Лавандулова вода – ползи, приложение и рецепти

Обновена: 18.01.2024|
лавандулова вода, ползи, приложение и рецепта

Лечебните свойства на лавандулата са познати още от древността, като се споменават в персийски, арабски, индийски и тибетски медицински текстове.

В миналото лавандулата е почитана като свещена билка и е била често срещана в римските бани. Името й идва от латинския корен lavare, което означава „измивам“, като се е използвала както за пречистване на тялото, така и на духа.

Ароматната лавандулова вода има множество ползи, за които ще ви разкажем в тази статия.

 

Какво представлява лавандуловата вода?

Лавандуловата вода е флорална вода, която се извлича от растението Lavandula angustifolia. Това е многогодишно тревисто растение от семейство Устноцветни (Lamiaceae).

Лавандулата е известна с прекрасния си аромат и приятен лилав цвят, които действат успокояващо на нервната система. При вдишване, етеричните масла намаляват тревожността и допринасят за релаксацията.

При проблеми със съня, може да напръскате малко лавандулова вода върху възглавницата си, за да ви помогне да се отпуснете.

Освен това лавандулата често се използва за освежаване и придаване на аромат на различни лични вещи, като дрехи например, и е отлично природно инсектицидно средство при борбата с молците.

Може да използвате лавандулова вода също и като освежител за въздух или спрей за мебели.

Ще я откриете като съставка в много козметични продукти, сапуни, лосиони и миещи средства за тяло. Лосионите с лавандула хидратират кожата и осигуряват едно спокойно и релаксиращо усещане след къпане.

Като козметично средство, лавандуловата вода има изключителни ползи. Употребата й подобрява вида на кожата и я поддържа хидратирана и тонизирана.

 

Лавандулата в древността

 

лавандулова вода, ползи, приложение и рецепта

 

Една от най-ранните употреби на лавандулата е в Древен Египет, като има някои доказателства за използването й в процеса на мумифициране или като козметично средство на заможните египтяни.

Известно е, че египтяните са правили парфюми с лавандула, а в гробницата на Тутанкамон през 1922 г. са открити мехлеми от растението.

Дори след толкова години още се долавял ароматът й.

Нейните противовъзпалителни, антимикробни, обезболяващи и спазмолитични действия са били известни на древните и затова една от най-ранната й документирана употреба е била също и медицинска.

Диоскорид (гръцки военен лекар при римския император Нерон) изброява медицинските й употреби в своя труд De Materia Medica. Той твърдял, че консумацията й ще облекчи лошото храносмилане, болките в гърлото и главоболието.

Лавандуловото масло се използва от векове за почистване на рани и ускоряване на заздравяването им. Гръцките и римските армии са използвали лавандула за почистване и превързване на раните на войниците.

Древните гърци наричали лавандулата nardus, което идва от древния асирийский град Naarda. Лавандулата е една от свещените билки, използвани за приготвяне на светата есенция  „нард“, която се споменава в Библията в „Песен на Соломон“.

По времето на Голямата чума през 1665 г. се е смятало, че лавандулата предпазва от заразяване и за помага за излекуването на болните.

Лавандулата често е била окачена над вратите, като се е вярвало, че предпазва от зли духове, а по улиците на Лондон през деветнадесети век се е продавала като талисман, който привлича късмет.

Лавандуловият е един от най-старите парфюми, използвани в Англия, а през 1500 г. кралица Елизабет I използва растението и като го добавя в чая си за лечение на мигрена.

През следващите векове парфюмите придобиват все повече популярност, а лавандулата става предпочитано растение, както заради деликатния си аромат, така и заради естествените си лечебни свойства.

Лавандулата се завръща едва през последните десетилетия и става важна част от козметичната и парфюмерийната промишленост.

 

Приложение

Лавандулата често се използва в ароматерапията като успокояващо средство, също в медицината и козметиката, благодарение на многобройните си полезни действия. А също така в кулинарията, заради прекрасния си аромат.

Може да се използва:

  • За чай от лавандула
  • Като етерично масло
  • Под формата на лавандулов мед
  • Сушена лавандула
  • Лавандулова вода и др.

 

Как се добива?

Лавандулова вода се получава по време на процес на парна дестилация на лавандулови съцветия, при който се добива и лавандуловото масло.

Лавандулата, която се използва за дестилация, трябва да се събира, когато времето е сухо и няма вятър. Веднъж събрана, лавандулата бързо се добави в дестилатора, за да запази аромата си.

Количеството слънчева светлина, което лавандулата получава през седмиците преди дестилацията, също е много важно.

Най-доброто етерично масло се получава след горещ и сух сезон.

Много студеното време пречи на ценните естери да се развият. А именно на тях се дължи ароматът, тъй като лавандулата е средиземноморско растение, което обича да расте в изключително горещи и сухи условия.

Качеството на лавандуловата вода зависи и от времето на прибиране на цветята, като най-доброто време за тази дейност е между 10:00-16:00 ч. в началото на месец юли.

Българското лавандулово масло е високо ценено на световния пазар, а през 2012 г., България е най-големият производител, заедно с Франция.

 

Какви ползи има за кожата и тялото?

 

лавандулова вода, ползи, приложение и рецепта

 

Лавандуловата вода е идеален, натурален заместител на мицеларната вода или синтетичните тоници за лице. Тя е подходяща както за суха кожа, така и за склонна към омазняване кожа.

Против акне и кожни възпаления

Като противовъзпалително средство лавандуловата вода е много подходяща при акне, тъй като облекчава и успокоява кожата, намалявайки зачервяването. Същевременно се бори с раздразнението.

Благодарение на своите антисептични свойства може да успокои екземи, акне и подобни кожни зачервявания.

Заличава петната

Употребата на лавандулова вода като козметично средство подпомага регенерацията на увредените кожни клетки, заличава белезите и петната, като засилва растежа на кожните тъкани.

При изгаряния и ухапвания от насекоми

Лавандулова вода може да се използва и при леки порязвания и изгаряния, включително слънчево изгаряне.

Нейните антисептични свойства я правят подходяща и при ухапвания от насекоми и противовъзпалителните й свойства, намаляват сърбежа.

Натурален продукт за почистване на лице

Може да използвате лавандулова вода като почистващо и тонизиращо средство сутрин и вечер.

Тя хидратира кожата, като същевременно премахва всякакви остатъци от грим, поддържа я чиста и свежа след измиване. Също така подготвя лицето за последващо абсорбиране на продуктите за грижа за кожата във вашата рутина.

Свива размера на порите

Свръхпроизводството на себум се смесва с мъртвите кожни клетки и се натрупва под формата на мръсотия в порите, което в крайна сметка ги блокира и може да доведе до възпаление.

Тази вода интензивно ексфолира мъртвите кожни клетки, отпушва порите, придава сияен тен и стяга кожата.

 

Можем ли да си приготвим у дома и как?

Може да си приготвите лавандулова вода и у дома.

Необходими са ви:

  • Пресни или сушени стръкове лавандула
  • 100 мл вода
  • Стъклена бутилка със спрей

Начин на приготвяне:

  • Първо трябва да отстраните лавандуловите цветове от стеблата, като са ви нужни 2 супени лъжици.
  • Загрейте водата, докато заври и след това залейте внимателно лавандуловите цветове с вряла вода в неметална купа.
  • Покрийте купата и оставете цветовете да се накисват, като ги оставите за една нощ.
  • Прецедете с фина цедка пъпките и налейте водата в стъклена бутилката със спрей.

Съхранява се в хладилник. Ако искате водата от лавандула да има по-дълъг срок на годност, можете да прибавете хамамелис или водка.

 

Заключение

 

лавандулова вода, ползи, приложение и рецепта

 

Лавандула може да се отглежда както в градината, така и в саксия. Това е растение изисква малко грижи, така че трябва да го поливате само веднъж или два пъти седмично.

Нужна й е достатъчно слънчева светлина и добре дрениращата почва. Това са двете най-важните неща, които трябва да постигнете, за да отглеждате лавандула успешно, независимо дали я засаждате в градината или в саксия на балкона.

Освен множеството си полезни действия, лавандулата ще краси градината и дома ви, а опияняващият й аромат ще допринася за вашата психичната релаксация и спокойствие.

Какви са ползите от употребата на лавандулова вода?

Лавандуловата вода има освежаващ, почистващ, дезинфекциращ, ароматизиращ и успокояващ ефект, като действа тонизиращо и хидратиращо върху кожата.

Как се добива лавандуловата вода?

Лавандуловата вода се получава при процеса на дестилиране на лавандула, като продукт от дестилата още е и лавандуловото масло.

Как да си направим лавандулова вода вкъщи?

Оставете 100 мл вода да заври и я изсипете я върху 2 супени лъжици пресни или сушени цветове от лавандула в неметална купа. Покрийте купата и оставете на стайна температура поне докато изстине, най-добре до една нощ. Прецедете сместа с помощта на наистина фина цедка.

Категории: Билки, Здраве|Публикувана: 04.04.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Калина Петкова
Калина Петкова притежава специализирани познания в сферата на медицината, фармацията и ботаниката. Има интереси в холистичните методи на лечение, аюрведа и билколечението.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 18 януари 2024 в 00:00 | Публикувана: 4 април 2023 в 14:13 | Категория: Билки, Здраве