Ще допуснем ли затлъстяването да превземе света?

Обновена: 07.03.2024|
Индекс на телесната маса. Синдром на Пикуик и затлъстяване. Затлъстяването. Грешки при кето хранене.

Факт е, че SARS-Cov-2, причинителят на COVID-19, доведе до нова реалност, част от която е и проблемът със затлъстяването. Сред характерните особености на новото ни ежедневие са: настъпилото социално и физическо изолиране; затварянето на фитнес залите; безпрецедентните ограничения в областта на спортните прояви, движението по пътищата, туризма. Всичко това се отрази негативно върху телесното тегло на огромен брой хора. Така че, наред с коронавирусната зараза, вероятно ще ни застигне и друга беда – пандемия от болестно затлъстяване. До 2030-та година близо 700 милиона души на земята ще имат този проблем, прогнозират специалисти на Световната здравна организация (СЗО).

По време на виртуална среща през октомври 2020-та година, експерти представят тревожни данни – хората, които са затормозени от затлъстяване и едновременно са поразени от SARS-Cov-2, прекарват много тежко инфекцията. Това е установено при близо две трети от пациентите, засегнати от COVID-19, сочи доклад на Националния одитно-изследователски център във Великобритания. Според проучвания на същия център, 63 на сто от лекуваните в интензивните отделения на болниците в Обединеното кралство страдат от наднормено телесно тегло или затлъстяване. Излишните килограми са затруднили терапията на COVID-19, възпрепятствайки в значителна степен движенията на диафрагмата и нормалното функциониране на белите дробове, задълбочили са кислородния недостиг и са довели до увреждане на други органи.

 

Какво може да се направи, за да се предотврати затлъстяването?

Още през март 2020 година Британската асоциация на диетолозите разпространи препоръки за хранене по време на коронавирусната пандемия. Те са всъщност поредното потвърждение на правилата за разнообразен и балансиран прием на необходимите нутриенти (хранителни съставки). Те гарантират нормално функциониране на имунната защита и всички останали системи в човешкото тяло.

Европейският орган по безопасност на храните също постави акцент върху научно доказаните, полезни за здравето, действия на редица вещества, приемани с ястия и напитки, като: цинк, селен, мед, желязо и други микроелементи, както и витамините – С, А, D и група В, особено В6 и В12. 

zink 400
zink 600
zink 400
zink 600

Естествено, препоръките за правилно хранене се отнасят и за хората с различна степен на напълняване. Но към тях има допълнително изискване – да организират хранителния си режим по начин, който постепенно да ги води към нормализиране на телесното тегло. За целта не е нужно да скачат от диета на диета. Методът „проба–грешка“ само влошава положението и излишните килограми стават все повече. Необходими са постоянство и последователност.

 

Изградете си стил на хранене

 

Затлъстяването. Преяждане по празниците. Жена, която гледа броколи и избира здравословен режим за отслабване. Ранната вечеря.

 

Разумният подход към ястията не означава постоянно лишаване от лакомства и усещане за дискомфорт, а всекидневно удоволствие от доставените на организма полезни вещества. Резултатните диети се доближават много до здравословното хранене. В тях обаче някои съставки могат за известно време да се заменят с продукти, подходящи за нормализиране на теглото. Например, на повечето хора добре действат фибрите, които в стомаха увеличават обема си от 7 до 40 пъти. Приети с чаша топла вода, 30 минути преди хранене, те създават чувство за ситост. Добре е водата да не бъде гореща и да се пие винаги, щом се появи желание за сядане до трапеза. Приятно затоплената напитка има свойството да потиска апетита.

Много важно е ястията да бъдат чисти – без химични и биологични замърсители. От значение са тяхното поднасяне и мястото, където се консумират. Едва ли някой ще отрече, че удоволствието при хапване на десерт, с подходящи прибори от порцеланова купа, е по-голямо от усещането при поглъщане на сладкиш от пластмасова опаковка. Забравете за бързото хапване, закуските в движение или по време на работа, за да предотвратите затлъстяването.

Не допускайте хранене пред телевизора, когато съобщават новините. Ако се нервирате, ще приемете повече калории. Прогонете всички лоши мисли преди да консумирате нещо. Така ще увеличите своето наслаждение от здравословните ястия. Дъвчете продължително, за да запазите стомаха си здрав и да се задоволите с по-малко хапки. При хората, склонни към напълняване, чест проблем е закъснелият сигнал за насищане, който тръгва от стомаха към мозъка. Това може да се избегне, когато всяка хапка се дъвче по 20-30 пъти.

Ако тези начини на хранене съчетаете с физическа активност, съответна за възрастта и здравословното ви състояние, със сигурност ще се радвате на нормално тегло и приятен външен вид. И най-важното – ще избегнете неприятните последици от затлъстяването.

 

Как да преборим затлъстяването с движение?

Движението е необходимо и възможно, дори в условията на пандемия и продължителен престой у дома, при ограничено пространство и липса на специално спортно оборудване. Експерти на СЗО препоръчват да се отделят седмично по 150 минути за умерено физическо натоварване или по 75 минути за активна физическа дейност, или за комбинации от умерени и енергични действия.

 

  • Правете си малки, активни почивки през целия ден

Кратките раздвижвания (дори само ставането от стола, на който седите или една обиколка на масата) подпомагат физическата активност през седмицата. Може да изпълнявате елементарни упражнения за раздвижване след сън. Постарайте се да тонизирате основните си групи мускули: на шията, гърдите, раменете, гърба, мишниците, предмишниците, корема, седалището, бедрата, подбедриците и пръстите.

Възползвайте се от сегашните онлайн предложения за тонус. Много от тях са безплатни и напълно достъпни през Интернет. При липса на опит в областта на гимнастиката, бъдете внимателни и се съобразявайте с възможностите на собствения си организъм. Започнете с леки упражнения за начинаещи и след като усетите благотворния им ефект, плавно преминете към натоварвания за трениращи от средно ниво, а по-късно и за напреднали.

 

  • Разхождайте се

Дори в малките жилищни пространства обикалянето на стаите, балкона и коридора, или движението на място може да повиши вашия тонус. Не се заседявайте пред компютъра. На всеки 30 минути ставайте от стола си. Ако някой ви потърси по мобилния телефон, отговорете му в изправено положение, вместо да седите. Движете из къщата, докато тече разговора.

След всяко хранене си организирайте кратка разходка. Така ще подобрите храносмилането и активността си и едновременно с това ще изпитате по-голяма удовлетвореност. Ако решите да излезете навън, запазвайте дистанция от другите хора, на разстояние от метър и половина. Разходките и храненето на домашни любимци, грижите за цветята на балкона или в градината, могат да ви помогнат да сте физически активни при домашни условия.

Като се имат предвид данните от американско проучване, че бъркотията в кухнята най-често насърчава обитателите й да консумират нездравословна храна, почистването на къщата може да се окаже полезно за тонуса и нормализирането на вашето тегло.

 

  • Танците помагат срещу затлъстяването

 

Затлъстяването. Момиче, което държи бутилка с вода в едната ръка, а с другата опъва широкия си панталон. Показва ефикасното отслабване с вода. Рибено масло за отслабване.

 

Няма значение дали сте тинейджър или пенсионер, защото физическото натоварване при танца се регулира почти естествено. Докато овладеете основните стъпки, вие ще се движите по-бавно, тялото ви постепенно ще се приспособява към желания ритъм. Според изследвания на експерти от Италия танците са перфектна тренировка за хората със сърдечно-съдови заболявания, защото тонизират миокардния мускул, подобряват дишането и водят до прилив на енергия. Освен това музиката и позитивните емоции премахват напрежението и отдалечават стреса. Помагат на чувствата да се изявят, трансформирайки се в движения. Представляват вид катарзис, укрепващ увереността на човека в собствените му възможности.

По време на танц се подобрява кръвоснабдяването на всички органи, централната нервна система се насища с кислород, повишава се обмяната, елиминират се токсините.

Активира се дейността на двете мозъчни полукълба, което влияе върху:

  • координацията на движенията;
  • ловкостта;
  • интелигентността и паметта на човека;
  • намалява рискът от болест на Алцхаймер.

Настъпва общо тонизиране и укрепване. Ползите са многократно потвърдени, дори от тези, които нямат чувство за ритъм и все още се учат да танцуват.

За всички свои здравословни начинания е най-добре да намерите подкрепа в семейството си. Според психолога Зубейда Дагупта, в наши дни хората са прекалено забързани и все не им достигат минути да се насладят на общуване и съвместни дейности с близките си. Сега е точното време да направите това.

Категории: Здраве, Хранене и видове храни|Публикувана: 25.01.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Д-р Ваня Шипочлиева
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 7 март 2024 в 14:33 | Публикувана: 25 януари 2021 в 12:10 | Категория: Здраве, Хранене и видове храни