Какаото: 5 невероятни ползи за здравето от консумацията му

Обновена: 24.10.2024|
Bowls of cocoa beans and powder with broken chocolate pieces on color background

Най-известната употреба на какаото е в производството на шоколад. Най-хубавото е, че то притежава редица ползи за здравето, от които можем да се възползваме при неговата редовна консумация. Неслучайно испанците го наричат „черно злато“, а на латински означава „храна на боговете“.

Използванo е още в древността от цивилизацията на маите в Централна Америка. През 16 век пристига в Европа от испанските завоеватели и хората бързо откриват ползите му, защото се превръща в средство за подобряване на здравето. Ценните му качества са толкова високо оценени, че местни племена в Централна и Южна Америка го използват като валута. Днес сред най-големите производители в света са Кот д’Ивоар, заедно с Индонезия, Гана, Бразилия, Нигерия и Камерун.

 

Хранителна стойност на какаото

В какаото се съдържат важни съединения, които влияят изключително добре на здравето. Ползите са много и разнообразни. Сред тях са понижаването на високо кръвно налягане, понижаване на холестерола, затлъстяването и борба с диабета. Какаото влияе положително на хроничната умора и различните невродегенеративни заболявания. Защитното действие срещу невротоксичност е широко известно за всички и дори често го използваме като причина да си похапваме шоколад.

Дървото, което дава какао, расте в тропичен климат, а семената му се смилат фино и са нискомаслени. Зърната му са широко използвани и предпочитани, но освен тях какаовата кора и маслото са използвани от древни времена за лечение на различни заболявания на кожата, проблеми с червата и различни рани.

Какаото е богато на минерали като калий, фосфор, магнезий и калций. Съдържа различни витамини – В6, Е и К, фолат, тиамин и други. Добър източник е на натрий, желязо и цинк, които са добре известни полезни вещества за организма. Какаото успява да осигури на тялото енергия, протеини и диетични влакна, а съдържанието му на холестерол е нула. Не бива да пропускаме, че продуктът съдържа и кофеин.

 

Понижава кръвното налягане и влияе добре на организма

 

Набрани какаови плодове, готови за обработка и извличане на какаовите зърна. Подредени и селекетирани. Какаото.

 

Има множество проучвания за ползите на какаото. Според едно от тях се установява, че консумирането на храни, съдържащи какао, помага за понижаване на нивата на кръвно налягане. От резултатите става ясно, че пак благодарение на него се подобрява еластичността на кръвоносните съдове. Каква е причината за това? Благоприятното влияние се дължи на антиоксидантите в него, които стимулират производството на азотен оксид, помагащ за запазването на кръвоносните съдове и поддържане на здрава кръвоносна система.

Високата антиоксидантна активност е дори повече от тази на зеления и черния чай, както и на червеното вино. Всички те са причината за неутрализирането на свободните радикали в организма. Полифенолите с антиоксидантната си активност подобряват притока на кръв към мозъка, чрез което, според някои проучвания, се намалява риска от невродегенеративни заболявания.

Съдържанието на цинк пък помага за предпазване от оксидативен стрес, който е основна причина за ускореното стареене.

Подобрява сърдечно-съдовата система

От какаото се прави прах чрез раздробяването на какаовите зърна. Този прах е богат на вещества, които имат антиоксидантни свойства и помагат за предпазване на клетките от увреждане, като същевременно укрепват и сърцето. Благодарeние на неговото влияние могат да се предотвратяват кръвни съсиреци, водещи обикновено до инсулт и сърдечна недостатъчност.

Благоприятният ефект идва и с факта, че какаото влияе положително върху здравето, намалявайки кръвното налягане и подобряването на функцията на съдовете. Смята се, че честата, но малка консумация на шоколад с богат какаов вкус може да има защитна полза за сърцето.

Помага за регулиране на кръвната захар

 

Какаов прах, смялн от какаови зърна. Какаото - приготвяне от зърна на какаово дърво.

 

Както вече споменахме, какаото се използва под различни форми. Една от най-популярните е какаовият прах. Според американско проучване консумацията му е ефективен начин за подобряване на инсулиновата резистентност и метаболизмът на глюкозата. От своя страна, това помага за регулирането на нивата на кръвна захар в тялото. Изследването показва още, че при лечение на дългосрочни диабетни усложнения, какаото упражнява защитна антиоксидантна активност.

 

Какаото – много повече от едно любимо удоволствие

Стигнахме и до любимата ни полза от какаото. Консумацията му несъмнено показва антидепресантно въздействие върху някои физиологични процеси. То помага за подобряване на настроението, борба с депресията и продължително психическо натоварване. Какаото е чудесен начин за повишаване на чувството на задоволство, ако не прекаляваме с него. Той намалява нивата на стрес и подобрява спокойствието. Това е благодарение на повишаването на нивата на серотонин, което ни кара да прибягваме до него, когато сме потиснати и в мрачно настроение.

Доказано е, че какаовият прах оказва успокояващ ефект върху хората, страдащи от хронична умора. Неговите смекчаващи ефекти се дължат на освобождаването на невротрансмитери като серотонин, анандамид и фенилетиламин в мозъка. Те оказват защитно въздействие върху невронните клетки и помагат в борбата със синдрома на хроничната умора.

 

Какви странични ефекти могат да се появят от употребата на какао?

Консумацията на какао е безопасна за повечето хора. Но трябва да имаме предвид, че какаото съдържа кофеин и сродни химикали. Яденето на големи количества какао може да причини свързани с кофеина странични ефекти като нервност, повишено уриниране, безсъние и учестен пулс.

Предозирането с какао може да причини алергични кожни реакции, констипация, както и мигрена. Също така храносмилателни проблеми като гадене, чревен дискомфорт и газове. Консумирането на много какао може да увеличи риска от кървене и натъртване при хора с нарушения в кървенето. Отново кофеинът в какаото може да стане причина за неравномерен сърдечен ритъм – хората, които имат сърдечни заболявания, трябва да са по-внимателни.

Ако страдате от гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), също трябва да сте много внимателни с употребата на какао, тъй като то може да влоши симптомите. Същото важи и при синдром на раздразненото черво.

Ако е планирана хирургична интервенция е препоръчително да спрете консумацията на какао поне 2 седмици преди това.

 

Любим вкус с множество употреби

В световен мащаб какаото е изключително популярен и използван продукт за производство на шоколад и други сладки вкусотии. Какаовите зърна са печени, смлени и в зависимост от желания продукт се подслаждат и ароматизират.

Има различни видове шоколад, които се произвеждат от какаови зърна, включително неподсладен шоколад, натурален, млечен и бял. Какаовото масло се използва като заместител на желатина за подобряване на вкуса и аромата на храната.

Една от причините за това е лесното топене на какаовото масло и фактът, че осигурява гладък и кремав вкус.  Поради тази причина какаовото растително масло е добра растителна алтернатива за различни рецепти вместо желатина, който се получава от животински продукти.

 

Вижте някои идеи за рецепти с какао, като:

Кето брауни с лешников тахан

Нисковъглехидратен лава кейк

Кето трюфели

 

Приятен апетит!

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 23.05.2019|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

2f6b508a5c163717254545b21a5bcf51?s=96&d=mm&r=g

Станислава Йорданова е завършила журналистика във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет. Има стотици написани статии в сферата на здравословното хранене, физически упражнения, спорт и лайфстайл.

Свързани публикации

Един Коментар

  1. Ваня 24.05.2019 at 23:08 - Отговор

    Детето ми не пие мляко,но когато й направя студено мляко с какао и кафява захар много й харесва.Не съм сигурна за децата дали е добре да употребяват какао?

Оставете коментар