5 билки за имунитет, с които да подсилим тялото през есента

Обновена: 11.03.2024|
билки за имунитет. Чай от мащерка със стръкчета от прясна мащерка около него. Поднесен в бял сервиз.

Въпреки че дните все още са сравнително дълги и топли, астрономическата есен вече е тук. Метеорологичните условия по това време са наистина непредсказуеми и няма как резките промени във времето да не ни се отразят. За щастие можем  и в този случай да се обърнем към природата. Днес ще си поговорим за използването на билки за имунитет, които да улеснят организма в прехода между по-топлите и по-хладните месеци. Колкото повече подкрепяме здравето с подходящи билки, толкова по-лесно и безпроблемно ще посрещнем есента, при това със силен организъм.

 

  1. Билки за имунитет: Глог

При всякакъв вид сезонна промяна емоциите обикновено се засилват и можем да започнем да се чувстваме по-напрегнати от нормалното. Глогът е ценна билка, която може да ви помогне в прехода от лятото към есента чрез укрепване на сърдечно-съдовата система и успокояване на емоционалното състояние. Телата ни реагират на настъпването на по-студено време чрез един вид стрес, свивайки и опъвайки мускулите, за да се затоплят. По-студеното време също може да повиши кръвното налягане и съсирването на кръвта. Глогът може да спомогне за укрепването на самите сърдечни мускули и да увеличи притока на кръв към сърцето, без да повишава кръвното налягане. Можете да използвате листа, цветове или плодове от глог като ежедневен тонизиращ чай или тинктура. Плодовете от глог също могат да се превърнат в чудесен конфитюр. Така ще се предпазите и от есенната депресия, която често наляга по-емоционалните натури.

Най-предпочитан е чаят от червен глог, за него са ви необходими:

  • 2 с. л. плодове от червен глог
  • 2 ч. ч. гореща вода
  • 1 ч. л. стевиола с ванилия
  • Резенче лимон по избор

Важно е да варите чая поне 15 мин. Сервирайте го горещ.

 

  1. Джинджифил

 

Билки за имунитет. Продукти за енергизиращ шот с джинджифил

 

Първите студени дни на есента могат да дойдат като шок за нашето тяло след дългите, топли дни през лятото. Джинджифилът обикновено се използва като основен стимулатор на кръвообращението, за да помогне на кръвта да се движи правилно в тялото, което казахме, че е особено важно в такива преходни периоди. Той помага и за затоплянето на тялото отвътре и изчистване на всякакви патогени, което го прави пръв помощник при първи симптоми на настинка и грип. Внезапните температурни спадове ни карат да прекарваме повече време на закрито и да помагаме на простудните вируси да се размножават. Джинджифилът оказва подкрепа тук, като стимулира имунната система и отблъсква вирусите. Чаят от джинджифил и джинджифиловият сироп са чудесна здравословна идея, която да включите в ежедневието си по време на прехода към по-хладните месеци.

Още за полезните свойства на джинджифила прочетете в статията, посветена на него в блога ни. Междувременно ето с какво да си приготвите най-простата рецепта за чай с джинджифил:

  • Сок от половин лимон
  • Корен джинджифил
  • 1 чаша вода (250 мл.)
  • Стевиола (по желание)
chrevno 400
gluco sulf 600
chrevno 400
gluco sulf 600

Загрейте водата и точно преди да кипне, сложете в нея джинджифила. Варете на тих огън за няколко минути, преди да свалите съда от котлона и да добавите лимоновия сок. Разбъркайте добре. Добавете малко стевиола по желание. Препоръчително е да консумирате преди хранене.

 

  1. Билки за имунитет: Репей

Коренът от репей се използва от векове в холистичната медицина за лечение на различни състояния. Традиционно най-често влиза в употреба като диуретик и средство за подпомагане на храносмилането, но с времето се откриват множество потенциални приложения и ползи за здравето. Тъй като коренът от репей е с горчив вкус, той стимулира потока на храносмилателните сокове, за да подпомогне гладкото храносмилане и изхождането.

Напоследък репеят се счита и за алтернативна билка, която подпомага черния дроб и кожата. Всичко това ще помогне да върнете тялото в състояние на балансирано здраве, което често е разклатено в преходните сезони. Някои от основните показатели за системен дисбаланс са именно кожните проблеми. Включването на корен от репей в ежедневната диета е чудесен начин да се справите с тези проблеми и да изчистите организма си като цяло.

Тъй като коренът от репей по принцип се събира през есента, можете да си приготвяте чай и от пресен репей за още по-добри резултати. 1 чаена лъжица ситно нарязан корен от репей се вари около 10 минути в 500 мл вода. След като изстине се прецежда. Пие се 3-4 пъти дневно по една чаша.

 

  1. Тулси (свещен босилек)

 

Билки за имунитет. Артишок за отслабване. Жена в кухня, която налива чай от чайник. Бял чай за силен имунитет. Бял чай за отслабване.Билки за отслабване.

 

Тъй като по-студеното време може да подтикне стресовата реакция на нашето тяло да се увеличи, използването на леки адаптогени като тулси или още известен като „свещен босилек“, може да бъде изключително полезно. Адаптогенните билки помагат да се поддържа здравословна реакция на стрес чрез балансиране на различни процеси в тялото. Тулси най-добре работи ръка за ръка с други възстановяващи билки, за да ни помогне да се справим с предизвикателствата, които носят сезонните промени. Мекото охлаждащо действие на билката може да помогне за облекчаване на температура. Използването на свещения босилек като тинктура също ще ви позволи да се възползвате максимално от неговите ободряващи жизненоважни стимулиращи свойства.

При настинка, кашлица и запушен нос през есента най-добрата рецепта за чай е:

  • 1/4 ч. л. тулси
  • 1/4 ч. л. сух джинджифил
  • 1/4 ч. л. канела
  • Чаена чаша гореща вода

Смесете съставките и направете запарка. Препоръчително е да се пият 2-3 чаши на ден до облекчаване на симптомите.

 

  1. Билки за имунитет: Златен корен (родиола)

Златният корен е друга адаптогенна билка, която помага в борбата със стреса и се бори с още един много важен проблем, с който се сблъскваме в преходните сезони – косопада.

Стресът има катаболен ефект върху тялото, като го кара да използва хранителни вещества само за най-необходимите функции, за да оцелее. Тъй като растежът на косата не е най-важният приоритет, хранителните вещества ще бъдат насочени към по-необходими функции, което води до отслабване на косата и косопад.

Използвайте ежедневно добавка или чай, за да предотвратите този ефект. Най-добре е да приемате златен корен сутрин за максимални резултати. Така ще подобрите настроението си през деня, защото билката увеличава синтеза на серотонина –  хормонът на щастието и на допамина – невротрансмитерът, който влияе върху центровете на удоволствието в мозъка.

Чаят от златен корен безспорно е по-евтиният вариант и се приготвя доста лесно. Нуждаете се само от 1 с. л. листа златен корен (пресни или сушени) и чаша вода. Оставете да заврят. Когато водата започне да кипва, изключете котлона, покрийте и оставете да престои 3 мин. Прецедете и консумирайте с удоволствие.

С билкови съюзници като тези, тялото ви няма да се пречупи пред предизвикателствата на преходния сезон. Важното е да ги включите в рутината си, а ако търсите още начини да засилите имунитета си през есента, можете да почерпите идеи в тази статията Как да засилим имунитета си на прага на есента. Бъдете здрави!

Категории: Билки и чайове|Публикувана: 22.10.2020|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

14634b84e9917b0c4e510b76dd2c8d41?s=96&d=mm&r=g

Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Свързани публикации

Оставете коментар