Вредните съставки в слънцезащитните продукти

Обновена: 19.09.2024|
вредни съставки в слънцезащитните продукти

Слънцезащитните продукти са неотменна част от грижата за кожата през летните месеци (и не само!), но знаем ли какво се съдържа в тях и какъв е ефектът върху цялостното ни здраве? В тази статия разбираме кои са вредните съставки в слънцезащитните продукти.

 

Съдържание

Кои са вредните съставки в слънцезащитните продукти?

Всички знаем колко е важна слънцезащитата за предпазване на кожата от UV лъчите. Когато избираме слънцезащитни продукти, е необходимо да сме особено внимателни относно съставките вътре в тях. Вредните съставки, за които трябва да следим, включват оксибензин, октиноксат, октокрилен, парабени, фталати и други.

 

 

Според проучване в Швеция, направено в университета „Лунд“, 63% от съставките в най-известните слънцезащитни продукти в Европа са опасни за човешкото здраве и/или околната среда.

В отговор на нарастващите научни доказателства и обществената загриженост някои региони и държави налагат нови регулации и забрани. Например през 2018 г. Хавай стана първият щат в САЩ, който забрани продажбата на слънцезащитни продукти, съдържащи оксибензон и октиноксат поради вредното им въздействие върху кораловите рифове. Други места, включително Кий Уест (по-късно това решение за жалост бива отменено от губернатора на Флорида) и Палау, също последват примера с подобни забрани за защита на морския живот.

Европейският съюз и Канада също налагат все по-строги разпоредби за използването на определени слънцезащитни химикали, като налагат ограничения върху техните концентрации в продуктите и изискват по-изчерпателни данни за безопасност.

 

Минерална срещу химична слънцезащита

 

Вредните съставки в слънцезащитните продукти

 

Двата метода на слънцезащита са обект на интерес в изследователските среди от десетилетия, като доказателствата сочат в посока, че физическата (минералната) слънцезащита е по-добрият избор. Това се дължи на факта, че тя съдържа активни съставки с минерален произход като титанов диоксид и цинков оксид. Това не значи, че те са напълно безвредни, но все пак рисковете, свързани с тях, са по-малко.

Рисковите аспекти на физическата слънцезащита са свързани с вдишването на прахообразните вещества в хода на производство или ползване, както и съдържащите се наночастици. Според Международната агенция за изследване на рака титановият диоксид е потенциален човешки канцероген при вдишване. Друга съставка, цинков оксид, може да бъде опасна при вдишване, когато е под формата на спрей или прахообразно изделие.

Предимствата на минералните филтри са в това, че са фотостабилни, действат незабавно след нанасяне и не са хормонално активни. Те работят, като спират и разпръскват ултравиолетовите лъчи, преди да проникнат в кожата.
Понеже седят върху повърхността на кожата и отразяват UV лъчите, те са с по-малко въздействие върху околната среда и се считат за „безопасни за рифовете“. Един от малкото негативи е, че често оставят бял или сивкав оттенък, тъй като по-трудно се нанасят, но на фона на рисковете от химичните UV филтри със сигурност са за предпочитане.

Химичната слънцезащита действа, като поглъща и променя почти 100% от лъчите. Тя навлиза по-дълбоко в подкожието. Въпреки че е лесна за слагане върху повърхността на кожата, това е нож с две остриета, тъй като при нанасяне съставките постъпват в кръвния поток и лимфата. Най-често вредните съставки в слънцезащитните продукти се откриват в кремове и лосиони от този вид.

Важно е също да знаем, че, за да се запазят химичните съставки, се добавят консерванти, оцветители и аромати, които могат да причинят кожни раздразнения.

Продуктите с химична слънцезащита съдържат съставки, които се просмукват системно в тялото дори след еднократна употреба. Такива са:

  • Оксибензон
  • Октиноксат
  • Октизалат
  • Октокрилен
  • Хомосалат
  • Авобензон

 

Някои от вредните съставки в слънцезащитните продукти от този тип могат да причинят увреждания върху хормоналните функции на организма, да снижат теглото на плода сред бременни жени и дори да предизвикат безплодие при мъжете.

 

Оксибензон

 

Вредните съставки в слънцезащитните продукти, корален риф

 

Някога използван заради своята UV абсорбция, оксибензонът днес се счита за една от най-вредните съставки в слънцезащитните продукти. Опасенията относно неговата безопасност се дължат на различни проучвания, които сочат, че той може да има антиандрогенно и естрогенно действие.

Имитирайки естрогена, съставката оксибензон може да засегне хормоналния баланс и репродуктивното здраве. Съставката действа като ендокринен разрушител и се свързва с увеличен риск от рак на гърдата, ендометриоза и намален брой на сперматозоиди.

Смята се, че фотозащитният филтър може не само да влияе върху човешките хормони, но и да представлява опасност за морските обитатели. Забранен е в Хавай, защото причинява избелване на коралите.

Освен всичко това оксибензон е едно от най-алергичните от всички фотозащитни средства. Около 1/4 от алергиите към такива продукти се дължат именно на него.

 

Октиноксат

Октиноксатът е друг химикал, спадащ към вредните съставки в слънцезащитните продукти. Въпреки че защитава добре срещу проникването на UVB лъчи, той не предпазва от UVA лъчението.

Подобен е на оксибензон по отношение на негативните си ефекти, като може да повлияе на хормоналните функции, носи риск от репродуктивна токсичност и вреди на кораловите рифове и морските екосистеми.

Химикалът се открива в кърмата, урината и кръвта на лица, употребявали химични слънцезащитни изделия. Това сочи, че той променя репродуктивната система на жените, като намалява хормоналните нива на естрадиол и прогестерон – нещо, което може да доведе до стерилитет и спонтанни аборти. При мъжете потенциално намалява броя на сперматозоидите.

За съжаление октиноксат се съдържа в 90% от защитаващата от слънцето козметика.

 

Октокрилен

 

Вредните съставки в слънцезащитните продукти, двойка на плажа

 

Напоследък доста се говори за октокрилена в слънцезащитата и неговите рискове. Причината той да се използва в такива продукти е, че действа като консервант и емулгатор, има овлажняващи свойства и увеличава водоустойчивостта и прозрачността на слънцезащитата.

Към ноември 2020 г. Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ и Регламентът за козметичните продукти на ЕС дори определят октокрилена за безопасен в концентрация до 10% като активна съставка в химически слънцезащитни продукти.

Защо тогава все повече хора го избягват? Всъщност той се свързва с алергични реакции при хора с чувствителна кожа, като може да доведе до раздразнения и екземи, когато кожата влезе в контакт с него и със слънчевата светлина. Носи още предпоставки за възможни ендокринни смущения.

Освен това, за да може да покрие целия UV спектър, този химикал трябва да си партнира с други химически съставки, най-често авобензон, който също не се препоръчва. Както повечето от вредните съставки в слънцезащитните продукти, тази също се абсорбира лесно и се натрупва в организма.

 

Авобензон

Авобензон също спада към вредните съставки в слънцезащитните продукти, защото е нестабилен и може да се разгради в рискови странични продукти. Здравните опасения, свързани с авобензон, включват дразнене на кожата и освобождаване на свободни радикали, както и потенциално стареене на кожата и риск от рак.

 

Октисалат

Октисалат е още една от вредните съставки в слънцезащитните продукти, която може да предизвика кожни раздразнения. Свързва се с естрогенните рецептори, макар и слабо, което може да доведе до естрогенен дисбаланс.

 

Хомосалат

В редиците на вредните съставки в слънцезащитните продукти влиза и хомосалат. Той се изследва заради потенциалните хормонални ефекти, като отново има съмнение за нарушаване на естествения баланс на естрогена и тестостерона.

Смята се още, че това вещество подобрява усвояването на пестицидите в тялото и нарушава растежа на морските диви животни като морски орхидеи и водорасли.

Показва потенциал за биоакумулиране и токсичност във водна среда и е възможно да причини вродени дефекти при хора. Продукти, съдържащи хомосалат, не бива да се ползват от бременни жени.

 

Парабени

 

Вредните съставки в слънцезащитните продукти, дете на плаж

 

Парабени се откриват в повечето козметични продукти, включително в слънцезащитните. Тяхната роля е да удължат срока на годност на козметиката, предотвратявайки растежа на бактерии.

Въпреки това те съвсем не са безопасни, тъй като биха могли да се отразят на механизмите на клетките на гърдата и да допринесат за рак на гърдата. Някои парабени дори са забранени в определени страни, но други, завършващи с c-paraben още са одобрени за употреба и е добре да се избягват. Те са част от вредните съставки в слънцезащитните продукти.

 

Заключение

Ако искаме да защитим здравето си, винаги трябва подробно да се запознаваме със съдържанието на козметиката, която използваме. Така ще можем да избегнем вредните съставки в слънцезащитните продукти.

 

Често задавани въпроси

Как действа минералната (физическата) слънцезащита?

Предимствата на минералните филтри са в това, че са фотостабилни, действат незабавно след нанасяне и не са хормонално активни. Те работят, като спират и разпръскват ултравиолетовите лъчи, преди да проникнат в кожата. Понеже седят върху повърхността на кожата и отразяват UV лъчите, те минималират въздействието върху околната среда и се считат за "безопасни за рифовете".

Как действа химическата слънцезащита?

Химичната слънцезащита действа, като поглъща и променя почти 100% от лъчите. Тя навлиза по-дълбоко в подкожието. Въпреки че е по-лесна за полагане върху повърхността на кожата, това е нож с две остриета, тъй като при нанасяне съставките постъпват в кръвния ток и лимфата. Често се добавят консерванти, оцветители и аромати, които могат да причинят кожни раздразнения.

Кои са вредните съставки в слънцезащитните продукти?

Примерите включват оксибензон, октиноксат, октизалат, октокрилен, хомосалат, авобензон, парабени и други.

Категории: Здраве|Публикувана: 17.09.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
д-р Виктория Стефанова Медицински университет – София

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар