Увеит – причини и лечение

Обновена: 18.09.2024|
увеит

Увеит е очно възпаление, което настъпва в средния слой на окото. Повече за това как да го разпознаваме – разказваме в тази статия.

 

Съдържание

Какво е увеит?

Увеитът е възпаление на увеята – средния слой на окото, който се състои от ириса, цилиарното тяло и хороидеята. Това възпаление е широко разпространено и може да засегне едното или двете очи. Нелекувано състоянието може да причини подуване и увреждане на тъканите, потенциално водещо до намалено зрение или слепота.

 

 

Най-често увеит засяга хора на възраст между 20 и 60 години, но може да се появи при всеки. Той рядко се наблюдава при деца, като такива са само между 2% и 20% от случаите. За щастие обикновено състоянието е лечимо. То не е заразно, но трябва да се има предвид, че може да бъде симптом на различни инфекции.

В очната ябълка няма много място за подуване на тъканите, така че е лесно подуването да промени формата на очите. По тази причина до нарушаване на зрението могат да доведат и дори леки случаи. Ако състоянието е по-сериозно, то може да причини трайна загуба на зрението и слепота.

Промените в окото, които могат да настъпят вследствие на увеит и потенциално да доведат до загуба на зрението, включват:

  • Катаракта
  • Кистоиден оток на макулата (когато в нея се формират кистозни образувания)
  • Отлепена ретина или увреждане на ретината
  • Глаукома (група заболявания, които водят до повишено вътреочно налягане и риск от увреждане на зрителния нерв)
  • Високо вътреочно налягане
  • Набиране на макулата (натрупване на течност в макуларната област на ретината, която е отговорна за централното зрение)
  • Подуване и увреждане на зрителния нерв
  • Синехии (сраствания, например ирисът се придържа към лещата или роговицата)

 

Видове увеит

Увеитът се класифицира въз основа на частта от увеята, засегната от възпаление.

Той може да бъде:

  • Преден. Това е най-честата форма на заболяването, като представлява възпаление на ириса и понякога на цилиарното тяло. Прогнозата за този вид увеит обикновено е добра, ако се лекува навреме, въпреки че може да се повтори.
  • Междинен. Така се нарича възпалението на цилиарното тяло и стъкловидното тяло (прозрачен гел, който изпълва окото). То може да бъде хронично и рецидивиращо и крие риск от усложнения като цистоиден оток на макулата, ако не се управлява правилно.
  • Заден. Това е възпаление на хориоидеята, което може допълнително да засегне ретината и зрителния нерв. Може да причини значителна загуба на зрението, ако не се лекува своевременно поради засягане на ретината и зрителния нерв.
  • Панувеит. Този вид увеит се отразява на всички слоеве на увеята. Той може да бъде тежък и труден за лечение, като често изисква агресивна терапия за предотвратяване на значителна загуба на зрение.

 

Причини

 

Нормално и зачервено заради увеит око

 

Между 50% и 70% от случаите на увеит са идиопатични, т.е. причината за тях не може да бъде установена.

Множество могат да бъдат предпоставките за здравословния проблем. Когато е причинен от инфекция, той обикновено засяга само едно око наведнъж.

Няколко вида патогени причиняват увеит, включително:

  • Вируси като херпес симплекс, варицела-зостер и цитомегаловирус. Това може да се случи и при заболявания, които са предотвратими с ваксина, особено рубеола.
  • Бактерии като тези, които причиняват сифилис и туберкулоза.
  • Гъбички. Това включва видове от няколко подтипа, включително Candida (кандидоза) и плесени като Aspergillus (аспергилоза).
  • Паразити. Те включват паразитни видове, които могат да бъдат предадени на човек от домашни любимци като котки, по-специално от заразени котешки отпадъци (токсоплазмоза) и кучета (токсокароза). Може да се предаде и чрез консумиране на недостатъчно сготвено свинско месо .

 

Увеитът не винаги се дължи на нещо, което засяга само очите. В някои случаи той е страничен ефект от лекарства или симптом на състояния, които засягат множество телесни системи или цялото тяло (системно). Системните причини са по-склонни да засегнат и двете очи едновременно.

Автоимунните и възпалителни състояния също могат да доведат до увеит. Такива са например възпалително заболяване на червата, саркоидоза, болест на Бехчет, лупус, тубулоинтерстициален нефрит.

Една специфична ДНК мутация, на гена HLA-B27, може да причини възпалителни артритни състояния, които увеличават риска от развитие на увеит.

Нараняване на окото може да увреди мускулите и/или кръвоносните съдове, които са част от увеята. Дори малки промени или разлики в структурата на окото – включително тези, които се случват поради възпаление, могат да бъдат достатъчни, за да причинят симптоми на увеит.

Тежестта на симптомите зависи от много фактори, особено от местоположението и тежестта на нараняването.

Някои лекарства могат да увеличат риска от развитие на увеит.

 

Симптоматика

 

Възпалено око заради увеит

 

Симптомите могат да варират в зависимост от това коя област на окото е засегната.

Най-често срещаният преден увеит се проявява с:

  • Болка в очите
  • Червени и раздразнени очи
  • Замъглено зрение
  • Светлинна чувствителност (фотофобия)
  • Подута конюнктива
  • Променена форма на зеница (от кръг в неправилна форма)
  • Натрупване на гной в долната предна част на окото или в пръстен около ириса. Състоянието е известно като хипопион.

 

Междинен (среден) и заден увеит обикновено причиняват симптоми, които трудно могат да бъдат видени, но повлияват на зрението на засегнатия индивид.

Симптомите включват:

  • Малки тъмни петна, точки или линии, които се движат през зрителното поле
  • Празнини или липсващи участъци в зрителното поле (дефекти на зрителното поле) в засегнатото око
  • Намалено и замъглено зрение

 

Загубата на периферно зрение е характерна за задният увеит, както и проблемите с нощното виждане. За сметка на това при междинен и заден тип рядко има болка и зачервяване.

Панувеитът комбинира симптоми на предно, междинно и задно възпаление, като има потенциал за значително увреждане на зрението.

Ако състоянието е свързано със системни заболявания, може да има още признаци като например:

  • Болки в ставите. Наблюдава се в случаи, свързани с автоимунни заболявания като ревматоиден артрит или анкилозиращ спондилит.
  • Кожни обриви. Могат да възникнат при заболявания като лупус или болест на Бехчет.
  • Треска. Показателна е за инфекция или системен възпалителен отговор.
  • Рани в устата. Често срещани са при болестта на Бехчет.
  • Умора. Тя може да бъде причинена от системно възпалително състояние.

 

Как се диагностицира?

 

Болка в окото заради увеит

 

Диагностицирането на увеит обикновено включва снемане на задълбочена медицинска история, включително всички минали проблеми с очите, системни заболявания, скорошни инфекции или травми. Обсъждат се симптомите, тяхното начало, продължителност и всички фактори, които могат да ги влошат или облекчат.

Прави се цялостен очен преглед. Той може да включва тест за зрителна яснота и изследване с прорезна лампа за увеличаване и осветяване на структурите в предната част на окото. Може да се направи фундоскопско изследване на ретината и зрителния нерв и по-широко изследване – офталмоскопия, за признаци на заден увеит.

За проверка за повишено налягане вътре в окото, което може да бъде свързано с определени видове увеит, се прилага измерване на вътреочното налягане. Различни образни изследвания също са възможни за по-точно изображение на ретината и хороидеята.

За идентифициране на различни здравословни проблеми, които могат да са причина за увеит, могат да се направят кръвни тестове, анализ на урина, ретгенография, компютърна томография и други тестове.

В изключително редки случаи се взима малка проба от течност от вътрешността на окото (вътрешна течност или стъкловидно тяло), за да се анализира за инфекциозни агенти или анормални клетки. Лекарят може също така да обмисли и изключи други състояния, които могат да имитират симптомите на увеит, като конюнктивит, кератит или склерит.

 

Методи на лечение

Лечението на увеит има за цел да намали възпалението, да облекчи болката, да предотврати увреждането на тъканите и да се справи с основните причини. Конкретният план за третиране на състоянието зависи от вида на увеита, тежестта на възпалението и дали има подлежащо системно заболяване или инфекция.

Различни видове кортикостероиди се използват за намаляване на възпалението. Ако те са неефективни или състоянието е прекалено тежко и хронично, за да бъде овладяно с тях, могат да бъдат използвани нестероидни имуносупресивни лекарства. При инфекциозен увеит е необходима подходяща антимикробна терапия.

В тежки случаи или когато възникнат усложнения, може да се наложи витректомия – отстраняване на част или на цялото стъкловидно тяло, за да се изчисти от възпалителни клетки и остатъци.

Ако увеитът е довел до развитие на катаракта или до глаукома, могат да се наложат и други оперативни интервенции.

 

Заключение

Увеитът може да засегне различни части на увеята, като доведе до различни симптоми и усложнения. Някои от често срещаните са зачервяване на окото, болка, замъглено зрение и чувствителност към светлина. В по-тежки или системни случаи симптомите могат също да включват болки в ставите, кожни обриви, треска и умора.

Бързата диагностика и лечение от очен специалист са от решаващо значение за управлението на увеита и предотвратяването на усложнения. Затова ако получим някой от тези симптоми, не бива да се колебаем да потърсим незабавно медицинска помощ.

 

Често задавани въпроси

Какво е увеит?

Увеитът е възпаление на увеята – средния слой на окото, който се състои от ириса, цилиарното тяло и хороидеята. То е широко разпространено и може да засегне едното или двете очи.

Какви са симптомите?

Някои от често срещаните са зачервяване на окото, болка, изплуване, замъглено зрение и чувствителност към светлина. В по-тежки или системни случаи симптомите могат също да включват болки в ставите, кожни обриви, треска и умора.

Опасно ли е състоянието?

Състоянието е лечимо, но ако не бъде открито на време, може да бъде опасно и да доведе до трайна загуба на зрението и слепота.

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 18.07.2024|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
dr.vanya sh

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

e3068472fd962c573f33ef5bad5bd124456a84410dcf1b60bc690679d1503a9d?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар