Вирусен конюнктивит: симптоми, лечение и превенция
Вирусен конюнктивит е много характерно заболяване през летните месеци от годината. Най-често се среща сред децата и може да възникне вследствие на различни вируси и бактерии, попаднали директно в лигавицата на окото. Силно заразен е, обикновено засяга и двете очи, но в повечето случаи симптомите отшумяват сами в рамките на няколко дни.
Вирусният конюнктивит се среща под две форми – епидемичен кератоконюнктивит и фарингоконюнктивиална треска.
Появява се като зачервяване на очите в резултат от разширяването на кръвоносните съдове и дразнещо чувство за попаднало в лигавицата на окото чуждо тяло.
Причинители на вирусния конюнктивит
Заболяването може да бъде причинено от различни микроорганизми, виновни за инфектирането на конюнктивата. Най-честите причинители на вирусният конюнктивит са аденовирусите, защото се предават извънредно бързо по респираторен път особено интензивно в детски колектив.
Аденовируси
Това са ДНК вируси с устойчивост към температурните изменения и високата киселинност в стомаха. Идентифицирани са 24 серологични типа. Техни носители са страдащите от различни вирусни инфекции, като например грип, отделяйки патогени със секрети на фаринкса, дихателните пътища и изпражненията.
Предават се както по респираторен, така и по фекално-орален път предимно чрез заразена вода, храна или мръсни ръце. Инкубационният им период е между 5 и 12 дни, а след това настъпват зачервяване и секрецият от засегнатото око. Най-уаязвими към тях са децата от 3-месеца до 6-годишна възраст.
Освен вирусите, бактерии като стрептококи, стафилококи, пневмококи и генококи също носят опасност от възпаление на очната лигавица, но тогава вече става дума за бактериален конюнктивит, който не е излключено да съпътства вирусния.
Подобие и различие между вирусния и бактериалния конюнктивит
Подобно на вирусния, и бактериалният конюнктивит може да засегне и двете очи и да доведе до зачервяване. И двата вида се свързват с настинки, проявяват се като симптом на някаква респираторна инфекция и са силно заразни.
При вирусния конюнктивит секретът от окото е воднист и прозрачен, докато при бактериалния се отделя гъст секрет с жълто-зеленикав цвят.
Бактериалният конюнктивит се характеризира с по-широка гама от възможни причинители, но независимо от това повечето случаи са на вирусен конюнктивит.
Среща се още и алергичен конюнктивит, който като симптоматика е много близък до вирусния. Основната разлика е ,че не е заразен, провокира се от полени, прах, плесени, химически вещества и други дразнители, и протича с течащ нос и зачервени клепачи.
Рискови фактори
Такива могат да бъдат:
- Различни видове имунодефицити
- Слаба и нередовна хигиена
- Близък контакт с болни лица
- Възраст
Естествено е за децата да нямат съзнание за риска от потъркване на зоната около очите и устата с мръсни ръце. За съжаление те са по-уязвими към вирусните инфекции, които се разпространяват особено лесно в детските колективи.
Симптоми на вирусния конюнктивит
Инфекцията започва първо само в едното око, но за отрицателно време обикновено се разпространява и в другото. Възможно е да премине за няколко дни от само себе си, но при силно изразени симптоми и отлагане на лечението настъпват увреждания на роговицата и риск от загуба на зрението.
Най-често срещаните симптоми включват:
- Възпаление и зачервяване на конюнктивата
- Сълзене на очите – изтичане на серозен секрет (обикновено прозрачен, воднист и тънък)
- Сърбеж в очите
- Фоточувствителност
- Кератит – замъглено зрение (при засегната роговица)
- Разширяване на кръвоносните съдове и зачервяване
- Отток на клепачите
- Усещане за чуждо тяло, попаднало в окото
- Възпаление и оток на лимфните възли в областта на врата и ушите
- Повишена телесна температура
- Болка в мускулите и ставите
- Отпадналост
Симптомите се изострят между третия и петия ден от заболяването, след което се наблюдава бързо и значително подобрение.
Възможни усложнения в случай на вирусен конюнктивит
Вирусният конюнктивит може и да се прояви като фарингоконюнктивиална треска при условие, че аденовирусите достигнат до фаринкса. Тази негова форма се характеризира с повишена телесна температура, възпаление на гърлото и конюнктивит. Как ще протече зависи от имунния статус на болния, но най-често продължава около две седмици.
Фарингоконюнктивиална треска
Фарингоконюнктивиалната треска представлява остро вирусно заболяване, изолирано от категорията на епидемиите. Нейни причинители са аденовирусите от серотиповете 3,5 и 7. Те са устойчиви към високите температури и се разпространяват по въздушно-капков път.
Заболяването е предшествано от остра инфекция на горните дихателни пътища. Появяват се бронхит, фарингит, трахеит, ринит и дори отит.
Характерни симптоми са следните:
- повишаването на телесната температура
- физическо неразположение
- силна кашлица и хрема
- усещане за дразнене и сухота в гърлото
Възможно е при проведено изследване да бъдат идентифицирани неопределн брой фоликули на задната стена на фаринкса или фоликули със сивкав цвят върху малкия език. Лигавицата на фарингса, покриваща твърдото небце, е възпалена.
Как се лекува вирусен конюнктивит?
В случай, че някои от признаците на заболяването се забележат, посещението при офтамолог не бива да се отлага дълго, въпреки че в типичната си форма вирусният конюнктивит протича леко. Причината е, че симптомите му в известна степен се припокриват със симпомите на ред други заболявания и навременната диагностика е от критична важност за превенцията им.
На този етап няма медикаменти, които да предлагат етиологично лечение на вирусния конюнктивит. Известни са само някои практики, способни да облекчат симптомите, като студени компреси на очите и овлажняващи капки. Капките би следвало да поддържат естествената влажност на окото и да намалят сърбежа.
В случай, че проблемът е причинен от вируса херпес симплекс, специалистите дават рецепта за антивирусни лекарства. Добре е клепачите да бъдат почиствани с чист памучен тампон и вода, както и временно да се преустанови носенето на меки контактни лещи.
Важен детайл обаче е фактът, че е възможно вирусната инфекция да предизвика и бактериална инфекция. Тогава се прилага антибиотично лечение, а в най-тежките случаи се предписват локални стероидни препарати.
Доказани са добри резултати при прилагането на интерферон алфа-b2 като капки за очи.
Диагностика
Необходимо е специалистът да определи вида на конюнктивита – вирусен, бактериален, алергичен, химичен, както и да проведе диференциална диагноза с други патологии с идентична симптоматика като глаукома, кератит, иридоцикит и склерит.
Диагностиката започва със събиране на анамнеза за заболяването и преглед както на засегнатото, така и на здравото око. Преминава се към идентифициране на патогена – вирус или бактерия чрез изследване на секрет от окото. Крайната цел е да бъде назначено адекватно на частния проблем лечение, което да има видими резултати в рамките на седмица.
Разпространение и превенция на вирусен конюнктивит
Вирусният конюнктивит се разпространява най-често при контакта ръце-око след непосредствена близост с болен човек. Най-сигурният начин за превенция е добрата хигиена.
Лицето винаги трябва да бъде подсушавано с чиста кърпа, редовно да се сменя спалното бельо, ръцете да се мият достатъчно често с вода и сапун и да се избягва търкането на очите с мръсни ръце.
Приемът на съответните антиоксиданти, като витамините С и Е, и пигменти за очи като лутеин и зеаксантин също би допринесъл за доброто състояние на зрението.
Заключение
Конюнктивата е мембрана, която покрива склерата на окото и вътрешната страна на клепачите. Инфекциозни агенти – вируси и бактерии, могат да причинят възпаление на конюнктивата, познато под медицинското наименование конюнктивит. Различаваме главно три вида конюнктивит спрямо патогена, отговорен за състоянието – вирусен, бактериален и алергичен.
Вирусният конюнктивит е най-масовото заболяване на очите в световен мащаб, засягайки предимно бебетата, децата в предучилищна възраст и възрастните хора над 60 години.
Хубавото е, че имунната система успява да се справи с него в рамките само на няколко дни и съществуват методи, които могат да намалят дискомфорта при появата му.
Често задавани въпроси
Какво е вирусен конюнктивит?
Вирусният конюнктивит е очна инфекция, характеризираща се със зачервяване, сърбеж и водниста секреция, често причинена от вирус и силно заразна.
Как да предотвратим разпространението на вирусен конюнктивит?
Вирусният конюнктивит е силно заразен. За да предотвратим разпространението, трябва да избягваме да докосваме очите си, да мием ръцете си често и да не споделме лични вещи като кърпи или грим.
Колко време продължава вирусният конюнктивит?
Вирусният конюнктивит обикновено продължава 1 до 2 седмици, като симптомите постепенно се подобряват, докато вирусът протича по своя път. В някои случаи може да отнеме повече време, за да се разреши напълно.
Има ли нужда от антибиотици за лечение на вирусен конюнктивит?*
Не, антибиотиците не са ефективни срещу вирусен конюнктивит. Инфекцията обикновено изчезва от само себе си и лечението се фокусира върху облекчаване на симптомите, като използване на облекчаващи капки за очи и студени компреси.
Източници
- Фондация “Зрение 20/20”. "Конюнктивит", Публикувано на 26 септември, 2022
- Mayo Clinic. "Pink eye (conjunctivitis)", March 29, 2024
- Solano,D., Fu, L., Czyz, C. "Viral Conjunctivitis", National Library of medicine, Last Update: August 28, 2023.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
При възникване на сърбеж в очите обикновено става въпрос за алергична реакция, но има методи за облекчаването му.
Честото и постоянно обилно сълзене на очите може да е симптом на заболяване.
Конюнктивит или "розово око" е често срещано заболяване на очите, което може да се образува поради вируси, бактерии, алергии и др.