5 подправки, които можете да отглеждате у дома и през зимата

Обновена: 06.03.2024|
Чай от розмарин. Ароматерапия. Подправки в саксии - розмарин, мента - може да се отглеждат и през зимата.

Това, че времето е студено, не означава, че трябва да се откажете от отглеждането на пресни подправки у дома. Това трябва да бъде ваш приоритет 365 дни в годината, защото всички знаем, че техните вкусови и здравословни качества са много по-добри от тези на сушените и пакетирани подправки. Дори не ви трябва специално оборудване, достатъчно е да им осигурите много вода и слънчева светлина в рамките на поне 6 часа дневно и тогава няма значение дали навън вее и вали сняг. Ето и няколко предложения за издръжливи на всякакви условия и същевременно полезни подправки, които спокойно можете да отглеждате на кухненския прозорец целогодишно:

 

Розмарин

Розмаринът е една от многогодишните подправки, които са достатъчно издръжливи и на по-ниски температури. Сред предимствата му е и, че той цъфти през цялата година и е лесен за отглеждане, така че дори едно растение да умре, можете бързо да го замените с друго. Подправката се съчетава много добре с агнешко месо и остри аромати като чесъна. Полезен е при лечение на мигрена, храносмилателни проблеми и още много неразположения. Най-добре ще расте на прозорец с южно изложение. И, ако искате вашата кухня да ухае свежо през по-хладните дни, непременно поставете розмарин там, тъй като благодарение на острия си аромат тази подправка действа като естествен освежител за въздух!

 

Магданоз

Много хора подценяват магданоза, като част от често използваните подправки, но това не е правилно. Тази подправка е много по-издръжлива, отколкото си представяте, също както са и полезните й свойства. Можете да подсилите имунната си система, като ядете по две супени лъжици нарязан пресен магданоз всеки ден. Поръсете го върху салати или в края на готвенето като добавка към месни, макаронени или млечни ястия. В по-суровия (студен) климат магданозът се запазва, макар и под снежна покривка и расте, макар и бавно. При по-меки зими той ще продължи да расте и цъфти спокойно и на закрития балкон например, където е по-хладно. Винаги берете първо външните листа, за да удължите живота на растението. Както предполагате, магданозът също обича много слънце и ще расте много по-бавно на прозорец с източно или западно изложение.

 

Босилек

Подобно на магданоза, босилекът е също е сред най-популярните подправки в света. Интересно е, че всяка страна отглежда свой сорт босилек и разнообразието от рецепти и вкусове е почти безкрайно. Като започнем от Италия, където той е основната съставка в соса „песто“ и стигнем  чак до Тайланд, където спокойно си похапват салата от босилек. Подправката е богата на витамини К, А, калий и калций и помага за намаляване на възпалението и е особено ефективна при симптоми на артрит. Босилекът съдържа също много антиоксиданти, които могат да подпомогнат здравето на сърдечно-съдовата система и да инхибират растежа на лошите бактерии. Още за неговите ползи можете да научите тук. Един съвет – не купувайте готово растение, а посадете семена и отгледайте свое, така ще се сигурни, че ще бъде издръжливо и дълго ще се наслаждавате на полезните му свойства.

 

Мента

Маточината, билка против стрес

За къде сме без нея! Ако някога сте отглеждали мента, тогава знаете, че е много издръжлива и няма никакъв проблем да си расте през цялата зима. Както сме казвали неведнъж, богата е на витамин С и желязо, доказано намалява храносмилателните проблеми като синдрома на раздразненото черво поради своите антибактериални, противовъзпалителни и противогъбични свойства. С десетки ароматни сортове на разположение, бихте могли да си направите цяла градина от мента. Можете да използвате ароматните листенца за напитки, салати и десерти. За да го правите през цялата година обаче, поддържайте почвата влажна и им давайте умерена до силна светлина.

 

Мащерка

Мащерката е една от онези подправки, която може да добави чудесен вкус на вашите ястия благодарение на леките си лимонови нотки. Особено много тази подправка подхожда на свинското и на печива като гювечи и яхнии. Можете да я използвате и като добавка към салатни дресинги. Разбира се, мащерката се е доказала и с лечебните си свойства. Тя може да намали възпалението и свиването на дихателните пътища, причинени от белодробни заболявания. Мащерката е също отличен антиоксидант и тоник, поддържащ нормалните функции на организма, изграждайки имунната система и противодействайки на ефекта на стареенето. Повече за полезните й качества като билка, можете да разберете тук. Растението ще оцелее и през зимата, въпреки че ще има по-малък растеж. Можете да отгледате мащерка на закрито чрез семена или чрез вкореняване на част от друго растение.

 

Полезни съвети при отглеждането

И накрая няколко полезни съвета, които важат за отглеждането на всички гореизброени подправки. Изберете саксии с диаметър минимум 20 см, които имат дренажни отвори и са достатъчно дълбоки, за да се развият нормално корените на растенията. Използвайте обикновена саксийна почва. Подправките не понасят преполиването, така че внимавайте да не остава вода в чинийките под саксиите. Същевременно ежедневно проверявайте нивата на влажност на почвата, защото тя не трябва и да изсъхва напълно. По принцип трябва да се поливат само един или два пъти седмично през зимата, за предпочитане сутрин.

При прибиране на реколтата събирайте малки количества наведнъж и винаги оставяйте две точки на растеж върху клонката. Макар и тези подправки да растат през цялата зима, растежът ще бъде по-малък и има опасност да останете без любимите си подправки, ако берете от тях прекалено много и често.

 

Автор: Кристина Тонева

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 13.02.2020|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 6 март 2024 в 15:42 | Публикувана: 13 февруари 2020 в 11:13 | Категория: Хранене и видове храни