба да се лекува от зъболекар, тъй като инфекцията може да засегне важни органи в шията и главата, както и да подейства отрицателно на лимфните възли. Зъболекарят ще отвори зъба и ще източи секрета и събралата се течност.

Може ли да се получат усложнения?

Инфекцията може да засегне челюстта, главата, врата и синусите, като при разпространение на бактериалната инфекция може да се стигне и до животозастрашаващ сепсис. 

 

Категории: Здраве|Публикувана: 14.10.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
dr.vanya sh

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

4ff7ca7b8808dd2224958fe9d5bf28afa487e2dd07448e195917dd02b9eb797f?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар