Високите температури – как да се справим с тях и да избегнем 4 здравословни проблема
През това лято бяхме свидетели на топло и екстремно горещо време. За съжаление тези колебания във времето още не са приключили. За наличие на опасност можем да говорим, когато високите температури се задържат два-три дни и до голяма степен са комбинирани и с висока влажност.
В такива условия тялото започва да работи усилено, за да поддържа нормална температура, защото ако прегрее, може да си навлече много здравословни проблеми и дори смърт. Днес ще ви дадем съвети как да се справяте с високите температури, за да останете свежи и здрави.
Какво се случва с човешкото тяло, когато е изложено на високи температури?
Инстинктът за самосъхранение помага на човешкото тяло да реагира, когато температурата ни е твърде висока или твърде ниска.
В случай на екстремна топлина, когато телесната температура достигне диапазона от 100 градуса, могат да възникнат чернодробна и бъбречна недостатъчност, както и мозъчна дисфункция. С други думи, тялото просто започва да се разпада.
Процесът, който помага на тялото да поддържа здравословна температура, се нарича терморегулация. Терморегулацията се контролира от област на мозъка, наречена хипоталамус. Той активира рецепторите в кожата и други органи, които водят до охлаждане и поддържане на нормална вътрешна температура.
Когато тялото „прегрее“, то разчита на първо място на потта, за да се охлади. Ако топлината, постъпваща в тялото, е повече от топлината, напускаща го, температурата ще се повиши и ще бъдете изложени на риск от здравословно състояние, свързано с горещините.
Топлинни заболявания – състояния, свързани с високите температури
Първо да видим разликата между треската и високата температура. Треската е симптом на заболяване, а не самото заболяване. Това е по-висока от нормалната телесна температура, която се причинява от инфекция.
Така наречените топлинни заболявания се причиняват от външните високи температури и влажност. Може да получите симптом по време на тренировка или работа при висока температура и влажност.
Топлинните заболявания често се групират в термина хипертермия. Хипертермията се отнася до всяко състояние, при което тялото не е в състояние да поддържа нормална температура, заради горещините.
Всеки може да пострада от топлинно заболяване, но рискът е по-висок:
- За бебета и малки деца
- Възрастни на 65 и повече години
- Хората с наднормено тегло
- Хората, които спортуват или работят на открито
- Хора със сърдечно заболяване или високо кръвно налягане
- Хората, които приемат определени лекарства
4 от най-често срещаните топлинни заболявания
Тук са включени:
-
Топлинен обрив (милиария)
Това, най-просто казано, е парещо кожно дразнене със зачервявания.
Топлинният обрив се случва, когато потта се задържа под кожата, блокирайки потните жлези, заради високите температури и влажност.
Симптомите на топлинен обрив включват:
- Червена и сърбяща кожа
- Изтръпваща или „бодлива“ болка
- Малки подутини или мехури в областта на врата, слабините, подмишниците
- Инфекция
Ако имате съмнение за топлинен обрив, отидете на хладно място. Избършете кожата си и й поставете студени компреси. Много важно е да не използвате продукти, които могат да запушат порите. Посетете лекар, ако се налага.
Диагностицирането на топлинен обрив е доста лесно, защото симптомите са изключително ясни и забележими, когато лекар направи преглед. Ако топлинният обрив е лек, може дори да не се наложи да посетите специалист. Това обаче е задължително, ако обривът не изчезне след три до четири дни или се влошава.
-
Топлинни крампи
Това са болезнени спазми в мускулите.
Топлинни крампи възникват, когато се потите много и губите толкова електролити и течности, че мускулите ви се свиват.
Това обикновено се получава при тренировка в непосилна жега.
Симптомите включват:
- Мускулни болки в краката, ръцете или корема
- Мускулни спазми
- Телесната температура не е нормална
- Хладна, влажна кожа
Най-вероятно няма да се наложи да потърсите лекар, ако получите топлинни крампи. Това, което можете да направите, е да пиете повече вода и да си почивате. Постепенно симптомите ще отшумят.
-
Топлинното изтощение
То се причинява от дехидратация и дълги часове, прекарани при високи температури. Характеризира се със силно изпотяване, ускорен и слаб пулс и учестено дишане.
Други от симптомите на топлинно изтощение включват:
- Неутолима жажда
- Мускулни крампи
- Главоболие и раздразнителност
- Повишена телесна температура
- Влажна, хладна и бледа кожа
- Гадене, повръщане и диария
- Намаляване на уринирането
- Замаяност, слабост, липса на координация
- Припадък
Имайте предвид, че топлинното изтощение не влияе на психическото ви състояние, но е препоръчително да бъдете прегледани от лекар.
Ако това не може да се случи веднага, отидете на хладно, засенчено място и пийте студена вода на малки глътки. По възможност стойте близо до вентилатор.
-
Топлинен удар
Топлинният удар, който е животозастрашаващо заболяване, се случва, когато температурата на тялото се повиши над 41 градуса по Целзий бързо – в рамките на минути.
Симптомите включват:
- Бърз, силен пулс
- Замаяност, припадък и загуба на съзнание
- Неясен говор, объркване, възбуда, халюцинации, променено психическо състояние
- Суха, зачервена, гореща кожа
- Гадене
- Мускулни потрепвания
- Липса на изпотяване
Топлинният удар изисква спешна медицинска помощ. Той може да доведе до органна недостатъчност и смърт! Незабавно отидете в спешното, ако проявявате такива симптоми.
Междувременно, като оказване на първа помощ, можете да напръскате пострадалия с вода или да нанесете хладни компреси. Да отпуснете дрехите му и да повдигнете краката.
В никакъв случай не му давайте никакви течности!
Ще ви бъде полезно да прочетете и повече за дозиране на слънчевата светлина – топлинен и слънчев удар, танорексия.
Как да се справите с високите температури и да избегнете топлинни заболявания?
Топлинните заболявания всъщност са лесно предотвратими. Използвайте следните прости стъпки, за да се предпазите от прегряване в горещото време:
- Пийте вода на всеки 15 минути, когато работите или тренирате в гореща среда, дори и да не сте жадни.
- Периодично почивайте на сянка, хладно място или пространство с климатик.
- Когато работите или тренирате навън, носете шапка и свободни, леки, светли памучни дрехи.
- Не пийте алкохол или напитки, съдържащи кофеин!
- Избягвайте да излизате на открито за дейности или упражнения, когато температурата и влажността са опасно високи.
- Носете слънцезащитни продукти. Слънчевото изгаряне намалява способността на тялото да се охлажда, а може също и да ви дехидратира.
- Носете шапка с широка периферия и слънчеви очила.
- Избягвайте да ядете пикантна, тежка храна.
Ако все пак забележите симптоми на прегряване, но успеете да се охладите в рамките на 30 минути, няма да има никакви последици за вас от високите температури.
При топлинен обрив, топлинни крампи или топлинно изтощение, перспективите за бързо възстановяване също са добри. Колко време ще отнеме това зависи от възрастта, общото физическо състояние и колко бързо получите медицинска помощ.
След топлинен удар може да ви отнеме няколко дни, за да се възстановите и ще сте по-чувствителни към горещите условия в продължение на седмица.
Високите температури не са за подценяване! Винаги трябва да следите тялото си за симптоми на прегряване. Топлинният обрив е леко обезпокоителен, но топлинният удар може да бъде смъртоносен. Затова се отнасяйте с внимание към опасните жеги, за да предпазите себе си и близките си.
Бъдете здрави!
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Продължителното излагане на изключително високи температури може да предизвика слънчев удар.
Защо някои от нас са по-предразположени към изгаряне от слънце, а други хващат шоколадов загар, ще разгледаме тук.
Сигурно знаете легендата за Фаетон, син на Хелиос, който е богът на слънцето. Един