Домашен препарат от билки за почистване и дезинфекция – 7 рецепти
Чували ли сте, че можем да използваме домашен препарат с билки за почистване на дома? В последно време обърнахме внимание на много аспекти от употребата на билките – като противовъзпалителни средства, при приготвянето на билкови мехлеми, при респираторни проблеми. Днес ще разгледаме как можем да включим употребата на билки в домашните препарати за дезинфекция.
Билките – помощници в дома, кухнята и здравето
Всеки кулинар държи в кухнята си поне няколко билки и подправки, с които добавя щипка вкус и аромат към всяко ястие. Билки използваме и в домашно приготвените мехлеми, които ни служат при третирането на различни кожни проблеми и мускулни болежки.
Повечето витамини и минерали, които приемаме, съдържат ценни билки в състава си. Изобщо приложението на тези дарове от природата е един дълъг списък, с който ние, малко по малко, желаем да запознаем и нашите читатели.
Кои са седемте билки, с които можем да приготвим домашен препарат за дезинфекция и почистване на дома, вижте в следващите редове.
-
Мента
Освен че има свеж аромат и с нея можем да си направим лятна напитка или топъл чай, ментата е и естествен пестицид. Смесете 1 ч. л. стрита мента с ½ ч. ч. лимонов сок и 1 ч. ч. вода и ще се сдобиете с чудесен и ароматен домашен препарат за почистване на стъкла. Той ще ви послужи и за дезинфекция на прозорците и ще предотврати насекоми като мухи, мравки и др. да влизат в дома ви.
-
Лавандула
Когато стане въпрос за ароматна терапия, много хора асоциират лавандулата с такъв тип есенции. Но с лавандула можете да си направите страхотен препарат за почистване на дома – смесете 10 до 12 капки лавандулово масло със сода за хляб и изчеткайте със сместа килимите. Освен че ще послужи като дезинфекция, този домашен препарат ще остави свежа и успокояваща миризма, която килимите ще излъчват в дома ви.
-
Евкалипт
Евкалиптовото масло има антивирусни и антибактериални свойства. Смесвайки 5-6 капки евкалиптово масло с масло от чаено дърво в литър вода, получаваме чудесен спрей за дезинфекция на банята. Ежедневно можем да го използваме за почистване на душа, мивката и останалите покрития в банята за чисти и свежи повърхности.
-
Карамфил
Карамфилът е известен като противогъбично и антисептично средство. Което го прави чудесна добавка към препарати за борба с плесени. Половин чаена лъжичка масло от карамфил, смесено в литър вода, ни дава чудесен спрей за третиране на мухъл и плесен. Необходимо е само да напръскаме плочките и да го оставим да действа няколко часа. След това е много по-лесно да премахнем неприятните петна.
След като сме почистили, напръскваме отново и оставяме да изсъхне. Така ще предотвратим скорошната поява на плесен отново.
-
Риган
Риганът е от онези билки, които придават уникален вкус и аромат на много любими ястия. Маслото от риган е също антимикробно средство, което може да убие норовируса, преди той да попадне в тялото ни. Макар, че не е ефективен колкото белината, риганът не е токсичен и няма вредни изпарения. Следващия път, когато си приготвяте домашен препарат за почистване, добавете и няколко капки от риганово масло за дезинфекция.
-
Дафинов лист
Известна сред кулинарите, тази подправка се намира в почти всяка кухня. Добавяме я към ястия за придаване на приятен аромат, но може да послужи и за отблъскване на насекоми в дома ни. За да предпазим дрехите си от молци и други подобни насекоми, е необходимо само да поставим по няколко дафинови листа върху рафтовете в шкафа или гардероба.
Ако имате дафинов лист в градината, можете да окачите клонче от него на вратата си.
-
Розмарин
Запасете се с пресни стръкчета розмарин, с които да си направите уникален спрей за почистване на дома. Поставете стръкове розмарин и няколко портокалови кори в буркан, пълен с бял оцет. Оставете го да преседи от 2 до 4 седмици. След това прецедете сместа и я разредете с равна част вода. Полученият домашен препрарат за дезинфекция ще ви помогне да поддържате повърхностите чисти и ухаещи на богати аромати.
Най-замърсените точки в дома ни
След като разгледахме с кои билки какви препарати за почистване можем да си подготвим, бихме искали да обърнем внимание и на най-замърсените точки във всеки дом, които имат нужда от редовно почистване и дезинфекция:
- Резервоарът на кафе-машината – в него има голяма вероятност да се развият дрожди и плесен. Можете да използвате разтвор с карамфил, с който да изварявате редовно резервоара.
- Дъската за рязане – дървена или пластмасова, в нея остава огромно количество бактерии, особено ако върху нея сте рязали месни продукти. Редовно изчетквайте с по-твърда четка, топла вода и сапун.
- Дистанционното на телевизора – особено, ако семейството ви е от няколко члена, дистанционното е предмет с множество бактерии. Използвайте разтвор с масло от евкалипт за почистване и редовна дезинфекция.
- Личния телефон – за него е ясно, тъй като той ни придружава навсякъде и го пипаме постоянно, понякога дори несъзнателно проверяваме часа или известия от социалните мрежи. За неговата дезинфекция също можете да използвате памуче, напоено с евкалиптов разтвор.
- Мивката – тъй като през нея минават всички употребявани съдове, измиваме и редица други предмети на чешмата, включително и ръцете си, мивките са едно от най-замърсените места в нашите домове. За нейното почистване и дезинфекция можете да използвате розмаринов разтвор, за да оставите и свеж аромат във вашата кухня и баня.
Богатствата на природата
Заобиколени сме от природни дарове, които, ако знаем как да използваме разумно, ще ни влязат в изключителна употреба – в грижата за дома, кулинарията и здравето. С огромното си разнообразие и полезни свойства, билките са част от илачите на човека векове наред. Те са и най-довереният лечител при много проблеми. При респираторни инфекции, като антивъзпалителни средства, при приготвянето на домашни илачи – имаме огромна гама за приложението им.
С настъпването на пролетта имаме идеалната възможност и сами да си отгледаме много от билките у дома. Изберете любимите си билки и им дайте живот в собствения си дом, за да са ви винаги под ръка – пресни и ароматни.
Често задавани въпроси
Защо да използваме домашни препарати от билки за почистване и дезинфекция?
Създаването на домашен билков препарат за почистване и дезинфекция включва използването на естествени съставки, известни със своите антибактериални, противогъбични и антивирусни свойства.
Мога ли да използвам всякакъв вид оцет за почистващия разтвор?
Белият оцет се препоръчва поради силното си съдържание на оцетна киселина, която е ефективна при убиване на бактерии и вируси.
Кои билки са най-подходящи за домашен препарат?
Розмаринът, мащерката и лавандулата са отличен избор поради техните естествени антибактериални и противогъбични свойства.
Мога ли да използвам етерични масла самостоятелно, без да добавям билки?
Да, само етеричните масла могат да се използват заради техните силни антибактериални, антивирусни и противогъбични свойства. Въпреки това билките добавят още естествени ползи.
Източници
- Akkuş, М., Akcay, C., Yalçin, M. "Antifungal and larvicidal effects of wood vinegar on wood-destroying fungi and insects", July, 2022
- Cox, S. D., Mann, C. M., Markham, J. L., Bell, H. C., Gustafson, J. E., Warmington, J. R., & Wyllie, S. G. "The mode of antimicrobial action of the essential oil of Melaleuca alternifolia (tea tree oil)", Journal of Applied Microbiology, 88(1), 170-175, 2000
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Евкалиптът е австралийско дърво с множество приложения и ползи за здравето.
Как да си приготвите натурална лавандулова вода и какви са приложенията и ползите, ще ви разкажем в тази статия.
Свежа и вкусна - любимата мента може да помогне за облекчаването на различни болки и неразположения